Přejít k hlavnímu obsahu

Další boj o krále mezi prohlížeči

Vývoj internetových prohlížečů neustále přináší něco nového. Například teď, po letech nepřetržitého vývoje, přichází Mozilla s prohlížečem Firefox Quantum, který je těžkou konkurencí pro Chrome od Googlu.

S jakým prohlížečem je nejlepší surfovat po internetu? V minulých letech měla tato otázka celkem snadnou odpověď: Chrome z dílny Googlu totiž díky svému lepšímu technologickému základu vysoce předčil svoji konkurenci, pokud jde o stabilitu a rychlost načítání webových stránek. Firefox nemohl držet krok kvůli řadě zastaralých funkcí a vlastností a Microsoft svůj Internet Explorer s nástupem Windows 10 prakticky zlikvidoval, aniž by v prohlížeči Edge nabídl relevantní náhradu.

Dominanci Chromu jasně potvrzují globální statistiky, které ukazují, že tento prohlížeč za posledních pět let zvýšil svůj podíl na počítačích z 30 na 60 procent. Podobnou pozici měl ještě před pěti lety prohlížeč Firefox, který ale svůj tržní podíl nepřetržitě ztrácí, a přední vývojáři z komunity kolem tohoto prohlížeče neváhali přiznat, že Chrome je aktuálně jasným vítězem. Vývojáři Mozilly se ale jen tak nevzdávají, a tak ve verzi Firefox Quantum (jinak také Firefox 57) přišli s největší dávkou inovací v jeho historii. A jelikož i Microsoft neustále vylepšuje svůj Edge a chlubí se jeho úspěchy v testech, je jistě načase udělat si naše vlastní srovnání z hlediska rychlosti, stability a komfortu.

Surfujte rychleji a bezpečněji

Náš test jsme omezili na hlavní internetové prohlížeče, určené pro počítače s Windows. Prohlížeče jsme testovali v počítači s Windows 10 ve verzi 1709, tedy po instalaci aktualizace Fall Creators Update. Zahrnuli jsme i Internet Explorer, a to z toho důvodu, že tento prohlížeč používá stále ještě hodně uživatelů, přestože Microsoft již jeho vývoj ukončil a nepřidává do něj už další funkce. Samozřejmě nemůže chybět ani Microsoft Edge, jeho minimalistický nástupce, kterého ale většina uživatelů zcela opomíjí. Dokazuje to jeho ani ne 5% podíl mezi českými uživateli, přestože Windows 10 najdeme bezmála na polovině českých počítačů. Prohlížeče Opera a Vivaldi, s téměř zanedbatelným tržním podílem, jsme do testu přibrali především v roli inovativních alternativ k hlavním hráčům, které jsou, možná neprávem, uživateli hodně opomíjené. V našem hodnocení mají stejnou váhu kategorie ovládání, bezpečnost a rychlost (po 30 %) a zbývajících 10 % bodů mohou prohlížeče získat za svoji funkční výbavu.

Časté aktualizace: Základní povinnost u všech prohlížečů

Snad žádný z programů instalovaných v počítači nevyužíváme tak často jako výchozí internetový prohlížeč - a žádný jiný program není pod tak silným úrokem zvenčí. Proto je velmi důležité, aby tvůrci prohlížeče velmi rychle zacelovali bezpečnostní mezery aktualizacemi. Můžeme říci, že autoři prohlížečů jsou si tohoto faktu vědomi, takže své produkty opravují opravdu svižně. Například Microsoft zahrnul opravy prohlížeče Edge do svého pravidelného cyklu měsíčních aktualizací. Chrome a Firefox získávají aktualizace v šesti až osmitýdenním cyklu. A jelikož Opera i Vivaldi využívají stejný technologický základ jako Chrome, drží se i stejného aktualizačního cyklu, resp. cyklu projektu Chromium. Oba tyto prohlížeče navíc získávají i své specifické aktualizace.

