Přejít k hlavnímu obsahu

Chytrý upgrade pro vaše vytápění

Chytré regulátory topení vám pomohou bez většího úsilí a za rozumnou cenu snížit náklady na energie. Který termostat je ale nejlepší? Rozhodli jsme se jich pár otestovat. 

Inteligentní systém kontroly domácího vytápění by měl ušetřit až 30 procent nákladů na topení. Tak to alespoň tvrdí většina výrobců inteligentních komponent, přičemž někteří slibují úsporu ještě výraznější. Aby bylo možné dosáhnout tak razantních úspor, spouští inteligentní systém vytápění, pouze když je to opravdu potřeba: například ráno, když domácnost vstává, systém spustí s dostatečným předstihem ohřev topení, případně vody na sprchování. Během dne nebývá většinou nikdo doma, takže není nutné tak topit, a pokud je systém správně konfigurován, dokáže vytápění řídit nejen podle přednastaveného časového harmonogramu, ale i podle okamžitých podmínek.

Nejjednodušší variantou je výměna klasických otočných regulátorů za základní „inteligentní“ prvky, jako jsou dálkově ovládané hlavice topení, které komunikují se základnou obsahující elektronický termostat. Vzhledem k různým velikostem a typům radiátorů je někdy nutné použít při instalaci elektronických hlavic patřičné adaptéry. Nabídka inteligentních systémů řízení vytápění je dnes nepřeberná, většina z nich ale pracuje na podobném principu, který spočívá v dálkovém ovládání motorku, otevírajícího či uzavírajícího přívod teplé vody do radiátoru. Tímto způsobem se snadno reguluje teplota prakticky jakéhokoliv radiátoru. Inteligentní prvky těchto systémů většinou pracují na klasické výměnné baterie typu AAA nebo AA, které by měly hlavice vydržet pohánět po dobu dvou let.

Zapojení do domácí sítě

Inteligentní ovladače teploty lze rozdělit do čtyř kategorií: programovatelné radiátorové hlavice, Bluetooth hlavice, regulátory chytrého systému vytápění a prvky komplexního řešení pro elektronické řízení chodu celé chytré domácnosti (Smart Home).

Nejjednodušší model chytrého řízení vytápění představují programovatelné hlavice, které lze většinou koupit za cenu od 350 Kč. Tyto základní systémy mají většinou displej, řadu tlačítek a někdy i rotační ovladač pro řízení teploty v místnosti. Tyto radiátorové termostaty lze naprogramovat pomocí celotýdenního rozvrhu vytápění, ve kterém uživatel zvolí, v kolik hodin, ve které dny a na kolik stupňů má topení zahřát danou místnost. Řada programovatelných radiátorových termostatů se dodává spolu s detektorem otevřených oken, který dokáže rozpoznat citelné okamžité ochlazení v místnosti (vzniklé následkem otevření oken) a v takovém případě snížit intenzitu vytápění na úroveň okolní teploty. Podle našich zkušeností je ale takový systém mnohem méně spolehlivý než regulátory řízené přímo kontaktními detektory, umístěnými na oknech nebo dveřích.

V případě tepelných termostatů komunikujících prostřednictvím bezdrátové sítě Bluetooth mají uživatelé možnost ovládat teplotu v místnosti prostřednictvím aplikace chytrého telefonu nebo tabletu. Tyto ovládací prvky většinou stojí dvakrát víc než obyčejné programovatelné hlavice. Vzhledem k tomu, že Bluetooth regulátory komunikují s mobilním zařízením většinou přímo, nelze u tohoto systému ovládat vytápění, pokud nejste přímo v dosahu Bluetooth signálu daného přístroje.

Centrální řízení teploty

Na rozdíl od Bluetooth zařízení je většina prvků inteligentního vytápění připojena k centrální základně, která je většinou označována jako gateway, hub, most nebo přístupový bod. Jednotlivé komponenty používají pro komunikaci se základnou proprietární bezdrátové protokoly, jako jsou Z-Wave nebo EnOcean. Tato základna je poté připojena k domácímu routeru a přes něj se stává aktivní částí domácí LAN nebo Wi-Fi sítě. Do této sítě pak můžete zapojit i další bezdrátové kontrolní a řídicí prvky, jako jsou například detektory otevřených oken nebo dveří. Některé vybrané systémy chytrého vytápění domácnosti dokážou integrovat a centrálně řídit i podlahové vytápění nebo ohřívání bojleru. V případě jednodušších vytápěcích systémů lze pořídit chytrou krabičku již za cenu okolo 500 Kč, některé modely ale přijdou i na cca 1 000 Kč.

