Časová osa Chipu: Mobilní telefony
Ještě před patnácti lety byl mobilní telefon luxusním doplňkem nejbohatších spoluobčanů. Dnes je VÍCE MOBILNÍCH TELEFONŮ NEŽ OBYVATEL. Jejich vývoj byl vskutku zajímavý.
CHRISTOPH SCHMIDT
První mobilní telefon připomínal spíše sluchátko přenosného telefonu: Motorola DynaTac8000X měřila 25 centimetrů a baterie vydržela přibližně hodinový hovor. To bylo až dost na to, že 800 gramů těžké sluchátko stejně používali z počátku jen burzovní makléři, kteří neměli čas držet mobil u ucha. Za cenu 3 995 dolarů si první mobilní telefon nemohl nikdo jiný dovolit. Když DynaTac v roce 1984 vstoupil na trh, byla to skutečná revoluce. Jednalo se o první mobilní telefon, který bylo možné strčit do kapsy.
Od té doby ceny mobilních telefonů už jen klesaly. Jak se mobily rozšiřovaly, klesaly také ceny za mobilní telefonování a "utržené sluchátko" si mohl dovolit každý. Přesně to se stalo v roce 2005 i v ČR, kdy počet SIM karet, a tím pravděpodobně i telefonů, překročil počet obyvatel. Od té doby se počet mobilních telefonů jen zvyšoval. Kolik je jich nyní? Vycházet můžeme z dat pro druhý kvartál roku 2009. T-Mobile měl 5 433 000 zákazníků, Telefónica O2 4 835 000 zákazníků a Vodafone 2 935 000 zákazníků. To celkem dává 13 203 000 aktivních SIM karet.
Mobilní internet je v kurzu
Hnací silou mobilních operátorů je dnes internet. Téměř dvě třetiny prodávaných mobilních telefonů jsou vybaveny UMTS technologií, tedy modemem pro rychlé připojení k internetu.
Pořádně využívat internet v mobilu začali uživatelé až s příchodem iPhonu. Není divu – tento telefon bez připojení k internetu zvládá jen základní funkce. Z toho profituje i Apple – vždyť obchod s aplikacemi AppStore bude mít v roce 2009 obrat přes miliardu dolarů. Ať už na iPhonu hledáte nejbližší restauraci na Google mapách, nebo se díváte na předpověď počasí, generujete internetový provoz.
V současné době u nás fungují GSM sítě v pásmu 900 a 1 800 MHz. Nižší frekvence má sice větší dosah, ale dokáže obsloužit méně uživatelů. A těch je čím dál tím více. 1 800 MHz se proto používá ve městech a husté zástavbě, 900 MHz ve volné krajině. Proto se do budoucna očekává, že pro hovory zůstane jen síť na 1 800 MHz a 900 MHz bude vymezena pro data.
Mobil jako hnací motor vývoje
U nás je mobilní telefon komfortním prostředkem komunikace a telefonování je jen základní funkcí. V zemích třetího světa však mobilní telefon otevírá zcela nové možnosti. Zatímco v moderních zemích je standardem, že každý má svůj bankovní účet, v Africe nebo Asii je to nepotřebný luxus. Proto Nokia uvažuje o službě Nokia Money, kdy by mobilní telefon sloužil pro platby. Nokia by vlastně byla největší bankou na světě a všechny bezhotovostní platby by mohly probíhat jen pomocí mobilního telefonu. Zda se Nokii její záměr podaří prosadit, to ukážou následující měsíce.
AUTOR@CHIP.CZ
Dějiny mobilních telefonů
1984
Motorola DynaTac
První mobilní telefon připomínal spíše cihlu. Měřil přes 25 cm a vážil skoro 800 gramů.
1992
Nokia 1011
90 minut hovoru, 12 hodin standby, paměť pro 99 telefonních čísel. To byl první bestseller Nokie pracující v síti GSM.
Siemens S1
Čtyřřádkový displej, podpora GSM sítí, výdrž na baterie nejvýše 8 hodin. Takový byl Siemens S1.
1996
Smartphone
Nokia 9000 Communicator byl první smartphone na světě. Kromě odesílání SMS zvládal také práci s e-maily a vybaven byl i kancelářskými aplikacemi. Vlastně zde byl k dispozici i velmi jednoduchý internetový prohlížeč. Problém byl v rychlosti připojení – komunikátor nezvládl více než 9,6 kb/s. Operační systém PEN/GEOS byl založen na DOS.
Nokia 8110
Dnes by tomu nikdo nevěřil, ale tato Nokia s vysouvacím krytem klávesnice byla symbolem dokonalého stylu. Zahrála si i v kultovním filmu Matrix.
1998
Vysouvací místo zaklapovací
Luxusní Siemens SL10 měl klávesnici chytře schovanou pod displejem. To šetřilo místo, takže telefon mohl být malý a s velkým displejem.
1999
Mobilní "internet"
Nokia 7110 nabídla technologii WAP. Ta se nikdy nerozšířila, protože to opravdu nebyl internet v mobilu, jak se snažili tvrdit operátoři.
2002
Fotomobily
Koho by napadlo, že lidé budou chtít pomocí mobilu i fotit? Siemens S55 nabídl fotografie v rozlišení 640 × 480 bodů a fotografii bylo možné poslat pomocí MMS. Mobil přinesl také Javu a Bluetooth.
BlackBerry Smartphone
BlackBerry nabízí zařízení, které se stává oblíbeným pomocníkem všech manažerů. První BlackBerry dokáže odesílat a přijímat e-maily
2005
Sony Ericsson K800i
Velmi úspěšná série fotomobilů s označením Cybershot. 3,2Mpx fotoaparát byl doplněn xenonovým bleskem a MP3 přehrávačem.
2006
LG Chocolate
LG představuje líbivý telefon se zcela novým designem a způsobem ovládání. Zatímco divize mobilů společnosti Siemens zkrachovala, korejská společnost LG je dnes třetím největším výrobcem mobilů.
2007
Mobil 2.0
Apple začal prostřednictvím telefonu iPhone novou éru telefonů. Dotykový displej, aplikace, propojení s on-line. Dodnes jej všichni kopírují a napodobují
2009
Android
Google přichází s novým operačním systémem pro mobily. Zatímco v telefonu G1 ještě za moc nestál, nové HTC Hero je jedním z nejlepších mobilních telefonů současnosti
2020 BUDOUCNOST
Integrace
Telefon budoucnosti bude mít daleko více funkcí, bude malý a se snadným ovládáním pomocí dotykového displeje. Jak by takový mobil mohl vypadat, to ukazuje Aeon od Nokie (na obrázku).
Dokumenty ke stažení
- Testy a technika - Časová osa Chipu: Mobilní telefony (300.5 kB) - Staženo 1261x