I když jsme prohlížeče testovali jen na platformě Windows, je pro jejich uživatele důležitá i podpora ostatních platforem. Zatímco Internet Explorer bude skomírat jen na platformě Windows, nový Edge je k dispozici pro Windows 10, stejně jako Android a iOS. Prohlížeč Vivaldi je kromě Windows dostupný také pro platformy macOS a Linux. První tři prohlížeče na naší výsledkové listině, Chrome, Opera a Firefox, pak pokrývají všechny hlavní desktopové i mobilní platformy. Pro uživatele je to velmi důležité, protože si mohou synchronizovat nastavení prohlížeče, hesla, instalované doplňky i další obsah prohlížeče mezi více počítači i svými mobilními zařízeními.

Také technologický základ testovaných prohlížečů je velmi podobný: Všechny mají 32- i 64bitové verze, využívají hardwarovou akceleraci a pracují s větším množstvím procesů zároveň. To znamená, že jádro prohlížeče i jednotlivé otevřené webové stránky běží v samostatných procesech, což je velmi praktické, protože pokud spadne některý z webů, neznamená to pád celého prohlížeče. Rozdělení na samostatné procesy navíc zvyšuje i rychlost načítání obsahu webů a současně i zabezpečení prohlížečů.

Rychlost: Chrome jako Usain Bolt

Vítězem našeho testu je prohlížeč Chrome, který současně dosáhl nejlepšího výsledku v testech rychlosti načítání webových stránek. Nicméně žádný sprinter, ani Usain Bolt, nevyhraje vždy každý závod. Chrome si vede velmi dobře v renderování komplikovaných webových stránek s JavaScriptem, který se využívá typicky pro náročné webové aplikace. Pokud jde o akceleraci s využitím grafického procesoru (GPU), kterou jsme měřili v testu MotionMark a kompatibility s webovými standardy, je Chrome stále na špičce. Například v testu BaseMark Web, což je univerzální test běžného využívání prohlížeče, se Chrome umístil jen velmi těsně za Operou. Kvalita prohlížeče Chrome se projevila i v praktickém testu používání, kdy jsme běžného uživatele požádali o provedení několika běžných kroků, konkrétně stažení souboru z webu nebo změnu výchozího internetového vyhledávače. Velmi dobré výsledky v testech praktického používání dosáhly vedle Chromu rovněž prohlížeče Vivaldi a Opera, stejně jako Firefox, zatímco Microsoft Edge zanechal poněkud negativní dojem kvůli občasným zásekům v ovládání. Zastaralý Internet Explorer je oproti své konkurenci jednoduše velmi pomalý.

Opera a Vivaldi mají v měřítkách výkonu k Chromu velmi blízko, což je pochopitelné - sdílejí společné jádro -, ale nepřevyšují jej. Firefox Quantum je v některých ohledech rychlejší, jak ukazují výsledky testů, ale má stále co zlepšovat, pokud jde o akceleraci s využitím grafického procesoru a zpracování skriptů na webových stránkách. Ve srovnání s předchozími verzemi je ale Firefox výrazně rychlejší a vede si lépe než Microsoft Edge, o Internet Exploreru nemluvě. Edge si vede výborně ve zpracování JavaScriptu a grafiky. Body ztrácí v testu Speedometer, který simuluje vstupy uživatele, a také v testu ARES-6, který testuje, jak si prohlížeč poradí s nejnovějšími skripty. Z výsledků testů pak jasně vyplývá, že Internet Explorer už musí zmizet v propadlišti dějin. Pokud jej nutně nepotřebujete kvůli nějaké konkrétní webové aplikaci, už nemáte jiný důvod jej používat.

