Časová osa Chipu: Jednooké zrcadlovky
Záleží-li vám na ŠPIČKOVÉ KVALITĚ FOTOGRAFIÍ, pak je nejlepší volbou jednooká zrcadlovka (SLR). Při pohledu na vysoce modernizované digitální zrcadlovky lze jen těžko uvěřit tomu, že jde v principu o poměrně starou technologii.
CHRISTOPH SCHMIDT
Analogové i digitální fotografie mají jedno společné: pro ambiciózní fotografy jsou tu pouze 'zrcadlovky' (SLR). Český název zrcadlovka nemá anglickou obdobu; anglický název zní Single Lens Reflex (SLR), tedy něco jako fotoaparát s jedním objektivem používající odraz. Výhody těchto přístrojů jsou však jasné: do hledáčku se obraz dostane pomocí zrcadla přímo přes optiku, takže uživatel vidí náhled budoucího obrázku. Jeho detaily a ostrost budou po zmáčknutí spouště přesně zachyceny na filmu nebo na senzoru fotoaparátu. To, co vidíte v hledáčku, tedy velmi věrně odpovídá tomu, co budete fotografovat, a to pro jakýkoliv objektiv a příslušenství.
Přístroje typu SLR existovaly už dlouho před vynálezem fotografie - v 18. století. Tehdy se jednalo o velkou 'bednu' s malou dírkou vepředu a 'obrazovkou' na konci nebo na horní straně (tzv. camera obscura). Promítalo se přes zrcadlo a většinou na papír, na který pak mohl malíř obraz obkreslit (šlo tedy především o pomůcku malířů). Pozdější camery obscury měly místo otvoru objektiv. Použité zrcadlo zajišťovalo, aby se obraz promítal horizontálně, což malířům vyhovovalo samozřejmě lépe. Po vynálezu fotografie v roce 1825 přišel s první jednookou zrcadlovkou v roce 1861 Thomas Sutton, který si na toto zařízení podal patent.
Jedna, nebo dvě čočky?
V roce 1925 se staly populárními zrcadlovky značky Rolleiflex. Ty však měly na rozdíl od současných jednookých zrcadlovek ještě jedno oko (optiku) navíc - to sloužilo pro hledáček (šlo o dvouoké zrcadlovky středního formátu). Tyto fotoaparáty měly na tehdejší dobu malé rozměry a výbornou optiku.
V roce 1949 přišla firma Contax s novým typem zrcadlovky, označeným Contax S. Ten používal optický hranol (pentaprism) v úrovni očí. Obraz vytvořený objektivem je totiž převrácený vzhůru nohama, a tak je ho třeba v hledáčku opět otočit zpět právě pomocí hranolu.
V roce 1959 se o rozšíření zrcadlovek postarala firma Nikon, která přišla s prvním systémem výměnných objektivů a bajonetem Nikon F (používá se dodnes!). Robustní systém, všestrannost a kvalitní optika se postaraly o to, že si tyto zrcadlovky oblíbili módní fotografové, reportéři a váleční zpravodajové. První fotografie z měsíčního povrchu (1969) však byly pořízeny jinou jednookou zrcadlovkou - astronautickým modelem Hasselblad (Neil Armstrong vyfotografoval Edwina Aldrina upravenou 70mm kamerou Hasselblad 500EL).
Elektronická revoluce
Fotoaparát Canon AE-1 byl představen jako první elektronicky řízená jednooká zrcadlovka. Na trh byl uveden v roce 1976 a s prodejem více než pět milionů kusů se stal jednou z nejúspěšnějších zrcadlovek. Další zlomový bod v éře SLR nastal v roce 1985, kdy Minolta integrovala do těla zrcadlovky Minolta 7000 systém automatického zaostřování (autofokus). Pronikání elektroniky do fotoaparátů pokračovalo v roce 1991 uvedením první digitální jednooké zrcadlovky Kodak DCS-1000, která stála 30 000 dolarů, první masově prodávanou digitální zrcadlovkou se v roce 2003 stal přístroj Canon EOS 300D.
