DVD rekordéry s pevným diskem
Klasické DVD REKORDÉRY S INTEGROVANÝM PEVNÝM DISKEM jsou stále oblíbené, protože Blu-ray přehrávače i příslušná média jsou stále příliš drahé a hůře se s nimi pracuje. Chip otestoval 14 novinek.
THOMAS LITTSCHWAGER
I když Blu-ray v bitvě formátů nad HD DVD zvítězil a nabízí bezpochyby vynikající obraz, není kvůli nehorázně vysokým cenám přehrávačů i filmů zatím všeobecně rozšířený. Než se tato situace změní, bude stále nejoblíbenějším filmovým médiem DVD disk. Jeho kvalita umožňuje přehrávání i na větších obrazovkách, a hromadného rozšíření HD televizorů se stejně asi dočkáme až tehdy, až začnou v HD kvalitě vysílat televizní stanice. Do té doby lze TV signál pohodlně nahrávat na DVD rekordéry s pevným diskem. Dobrou zprávou je, že nové DVD HDD rekordéry kombinují špičkové technologie s dostupnou cenou. V naší testovací laboratoři jsme měli možnost vyzkoušet 14 nových rekordérů s cenou od 5 000 Kč.
Obraz a zvuk: Špičková kvalita je standardem
Náš test potvrdil, že při současném televizním vysílání se kvůli nízkému rozlišení a bitrate formátu PAL nemusíme bát k záznamu používat obyčejný DVD rekordér. Prakticky všechna testovaná zařízení nabízejí v případě televizního signálu špičkový výstup na všech dostupných rozhraních (video, S-Video, Scart, YUV). I ty nejlevnější modely získaly v našich tabulkách díky průniku špičkových komponent i do „low-end“ sektoru minimálně hodnocení „dobrý“.
Potěšila nás výborná kvalita přepočtu TV obrazu na vyšší rozlišení a jeho distribuce pomocí HDMI výstupu na televizory s rozlišením HD Ready i Full HD. Zobrazení TV signálu je překvapivě čisté i na obrazovkách s úhlopříčkou přes dva metry.
Díky tomu můžeme očekávat, že až se objeví Blu-ray HDD rekordéry, budou vybaveny minimálně stejně kvalitními komponenty a nabídnou tak kromě možnosti přehrávání obsahu ve vysokém rozlišení i dostatečně kvalitní záznam a reprodukci televizního signálu.
Výbava: DivX, HDMI a USB
Z hlediska výbavy jsou mezi testovanými zařízeními poměrně velké rozdíly a liší se i kapacity integrovaných pevných disků. Většina testovaných produktů se prodává v několika verzích lišících se právě kapacitou pevného disku. Nejčastější kapacitou u testovaných modelů bylo 250 GB, nedoporučujeme pořizovat si rekordér s diskem menším než 160 GB. Další důležitou schopností je podpora oblíbeného formátu DivX, která je naštěstí dnes již standardem. Mezi námi vyzkoušenými rekordéry nepodporoval DivX pouze model Toshiba RD-XV47. Testovaná zařízení se liší i portovou výbavou. Deset produktů z celkového pole už obsahuje HDMI výstup, pouze osm je vybaveno USB portem, který většinou slouží k připojení externích disků, z nichž lze do rekordéru nahrát komprimované filmy či MP3 skladby. Bohužel pouze polovina testovaných rekordérů podporuje elektronický programový průvodce EPG, bez něhož je nutné složitě a ručně programovat nahrávání zvolených pořadů.
Při výběru správného DVD HDD rekordéru je důležité zvážit i to, zda a jakým TV tunerem je vybaven. V dnešní době, kdy je analogový TV signál na ústupu, rozhodně doporučujeme zvolit jeden z trojice modelů obsahujících vedle analogového i DVB-T tuner. Přijímáte-li TV signál pomocí satelitního DVB-S formátu, musíte si zvolit model Panasonic DMR-EX80S, který je jako jediný tímto tunerem vybaven.
Spotřeba a hlučnost: Skoro stejné
V posledním testu DVD rekordérů (Chip 10/07) jsme objevili několik energeticky nenasytných či příliš hlučných černých ovcí. Tentokrát nás však výrobci potěšili a u žádného z testovaných modelů jsme nenaměřili hlučnost vyšší než 1,8 sonu.
S maximálními hodnotami hluku na úrovni 1,1 sonu jsou nejtiššími modely rekordéry Sony RDR-HX780 a Panasonic DMR-EX87, které se celkově umístily na sedmém a osmém místě našeho testu. Žádný z nově testovaných modelů však zatím nedosahuje úrovně 1 sonu, kterou jsme v roce 2006 v testu naměřili prakticky bezhlučnému zařízení Panasonic DMR-EH52.
Co se týče spotřeby elektrické energie, DVD rekordéry příliš nesledují moderní trendy úsporného provozu, což je patrné hlavně v režimu „stand-by“. Nejúspornějším modelem v testu je v tomto ohledu LG RH278H, který v tomto režimu odebírá pouze 0,1 W. Toshiba RD-XV47 již zdaleka není na špici: 6,6 W ve stand-by režimu je příliš mnoho! Stejně nepochopitelně vysokou spotřebu má i Philips DVDR-5570H.
Jak hlučnost, tak spotřeba se u rekordérů budou zvyšovat. Budoucí Blu-ray rekordéry budou ke komprimaci velkého objemu dat potřebovat vyšší výpočetní výkon, který bude nutné adekvátně chladit aktivními ventilátory. Výsledkem bude jak zvýšení hlučnosti, tak zvýšení spotřeby elektrické energie. Místo maximální spotřeby 35 wattů, kterou jsme naměřili v tomto testu DVD HDD rekordérů, budou Blu-ray rekordéry alespoň zpočátku spotřebovávat okolo 80 wattů. I to je jeden z důvodů, proč s přechodem na Bluray rekordéry ještě počkat.
AUTOR@CHIP.CZ
SHRNUTÍ
V současné době můžete při volbě DVD rekordéru jen těžko „šlápnout vedle“. Kvalita obrazu a zvuku i funkční výbava jsou vesměs na velmi dobré úrovni. Větší rozdíly se týkají hlavně velikosti pevných disků a podpory digitálního vysílání. Absolutně nejlepším z testovaných modelů je Sony RDR-HXD1070 (cca 15 000 Kč). Obejdeteli se bez velké kapacity disku a několika funkcí, můžeme vám doporučit Samsung DVD-HR750, který se stal naším cenovým tipem (cca 6 500 Kč).
INFO
Postavte si vlastní rekordér
Pokud vás nezaujal žádný z testovaných DVD HDD rekordérů, můžete si zkusit postavit vlastní. Má to své výhody i nevýhody, hlavně to však může být zábava. Výhodou je, že si sami můžete zvolit kapacitu pevného disku - stačí koupit šasi umožňující jeho připojení, koupit v jakémkoliv počítačovém obchodě pevný disk a našroubovat jej dovnitř. Pokud si vyberete vhodné šasi, je montáž snadná, ale pozor na nákup značkových DVD HDD rekordérů v bazaru. U těch totiž nebývá výměna disku za větší jednoduchá, někdy není dokonce vůbec možná.
NORTEK NDVX HD5000:
Ideálním šasi pro vlastní DVD HDD rekordér je Nortek NDVX HD5000, který stojí na internetu asi 150 eur. U nás se sice oficiálně neprodává, což však neznamená, že jej nemůžete koupit v internetovém obchodě nebo ještě levněji na eBay a nechat si jej poslat. Instalace pevného disku do Norteku je otázkou minuty. Stačí odšroubovat horní kryt a hned uvidíte prostor pro vložení disku. Nasuňte disk do úložného prostoru, připojte IDE a napájecí kabel a ze spodní strany disk přišroubujte. Po zapnutí přehrávač disk rozpozná a sám naformátuje a vy můžete v klidu nahrávat.
LEVNÝ DO-DO PŘEHRÁVAČ:
Na našem trhu je k dostání i šasi Sigmatek DVBH 2000 (prodává se i pod jinými názvy), které za cca 2 400 Kč splní stejnou úlohu a obsahuje navíc digitální DVB-T tuner. Integrace disku do zařízení je v tomto případě ještě jednodušší, podle zkušeností z internetových fór však bývá toto šasi v praktickém provozu často poruchové.