Náročnost na zdroje: Spotřeba operační paměti

V testu jsme samozřejmě měřili také nároky prohlížečů na kapacitu operační paměti. Tento parametr je důležitý především pro majitele s menší kapacitou operační paměti. Pokud vás kapacita RAM netrápí, pak z praktického hlediska nijak nezáleží na tom, jestli prohlížeč konzumuje 500 MB, nebo třeba 2 GB RAM, hlavně že pracuje rychle. My jsme spotřebu operační paměti měřili v různých scénářích s třemi desítkami otevřených panelů s nejnavštěvovanějšími webovými stránkami, protože jen málokdo pracuje pouze s jednou otevřenou stránkou v prohlížeči. Hodně nás překvapil prohlížeč Edge, který si s 30 otevřenými stránkami řekl téměř o 2,2 GB RAM. Na druhou stranu prohlížeč Vivaldi ve stejné situaci potřeboval jen necelých 900 MB. Hodně paměti potřebuje i Chrome, Firefox se spokojil přibližně s 1,2 GB.

Firefox: Nový vzhled a jednodušší ovládání

Během testu ovládání jsme prošli nejčastější postupy při běžném používání internetových prohlížečů. Po změně designu uživatelského rozhraní jsme jako nejlépe ovladatelný vyhodnotili Firefox. Ale ani jeho konkurenti nezůstávají o mnoho pozadu. Například Opera má na levé straně okna praktický panel s užitečnými nástroji. Obsahuje například tlačítka pro rychlé otevření webového rozhraní komunikátorů WhatsApp Web nebo Facebook Messenger. Na prohlížeči Vivaldi se nám při testování zase líbila velmi snadná instalace. Stačí jen několik kliknutí myší a máte prohlížeč nakonfigurovaný podle vašich požadavků. Microsoft Edge má všechna nastavení v poněkud nepřehledném postranním panelu. Nepříjemné je, že některé předvolby najdete jen v nabídce Nastavení pro ovládání operačního systému Windows 10.

Bezpečnost: Všechny známé mezery jsou ošetřeny

V době našeho testování měly všechny aktuální verze porovnávaných prohlížečů ošetřeny všechny známé bezpečnostní mezery. Díky automatickým aktualizacím se navíc o prohlížeč prakticky nemusíte starat, pouze je vhodné jej občas restartovat. Mezi standardní funkce pak patří soukromý režim surfování i ochrana před sledováním pohybu na webu. Nicméně druhá ze zmíněných funkcí uživatelům příliš nepomůže. Prohlížeč sice může webové stránce poslat hlášení Do-not-Track, ale je na samotném webu, resp. jeho provozovateli, jestli přání nesledovat uživatele respektuje, nebo ne. Prohlížeče Firefox a Opera jdou proto ještě o něco dál: Opera má vestavěnou funkci pro blokování webové reklamy a Firefox obsahuje službu Disconnect pro omezení sledování uživatelů reklamními systémy. Nová Opera je navíc velmi inovativní a jako jediný prohlížeč z testu obsahuje například i funkci VPN pro bezpečné surfování na internetu při využívání veřejných Wi-Fi sítí. Kromě Internet Exploreru omezují všechny testované prohlížeče možnost používání Flashe, jako zastaralé a potenciálně nebezpečné technologie. V Chromu, Firefoxu i Edge musí uživatelé obsah ve Flashi explicitně povolit.

Verdikt: Chromu dýchá na záda silná konkurence

Vítězem našeho testu se sice opět stal Chrome od Googlu, ale více než kdy dříve se mu na dostřel přibližují velmi dobré alternativy. Tvůrcům Firefoxu se vyplatilo úsilí investované do jeho zásadní renovace v rámci projektu Quantum a současná verze Opery je výborným prohlížečem s dlouhou řadou užitečných funkcí, které jinde (v základní výbavě) nenajdete. Docela dobré hodnocení si z testu odnášejí i prohlížeče Vivaldi a Edge, ale na první trojici mají co dohánět. A opakujeme znovu: pokud nepotřebujete Internet Explorer, zbavte se jej.

***

Vivaldi vede v testu rychlosti

Výkonnostním testem Speedometer se prověřuje, jak rychle zvládnou prohlížeče zpracovat náročné skripty.

