Chip top 10
Už pravidelně se můžete v našem top tenu setkat s aktualizovaným přehledem LCD monitorů snad všech běžně dodávaných úhlopříček. Dobře si na našem trhu vedou značky LG, Samsung a Acer. Podle odhadu trhu by se měly prosazovat stále větší rozměry, takže v příštím roce už se běžně prodávanými stanou i 24“ modely, které jsou v současnosti spíše okrajovou záležitostí. Už teď je ale možné takový monitor pořídit za 8 500 Kč, 22“ monitor pak pořídíte už za 5 500 Kč! Přitom ještě před pěti lety byste zaplatili mnohem více i za 15“ LCD monitor.
DVD mechaniky v současnosti seženete za cenu začínající na cca 600 Kč - příliš prostoru pro pokles ceny už tedy nezbývá. Doufejme, že se teď nová generace optických médií začne lépe prodávat. Zdá se totiž, že boj mezi formáty Blu-ray a HD DVD byl už ukončen, a to ve prospěch Blu-ray. Uživatelé už tedy nemusí váhat a vypalovačky s modrým laserem by se mohly v počítačích začít objevovat častěji. Určitě pro vás připravíme test nové generace produktů - například společnost LG oznámila novou mechaniku s šestinásobnou rychlostí zápisu, kterou brzy vyzkoušíme.
Aktualizovali jsme samozřejmě i přehled fotoaparátů. Stejně jako u dalších produktů můžeme i zde konstatovat, že je koupíte levněji nebo že za stejné peníze dostanete lepší produkt, popřípadě něco navíc. Starší modely se z důvodu podpory jejich prodeje například dodávají s paměťovou kartou „zdarma“. K zrcadlovkám zase po nějakém čase dostanete například alespoň základní objektiv nebo pouzdro.
V minulém Chipu jsme uveřejnili test barevných laserových tiskáren. Zkrácenou verzi najdete i zde a ceny můžete porovnat s cenami černobílých laserových tiskáren. Jsme zvědavi na novou „voskovou“ tiskárnu Xerox, která má podle výrobce ještě více přiblížit barevný tisk -provozní náklady jsou u ní totiž velmi nízké. Opět tedy budeme mít spoustu zajímavých produktů k otestování. Do příštího čísla připravujeme také srovnávací test USB flash disků. I u nich rychle roste kapacita a cena klesá. Proto jsme se pustili rovnou do disků s kapacitou 16 GB, na které se vejde zhruba 5 000 písniček v MP3 nebo 10 000 fotek.
Pavel Trousil
Monitory LCD 19"
Jsou levné, a přesto leccos dokážou: nové 19palcové TFT monitory v širokoúhlém formátu jsou k dostání už za ceny od 4 000 Kč. Dvanáct modelů pro vás Chip důkladně otestoval a zde je přehledná tabulka.
Monitory LCD 20"
Širokoúhlý obraz je momentálně v módě. Čím větší, tím lepší. Stále více uživatelů proto v případě TFT monitorů sází na 20palcové modely formátu 16:10. Ty totiž nabízejí vysoké rozlišení 1 680 x 1 050 obrazových bodů za ceny, které začínají už na 8 000 Kč. 20palcové TFT monitory nabízejí o 35 procent víc obrazu než klasické 19palcové monitory, a přesto nejsou o moc dražší.
Monitory LCD 22"
Více a více zobrazovacího prostoru za méně peněz. Nyní už má skoro každý výrobce TFT monitorů ve svém portfoliu model 22“ monitoru za výhodnou cenu. Rozlišení těchto širokoúhlých monitorů je 1 680 x 1 050 bodů; to je praktické nejen pro kancelářskou práci (můžete si například otevřít dva dokumenty vedle sebe), ale i pro multimédia, speciálně pro přehrávání filmů.
Monitory LCD 24"
Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 x 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Panely jsou sice jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí. Neuděláte chybu, koupíte-li si kterýkoli monitor z našeho testu.
HD kamery
Brilantní obraz, nízké ceny: na trh s přístroji pro amatérské filmaře vtrhly kamery s vysokým rozlišením. Jejich špičkové modely v cenách od 18 000 Kč se utkaly v testu Chipu. Z hlediska obrazové kvality toho poskytují testované HD kamery mnohem více než jejich kolegyně se standardním rozlišením: všechny přístroje produkují tak ostré a detailní snímky, jaké jsme dosud znali jen z fotografií.
