Blu-ray pro každého
NÁSTUPCE FORMÁTU DVD pomalu proniká do obývacích pokojů. O co brilantnější jsou však HD videa, o to problematičtější je pro mnohé přechod na nový formát. Chip vám pomůže s výběrem vhodného zařízení a pokusí se vám objasnit některé sporné otázky.
THOMAS LITTSCHWAGER
Kapičky potu na čele herce, tenké vrásky okolo očí ženské protagonistky – u filmů v High Definition (HD) rozlišení spatříte i ty nejmenší detaily. V některých případech však může mít příliš mnoho detailů i negativní dopad na požitek z filmu.
Přestože válka formátů mezi Blu-ray a HD DVD už byla dobojována, stále zůstává několik menších problémů, které brání vítěznému formátu Blu-ray, aby se rychle prosadil a stal se novým standardem. Už jen mechanismus ochrany proti kopírování komplikuje uživatelům každodenní použití.
Není tedy divu, že jsou uživatelé v ČR při koupi Blu-ray zařízení zdrženliví. Podle odhadů bude mít v roce 2010 tento přehrávač asi deset procent domácností. V Evropě celkem vlastní přehrávač asi 11 až 12 milionů uživatelů, což je také velmi nízké číslo.
Hlavním důvodem malého rozšíření je jako obvykle zpočátku vysoká cena příslušných zařízení. Výrobci se však v poslední době v tomto směru hodně snaží. My v Chipu se můžeme pokusit zredukovat zmatek a osvětlit důležité detaily, které se k novému HD standardu vážou. Ukázali jsme vám už, jak můžete svůj pokoj změnit v domácí kino a pouštět si Blu-ray filmy v plném rozlišení a ostrosti, a to bez nějakých masivních investic. V tomto tématu budeme dále pokračovat.
Obraz: Ploché televize a LCD projektory musí mít logo HD ready
Abyste se mohli dívat na HD filmy, musíte mít v prvé řadě plochou televizi nebo projektor s logem HD ready. Ještě lepší je samozřejmě plné rozlišení HD, tedy Full HD, a příslušné logo. Stará televize s katodovou obrazovkou rozhodně snímky ve vysokém rozlišení nezobrazí. V současné době sice ještě můžete použít i analogové rozhraní, avšak vypadá to, že filmová studia se brzy rozhodnou analogový obraz úplně zrušit a přejít na čistě digitální cestu, tedy na rozhraní HDMI a DVI (s podporou HDCP).
Vlastnit vhodný „zobrazovač“ je tedy pro sledování Blu-ray filmů nezbytné a této investici se nevyhnete. Pokud zatím nevlastníte LCD televizor, plazmový televizor nebo HD projektor, můžete se podívat na naše hardwarové žebříčky Top 10 a některý si vybrat, nebo vám doporučujeme článek „Domácí HD kino do 25 000 Kč“ (Chip 9/08, str. 58). Pokud už nějaký vhodný HD „zobrazovač“ v obývacím pokoji máte, je základní požadavek pro Blu-ray zážitek splněn.
Mnoha majitelům ploché televize už tedy většinou stačí jen vhodný přehrávač.
Blu-ray přehrávače: Mnoho různých standardů a značné cenové rozdíly
Klasický DVD přehrávač je celkem jednoduché řešení a v podstatě každý přehraje jakýkoli filmový DVD disk. Zdálo by se, že to samé bude platit i v případě Blu-ray přehrávačů. Zakoupíte, připojíte, přehrajete... Bohužel tomu tak ale není. V současné době je v nabídce mnoho „obývákových“ Blu-ray přehrávačů, avšak doporučit celou třídu těchto produktů nemůžeme. Jedním z důvodů je stále ještě vysoká cena a druhým je neustále se vyvíjející standard Blu-ray.