V bodech
Vivaldi 98,5
Opera 92,7
Chrome 92,3
Firefox 56,9
Edge 56,3
Internet Explorer 27,2

***

Nároky prohlížečů na operační paměť

Kolik operační paměti prohlížeče ve skutečnosti konzumují? Zde najdete zjištěné výsledky pro 30 otevřených panelů s webovými stránkami.

v MB
Edge 2 150
Chrome 2 023
Internet Explorer 1 755
Opera 1 311
Firefox 1 192
Vivaldi 882

***

Přehled prohlížečů

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo
Chrome Opera Firefox Vivaldi Edge Explorer Internet
Celkové hodnocení 93,5 92,2 91,7 83 81,1 61,3
Ovládání (30 %) 87 85 100 89 84 78
Bezpečnost (30 %) 94 100 98 82 94 76
Rychlost (30 %) 100 90,4 74 78 66 28
Výbava (10 %) 92 96 100 82 78 67
ÚDAJE
Výrobce Google Opera Mozilla Vivaldi Technologies Microsoft Microsoft
Testovaná verze 62.0.3202.94 49.0.2725.34 57.0 1.12.955.48 41.16299.15.0 11.15.16299.0
Podporované OS Windows/OS X/Linux/Android/iOS Windows/OS X/Linux/ Android/iOS Windows/OS X/Linux/ Android/iOS Windows/OS X/Linux Windows 10/Android/ Windows iOS
Renderování / JavaScript engine Blink/V8 Blink/V8 Gecko/JägerMonkey Blink/V8 EdgeHTML/Chakra Trident/Chakra
32/64 b / HW akcelerace / multiproces */*/*/* */*/*/* */*/*/* */*/*/* */*/*/* */*/*/*
PDF / Flash / doplňky */*/* */*/* */*/* */*/* */* Windows využívá 10/Flash * ve */* Windows využívá (od Flash W8)/* ve
Výchozí vyhledávač Google Google Google Yahoo Bing Bing
Synchronizace nastavení * přes účet Google * Přes účet Opera * přes účet Firefox * * přes účet Microsoft * přes účet Microsoft
Úprava designu / uživatelské profily */* */* */* */* omezená Microsoft /* přes účet omezená Microsoft /*přes účet
Pořizování screenshotů / VR player */* */* */* */* */* */*
Automatické vyplňování / reset */* */* */* */* */* */*
Automatické aktualizace / bezpečné surfování / ochrana před sledováním */*/Do Not Track *blokování /*/Do Not reklamy Track, */*Disconnect /Do Not Track, */*/Do Not Track */*/Do Not Track */*/Do Not Track
Správa hesel / sandbox */* */* */* */* */* */*
Podpora plug-inů / Flash jen po povolení jen Flash/* jen Flash/* jen Flash/* jen Flash/* jen Flash/* Flash, QuickTime/* Silverlight, Java
Vestavěná VPN / Soukromý režim */* */* */* */* */* */*
VÝKONNOSTNÍ TESTY
BaseMark Web (všeobecný test) 293,52 bodů 296,17 bodů 202,48 bodů 263,31 bodů 190,07 bodů * *
Jetstream (JavaScript) 122,39 bodů 113,92 bodů 111,27 bodů 103,33 bodů 155,36 bodů * *
ARES-6 (ECMAScript) 39,98 ms 44,55 ms 110,16 ms 46,19 ms 126,67 ms * *
BMark (akcelerace GPU) 2 026 bodů 1 799 bodů 997 bodů 1 878 bodů 1 171 bodů 906 bodů
MotionMark (Grafik) 177,55 bodů 149,75 bodů 103,22 bodů 142,47 bodů 200,89 bodů * *
HTML5Test** (podpora webových standardů) 528 bodů 520 bodů 486 bodů 518 bodů 471 bodů 312 bodů
Speedometer (responzivita) 92,25 bodů 92,7 bodů 56,9 bodů 98,5 bodů 56,3 bodů 27,24 bodů
Spotřeba RAM (10 otevřených panelů) 787 MB 860 MB 839 MB 473 MB 1 079 MB 612 MB

