Co dokážou tuningové nástroje
Zeštíhlit systém, přidat výkon, eliminovat pády - to všechno by měly umět TUNINGOVÉ NÁSTROJE. Chip otestoval pět z nich.
MANUEL SCHREIBER
Každý uživatel Windows to zná: po nové instalaci systému je počítač rychlý a stabilní, jak ale dny běží, stává se stále pomalejším. Startuje déle, programy se spouští celou věčnost a postupem času se začnou objevovat systémové chyby. Do nové instalace systému se však nikomu nechce. Řešením je použití nástrojů, které slibují obnovení kondice počítače. Je ale otázkou, o kolik tyto nástroje dokážou systém skutečně zrychlit. Proto jsme se rozhodli, že je podrobně otestujeme. Výsledky prozradí vše.
Tuningových nástrojů existuje celá řada. My jsme vybrali ty nejznámější a vyzkoušeli jsme, jaké jsou jejich možnosti. Programy totiž dokážou více, než jen uklidit počítač. Pomohou vám individuálně nastavit systém a vyřešit softwarové i hardwarové chyby - alespoň teoreticky.
Pokud se vám nechce za tuningové nástroje utrácet peníze, vyzkoušejte freewarové programy z Chip DVD. Přichystali jsme pro vás tuningový paket, tedy výběr programů pro vyčištění systému. Bonusem je pak starší verze našeho vítěze testu. Na Chip DVD najdete plnou verzi aplikace Ashampoo WinOptimizer 5.
Čištění PC: Pryč s odpadem
Prvním krokem čištění je odstranění nepotřebných věcí. V našem případě jde o úklid pevného disku a registrů. Postupem času se disk i registry plní balastem, který nejenže zpomaluje počítač, ale může být také bezpečnostním rizikem. Kde se odpad bere? Například při instalaci programu si instalátor vytvoří dočasné soubory, které potom nesmaže, po odinstalování zase zůstanou na disku soubory, které aplikace během svého používání vytvořila. S registry je to podobné. Špatný klíč v registrech může navíc způsobit problémy s ovladačem hardwaru.
Při čištění registrů podávaly programy rozdílné výsledky. Tak například nástroj Fix-It Utilities sice používá speciální funkci »RegistryCleaner«, ale po prozkoumání registru nepodá žádné informace. Klíče, které považuje za nepodstatné, jednoduše smaže. To by snad ani nebylo tak tragické, kdyby funkce pracovala dobře. Jenže po 'vyčištění' touto aplikací přestaly pracovat některé aplikace, jako třeba Firefox. Program smazal důležité klíče v registrech. Slabou útěchou je, že program automaticky vytvoří záložní kopii registru, takže můžete chybné vyčištění vzít zpět.
Jak by mělo čištění vypadat, to ukazuje program Norton Utilities. Nástroj našel na našem testovacím počítači 232 záznamů, které přehledně zobrazil do jednotlivých kategorií. Pomocí kontextového menu jsme pak mohli určit, zda chceme záznamy smazat, nebo ne.
Podobně pracuje také nástroj TuneUp Utilities. Ten také nalezené záznamy uspořádá do kategorií a na pokyn uživatele je smaže. Všem programům však chybí varování nebo doporučení, které by uživateli pomohlo při rozhodování.
Velmi rozdílně pracují programy i při čištění pevného disku. Norton Utilities čistí systém ve třech kategoriích - Windows, prohlížeč a uvolnění místa. Můžete se tak soustředit jen na vyčištění samotného systému, nebo smazat vše, co vytvořil browser, nebo můžete nechat smazat všechny nepotřebné soubory. Fix-It na to jde ještě složitěji: musíte označit oblasti, které chcete čistit. Program zařadí nalezené položky do složek, které lze pak ručně smazat. Přitom program varuje, že některé položky by nebylo vhodné smazat. Bohužel však neoznačí ty, kterých se to týká - to prozradí, až když ručně položky procházíte. To je ale zdlouhavé a otravné.
Nejlépe funguje SystemUp Tuning. Analýza proběhne velmi rychle a výsledky jsou rozřazeny do srozumitelných kategorií. Soubory lze seřadit podle jména, velikosti i cesty k nim. Souhrnný přehled zobrazí, kolik souborů bylo smazáno a kolik se tím získalo místa na disku.
Vyšší výkon však nezískáte jen vyčištěním systému. Opravdový tuning spočívá také v přetaktování. Nejčastěji se přetaktovává CPU a procesor grafické karty (GPU). Špatným přetaktováním se ale systém může stát méně stabilním, a dokonce může dojít k fyzickém poškození hardwaru. Pro přetaktování se skvěle hodí plná verze programu Everest z Chip DVD.
Dobře si tuningové nástroje poradí i se zrychlením startu PC. Stačí jejich pomocí vymazat aplikace, které se spouštějí spolu se systémem. Tuto funkci nabídnou všechny testované nástroje. Přímo předpisově tuto funkci zvládá Ashampoo WinOptimizer. Rozlišuje mezi položkami, které jsou ve složce »Po spuštění«, a mezi záznamy, které jsou uloženy v registrech. Vedle toho je možné deaktivovat služby systému, které nepoužíváte, jako je třeba »Sledování umístění v síti «. Jedině pročištění těchto seznamů má při startu systému význam. Žádné jiné funkce, které slibují zrychlení, nefungují.
