EXPRESNÍ TEST CHIPU VŠECHNA FAKTA STRUČNĚ A VÝSTIŽNĚ
Bleskové disky
Pod nálepkou 'SSD' se skrývají disky rychlé i pomalé. Rozhodnout, který opravdu zrychlí činnost vašeho systému, a který je pouze PŘEVLEČENÝM FLASH DISKEM, lze jedině tak, že je vyzkoušíme. Do naší testovací laboratoře jsme tedy přinesli desítku SSD disků.
MICHAL BAREŠ
Dobrou zprávou je, že cena SSD disků začíná klesat a už i mezi dostupnými modely lze najít takové disky, které činnost vašeho počítače či notebooku výrazně zrychlí. Pokud nechcete utratit hodně peněz, doporučujeme poohlédnout se po 32-64GB verzích, které vám sice poslouží maximálně jako systémový disk, ale právě rychlý systémový disk zrychlí váš počítač nejvýrazněji. Data se dají klidně ukládat na pomalejším, druhém magnetickém disku s kapacitou třeba 2 TB.
Do testu jsme vybrali nejzajímavější modely na našem trhu, včetně několika horkých novinek v podobě nové generace SSD disků Intel. Dorazily i nové Kingstony (včetně zajímavého notebookového kitu, bohužel s pomalým přibaleným SSD diskem) a potěšily nás i rychlé SSD disky za dostupnou cenu z produkce firmy PhotoFast a Runcore. Výsledky měření přenosových rychlostí, přístupových dob, operací IOPS i praktického provozu najdete přehledně uspořádané v naší tabulce.
Pokud bereme v úvahu pouze přenosové rychlosti, jsou současné SSD disky rychlejší než klasické magnetické pevné disky. Nejrychlejší SSD disky dosahují přes rozhraní SATA úžasné rychlosti okolo 240 a 200 MB/s (čtení/zápis), což je dvakrát více, než kolik zvládnou nejrychlejší magnetické pevné disky. Levnější SSD disky však mají často problém s dlouhou přístupovou dobou zápisu, kvůli níž je nemůžeme doporučit vůbec nikomu. Z testovaných modelů je klasickým případem například 64GB Transcend, jehož průměrná přístupová doba pro zápis činí 222 ms (i nejpomalejší magnetické pevné disky pracují s přístupovou dobu zápisu pod 20 ms). V podstatě nedoporučujeme žádný SSD disk s přístupovou dobou zápisu nad dvě milisekundy.
Jádrem problému SSD disků je řadič, a ne - jak by se mohlo zdát - kvalita flashových pamětí. Řadič musí co nejefektivněji zpracovat ukládaná či načítaná data a musí přitom vzít v úvahu některé specifické charakteristiky flashových pamětí. Ty mají omezený počet cyklů zápisu, a proto se řadič snaží rozložit data tak, aby byl zápis co nejrovnoměrněji rozložen mezi všechny buňky. Proces rovnoměrného rozkládání dat se nazývá 'Wear levelling'. Tomuto problému se budeme podrobně věnovat v příštím vydání Chipu a přineseme vám i řadu softwarových nástrojů, které dokáží urychlit činnost SSD disků.
Mezi testovanými disky nás zaujala novinka Kingston SSDnow V+ s kapacitou 64 GB, která za přijatelnou cenu 4 200 Kč nabídne přenosové rychlosti 223/183 MB/s (čtení/ zápis) a rozumnou přístupovou dobu 0,10/1,11 ms (čtení/zápis). Pokud bychom si vystačili s 32GB systémovým diskem, přímo ideálním by byl RunCore 32G-C SSD s rychlostí 218/137 MB/s (čtení/zápis) a přístupovou dobou 0,096/0,218 ms (čtení/ zápis). Vyžadujete-li vyšší kapacitu, velmi se nám líbil disk PhotoFast G-Monster V3 128 GB, který stojí méně než jen o něco málo rychlejší Intel X25-E a nabídne kapacitu 128 GB. Navíc je na rozdíl od modelu Intelu dostupný v běžných obchodech a snadno jej seženete.
MICHAL.BARES@CHIP.CZ
SHRNUTÍ
Jakožto levný systémový disk s omezenou kapacitou doporučujeme RunCore 32G-C SSD (cca 3 700 Kč) nebo Kingston SSD Now V+ 64GB (cca 4 200 Kč). Potřebujeteli více místa, doporučujeme PhotoFast G-Monster V3 128 GB (cca 9 600 Kč) nebo Kingston SSD Now M 80 GB (cca 5 400 Kč). Maximální kapacitu a poměrně rychlý chod slibuje Intel X25-M V2, kterému však vytýkáme pomalejší přenosovou rychlost zápisu. Na druhou stranu to vyrovná nízkou přístupovou dobou zápisu, takže v reálném provozu je rychlý.
INFO
Různé podoby SSD disků
Když už jsme sháněli SSD disky do testu, podívali jsme se i po několika zajímavostech. Do testlabu nám dorazily takové 'vychytávky', jako je SSD disk PhotoFast Monster Promise PCIe 256GB, určený pro připojení k PCIe sběrnici. Je drahý, dosahuje přenosových rychlostí okolo 600 MB/s, ale ani jeho instalace, ani používání nejsou snadné. Uvádíme ho zde jen jako zajímavost, pro běžné domácí použití se moc nehodí. Běžné zájemce může spíše zaujmout notebookový kit Kingston SSDnow V Series. Je určen pro zájemce, kteří chtějí nahradit svůj magnetický disk v notebooku diskem SSD. K nám dorazil v podobě 64GB SSD disku, ke kterému je přiložena plastová krabička, do které lze snadno vložit vyměněný magnetický disk. Kit nás zklamal hlavně velmi nízkou rychlostí přikládaného SSD disku. Ačkoliv jsou jinak SSD disky Kingston rychlé, v tomto případě se jedná pouze o podprůměrný model.
SSD disk si můžete pořídit i tehdy, pokud vlastníte starší notebook s PATA diskem. V nabídce jej má Transcend, ale po pravdě řečeno jej moc nedoporučujeme - je pomalý.
Vlastníte-li jeden ze starších netbooků Asus Eee PC 900, 900A, 901, S101, může se vám hodit zvýšit kapacitu i rychlost netbooku prostřednictvím balíčku s rychlejším SSD diskem RunCore. Jeho součástí je SSD modul, šroubovák a krátký USB kabel, prostřednictvím kterého lze snadno přetáhnout data (či obraz partition) ze starého disku na nový. Krabička stojí cca 3 000 Kč a má kapacitu 32 GB. Stejné řešení existuje i pro majitele starších netbooků Acer Aspire One (například modelu z Mountfieldu); kapacita je rovněž 32 GB a cena cca 3 000 Kč. Výměna SSD disku u starého Aceru Aspire One však není snadná. Popisovali jsme ji v Chipu 7/09.
Společnost Verbatim prodává SSD modul určený do notebookového slotu ExpressCard34. Recenzi 16GB verze jsme přinesli nedávno, teď jsme měli možnost vyzkoušet model 32GB. Disk je relativně pomalý (přenosová rychlost 120 MB/s pro čtení a 12 MB/s pro zápis, přístupová doba 0,53 ms pro čtení, ale 171 ms pro zápis). Nevýhodou je, že z tohoto disku nelze bootovat, takže slouží vlastně jen jako poměrně rychlé paměťové médium.
- Testy a technika - Bleskové disky (378.34 kB) - Staženo 1486x