* Test nebylo možné provést
**Maximálně 555 bodů

Všechna Výborný hodnocení (100-90,0) v bodech Velmi (max. dobrý 100); (89,9-* ano 75,0) * ne Dobrý c Chip (74,9-tip 60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0)

***

5 tipů pro rychlé surfování

> Udržujte prohlížeč aktuální: Nejen z hlediska zabezpečení je velmi důležité, aby byl váš prohlížeč vždy aktualizován na nejnovější verzi. Všechny hlavní prohlížeče jsou aktualizovány pravidelně a updaty probíhají automaticky.
> Používejte jen nezbytné doplňky: Užitečné doplňky mohou zásadně rozšířit funkční výbavu prohlížečů, pokud si jich ale instalujete zbytečně moc, mohou váš prohlížeč zbytečně brzdit.
> Nenechávejte otevřeno zbytečně moc panelů: S každým otevřeným panelem s webovou stránkou rostou nároky prohlížeče na systémové zdroje. I když se aktuálně nepoužívané panely uspávají, ne vždy to funguje dokonale. Proto nechte otevřené jen ty panely, které chcete opravdu používat.
> Zbavte se zbytečností: Některé programy se při své instalaci snaží vkládat do prohlížečů nepotřebné nástrojové lišty nebo třeba změnit výchozí internetový vyhledávač či domovskou stránku. Chrome je jediný prohlížeč, který si umí s tímto balastem poradit, v ostatních prohlížečích vám pomůže nástroj Avast Browser Cleanup.
> Když se něco pokazí, použijte reset: Firefox, Chrome, Edge stejně jako Internet Explorer mají funkci pro návrat prohlížeče k výchozímu nastavení.

***

Nový formát doplňků pro Firefox

Od verze 57 se Firefox výrazně proměnil. S jejím uvolněním 13. listopadu 2017 přišla také podpora rozšíření pouze ve formátu standardu Web Extension, který je využíván také v prohlížeči Chrome. Mnoho vývojářů a uživatelů Firefoxu mělo problém s opuštěním svých oblíbených doplňků, ale celkem rychle po uvolnění Firefoxu Quantum se ukázalo, že doplňky lze na technologii Web Extension celkem snadno převést. Firefox 57 nyní ukazuje v nabídce jen kompatibilní doplňky. Najdete je v hlavní nabídce pod volbou »Doplňky«, která otevře nabídku »Získání doplňků«. Na stejném místě najdete také možnost měnit vzhled Firefoxu nebo ovládat zásuvné moduly.

Foto popis| V Česku vede Chrome Prohlížeč Chrome od Googlu je nejpoužívanější nejen globálně, ale také mezi českými majiteli počítačů. Všechny ostatní prohlížeče nechává v tržním podílu daleko za sebou.
Foto autor| Zdroj: Statcounter

Foto popis| Internetový prohlížeč Vivaldi pracuje na základě mnoha samostatných procesů. Když dojde k pádu některé z otevřených webových stránek, celou aplikaci to nijak neovlivní.
Foto popis| Test MotionMark pomocí barevných obrazců prověří, jak rychle umí prohlížeč renderovat grafický obsah stránek. Chrome je v této disciplíně nejlepší.
Foto popis| Nový vzhled Firefoxu I ve zcela přepracovaném uživatelském rozhraní Firefoxu lze snadno najít všechny potřebné funkce a nastavení, například i předvolby ochrany soukromí.
Foto popis| Jako jediný z internetových prohlížečů v našem testu nabízí Opera ve své základní výbavě i funkci VPN pro bezpečné surfování přes veřejné hotspoty.

O autorovi| JÖRG GEIGER, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: