Přejít k hlavnímu obsahu

CHIP Top 10

CHIP Top 10

SOUHRNNÉ HARDWAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY: A je tu opět náš pravidelný přehled produktů, které prošly naším testlabem.

Tentokrát jsme pro vás připravili test 24“ TFT monitorů a velkých notebooků s plnohodnotnou klávesnicí a velkým displejem. Další testy najdete v přehledu zde.
  Už v příštím čísle vás snad seznámíme s prvními počítači s novým procesorem Intel Atom. Osobně jsem na ně zvědav. Prodávat by se totiž měl začít například na pohled velmi pěkný Acer Aspire One a notebook MSI Wind. Cena by se měla udržet pod 10 000 Kč vč. DPH a hmotnost by měla být nižší než jeden kilogram. Podle našich průzkumů neměli dosud čtenáři našeho časopisu příliš velký zájem o srovnávací testy subnotebooků, což jsme si vysvětlovali jejich hodně vysokou cenou. Přece kdo by jinak nechtěl kilový přenosný počítač? Notebook sice už dnes bez problémů koupíte za cenu pod 10 000 Kč, ale jeho hmotnost je nejméně 2,5–3 kg. „Netbooky“ (jak je označuje Intel) by vám měly na brouzdání a chatování bez problémů stačit.
  Levnější varianty se už vzhledem k vybavení (například pouze 4GB SSD disk) dodávají s operačním systémem Linux. Tím se podle mne ztrácí zásadní výhoda procesoru Atom – kompatibilita. Nic proti Linuxu, ale drtivá většina uživatelů počítačů je kompatibilní s Windows: vědí, jak na ně, vědí, kde pro ně seženou programové vybavení, co od nich mohou očekávat a podobně. Ani my nemáme moc zkušeností s testováním pod Linuxem.
  Pokusy s velmi malými a lehkými počítači, které zvládnou základní funkce, už tu byly i před osmi lety. Microsoft tehdy přišel s novým systémem Windows CE, který se používal nejen u zařízení typu PDA, ale i u malých počítačů s klávesnicí a velkým displejem, označených jako Handheld PC Professional (například Jornada 820 od HP, NEC Mobile Pro 880 nebo IBM WorkPad z50). To, že to nebyla ta nejlepší cesta, je dnes samozřejmě jasné. Atom má šance mnohem vyšší a ukázala to už předzvěst v podobě Asus Eee PC, který se obešel i bez Atomu a zájem vyvolal veliký.
  Tehdy patrně Microsoft a další firmy předběhly dobu. Teď má ale Microsoft zpoždění a pro netbooky nemá téměř nic. Systém Windows XP už nechce prodávat a podporovat a Vista je na tyto stroje prostě moc. Windows Mobile 6 pro PDA asi také nebude to pravé. Microsoft tedy riskuje, že uživatelé zjistí, že i na Linuxu se dá bez problémů pracovat a že se bez Windows obejdou…
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ

INFO  Jak Chip hodnotí

V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.

HODNOCENÍ    
 Špičková třída     100 - 90     Střední třída     74 - 45
 Vyšší třída     89 - 75     Nelze doporučit     44 - 0
Všechna hodnocení v bodech (max. 100)

LCD TV 40”

Nikdy v minulosti nebylo možné pořídit televizor s metrovou úhlopříčkou levněji. Zlepšila se nejen úhlopříčka obrazovek, ale i kvalita obrazu, který produkují. V testované kategorii je standardem rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů, zvané rovněž „Full HD“.

Barevné laserové tiskárny

Finančně jsou stále dostupnější: za cenu lepší černobílé tiskárny už si dnes můžete pořídit barevnou laserovou tiskárnu, a to včetně síťového připojení. Chip otestoval jedenáct modelů, jejichž cena nepřesahuje 16 000 Kč. Navíc jde o barevné laserové tiskárny, které mají LAN port. Ani nová generace barevných laserových tiskáren se nehodí pro tisk fotografií. Cena za vytištěnou barevnou stránku je mnohem nižší než u inkoustových tiskáren. Pohybuje se jen okolo 3 Kč za stránku.

Inkoustová multifunkční zařízení

Multifunkční zařízení jsou výhodnější než samostatné tiskárny, protože umí dobře nejen tisknout, ale i skenovat, kopírovat a faxovat. Jejich nákup si však dobře promyslete – skryté provozní náklady nejlevnějších multifunkčních zařízení mohou být při dlouhodobém provozu poměrně vysoké.

