Přejít k hlavnímu obsahu

CHIP Top 10

SOUHRNNÉ HARDWAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY

CHIP Top 10

Testování u nás opět probíhalo v plném proudu a ani Invex nás příliš nezdržel. Mnoho zajímavého toho na této výstavě totiž nebylo a víc produktů najdete i ve větším obchodě s elektronikou. Doba se prostě mění. Například autonavigací zde však bylo k vidění dost. Je o ně totiž velký zájem a auto s držákem na předním skle už není žádnou raritou. Předpokládá se, že za letošní rok se prodá přes 200 000 autonavigací. Kterou si vybrat, to vám poradíme v jednom z našich srovnávacích testů.
Dalším tématem, kterému jsme se věnovali, je Blu-ray. Ačkoli se nejedná o žádnou novinku, většina zájemců s nákupem váhá, protože v této oblasti je bohužel stále tak trochu nejasno, a to i poté, co to jeden z HD formátů vzdal. Verzí Blu-ray je totiž několik, což výběr komplikuje. S naší pomocí si snad ale dokážete pořídit zdroj videa ve vysokém rozlišení i vy. Plochá HD televize jinak zbytečně zahálí projekcí méně kvalitních zdrojů. Za Blu-ray přehrávače už není nutné platit vysoké částky, jejich cena však přece jen neklesá tak rychle jako v případě formátu DVD. Ten měl nástup mnohem rychlejší a stále se drží. U tohoto formátu je totiž jasno. Kapacita už sice zaostává, ale cena prázdných médií Blu-ray ke generační výměně také zrovna nevyzývá. To už je levnější pořídit si pevný disk.
Přehled grafických procesorů (GPU) v tomto čísle nenajdete, zato jsme se na grafické karty podívali podrobněji. Dozvíte se, jak se z čísel tvoří obraz na vašem monitoru a jak na to jdou dvě hlavní firmy v tomto oboru, nVidia a AMD/ATI. Hlavní oblastí nasazení výkonných grafických karet v domácím prostředí bývají hry. Těm se příliš často nevěnujeme, ale v tomto vydání jsme se do tohoto tématu pustili. Rady, co by měl správný herní počítač obsahovat, vám snad přijdou vhod, stejně jako srovnání hlavních konkurentů PC v této oblasti – herních konzolí. Hrát si dnes můžete i na notebooku. Procesorový i grafický výkon už mají tato mobilní zařízení dostatečný a zlepšila se i kvalita displejů.
Když už jsme u notebooků, nelze nezmínit malé netbooky, na kterých si sice náročnou hru nezahrajete, ale vejdou se vám snadno do batohu a neutratíte za ně celý plat. Už se nám v testlabu postupně sešly všechny, takže v příštím čísle očekávejte jejich podrobný test. Nabídka se stále zvětšuje, na českém trhu už najdete víc než deset modelů.
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ

Levné Wi-Fi routery

Základním kamenem domácí sítě je router, dnes už samozřejmě s Wi-Fi. Dobrou službu odvedou i „dělníci“, které koupíte za méně než 1 000 Kč. Takové modely jsou vybaveny jen pomalým Wi-Fi standardu 802.11b/g a žádné speciální funkce se od nich neočekávají. LAN porty zvládají maximální rychlost 100 Mb/s.

LCD monitory – 22 palců

Nejlepší poměr mezi velikostí obrazu a cenou: 22 palců se jednoznačně stalo nejoblíbenější úhlopříčkou a displeje této velikosti lze dnes koupit již za necelých 5 000 Kč. Chip podrobně otestoval nejnovější modely.

NAS disky

Moderní síťové NAS disky nabízejí spoustu užitečných funkcí a kapacitu až 2 TB. Slouží nejen pro ukládání dat, ale také jako webserver, mediální server či server pro stahování.

Laserová multifunkční zařízení

Jsou sice dražší a větší než inkoustová multifunkční zařízení, zvládnou ale vyšší měsíční zátěž, většinou jsou rychlejší a hlavně jsou provozně levnější. Umí tisknout, skenovat, kopírovat a většina z nich také faxovat. Některé modely jsou dostupné již za cenu okolo 6 000 Kč.

Digitální fotoaparáty

Rychle a jednoduše pořídit hezké snímky – to je úkol pro digitální fotoaparáty. V našem přehledu najdete dvacet nejlepších, které prošly naším testlabem. Liší se rozlišením, zoomem, kvalitou, ale samozřejmě i rozměry a cenou.

Inkoustová multifunkční zařízení

Multifunkční zařízení jsou výhodnější než samostatné tiskárny, protože umí dobře nejen tisknout, ale i skenovat, kopírovat a faxovat. Jejich nákup si však dobře promyslete – skryté provozní náklady nejlevnějších multifunkčních zařízení mohou být při dlouhodobém provozu poměrně vysoké.

Barevné laserové tiskárny

Finančně jsou stále dostupnější: za cenu lepší černobílé tiskárny už si dnes můžete pořídit barevnou laserovou tiskárnu, a to včetně síťového připojení. Chip otestoval jedenáct modelů, jejichž cena nepřesahuje 16 000 Kč. Navíc jde o barevné laserové tiskárny, které mají LAN port. Ani nová generace barevných laserových tiskáren se nehodí pro tisk fotografií. Cena za vytištěnou barevnou stránku je mnohem nižší než u inkoustových tiskáren. Pohybuje se jen okolo 2 Kč za stránku.

DVD vypalovačky

Moderní DVD vypalovačky („přepalovačky“) používají rozhraní SATA a nestojí už o mnoho více než jejich sestřičky typu IDE. Nové základní desky od největšího výrobce čipových sad (Intel) už navíc dále nepodporují dvacet let staré rozhraní IDE/ATAPI. Máme tu ale modely EIDE, které mohou stále někomu přijít vhod.

Interní 3,5“ SATA disky

Oficiálním následovníkem ATA je SATA – vyznačuje se teoreticky vyššími přenosovými rychlostmi a menšími a efektivnějšími kabely.

LCD monitory – 20”

Stále více uživatelů v případě TFT monitorů sází na 20palcové modely formátu 16:10. Ty totiž nabízejí vysoké rozlišení 1 680 × 1 050 obrazových bodů za ceny, které začínají už na 4 500 Kč.

LCD monitory – 24”

Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Panely jsou sice jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí. Neuděláte chybu, koupíte-li si kterýkoli monitor z našeho testu.

Černobílé laserové tiskárny

Barevné dokumenty jsou hezčí než černobílé, ale jsou drahé. Buď zaplatíte celkem dost za barevnou laserovou tiskárnu, nebo hodně za provoz barevné inkoustové tiskárny. Pro běžnou agendu však stačí tiskárna černobílá. Pořizovací náklady jsou nízké, náklady na tisk také.

PC SESTAVY

Nabídka „značek“ počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.

INFO   Jak Chip hodnotí

V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.
HODNOCENÍ
Špičková třída (100–90)
Vyšší třída (89–75)
Střední třída (74–45)
Nelze doporučit (44–0)
Všechna hodnocení v bodech (max. 100)


Sestavení přehledů Top 10 předchází důkladné testování a aktualizace cen.

Dokumenty ke stažení