Stále není jasné, jaká budoucnost jednooké digitální zrcadlovky čeká. Díky digitální technologii je totiž jejich mechanismus v podstatě zbytečný a senzor může sloužit jak pro hledáček, tak pro vytvoření finálního snímku (už jsou také na trhu digitální zrcadlovky bez zrcadla).
Do budoucna budou tedy možná jako zrcadlovky označovány profesionálnější fotoaparáty s výměnnými objektivy.
AUTOR@CHIP.CZ
Příběh jednookých zrcadlovek
1676
Začátky
Německý matematik Johann Sturm popsal zařízení (camera obscura) sloužící jako pomůcka pro malíře, ve kterém se používal jeden objektiv a zrcadlo.
1825
První fotografie
První fotografie byla pořízena francouzským vynálezcem Nicéphorem Niépcem, který jako světlocitlivý materiál použil živici. Na zdokonalení fotografického procesu začal spolupracovat s Louisem Daguerrem.
1861
Thomas Sutton
Fotograf Thomas Sutton vytvořil první jednookou zrcadlovku a v tom samém roce pořídil i první barevnou fotografii
1929
Rolleiflex
'Dvouoká zrcadlovka' (TLR) na svitkový film 6 x 6 cm. Jako reportážní fotoaparát se tento přístroj používal řadu let
1936
Kine Exakta
Německý výrobce Ihagee uvedl na trh jednookou zrcadlovku pro 35mm film. Fotoaparát měl později i bajonet pro výměnu objektivů jako současné modely.
1948
Hasselblad
Švédská firma Hasselblad začala prodávat středoformátovou modulární jednookou zrcadlovku 1600F. Tzv. V-System pro výměnu objektivů se používá dodnes
1949
Contax S
Drážďanská firma Zeiss představila hledáček s optickým hranolem (pentaprism) u fotoaparátu Contax S. Umožnilo to svislé položení hledáčku jako u dnešních zrcadlovek.
1952
Asahiflex
První japonská kinofilmová zrcadlovka od firmy Asahi Optical (později známá jako Pentax). K záznamu snímků využívala 35mm film. Nový systém závěrky umožňoval velmi krátké expoziční časy.
1959
Nikon F
Výměnné objektivy u zrcadlovky Nikon a bajonet typu Nikon F si oblíbili profesionální fotografové na dlouhé období. Systém se používá dodnes.
1969
Fotografie z Měsíce
První fotografie pořízené na povrchu Měsíce vyfotil Neil Armstrong a Buzz Aldrin modifikovaným modelem Hasselblad.
1976
Canon AE-1
Vrcholná éra jednookých zrcadlovek nastala koncem 70. let. Prodalo se pět milionů kusů elektronicky řízeného Canonu AE-1.
1985
Minolta 7000
První 35mm zrcadlovka s integrovaným autofokusem (automatickým ostřením). V roce 2006 převzala fotografickou část Minolty firma Sony
1991
Kodak DCS-100
Výrobce filmů Kodak nabízí první digitální jednookou zrcadlovku. Založena byla na Nikonu F3, měla rozlišení 1,3 megapixelu a stála 30 000 dolarů.
2003
Canon EOS 300D
Hitem trhu se stává první cenově dostupná digitální zrcadlovka určená pro amatérské fotografy. Tento trend sledují i další výrobci zrcadlovek.
2009
Olympus E-3
Současný špičkový model od Olympusu obsahuje všechny poslední technické novinky, které může digitální zrcadlovka mít: mimo jiné živý náhled na displeji, ultrazvukové čištění senzorů a optický stabilizátor
2020
BUDOUCNOST
Zrcátko jako přežitek S koncem analogové fotografie se technologie jednookých zrcadlovek stává anachronismem. Stále lepší náhledové displeje činí zrcátko v podstatě nadbytečným, podobně jako u 'EVIL fotoaparátů' s plně elektronickým hledáčkem (viz obrázek).
Dokumenty ke stažení
- Testy a technika - Časová osa Chipu: Jednooké zrcadlovky (586.19 kB) - Staženo 1686x