Regulátory systému chytré domácnosti Smart Home se rovněž připojují k základnové stanici. Jejich výhodou ale je, že do systému chytré domácnosti můžete přidávat i další praktické prvky, například pro ovládání osvětlení, automatických žaluzií nebo domácího alarmu. Díky tomu lze například využít senzor otevřeného okna, který byl primárně součástí systému vytápění, v případě nepřítomnosti členů domácnosti i pro sepnutí alarmu.

Různá inteligentní řešení

V rámci našeho testu jsme se omezili na univerzální prvky systémů chytré domácnosti Smart Home. Vyzkoušeli jsme řadu hlavic v kombinaci s domácí základnou a detektory otevřených oken. Většinu z testovaných zařízení lze koupit v běžných prodejnách, jako je například Conrad, některé modely je nutné objednat z Amazonu. S hlavicí AVM FritzDECT 301 se senzory otevřených oken nedodávají, takže jsme ji testovali v kombinaci s routerem AVM FritzBox 7590 a základní stanicí Dect.

I když se ceny testovaných termostatů pohybují od 1 200 do cca 2 000 Kč, kvalita zpracování je u všech zařízení stejná. Z valné většiny jsou to plastové krabičky s displejem ukazujícím okamžitou teplotu. S výjimkou zařízení Devolo umístili výrobci displej ukazující teplotu na dobře viditelné místo. V případě hlavice Devolo se displej nachází na boční straně otočného regulátoru a většinou neukazuje žádnou hodnotu. Pro zjištění momentální teploty v místnosti se tedy musíte naklonit k radiátoru a stisknout tlačítko aktivující displej. U této hlavice pak můžete snadno upravit teplotu pouhým otočením regulátoru.

Ruční ovládání teploty radiátoru je příjemnější a rychlejší, pokud je hlavice osazena otočným regulátorem, který mají například modely eQ-3, innogy nebo Magenta. Motorek integrovaný do hlavic Devolo a Magenta je tak tichý, že jej lze zaslechnout, pouze pokud stojíte přímo vedle něj. Největší hluk vydávají při provozu regulátory Bosch a innogy.
Dosah bezdrátové komunikace většiny regulátorů by měl dostačovat na pokrytí běžného bytu nebo rodinného domu. Test jsme prováděli i ve starém, 130metrovém bytě, a když jsme umístili základnu na opačnou stranu bytu než hlavici, signál již vykazoval výpadky. Dosah regulátoru Devolo je kratší než u ostatních testovaných zařízení, takže ve větších bytech nebo domech k němu budete pravděpodobně potřebovat bezdrátový opakovač.

Snadná instalace s aplikací chytrého telefonu

Instalace systému chytrého vytápění domácnosti začíná zprovozněním základnové stanice. Ta byla ve všech případech bezproblémová a probíhala prostřednictvím názorného průvodce v aplikaci mobilního zařízení, případně přes okno internetového prohlížeče na počítači. Ve většině případů proběhla bez komplikací i instalace radiátorových termostatů. Obzvláště jednoduchá byla instalace zařízení Bosch. Doprovodná aplikace vysvětluje krok za krokem instalaci radiátorů i připojení základní stanice tak jednoduše, že jsme během zprovoznění systému ani nemuseli nahlédnut do tištěného manuálu.

Mobilní aplikace zařízení Bosch, eQ-3, Devolo, innogy a Magenta seznámí uživatele jak s nastavením základnové stanice, tak s ideálním umístěním radiátorových termostatů. Ovládat hlavice je možné jak jednotlivě po místnostech, tak hromadně v rámci celého bytu. U aplikací Devolo a AVM musíte pro hromadné ovládání více hlavic předem nastavit odpovídající skupinu. Okamžité zvýšení teploty radiátoru oproti přednastavenému plánu se u zařízení Bosch, eQ-3 Devovlo a innogy automaticky projeví i odpovídající změnou nastavení termostatu ve stejné místnosti.
V mobilních aplikacích zařízení AVM, eQ-3, Devolo, innogy a Magenta stačí u jednotlivých radiátorových termostatů zaškrtnout políčko, které zajistí, že pokud je v blízkosti radiátoru detekováno otevřené okno, systém automaticky stáhne vytápění radiátoru na minimum. Tento proces je u produktů Devolo o něco složitější, v aplikaci je nutné vytvořit pravidlo pomocí logických výrazů IF/THEN.

Při tvorbě plánu chytrého vytápění pomáhají vizualizace zobrazující, při jakých teplotách se ve které místnosti spustí vytápění. U zařízení AVM a Bosch lze ale nastavit pouze komfortní a ekonomickou teplotu v místnosti. Stejně tak není možné například zahřát ráno koupelnu na 23 °C, přes den teplotu snížit a k večeru ji opět ohřát na 21 °C.