Inkoustová multifunkční zařízení
Co se funkcí týče, všechna zařízení nabízejí možnost barevného tisku, opírování, skenování a přímého tisku z paměťových karet, HP OfficeJet 6310 pak navíc obsahuje i fax a ethernetový konektor. Všechna zařízení lze k počítači připojit přes USB port, některé „mašinky“ pak dokáží komunikovat s okolím pomocí Wi-Fi 802.11g. Donedávna tiskla levná multifunkční zařízení draze a dražší levněji. Nyní se tato situace poněkud komplikuje. Musíte si vybrat tu správnou kartridž.
Digitální fotoaparáty
Fotoaparáty jsme rozdělili do čtyř kategorií (univerzální, ultrazoomové, stylové a pro ačátečníky) a porovnali jsme je mezi sebou, abyste si sami mohli vybrat ideální fotoaparát podle toho, na jakém kritériu vám nejvíce záleží. Pro lepší orientaci jsme všechna zařízení zařadili do tabulky tak, abyste mohli vyhlédnutý model snadno porovnat s konkurencí, a to nejen v příslušné kategorii, ale i v rámci všech testovaných produktů.
MP3 přehrávače
Přehrávače s pevným diskem mají větší rozměry, ale také samozřejmě mnohem vyšší kapacitu. Můžete je tedy použít i pro uložení filmů nebo pro přenos souborů. Hlavně se vám ale na ně může vejit kompletní sbírka „empétrojek“, takže nemusíte obsah paměti neustále měnit jako v případě flashových přehrávačů.
PC sestavy
Nabídka ani nepouštíme. „značek“ Místo počítačů toho i různých vám nabízíme variant návrh sestav několika je nepřeberná sestav. a Dvě neustále jsou se jakýmsi mění, takže základem se do pro testu méně osobních náročné počítačů nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.
Interní 3,5“, SATA
Oficiálním následovníkem ATA je SATA - vyznačuje se teoreticky vyššími přenosovými rychlostmi a menšími a efektivnějšími kabely.
Digitální fotoaparáty - zrcadlovky
Svými cenami pod 30 000 Kč přitahují DSLR přístroje nižší třídy i náročnější amatérské fotografy. Pro ně představují ideální variantu, v neposlední řadě kvůli svobodné volbě objektivů a šikovné manipulaci. Je u nich ovšem třeba počítat s dalším výdajem kolem 9 000 Kč za dobrý objektiv, pokud nenajdete kombinovanou nabídku v přijatelné ceně.
DVD vypalovačky
Moderní DVD vypalovačky („přepalovačky“) používají rozhraní SATA a nestojí už o mnoho více než jejich sestřičky typu IDE. Nové základní desky od největšího výrobce čipových sad (Intel) už navíc dále nepodporují dvacet let staré rozhraní IDE/ATAPI. Máme tu ale modely EIDE, které mohou stále někomu přijít vhod.
Barevné laserové tiskárny
Finančně jsou stále dostupnější: za cenu lepší černobílé tiskárny už si dnes můžete pořídit barevnou laserovou tiskárnu, a to včetně síťového připojení. Chip otestoval jedenáct modelů, jejichž cena nepřesahuje 16 000 Kč. Navíc jde o barevné laserové tiskárny, které mají LAN port. Ani nová generace barevných laserových tiskáren se nehodí pro tisk fotografií. Cena za vytištěnou barevnou stránku je mnohem nižší než u inkoustových tiskáren. Pohybuje se jen okolo 3 Kč za stránku.
GPS navigace do auta
Moderní navigační zařízení toho umí mnohem víc než jen navigovat a je vlastně škoda používat je jen k nalezení vytyčeného cíle - i když to umí velmi dobře. Nabízejí řadu přídavných funkcí - od videopřehrávače až po čtečku elektronických knih. I proto jsme se rozhodli otestovat šestnáct zařízení PNA (Personal Navigation Assistants).
- Testy a recenze - Chip top 10 (284.99 kB) - Staženo 1243x