SOUHRN _ DVD REKORDÉRY S PEVNÝM DISKEM
RADY PRO NÁKUP
*TV TUNER
Moderní DVD rekordéry umějí pracovat s analogovým i digitálním TV signálem a některé z nich mají i satelitní tuner DVB-S. Ujistěte se, že vámi vybraný model umí pracovat s EPG, protože jinak budete muset velmi složitě ručně nastavovat každý program, který se rozhodnete nahrát.
*VELIKOST PEVNÉHO DISKU
Nejlepší je mít hodně místa na disku. I když by mohlo stačit 160 GB, raději si zvolte model s kapacitou 250 či více GB. I tak si ale programy, které chcete zálohovat, raději vypalte na DVD, protože každý disk se časem zaplní.
*USB PŘIPOJENÍ
Z USB flash disku nebo z externího pevného disku lze spouštět pouze filmy a komprimovanou hudbu. Nelze na ně ukládat televizní záznam. USB připojení budete potřebovat pouze tehdy, když si budete chtít na velké televizi snadno pouštět filmy z externího USB média.
*HDMI VÝSTUP
Vlastníte-li televizor, monitor nebo projektor s HDMI vstupem, doporučujeme vybírat mezi DVD rekordéry obsahujícími rovněž HDMI port. Připojení je většinou velmi snadné a obraz je bez problémů promítán ve vysokém rozlišení.
*SPOTŘEBA ENERGIE
Zařízení s DVB-T a DVB-S tunery spotřebují ve stand-by režimu hodně energie. Většina rekordérů má tzv. „eco mod“ pro šetření spotřeby (viz manuál). Probuzení ze spánkového režimu bude sice trvat o něco déle, ale spotřeba bude o poznání nižší.
VÍTĚZOVÉ TESTU
SONY RDR-HXD1070
Bohatá výbava a špičková kvalita jak zvuku, tak obrazu zajistila luxusnímu modelu Sony RDR-HXD1070 vítězství v našem testu. RDR-HXD1070 obsahuje vše, co si jen uživatel může přát: prostorný 500GB pevný disk, HDMI výstup, možnost přehrávání DivX filmů, DVB-T i analogový tuner. Více funkcí se do DVD rekordéru snad ani nedá vložit. Uživatelům, kteří požadují highendový model nejvyšší kvality, rozhodně dobře poslouží RDR-HXD1070. Špičková výbava i funkce se však logicky promítají i do vysoké ceny.
CENA VČ. DPH: cca 15 000 Kč
SAMSUNG DVD-HR750
Jeden z nejlevnějších DVD rekordérů na trhu. V době uzávěrky činila jeho cena okolo 6 500 Kč, v zahraničí se však prodává za 180 eur, tedy i jeho „česká“ cena se ještě určitě sníží. Většině uživatelů bude 160GB disk i YUV port stačit. Důvodem, proč jsme zvolili toto zařízení, je poskytovaná kvalita obrazu a zvuku a přehledné, snadno ovladatelné menu, které budou začátečníkům bohatě stačit. Pokud nepotřebujete HDMI, digitální tuner a EPG, můžete levně pořídit dobrý DVD HDD rekordér.
CENA VČ. DPH: cca 6 000 Kč
JAK JSME TESTOVALI
DVD rekordéry s vestavěným pevným diskem jsme s ohledem na množství funkcí, které nabízejí, testovali v šesti kategoriích. Zvláště důležitou roli v testu hrála kvalita poskytovaného obrazu a zvuku, proto jsme na všech analogových výstupech testovali i frekvenční odezvu a šum a kvalitu signálu. Velikost pevného disku a množství konektorů ovlivnily bodování v kategorii Funkce. Nízkou spotřebu energie a intuitivnost ovládání jsme hodnotili v kategorii Ergonomie. Pro praktický provoz DVD rekordéru v obývacím pokoji je důležitá i jeho nízká hlučnost, kterou jsme měřili ve speciální, odhlučněné komoře.
Dokumenty ke stažení- Testy a recenze - DVD rekordéry s pevným diskem (623.18 kB) - Staženo 1720x