V současné době totiž existují tři různé Blu-ray profily pro video a jeden pro audio a všechny se používají. Jde o původní standard 1.0, který poskytuje všechny základní funkce, dále o rozšíření 1.1 (tzv. Bonus View) s dalším audio- a videodekodérem pro funkci „picture-inpicture“ (obraz v obraze). Dalším je aktuální profil 2.0 (známý také jako „BD Live“), který pracuje s nejméně třemi dalšími videodekodéry, potřebuje 1 GB úložného prostoru a také přístup k internetu, a pak je tu ještě profil Blu-ray 3.0, který se však týká výhradně Blu-ray audiodisků. Jak vidíte, celá situace je poněkud nepřehledná.
Pro běžného zákazníka může být tedy výběr přehrávače poměrně komplikovaný, protože mnoho výrobců na obalu zboží nespecifikuje, který profil podporuje. Vodítkem k rozpoznání profilu však může být cena. Cenově výhodným Bluray přehrávačem na trhu je Sony BDP-S 300, který zakoupíte už za necelých 7 000 Kč. Jde však o model, který je založen na starém profilu 1.0, takže mnoho funkcí, které současné Blu-ray disky nabízí, je na tomto přehrávači dostupných jen v omezené míře.
Blu-ray přehrávač, který podporuje profil 1.1, můžete koupit za cenu zhruba od 8 000 Kč výše. Například Samsung BD-P1500 už funkci obraz v obraze zvládá. Síťové rozhraní tu ale funguje pouze po updatu firmwaru přehrávače. Stejně jako v případě DVD přehrávačů se firmware Blu-ray přehrávačů mění pomocí vloženého disku CD nebo přes internet. Upgrade firmwaru však samozřejmě není všemocný a změnit profil se vám pomocí něj nepodaří. Na to potřebujete i příslušné hardwarové komponenty, které software nenahradí.
Pokud tedy chcete mít skutečně Bluray přehrávač se vším všudy a vybavený aktuální technologií, bude to dražší záležitost. Relativně dostupným modelem (s profilem Blu-ray 2.0) je v současnosti například Panasonic DMP-BD50 s cenou okolo 16 000 Kč vč. DPH. A to už je hodně peněz, zvláště když uvážíte fakt, že si nemůžete být jisti, zda nebude uveden další standard.
Jediným Blu-ray přehrávačem, který může být díky velkým hardwarovým rezervám neustále updatován, je herní konzole Sony PlayStation 3, původně představená s profilem 1.0. Později se PS3 dostala do situace, kdy měla začít reprodukovat disky BD audio se všemi rysy, které má profil 3.0. V současné době se 40GB verze PS3 prodává za cca 10 000 Kč vč. DPH.
To je sice o něco více, než za kolik koupíte běžný Blu-ray přehrávač, ovšem PS3 toho umí mnohem víc a navíc lze do budoucna počítat s možností upgradu. PS3 bude jen velmi těžko chybět výkon. Je to zdatná herní konzole a navíc plnohodnotný streamovací klient, což je další bonus.
Nákup Blu-ray přehrávače je tedy v současnosti stále překvapivě drahá záležitost. Tento fakt je o to překvapivější, že už nejde o žádnou žhavou novinku nebo výkřik moderní techniky. První Blu-ray standard byl totiž vypuštěn již v roce 2002, tedy před šesti lety. U prvních DVD přehrávačů byla situace zcela jiná. Při svém uvedení v roce 1997 sice stály okolo 30 000 Kč, jejich cena se však do roku 2003 (tedy za šest let) dostala cca na 3 000 Kč. Srovnatelný cenový pád by technologii Blu-ray jistě pomohl, takže v tomto směru mají výrobci stále co dohánět.
Blu-ray v počítači: Rozumné řešení, pokud máte ten správný hardware
Výrobci spotřební elektroniky se tedy dostali do situace, kdy nejsou moc flexibilní a svoje produkty dodávají za dost vysoké ceny. Zato producenti počítačových komponent s podporou Blu-ray reagují na situaci mnohem lépe a rozpoutali cenovou válku. Nejlevnější Blu-ray (ROM) mechaniku tak koupíte už okolo 2 500 Kč a v podstatě každý počítač prodaný v posledním roce může být snadno rozšířen tak, aby zvládl přehrávání Bluray filmů.