LCD monitory – 19”

Jsou levné, a přesto leccos dokážou: nové 19palcové TFT monitory v širokoúhlém formátu jsou k dostání už za ceny od 4 000 Kč. Dvanáct modelů pro vás Chip důkladně otestoval a zde je přehledná tabulka.

LCD monitory – 20”

Širokoúhlý obraz je momentálně v módě. Čím větší, tím lepší. Stále více uživatelů proto v případě TFT monitorů sází na 20palcové modely formátu 16:10. Ty totiž nabízejí vysoké rozlišení 1 680 × 1 050 obrazových bodů za ceny, které začínají už na 5 000 Kč. 20palcové TFT monitory nabízejí o 35 procent víc obrazu než klasické 19palcové monitory, a přesto nejsou o moc dražší.

LCD monitory – 22”

Více a více zobrazovacího prostoru za méně peněz. Nyní už má skoro každý výrobce TFT monitorů ve svém portfoliu model 22” monitoru za výhodnou cenu. Rozlišení těchto širokoúhlých monitorů je 1 680 × 1 050 bodů; to je praktické nejen pro kancelářskou práci (můžete si například otevřít dva dokumenty vedle sebe), ale i pro multimédia, speciálně pro přehrávání filmů.

Projektory

HD projektory nikdy nebyly tak cenově dostupné ani tak kvalitní jako dnes. Moderní výkonné projektory nabízejí prvotřídní obraz i při plném denním světle, a navíc často i ve filmovém režimu 24p. Chip otestoval devět HD projektorů, dostupných za ceny od 17 000 Kč.

Webové kamerky

Dostupnost a propustnost internetu dnes umožňuje internetovou komunikaci slovem, obrazem i zvukem i domácím a méně erudovaným uživatelům. Testovali jsme moderní webové kamerky nejznámějších výrobců. Výsledky testu hovoří jasně – nejlepší produkty nabízí Logitech, na střední úrovni se pohybuje Microsoft a za ním Creative a Genius. Cenový rozdíl mezi špičkovými a nejlevnějšími modely činí ale i 2 000 Kč.

HD kamery

Brilantní obraz, nízké ceny: na trh s přístroji pro amatérské filmaře vtrhly kamery s vysokým rozlišením. Jejich špičkové modely v cenách od 17 000 Kč se utkaly v testu Chipu. Z hlediska obrazové kvality toho poskytují testované HD kamery mnohem více než jejich kolegyně se standardním rozlišením: všechny přístroje produkují tak ostré a detailní snímky, jaké jsme dosud znali jen z fotografií.

SD karty

Test ukázal, že pro běžné použití stačí jakákoliv z testovaných karet a že pro obyčejné fotografování či poslech MP3 skladeb je zbytečné kupovat ty nejrychlejší. Pokud však na kartě často přenášíte větší množství dat, s rychlejšími kartami ušetříte při kopírování čas.

DVD vypalovačky

Moderní DVD vypalovačky („přepalovačky“) používají rozhraní SATA a nestojí už o mnoho více než jejich sestřičky typu IDE. Nové základní desky od největšího výrobce čipových sad (Intel) už navíc dále nepodporují dvacet let staré rozhraní IDE/ATAPI. Máme tu ale modely EIDE, které mohou stále někomu přijít vhod.

Černobílé laserové tiskárny

Barevné dokumenty jsou hezčí než černobílé, ale jsou drahé. Buď zaplatíte celkem dost za barevnou laserovou tiskárnu, nebo hodně za provoz barevné inkoustové tiskárny. Pro běžnou agendu však stačí tiskárna černobílá. Pořizovací náklady jsou nízké, náklady na tisk také.

PC sestavy

Nabídka „značek“ počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.

Interní 3,5“, SATA disky

Oficiálním následovníkem ATA je SATA – vyznačuje se teoreticky vyššími přenosovými rychlostmi a menšími a efektivnějšími kabely.

Digitální fotoaparáty – zrcadlovky

Svými cenami pod 30 000 Kč přitahují DSLR přístroje nižší třídy i náročnější amatérské fotografy. Pro ně představují ideální variantu, v neposlední řadě kvůli svobodné volbě objektivů a šikovné manipulaci. Je u nich ovšem třeba počítat s dalším výdajem kolem 9 000 Kč za dobrý objektiv, pokud nenajdete kombinovanou nabídku v přijatelné ceně.

Dokumenty ke stažení