Zajímavý je také SystemUp Tuning. Možnosti konfigurace jsou sice velmi malé, díky komunitnímu systému je však každá položka ohodnocena. Každý uživatel může dát záznamu v autostartu až pět hvězdiček, takže vy pak vidíte, jak je položka hodnocena ostatními uživateli. Má-li málo hvězdiček, můžete se podívat na fórum, zjistit, proč je položka neoblíbená, a případně ji smazat.
Zrychlení PC: Odstranění chyb
Je-li základní čištění počítače hotové, můžete se pustit do složitějších oprav systému. Pokud vám počítač zůstává často 'viset' nebo se setkáváte s pády, může za to většinou hardware. Proto je důležité, aby byl tuningový nástroj vybaven analyzátorem hardwaru. Rozdíly v testovaných programech byly značné. Třeba kontrola disku: WinOptimizer používá jen nástroj integrovaný ve Windows, tedy ScanDisk, Norton Utilities nenabízí dokonce žádnou analýzu pevného disku.
Fix-It Utilites naproti tomu zcela vybočuje - v kladném slova smyslu. Diagnostika nabídne vše, co může uživatel potřebovat. »SMARTDefender« zkontroluje pevný disk a nechybí ani funkce, které otestují CD a DVD.
Obzvláště chválíme diagnózu hardwaru. Fix-It Utilities kontroluje všechny hardwarové komponenty, pomůže s nastavením monitoru i vstupních zařízení. Nabízí benchmark, který prozradí dostupný výkon. Ostatní aplikace nabídnou jen standardní nástroje, nic zajímavého. TuneUp Utilities a SystemUp Tuning disponují několika užitečnými funkcemi, jako je třeba oprava ikon zástupců.
Co nás zklamalo? Ani jedna z testovaných aplikací nenabízí žádné nástroje určené speciálně pro notebooky. Tuning by mohl spočívat třeba ve snížení spotřeby a tím prodloužení výdrže notebooku.
Stabilizace PC: Ochrana Windows
Pokud jste počítač dostali do vrcholné formy, měli byste ho tak i zachovat. K tomu účelu slouží automatické čištění. Aplikaci byste měli jednou nastavit, a pak se již o nic nestarat. Automaticky by měla provádět údržbu celého systému. Nejrychleji fungoval nástroj Fix-It Utilities: stačí vybrat úkony, které se mají provádět, a nastavit čas. Nic víc není třeba. Bohužel žádný jiný nástroj nenabízí plánovač čištění. Kdo vyžaduje automatické čištění, ten musí sáhnout po funkci »TuneUp Úklid 1 kliknutím «, kterou nabízí TuneUp Utilities. Spouští se však jen jednou týdně a nelze to změnit.
Aby byl systém skutečně chráněný, musí programy hlídat celý počítač. Fix-It Utilities má za tím účelem velmi zajímavý nástroj: jako jediný tuningový program obsahuje integrovaný antivir a antispyware. Navíc si program zaznamenává nainstalované programy a na přání vytvoří bod obnovy operačního systému. To, co programu chybí, je správa služeb Windows.
Zde boduje WinOptimizer. Ve volbách »Tweaking« a »AntiSpy« najdete seznam služeb Windows mnoha programů. Ty pak můžete vyřadit z činnosti. Navíc nabízí speciální možnosti nastavení pro Vistu a její aplikace, jako je třeba Windows Mail. Dokonce je možné upravovat i položky v kontextovém menu.
SHRNUTÍ: Každý z nástrojů má své těžiště někde jinde. Fix-It Utilities nabízí velmi dobrou analýzu PC a ochranu počítače před škůdci, bohužel integrované čisticí funkce a poškozené registry nestačí na lepší než předposlední místo. Velmi těsným vítězem se stal Ashampoo WinOptimizer, který bodoval ve všech kategoriích: dobrý úklid, jednoduché ovládání, přehledný seznam služeb Windows. Kdo chce ušetřit, tomu bude stačit i starší verze. Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Ashampoo WinOptimizer 5.
AUTOR@CHIP.CZ
Foto - Nepotřebné pryč: WinOptimizer dokáže deaktivovat funkce, které nepotřebujete.
Foto - Rychlá diagnóza: Hned po spuštění zkontroluje TuneUp stav počítače.
Foto - Ochrana systému: Nástroj Fix-It Utilities obsahuje ochranu před viry a malwarem.
Foto - ÚDRŽBA Systém je třeba chránit před opotřebením
Foto - ČIŠTĚNÍ Více místa na disku a bezpečné mazání souborů
Foto - DIAGNÓZA Podrobná analýza hardwaru a softwaru
Foto - OPRAVA Nalezení chyb a jejich automatické odstranění
Foto - ZRYCHLENÍ Odstranění systémových brzd a zrychlení bootování
- Testy a technika - Co dokážou tuningové nástroje (746.83 kB) - Staženo 1460x