Ještě před dvěma lety mohly bez problémů a cukání HD filmy přehrávat jen ty nejvýkonnější počítače. Kromě výkonu musí počítač navíc splňovat požadavky na kódování a musí mít HDMI port nebo DVI konektor s podporou HDCP. Těmi však před dvěma lety nedisponoval každý počítač.
Je také třeba počítat s tím, že dekódování videa je výpočetně náročné a procesor většinou plně vytíží. Dokonce i procesor s více jádry může téměř „poslat do kolen“. Na 100 procent vytížený procesor má samozřejmě mnohem vyšší spotřebu, se kterou souvisí i vyšší zahřívání a tím většinou i vyšší hlučnost vyplývající z chlazení.
Výrobci grafických čipů, tedy nVidia a ATI, vychází v tomto směru uživatelům vstříc a nabízí lepší řešení. Při dekódování filmů totiž nezatěžují procesor, ale plně se v tomto případě využije výkon grafické karty, který je dostatečný. Nabízí se tedy možnost upgradu grafické karty, po kterém i (procesorově) méně výkonný počítač může zvládnout přehrávání HD filmů. Je to také mnohem jednodušší než výměna procesoru. Procesor se pak může věnovat jiným činnostem, když starost o Bluray převezme grafická karta.
ATI podporuje hardwarové dekódování Blu-ray už od čipů řady HD-2000. nVidia integrovala akceleraci od série GeForce 8000. Oba výrobci pak plánuji podporu HDCP už v čipu a signál se bude posílat přes DVI nebo HDMI. Obě firmy řeší i problém s audiem. Přestože port DVI nepodporuje audio, berou si grafické karty na starost i zvukový signál. Nutný je pak port HDMI, který zvládá přenos obrazu i zvuku.
Otázku hardwarové realizace integrace audia řeší každá z firem jinak. Grafická karta nVidie si jednoduše vezme zvukový signál pomocí interního kabelu, který se na druhé straně připojí k S/PDIF konektoru umístěnému na základní desce. ATI jde v řešení trochu dál a na grafickou kartu přidává vlastní audiočip. Grafická karta pak pracuje i jako zvuková karta a odpadá problém připojování různých kabelů – zvuk i video se dostanou z počítače pomocí jednoho kabelu.
Instalace výkonné grafické karty však může být u osobních počítačů s menší skříní obtížná a stejně tak je tomu u „obývákových“ multimediálních počítačů. Výkonné karty, které si poradí s HD videem i s náročnými hrami, si totiž většinou nárokují hodně místa ve skříni a hodně proudu z počítačového zdroje. S tím pak opět souvisí i zbytkové teplo a problematika tichého chlazení, která je podstatná zvláště při přehrávání filmů.
I s tímto problémem už se však výrobci hardwaru začínají vyrovnávat, a to například tak, že hardwarovou akceleraci Blu-ray integrují i do grafik, které jsou umístěné na základní desce. To platí v případě AMD pro čipové sady s integrovanou grafikou generace 780G a v případě nVidia od čipu nForce 780. Pozadu ale samozřejmě nezůstává ani Intel, který přibalil plnou podporu Bluray do čipové sady G35. HDMI port pak můžete získat díky adaptéru z DVI /HDMI. Snažte se tento adaptér neztratit, protože model z jiné grafické karty nemusí správně fungovat.
Bohužel podpora HDCP zdaleka není samozřejmostí u všech grafických karet nebo grafických řešení integrovaných na desce. To proto, že spořiví výrobci chtějí ušetřit za licenci, a tak deaktivují příslušné obvody. Přesvědčte se tedy v manuálu nebo v technickém popisu, podporuje-li skutečně vámi vybraný hardware HDCP. Pokud má ale například základní deska port HDMI, pak bude mít i plnou podporu Blu-ray.
To, zda váš počítač podporuje přehrávání Blu-ray, si můžete snadno zkontrolovat. Na našem DVD nebo na webu najdete program „CyberLink Blu-ray Advisor“. Tento jednoduchý program vyzkouší váš počítač a dá vám vědět, které komponenty (i softwarové) jsou v tomto směru v pořádku a které ne. Zkontrolovat si musíte i připojený monitor. Některé monitory totiž HDCP podporují, více je však těch, které ho nepodporují. Než tedy spustíte testovací nástroj, bude lepší, když připojíte HD ready televizor nebo projektor.
Blu-ray vypalovačka: Řešení v jednom za hodně vysokou cenu
Prvními Blu-ray mechanikami, které se dostaly na trh, byly interní vypalovačky pro PC. V obchodech se první modely tohoto nového formátu objevily začátkem roku 2006, ale jejich cena byla až absurdně vysoká – stály okolo 25 000 Kč vč. DPH. Teď je situace o něco lepší – Blu-ray vypalovačky nabízí šest výrobců a cena je okolo 5 000 Kč. Zapátráte-li v paměti, možná si vzpomenete, že takovouto částku bylo ještě poměrně nedávno nutné vynaložit za lepší DVD vypalovačku. Za prázdné médium CD nebo DVD jste však nemuseli zaplatit tolik, kolik dnes stojí Blu-ray disk. Jediné médium pro modrý laser vás totiž přijde asi na 250 Kč, což je hodně, pokud tuto částku budete srovnávat například s tím, kolik vás stojí jeden GB na pevném disku. V případě Blu-ray disku vás totiž gigabajt přijde cca na 10 Kč, v případě pevného disku asi na 4 Kč.
Pokud si i přes takto vysokou cenu médií chcete Blu-ray vypalovačku pořídit, pak vám doporučujeme nejvýkonnější model, který jsme testovali, tedy mechaniku LG GGW-H20L. Získala téměř ve všech kategoriích nejvyšší hodnocení. Podíváte-li se na její možnosti a vybavení, zjistíte, že žádné požadavky nezůstaly nesplněny. Blu-ray disky vypaluje šestinásobnou rychlostí, takže je schopna 25 GB umístit na disk za 21:27 minut. Nejlepší model od LG pak samozřejmě vypaluje i disky CD a DVD 40násobnou a 16násobnou rychlostí.
Mechanika GGW-H20L si poradí dokonce i s disky HD DVD, což už není tak podstatné, ale stále jde o zajímavou vlastnost. Filmy na HD DVD teď totiž koupíte velmi výhodně. A pokud už nějaká média HD DVD máte, pak je to pro vás důležitý parametr. Vypalovačka LG je navíc i cenově zajímavá, takže nezískala jen ocenění za výkon, ale zároveň i ocenění za poměr ceny a výkonu. Doporučení pro toho, kdo chce disky Blu-ray vypalovat, je tedy v tomto případě jasné. Jedinou solidní alternativou je mechanika Lite-on LH-2B1S, která má sice při ceně asi 6 000 Kč vč. DPH o něco horší výkon, nečte a nevypaluje DVD-RAM disky, ale zaujme nízkým provozním hlukem, což je důležitý parametr, zvláště když počítač provozujete v obývacím pokoji a chcete ho na přehrávání videodisků.
Blu-ray combo: Doručení pro nadšence HD filmů
V době, kdy jsou Blu-ray vypalovačky ještě dost drahé a stejně tak i prázdná média, můžeme zájemcům o HD filmy doporučit novou generaci Blu-ray combo (kombinovaných) mechanik. Dříve combo mechaniky četly DVD média a zapisovaly na disky CD. Teď se generace posunula a combo mechaniky čtou disky Blu-ray a zapisují disky CD a DVD.
Takovouto kombinovanou mechaniku už pořídíte velice levně. Například nejvýkonnější model v této třídě, LG GGC-H20L, je možné zakoupit už cca za 2 900 Kč vč. DPH. Tento jihokorejský model v této kategorii konkurenci hodně předehnal. Má totiž vysoký výkon, zajímavé funkce a navíc i velmi příznivou cenu. Mechanika GGC-H20L tak společně s mechanikou GGW-H20L vede naše srovnávací tabulky v oblasti Blu-ray a poradí si i s formátem HD DVD. Za 2 800 Kč nic lepšího pro reprodukci Blu-ray disků nepořídíte. Je to tip i pro ty uživatele, kterým záleží na vzhledu jejich počítače, například v případě, kdy je počítač umístěn v obývacím pokoji. Mechanika LG GGC-H20L se totiž dodává ve třech různých provedeních – s výměnným čelním panelem, který může být černý, stříbrný nebo klasický.
