CHIP Top 10
SOUHRNNÉ HARDWAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY
Zdá se, že ekonomická krize se počítačům vyhnula. Vypovídají o tom alespoň čísla o prodejích (podle Gartneru prodej nových počítačů v Česku v letošním prvním čtvrtletí vzrostl o 26,6 procenta, na 277 723 kusů) i sami prodejci, kteří se navíc snaží prodej podpořit „šrotovným“ na počítače a dalšími akcemi. Hlavní část prodeje se přitom soustřeďuje na přenosné počítače, mezi kterými si slušnou pozici začínají zabírat netbooky (hovoří se o přibližně 10 %, ale to se může rychle změnit).
Není proto divu, že se netbookům v našich testech věnujeme a budeme věnovat. Tentokrát pro vás máme zajímavé srovnání netbooku s SSD diskem, netbooku s klasickým diskem a levného notebooku. Z výsledků jasně vyplývá, že Atom sice má své přednosti, ale velký výkon mezi ně nepatří. Naštěstí mu můžete trochu pomoct pomocí našeho tipu, který najdete v části Tipy a triky: hardware. I Atom lze totiž přetaktovat, a to až o velmi pěkných 25 %. Netbook ale často brzdí i pomalý SSD disk, který najdete například v levném Aceru Aspire One, o kterém jste už možná slyšeli, i když jste možná ani nechtěli - firma Mountfield ho totiž „zdarma“ přidává ke svým sekačkám a dalším zahradním produktům. „Za ty prachy“ to určitě není špatný stroj, jeho slabinou je však právě disk. V příštím čísle tedy najdete návod, jak disk vyměnit za výkonnější a učinit tak netbook použitelnějším. Chystáme pro vás i srovnávací test nových netbooků, které oproti starší generaci nabízí už většinou 160GB disky a větší displeje.
V tomto čísle také najdete srovnávací test základních desek, který už dlouho Chip nepřinesl. Intel chystá další várku procesorů Core i7, takže se snad dostane i na levnější modely, které se postarají o větší rozšíření nové platformy. Desek je, jak vidíte v našem testu, už dostatek a všechny nabízí dobrou výbavu i rychlost. Ceny jsou ale poměrně vysoké.
Kromě netbooků chceme samozřejmě testovat a porovnávat i jiná zařízení. Připravujeme například test levných laserových tiskáren, tentokrát černobílých. Zdálo by se, že už nemají co nabídnout a že jasně vede barva, avšak jednou z jejich podstatných vlastností je nízká cena a nízké provozní náklady. Laserovou tiskárnu totiž koupíte za méně než 2 000 Kč, a to zvládne 20 stránek za minutu a rozlišení 1 200 x 600 bodů. Při pohledu na cenu inkoustových kartridží možná neodoláte a barvy oželíte.
Hlavním tématem, kterému se budeme z pohledu hardwaru v příštím čísle věnovat, budou televizory s úhlopříčkou 32 a 37 palců. Kdo má doma tmu (analogovou) a zvažuje moderní přístroj s vysokým rozlišením, HDMI portem a skvělým obrazem, pro toho budeme mít několik nákupních tipů. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří už doma plochý televizor mají. Připravujeme totiž i tipy a rady, jak televizor správně nastavit, abyste měli co nejlepší požitek z filmů. Dodáme i potřebné testovací nástroje.
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ
LCD monitory – 26–28”
Zvažujete-li nákup nového velkého displeje, může vám pomoci náš přehled LCD displejů s úhlopříčkou 26 až 28 palců. Pracujete-li totiž s více otevřenými dokumenty a nedostává se vám místa na ploše displeje, je to ideální volba. Hodí se však i pro přehrávání filmů a nový rozměr dokáží dát i hraní her.
Blu-ray vypalovačky
Blu-ray combo mechaniky
Pro zájemce o HD video je tu přehled Bluray vypalovaček. V době, kdy jsou Blu-ray vypalovačky ještě dost drahé (stejně tak i prázdná média), však můžeme zájemcům o HD filmy doporučit i novou generaci Bluray combo mechanik. Čtou disky Blu-ray a zapisují na disky CD a DVD.
DVD vypalovačky
Moderní DVD vypalovačky („přepalovačky“) používají rozhraní SATA a nestojí už o mnoho více než jejich sestřičky typu IDE. Nové základní desky od největšího výrobce čipových sad (Intel) už navíc dále nepodporují dvacet let staré rozhraní IDE/ATAPI. Máme tu ale i modely EIDE, které mohou stále někomu přijít vhod.
Externí 2,5“ pevné disky
Externí disky velikosti 2,5“ jsou malé a mobilní a vystačí si s napájením z USB portu. Hodnotili jsme nejen přenosové rychlosti, ale i mobilitu, hlučnost a spotřebu.
Interní 2,5“ SATA disky
Hlavně nové notebooky s posledními čipovými sadami jsou vybaveny 2,5“ disky Serial ATA. Najdete je i v externích pevných discích.
Inkoustová multifunkční zařízení
Multifunkční zařízení jsou výhodnější než samostatné tiskárny, protože umí dobře nejen tisknout, ale i skenovat, kopírovat a faxovat. Jejich nákup si však dobře promyslete – skryté provozní náklady nejlevnějších multifunkčních zařízení mohou být při dlouhodobém provozu poměrně vysoké.
PC SESTAVY
Nabídka „značek“ počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.
LCD monitory - 22 palců
Nejlepší poměr mezi velikostí obrazu a cenou: 22 palců se jednoznačně stalo nejoblíbenější úhlopříčkou a displeje této velikosti lze dnes koupit již za necelých 5 000 Kč. Chip podrobně otestoval nejnovější modely s rozlišením 1680 x 1050 bodů.
LCD monitory - 24 palců
Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 x 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Panely jsou sice většinou jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí.
INFO Jak Chip hodnotí
V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.
HODNOCENÍ
Špičková třída (100–90)
Vyšší třída (89–75)
Střední třída (74–45)
Nelze doporučit (44–0)
Všechna hodnocení v bodech (max. 100)
- Testy a recenze - CHIP Top 10 (484.26 kB) - Staženo 1652x