EXPRESNÍ TEST - VŠECHNA FAKTA STRUČNĚ A VÝSTIŽNĚ
DVD rekordéry s diskem
Nejnovější generace DVD přehrávačů s pevným diskem přichází se špičkovými vlastnostmi a velkou kapacitou paměti. Chip otestoval DVANÁCT NEJNOVĚJŠÍCH MODELŮ s cenou do 12 000 Kč.
THOMAS LITTSCHWAGER
Videorekordéry jsou už dnes historickou záležitostí. Pro nahrávání televizních programů se v současné době používají DVD rekordéry s pevným diskem, které nabízejí zajímavé funkce, jako je Time Shift, mají úložnou kapacitu, která vystačí na celý den přehrávání videa, podporují formáty MPEG-4/DivX a mají množství rozhraní. Navíc samozřejmě přehrávají DVD disky, a jsou tak ideální i jako řešení domácího kina ve standardním rozlišení. Není tedy divu, že se na trhu ještě stále objevují nové a nové modely. 12 rekordérů s cenou pod 12 000 Kč jsme otestovali.
Obraz a zvuk: Souboj kvality
V současnosti se na trhu většinou setkáte jen s DVD rekordéry velkých výrobců spotřební elektroniky, jako je Panasonic, Philips, LG, Samsung nebo Sony.
Tito výrobci už mají výrobu dobře zvládnutu, což je vidět na testovaných zařízeních, která disponují excelentním obrazem a skvělými zvukovými komponentami. Velmi malé rozdíly mezi naměřenými výsledky jsou dány použitím přece jen různých komponent pro analogový zvukový výstup DVD rekordérů. Nicméně o kvalitu obrazu nemusí mít případní zájemci u testovaných modelů obavy.
Lepšího obrazového i zvukového výstupu dosáhnete v případě, že zvolíte digitální výstup - všechny modely, které prošly naším testem, mají HDMI výstup a také alespoň jeden optický nebo digitální audioport.
Vybavení: Dobrý standard
V našem testu najdete skvělé DVD rekordéry „pro každou příležitost“. Každý z nich nabízí minimálně 160, spíše však 320 GB prostoru na disku a každý také nabízí podporu formátu DivX. Ovládání je poměrně jednoduché (i když jde o složitá zařízení) a k dispozici jsou všechny obvyklé konektory pro připojení. Vybavení je tedy velmi dobré a rozhodovat se tak můžete spíše podle toho, jakým typem tuneru je DVD rekordér vybaven.
Pokud máte zájem o příjem satelitního signálu, vyberte si zařízení, které má DVB-S tuner - mezi ně patří dva produkty od Panasonicu. Uživatelé DVB-T si mohou vybrat DVDR-5570H od Philipsu, popřípadě celkem drahý model Panasonic DMR-EX87. Kdo má ale jako zdroj signálu kabel, ten má bohužel smůlu - ani jeden z testovaných produktů totiž DVB-C tuner nemá.
Provoz: Úspora energie a tichý chod
Není to tak dávno, co byly DVD rekordéry s pevným diskem až nepříjemně hlučné. Hluk pocházel od aktivního chladiče (větráku) a také od pevného disku, který navíc způsoboval vibrace.
Současné modely si s tímto problémem poradily a jsou příjemně tiché. Pouze v případě produktu Sony RDRHX1080, který skončil na chvostu našeho testovacího pole, je „operační“ hluk slyšitelný, a to v řadě situací.
Většina testovaných zařízení nemá problém se spotřebou elektrické energie, nicméně jen několik z nich, jako například vítěz našeho testu Panasonic, splňuje evropskou direktivu EC Eco, která u zařízení s displejem požaduje v režimu stand-by maximální spotřebu 2 W.
Zejména DVD rekordéry s tunerem DVB-S nebo DVB-T mají vyšší spotřebu energie. Většinou je však možné přepnout je do ekonomického modu, ve kterém v případě režimu stand-by spotřebují mnohem méně energie. To jde ale zase na úkor času, který je nutný ke spuštění přístroje - ten se totiž značně protáhne. Pokud jste tedy netrpěliví a chcete ihned zmačknout tlačítko nahrávání, budete muset počítač s vyšším účtem za elektřinu.
AUTOR@CHIP.CZ
ZÁVĚR
DVD rekordéry už patří ke „zvládnuté“ kategorii produktů - v testovaném poli jsme nenarazili na žádný model, který by nás vysloveně zklamal. Rozhodovat se tedy můžete spíše podle kapacity disku, typu televizního tuneru nebo finančních možností. K velmi dobrým modelům však patří vítěz našeho testu Pioneer DVR 555H-S (cena cca 12 000 Kč). Při ceně 6000 Kč ale stojí za pozornost i DVD rekordér RDR-HX780 od Sony.
INFO
Digitální příjem: Stále ne zcela bez problémů
Dokonce i DVD rekordéry s digitálním tunerem mohou převádět digitální televizní signál na analogový, místo aby jednoduše uložily digitální datový tok na disk.
DVB NENÍ TO SAMÉ CO DVD
Hlavím důvodem pro převod signálu je to, že datový formát, který se používá pro vysílání DVB-S a DVB-T, není stejný s tím, který se používá u formátu DVD. Vedlo by to k tomu, že pokud byste vypálili DVB-TV program na DVD disk bez konverze, nebylo by možné přehrát jej v běžném DVD přehrávači. Jediným jednoduchým řešením je tak konverze na analogové video a jeho zpětná přeměna na digitální video formátu DVD. To zvyšuje datový tok při nahrávání a také to bohužel vede k větší spotřebě místa potřebného pro nahrání videa na disk.
MŮŽE BÝT ANALOG LEPŠÍ?
Panasonic zmiňuje i další důvod - zlepšený obraz. Tento výrobce tvrdí, že optimalizací analogového videa je možné získat lepší výsledky než v případě zařízení, která ukládají digitální datový tok bez konverze, jako například set-top boxy se zabudovaným pevným diskem. Nicméně náš test to nepotvrdil a žádné rozdíly jsme nezaznamenali. Obraz byl v obou případech stejně dobrý.
BEZ PŘÍJMU Z DVB-C
Naše testovací pole obsahovalo pět zařízení, která umí pracovat s více televizními signály - ale pouze s DVB-T a DVB-S, a ne s digitálním DVB-C (vysílání přes kabel). Důvodem je nekompatibilita kódovacího procesu poskytovatelů kabelového vysílání.
Dokumenty ke stažení- Testy a recenze - DVD rekordéry s diskem (290.03 kB) - Staženo 1180x