Blu-ray ROM mechanika: V dnešní době špatná alternativa pro přehrávání
Do třetí skupiny patří Blu-ray mechaniky, které neumí vypalovat žádný z formátů. Tato skupina zařízení je poměrně nová, takže k dispozici je jen několik modelů. K nám se dostaly pouze dva. Tyto modely by byly zajímavé pouze tehdy, pokud by jejich cena byla výrazně nižší než v případě combo mechanik.
Lepší ze dvou testovaných je mechanika Sony NEC Optiarc BDU-X10S, která stojí okolo 3 500 Kč vč. DPH. O něco levnější je model značky Lite-on, který zakoupíte asi za 2 900 Kč. Když ale porovnáte ceny s kombinovanými mechanikami (například se zmíněnou LG GGC-H20L), je jasné, že toto není nejlepší volba, a těžko zde tedy hledat nějaké naše nákupní doporučení – snad jedině v případě společností, kde je nemožnost vypalování výhodou (například z bezpečnostních důvodů).
AUTOR@CHIP.CZ
INFO
Dobré a dostupné: TV a projektory pro Blu-ray
„Pro přehrávání Blu-ray filmů hledejte produkty s logem „HD ready“ nebo „Full HD“. Představujeme zde dvě cenově přijatelná zařízení.
PLAZMA PRO LIDI
Pro zábavu s Blu-ray disky můžeme doporučit televizi Panasonic TH-42PX8E. Má rychlou dobu odezvy, skvělý obraz a přijatelnou cenu. Pokud ještě nemáte domácí kino vysokým rozlišením, o tomto modelu určitě uvažujte.
INFO: www.panasonic.cz
CENA: cca 18 000 Kč vč. DPH
DOBRÝ PROJEKTOR
Za přibližně stejnou cenu si můžete pořídit i projektor od firmy Epson. Jde o model EMP-TW680, který vás přijde asi na 19 000 Kč. Můžete se s ním cítit jako v kině, protože maximální úhlopříčka při projekci je 7,6 metru. Hluk, který vydává chladič projektoru, zůstává na přijatelné úrovni, takže vás nebude rušit.
INFO: www.epson.cz
CENA: cca 19 000 Kč vč. DPH
Samostatné přehrávače: Drahé a těžko přizpůsobitelné novým profilům
NÁSLEDOVNÍCI DVD PŘEHRÁVAČŮ nemají lehkou pozici – jejich cena je vysoká, vybavení slabší a navíc matou kupující tím, že existuje několik různých Blu-ray profilů. Rozhodnout se pro konkrétní Blu-ray přehrávač je tedy v této situaci dost obtížné.
Nervy drásající je pak fakt, že profil nemůžete v budoucnu změnit. Pouze konzole PlayStation 3 se může každému novému profilu snadněji přizpůsobit, protože má dostatečné výkonnostní rezervy. Drahou alternativou je pak přehrávač Panasonic DMP-BD50, který profil 2.0 podporuje.
SONY PLAYSTATION 3
TECHNICKÁ SPECIFIKACE
Blu-ray profil 2.0
Úložná kapacita 40 GB
Videovýstupy HDMI 1.3, Video
Audiovýstupy digitální (optický), analogový
Síťové rozhraní 100 Mb/s, WLAN
Další herní konzole, streamovací klient
Cena cca 10 000 Kč vč. DPH
NAMĚŘENÉ HODNOTY
Spotřeba 139 W
Hlučnost (při přehrávání Blu-ray) 1,1 Sone
PANASONIC DMP-BD50
TECHNICKÁ SPECIFIKACE
Blu-ray profil 2.0
Úložná kapacita 1 GB
Videovýstupy HDMI 1.3, YUV, (S-)Video
Audiovýstupy digitální (optický), koaxiální
Síťové rozhraní 100 Mb/s
Další slot pro karty SD
Cena cca 16 000 Kč vč. DPH
NAMĚŘENÉ HODNOTY
Spotřeba 30 W
Hlučnost (při přehrávání Blu-ray) 1,1 Sone
Grafické karty: Skvělý požitek z Blu-ray na počítači
VÁŠ POČÍTAČ si bude s formátem Blu-ray rozumět jen v případě, že si vyberete tu správnou grafickou kartu. Současná generace čipů od firem ATI (od řady HD 2000) a nVidia (od řady GeForce 8000) už mají zabudovanou podporu pro reprodukci videa ve vysokém rozlišení. Pokud chcete HDMI port na kartě, vyberte si model MSI 9500GT. Dobrou volbou je však i Sapphie Ultimate, chcete-li mít zvukový čip přímo na grafické kartě; pak můžete použít HDMI adaptér.
MSI N9500GT-MD512Z/D2
TECHNICKÁ SPECIFIKACE
Grafický čip nVidia GeForce 9500GT
Paměť 512 MB
Frekvence GPU 550 MHz
Frekvence paměti 500 MHz
Konektory VGA, DVI, HDMI
Audio přes S/PDIF konektor na desce
Cena cca 1800 Kč vč. DPH
NAMĚŘENÉ HODNOTY
3DMark05 15 573 bodů
Doom III 67,9 fps
Hlučnost (desktop) 0,0 Sone
SAPPHIRE ULTIMATE HD3850
TECHNICKÁ SPECIFIKACE
Grafický čip ATI Radeon HD 3850
Paměť 512 MB
Frekvence GPU 670 MHz
Frekvence paměti 830 MHz
Konektory 2x DVI, HDMI přes adaptér
Audio integrovaný HD audiočip
Cena cca 2300 Kč vč. DPH
NAMĚŘENÉ HODNOTY
3DMark05 16 439 bodů
Doom III 102,9 FPS
Hlučnost (desktop) 0,0 Sone
INFO
Pozor na pirátské kopie
První Blu-ray přehrávače si hledají cestu do obývacích pokojů poměrně pomalu, přitom ale už koluje dost pirátských Bluray disků. Dávejte si tedy pozor, pokud disky získáváte z pochybných zdrojů, jako je tržiště nebo internet. Poznáte je často už podle nekvalitního obalu nebo rozbalení. Přes snahu výrobců se totiž Blu-ray filmy dají bez problémů kopírovat. Nástroje jako AnyDVD HD si poradí s protikopírovací ochranou většiny současných filmů. Přečtení filmů je pak záležitost pro děti a naripovaná data můžete velmi snadno zkopírovat na nový prázdný disk pomocí vypalovacích programů, jako je Nero 8.