Ovládat lze kdykoliv i manuálně

Vzhledem k tomu, že během dne se může stát řada událostí, které naruší denní rutinu, všechny systémy umožňují individuální regulaci teploty pomocí chytrého telefonu, a to dokonce i z terénu. Díky přehlednému rozložení a rychlé odezvě jsou obzvláště uživatelsky příjemné aplikace systémů Bosch a eQ-3. Praktickou funkcí je možnost regulace teploty nebo přepnutí všech radiátorů do úsporného režimu jedním pohybem prstu. Tuto možnost nabízí aplikace všech testovaných zařízení s výjimkou AVM. Systém Magenta navíc podporuje funkci Geofencing, která rozpozná, že obyvatelé opustili určenou plochu bytu, automaticky přepne radiátory do přednastaveného úsporného režimu a v okamžiku, kdy se opět vrátí, automaticky přepne do komfortního režimu vytápění.

U řešení innogy a eQ-3 je dobré vést v patrnosti, že i v případě, kdy jsou obyvatelé bytu doma, musí být aplikace připojena na server výrobce, což není ideální řešení, pokud máte zrovna problém s připojením k internetu nebo pokud zrovna stávkuje server výrobce. Během testování jsme se u aplikace eQ-3 s problémy serveru a následnou nečinností systému několikrát setkali. Kvůli tomuto problému jsme zařízení eQ3 odebrali body v hodnocení kategorie provozu. V současné době ale eQ-3 tvrdí, že servery už pracují spolehlivě.

Jako alternativu k ovládání pomocí aplikace lze pro přepínání systému chytrého vytápění do energeticky úsporného režimu použít i klasický nástěnný panel. S tímto doplňkem spolupracují všechny testované systémy s výjimkou zařízení AVM. Tento výrobce nabízí ke svému systému chytré domácnosti celkově nejméně doplňků, vlastně kromě chytrých termostatů prodává pouze přepínací zásuvky. Na druhou stranu řešení eQ-3, innogy a Magenta umožňují do kontrolního systému chytrého vytápění domácnosti integrovat i podlahové topení.

Majitelům routerů FritzBox nabízí AVM pouze základní náhled do systému chytrého vytápění domácnosti. Požadujeteli lepší nabídku funkcí, doporučujeme zvolit některý jiný systém. Uživatelsky nejpřívětivější řešení nabízí Bosch, nejlepší poměr mezi výkonem a cenou zařízení innogy a vítězem testu se stal povedený systém eQ-3.

***

Chytré hlavice topení

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo
Homematic IP HMIP-e TRV Smart Home Radiator RWE Smart- Home 10267395 Hlavice Magenta SmartHome Hlavice Home Control FritzDECT 301
Výrobce eQ-3 Bosch innogy Magenta Devolo AVM
Orientační cena za hlavici 1 590 Kč 1 700 Kč 1 190 Kč cca 1 350 Kč 2 090 Kč 1 500 Kč
Potřebné doplňky Startovací sada (cca 3 600 Kč) Smart Home Controller (cca 5 600 Kč) SmartHome Centrála (4 390 Kč ) Home Base 2.0 (cca 2 900 Kč) Centrála Home Control (cca 2 690 Kč) Vybrané routery FritzBox s DECT
Celkové hodnocení 80,8 79,3 79,0 77,2 75,2 73,7
Provoz (35 %) 81 95 73 83 72 84
Funkce (35 %) 78 67 80 72 76 61
Instalace (30 %) 83 75 84 76 78 76
Hlučnost nízká vyšší vyšší velmi nízká velmi nízká nízká
Dosah hlavice velký velký velký velký dostatečný velký
Bezdrátový standard proprietární proprietární proprietární DECT ULE (HAN FUN) Z-Wave DECT ULE (HAN FUN)
Zpracování velmi dobré velmi dobré velmi dobré velmi dobré velmi dobré velmi dobré
Ovládání přes prohlížeč * * * * * *
Aplikace: Android / iOS / Windows Mobile */*/* */*/* */*/* */*/* */*/* */*/*
Hlasové ovládání: Amazon Alexa / Google Asistent */* plánováno/* */* */plánováno */plánováno */*
Vzdálené ovládání * * * * * *
Skupiny * * * * * *
Aplikace pracuje bez internetu * * * * * *
Aktivace úsporného režimu * * * * * *
Zónové monitorování * plánováno plánováno *(pouze « a »»Mimo Doma«domov) plánováno * * * * * * *
Časový plán
Úprava teploty v rámci časového plánu * * * * * *
Detekce větrání hlavicí * * * * * *
Detekce větrání okenním senzorem * * * * * *
Synchronizace v rámci místnosti * * * * (pouze aplikací) * * (prohlížečem) pouze aplikací/
Dostupnost bezdrátového * * * * * *
Speciální funkce spolupracuje se základnou Magenta Offline režim integrovaný senzor vlhkosti vzduchu spolupracuje s Speedport Smart Offline režim, použitelné s IFTTT ovládání z FritzFon

Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0) Všechna hodnocení * ano v bodech * ne (c max. Chip 100); tip

***

Porovnání systémů chytrého vytápění

Programovatelné radiátorové hlavice
+ Velmi nízká cena (do 500 Kč)
- Ovládání a konfiguraci nelze řídit aplikací
- Většinou nelze připojit k jiným komponentám
- Vzdálené ovládání není možné

Bluetooth hlavice
+ Relativně nízká cena (cca 1 000 Kč)
+ Ovládání a konfigurace pomocí aplikace
- Většinou nelze připojit k detektorům otevřených oken
- Většinou není možné vzdálené ovládání

Regulátory chytrého systému vytápění
+ Relativně nízká cena (cca 1 000 Kč)
+ Ovládání a konfigurace pomocí aplikace i z terénu
+ Připojení dalších komponent (například okenních nebo dveřních detektorů)
- Ovládání dalších komponent chytré domácnosti není většinou možné

Komplexní řešení chytré domácnosti
- Relativně drahé (od cca 1 200 Kč)
+ Ovládání a konfigurace pomocí aplikace i z terénu
+ Připojení dalších komponent (například okenních nebo dveřních detektorů)
+ Možnost ovládání dalších doplňků chytré domácnosti

***

Řešení od specialistů

Specializované systémy řízení vytápění bývají o úroveň lepší než univerzální Smart Home systémy. Nejlepším příkladem je řešení tado. Inteligentní hlavice radiátorů se řídí nejen přednastaveným plánem vytápění, ale berou v úvahu i lokaci jednotlivých členů domácnosti. Tado navíc dokáže prostřednictvím základnové stanice ovládat i bojlery pro ohřev teplé vody a při navrhování vytápěcího plánu bere v potaz i předpověď počasí. Díky tomu dosahuje nejvyšší úspory. Tento systém bohužel není kompatibilní s dalšími prvky chytré domácnosti od jiných výrobců.

Foto popis| Většina hlavic chytrých systémů vytápění se na radiátor montuje snadno, stačí šroubovák.
Foto popis| Díky displeji s technologií e-ink jsou informace na hlavici AVM FritzDECT 301 velmi dobře čitelné.
Foto popis| Jednotlivé části systému Systémy chytrého řízení domácnosti mohou kromě dálkově ovládané hlavice využívat i další komponenty. Uvádíme příklady z nabídky značky Devolo:
Foto popis| Základna Bezdrátově komunikuje s ostatními komponentami chytré domácnosti a má na starosti i propojení s internetem. Většinou bývá centrálou chytrého domácího systému.
Foto popis| Regulační hlavice Regulátor otevírá a uzavírá prostřednictvím motorku přívod teplé vody do radiátoru a tím ovládá teplotu v místnosti. Hlavice je napájena bateriemi.
Foto popis| Detektor otevřených oken/dveří Běžně používaný senzor se skládá ze dvou dílů. První se instaluje na dveře či okna a druhý na jejich rám. Tento senzor detekuje otevření okna nebo dveří.
Foto popis| Pokojový termostat Prostřednictvím pokojového termostatu lze řídit najednou větší množství inteligentních hlavic. Umožňuje přesnější měření teploty.
Foto popis| Bezdrátový vypínač Bezdrátový spínač lze ideálně pomocí šroubů nebo lepicí pásky umístit u hlavních vchodových dveří. Jedním stiskem lze pak všechny radiátory přepnout do úsporného režimu.
Foto popis| Základem každého systému chytrého vytápění je stanovení celotýdenního časového plánu.
Foto popis| Osadíte-li hlavice do každé místnosti, můžete je ovládat samostatně, hromadně i podle skupin.
Foto popis| Vítěz testu Základní sadu vítězného modelu eQ-3, obsahující bezdrátový termostat, hlavici a okenní/dveřní senzory, lze pořídit cca za 2 300 Kč.
Foto popis| Cenový tip S cenou okolo 1 200 Kč za kus představují inteligentní hlavice innogy obzvlášť výhodnou nabídku.

O autorovi| ANDREAS FRANK, autor@chip.cz

Příbuzná témata: