SOUHRNNÉ HARDWAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY
CHIP Top 10
Jak můžete zjistit i v našich přehledech Top 10, inkoustové tiskárny i multifunkční zařízení můžete pořídit velmi levně. Cena multifunkčních zařízení, která velmi dobře tisknou, kopírují i dostatečně dobře skenují, se zdá někdy až dotovaná. Není tedy divu, že se výrobci snaží finančně „zahojit“ alespoň na spotřebním materiálu. Stejně jako bude uživatel překvapen nízkou pořizovací cenou zařízení, překvapí ho jistě i cena inkoustových kartridží - tentokrát ale z opačného důvodu.
Originální kartridže však nejsou jedinou možností, jak „nakrmit“ tiskárny a multifunkční zařízení. Existují i alternativní, „neoriginální“ náplně. V jednom z našich testů jsme se pokusili zjistit, zda má o tomto řešení smysl uvažovat a zda se vyplatí - ať už finančně, nebo z hlediska kvality. Výsledky nás příjemně překvapily - levné inkousty mohou být někdy dokonce lepší než originál. To je jistě dobrá zpráva pro uživatele, horší však pro výrobce tiskáren. Ne všechny levné inkoustové kartridže jsou ale kvalitní - pokud chcete jistotu, dobrou volbou stále zůstává originál.
V dalších našich testech jsme se věnovali notebookům, tentokrát těm, které jsou založeny na platformě Intel Centrino 2, popřípadě na konkurenční platformě AMD Puma. Jejich cena tedy není úplně nejnižší, zato výkonu nabízí dostatek. Celkem jsme prověřili devět modelů různých výrobců. Notebookům se věnuje i náš další článek, který je zaměřen spíše na trendy, které můžeme v příštích letech v této oblasti očekávat.
Velkou pozornost věnujte našemu článku o zálohování. O nutnosti ochrany toho nejcennějšího, co v počítači máte, tedy uložených dat, píšeme sice často, ale nikdy to není dost. Kromě znalosti toho, co, jak a kdy zálohovat, je potřeba také vědět, na co zálohovat. Odpověď by vám měl přinést právě náš aktuální článek. Je třeba myslet na to, že optická média mají mnohem kratší životnost, než jakou byste u nich asi očekávali. S klesající cenou pevných disků byste tedy měli volit spíše tento typ média. Výběr by vám měl usnadnit náš přehled interních i externích pevných disků. V příštím vydání se budeme touto problematikou zabývat ještě podrobněji. Můžete také počítat s testem LCD televizorů s úhlopříčkou 40 a 42“, které, jak doufáme, budou v době vydání k dostání v povánočních slevách. A kdo najde pod stromečkem přenosný počítač, toho možná potěší naše tipy na šikovné doplňky, které najdete na straně 62-63.
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ
Netbooky
Netbooky - nová kategorie ultrapřenosných notebooků. Jsou levné, lehké a praktické a rozhodně je o ně velký zájem. Vyzkoušeli jsme prvních deset modelů dostupných na našem trhu.
Barevné laserové tiskárny
Finančně jsou stále dostupnější: za cenu lepší černobílé tiskárny už si dnes můžete pořídit barevnou laserovou tiskárnu, a to včetně síťového připojení. Chip otestoval třináct levných barevných laserových tiskáren, určených pro domácí i kancelářské použití.
Baterie AA a AAA
Už nikdy více problémy s vybitými bateriemi! To zní dobře. Chip otestoval nové nabíjecí akumulátory a zjišťoval, zda skutečně splňují to, co slibují. Jde o speciální akumulátory s extrémně stabilním nábojem. Průmysl nabízí tyto akumulátory pod označeními jako „Ready-to-use“ nebo „eneloop“.
Blu-ray vypalovačky
Blu-ray combo mechaniky
Pro zájemce o HD video je tu přehled Bluray vypalovaček. V době, kdy jsou Blu-ray vypalovačky ještě dost drahé (stejně tak i prázdná média), však můžeme zájemcům o HD filmy doporučit i novou generaci Bluray combo mechanik. Čtou disky Blu-ray a zapisují na disky CD a DVD.
Externí 3,5“ pevné disky
Filmy, hudba, obrázky, záloha důležitých dat Š to vše vyžaduje dostatek místa. Ten mohou za dostupnou cenu nabídnout moderní externí pevné disky. Pokud jste si stěžovali, že pravidelná záloha vašich dat trvá věčnost, teď již nebudete mít důvod. Některé z testovaných 500GB externích disků umožňují provedení zálohy stisknutím jediného tlačítka.
Externí 2,5“ pevné disky
Externí disky velikosti 2,5“ jsou malé a mobilní a vystačí si s napájením z USB portu. Hodnotili jsme nejen přenosové rychlosti, ale i mobilitu, hlučnost a spotřebu.
NAS disky
Moderní síťové NAS disky nabízejí spoustu užitečných funkcí a kapacitu až 2 TB. Slouží nejen pro ukládání dat, ale také jako webserver, mediální server či server pro stahování.
Levné Wi-Fi routery
Základním kamenem domácí sítě je router, dnes už samozřejmě s Wi-Fi. Dobrou službu odvedou i „dělníci“, které koupíte za méně než 1 000 Kč. Takové modely jsou vybaveny jen pomalým Wi-Fi standardu 802.11b/g a žádné speciální funkce se od nich neočekávají. LAN porty zvládají maximální rychlost 100 Mb/s.
Laserová multifunkční zařízení
Jsou sice dražší a větší než inkoustová multifunkční zařízení, zvládnou ale vyšší měsíční zátěž, většinou jsou rychlejší a hlavně jsou provozně levnější. Umí tisknout, skenovat, kopírovat a většina z nich také faxovat. Některé modely jsou dostupné již za cenu okolo 6 000 Kč.
Multifunkční zařízení - inkoustová
Multifunkční zařízení jsou výhodnější než samostatné tiskárny, protože umí dobře nejen tisknout, ale i skenovat, kopírovat a faxovat. Jejich nákup si však dobře promyslete - skryté provozní náklady nejlevnějších multifunkčních zařízení mohou být při dlouhodobém provozu poměrně vysoké.
DVD vypalovačky
Moderní DVD vypalovačky („přepalovačky“) používají rozhraní SATA a nestojí už o mnoho více než jejich sestřičky typu IDE. Nové základní desky od největšího výrobce čipových sad (Intel) už navíc dále nepodporují dvacet let staré rozhraní IDE/ATAPI. Máme tu ale modely EIDE, které mohou stále někomu přijít vhod.
PC sestavy
Nabídka „značek“ počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.
LCD monitory - 22 palců
Nejlepší poměr mezi velikostí obrazu a cenou: 22 palců se jednoznačně stalo nejoblíbenější úhlopříčkou a displeje této velikosti lze dnes koupit již za necelých 4 000 Kč. Chip podrobně otestoval nejnovější modely s rozlišením 1680 x 1050 bodů.
LCD monitory - 24 palců
Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 x 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Panely jsou sice většinou jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí. Neuděláte chybu, koupíte-li si kterýkoli monitor z našeho testu.
Sestavení přehledů Top 10 předchází důkladné testování a aktualizace cen.
- Testy a recenze - Chip Top 10 (677.57 kB) - Staženo 1235x