Blu-ray vypalovačky
Produkt Orientační cena vč. DPH Poměr cena/ výkon Celk. hodno- cení Práce s CD Práce s DVD Práce s Blu-ray Hluč. přehrá- vání BD-R zápis BD-RE pře- pis BD-ROM čtení Technická specifikace (rozhraní, DVD-R/-RW/+R/+RW/ROM/RAM,
CD-R/RW/ROM) BD-R zápis Hluč. přehrá- vání BD Hluč. přehrá- vání DVD Prům.přenos. rychlost čtení Blu-ray
1 LG GGW-H20L 4 500 Kč výborný 98 100 100 100 84 6x 2x 6x SATA, 16x /6x /16x /8x /16x /5x, 40x /24x /40x 21:27 min 1,6 sonu 2,9 sonu 15 959 KB/s
2 Plextor PX-B920SA 8 000 Kč velmi dobrý 86 94 83 84 80 4x 2x 6x SATA, 16x /6x /16x /8x /16x /5x, 40x /24x /40x 23:30 min 1,7 sonu 3,3 sonu 11 443 KB/s
3 Sony NEC Optiarc BWU-200S 10 000 Kč nedostatečný 86 82 80 93 90 4x 2x 4x SATA, 16x /6x /16x /8x /16x /5x, 40x /24x /40x 23:48 min 1,3 sonu 2,6 sonu 12 288 KB/s
4 LG GBW-H10N 11 500 Kč nedostatečný 85 63 97 100 68 4x 2x 4x ATAPI, 12x /6x /16x /6x /12x /5x, 8x /10x /40x 22:07 min 2,8 sonu 2,8 sonu 16 589 KB/s
5 Lite-On LH-2B1S 5 500 Kč dobrý 79 83 94 52 100 2x 2x 2x ATAPI, 12x /6x /12x /8x /12x /–, 32x /24x /32x 47:25 min 1,3 sonu 1,4 sonu 9 093 KB/s
6 Pioneer BDR-202 5 600 Kč dobrý 78 76 88 69 76 4x 2x 4x SATA, 12x /6x /8x /8x /12x /5x, 24x /24x /32x 22:59 min 2,4 sonu 2,4 sonu 19 645 KB/s
7 Lite-On DH-4B1S 5 500 Kč dobrý 77 83 81 85 27 4x 2x 4x SATA,12x /6x /12x /8x /12x /–, 40x /24x /40x 24:04 min 4,6 sonu 4,9 sonu 12 257 KB/s
8 Sony NEC Optiarc BD-M100A 5 000 Kč dobrý 75 71 74 72 99 2x 2x 2x ATAPI, 8x /6x /8x /8x /8x /5x, 24x /16x /32x 45:12 min 1,3 sonu 1,4 sonu 9 216 KB/s
Blu-ray combo
Produkt Orientační cena vč. DPH Poměr cena/ výkon Celk. hodno- cení Čtení BD Hluč. přehrá- vání Kompa- tibilita médií Vypa- lování DVD Čtení DVD Vypa- lování CD Čtení CD BD-ROM čtení Technická specifikace (rozhraní, DVD-R/-RW/+R/+RW/ROM/RAM,
cD-R/RW/ROM) Hluč. přehrá- vání BD Hluč. přehrá- vání DVD Prům.přenos. rychlost čtení Blu-ray
1 LG GGC-H20L 2 900 Kč výborný 99 99 100 100 100 100 99 100 6x SATA, 16x /6x/16x/8x/5x, 40x/32x/40x 1,2 sonu 1,4 sonu 14 755 KB/s
2 Plextor PlexWriter PX-B300SA 3 500 Kč velmi dobrý 96 98 93 99 99 75 100 74 6x SATA, 16x /6x/16x/8x/5x, 40x/24x/40x 1,7 sonu 3,4 sonu 15 022 KB/s
3 Pioneer BDC-S02 3 000 Kč velmi dobrý 85 76 51 99 91 64 81 85 5x SATA, 12x /6x/12x/6x/12x/5x, 24x/32x 2,9 sonu 2,0 sonu 8 433 KB/s
4 Asus BC-1205PT 3 800 Kč dobrý 75 78 39 100 89 68 76 86 5x SATA, 12x /6x/12x/6x/12x/5x, 24x/32x 3,8 sonu 5,7 sonu 8 829 KB/s
Blu-ray ROM mechaniky Orient.
Produkt Orientační cena vč. DPH Poměr cena/ výkon Celk. hodno- cení Čtení BD Hluč. přehrá- vání Čtení DVD Čtení CD BD-ROM čtení Technická specifikace (rozhraní, DVD-ROM, CD-ROM) Hlučnost při přehrávání BD Hlučnost při přehrávání DVD Prům. přenos. rychlost čtení Blu-ray
1 Sony NEC Optiarc BDU-X10S 3 300 Kč dobrý 75 83 100 65 92 2x SATA, 8x, 24x 1,3 sonu 2,6 sonu 9 216 KB/s
2 Lite-On DH-4O1S 2 500 Kč velmi dobrý 69 100 46 82 95 4x SATA, 12x, 32x 4,1 sonu 4,3 sonu 14 266 KB/s