Přejít k hlavnímu obsahu

Auto na dálkové ovládání

Konvergence smartphonů a aut je zcela nevyhnutelná a pracují na ní nejen automobilky, ale také firmy vyvíjející inteligentní zařízení a související aplikace.

V kultovním seriálu Knight Rider si uměl obránce spravedlnosti Michael Knight přivolat svůj mluvící vůz K. I. T. T. prostřednictvím svých hodinek (předchůdců dnešních smartwatch). Seriál vznikal na počátku 80. let minulého století a tehdy si možná ne všichni jeho tvůrci a diváci dovedli představit, jak brzy se dočkáme zavádění systémů pro komunikaci mezi člověkem a autem a že k tomu nebude potřeba ani prototyp speciálního vozu od Knight Industries, ale vystačíte si i s deset let starou škodovkou.

Za několik posledních měsíců jsme měli příležitost vyzkoušet si palubní systémy několika různých vozů, komunikující se smartphonem svého majitele, a rovněž i zařízení Chytré auto od českého T-Mobilu, které dokáže téměř u každého vozu sledovat jeho pohyb a několik základních provozních parametrů. Nejnověji jsme usedali do auta vybaveného systémem Xmarton, řešením, které v sobě spojuje zabezpečení vozu před odcizením, sledování jeho pohybu a také dálkové ovládání některých jeho funkcí. Oproti Chytrému autu, které se zapojuje do diagnostického OBD portu, je základem řešení Xmarton zařízení, které je třeba odborně instalovat a propojit jej s řídicími jednotkami auta. Z tohoto faktu vyplývá i (alespoň zatím) poměrně omezený okruh značek a modelů aut, do kterých lze Xmarton nainstalovat. Jeho tvůrci si prozatím poradí téměř se všemi běžnými modely škodovek a volkswagenů a postupně přidávají další vozy. Dostupnost řešení Xmarton pro konkrétní vůz lze snadno ověřit na webu xmarton.com.

Propojení se smartphonem

Díky zařízení Xmarton je auto trvale připojeno k internetu prostřednictvím vestavěné SIM karty. Datové přenosy v rámci celé Evropy jsou přitom zahrnuty do ročního poplatku za provoz systému (1 990 Kč ročně). Jakmile je ale smartphone v dosahu signálu Bluetooth, přepne se na tento způsob připojení. To se hodí například v podzemních garážích, kde nemusí být dostupný signál mobilní sítě.

Propojení s vozem v každém okamžiku je velmi důležité, protože Xmarton slouží zároveň jako imobilizér. Vůz se ani po odemknutí a vložení klíčku do zapalování nenastartuje, pokud není v dosahu Bluetooth smartphone jeho majitele. Jelikož lze smartphonem auto i odemknout a zamknout, můžete klidně nechávat klíčky ve voze - nikdo cizí s ním stejně nemůže odjet. Tato funkce systému Xmarton se může hodit ve firmách i domácnostech, kde jedno auto sdílí více řidičů, kteří si pak nemusí předávat (ztrácet a zapomínat) klíčky. K dispozici je servisní režim, který pozastaví nutnost připojení smartphonu, když dáte auto do servisu, a pak také funkce, která auto zcela odstaví, dokud jej správce ve webovém rozhraní služby Xmarton znovu neodblokuje.

Na dálku lze smartphonem auto nejen odemknout, ale také mu stáhnout elektricky ovládaná okénka nebo jej nechat zablikat výstražnými světly, třeba abyste jej snadno našli v řadě aut na parkovišti. V mobilní aplikaci Xmarton je navíc vždy zobrazena poloha zaparkovaného vozu společně s informací, za jak dlouho se k němu lze dostat.

Ve smartphonu i na webu

Zatímco systém Chytré auto přidal k mobilní aplikaci webové rozhraní teprve nedávno, Xmarton s ním počítá od začátku. Pod svým uživatelským účtem najdete přehled všech jízd společně s jejich zobrazením na mapě, výpočtem spotřeby paliva a cen za jednotlivé jízdy nebo průměrnou a maximální rychlostí. Zároveň je ale ve webovém rozhraní možné spravovat oprávněné uživatele vozu a přidávat další. V rámci jednoho rozhraní a uživatelského účtu samozřejmě můžete spravovat více vozidel vybavených systémem Xmarton najednou.

Celkově se nám řešení Xmarton zamlouvá nejen kvůli funkci pro sledování jízd, kterou nabízí i levnější Chytré auto, ale především pro svoji bezpečnostní funkci, se kterou může konkurovat i systémům typu Sherlog, které aktivně upozorňují řidiče, když se vozidlo pohne bez autorizace pomocí přívěsku na klíčích. Služba Xmarton sice nenabízí aktivní kontrolu polohy vozu a jeho okamžité vyhledání výjezdovou jednotkou, ale zase je výrazně levnější (aktuálně lze pořídit balíček Xmarton s montáží a provozem po dobu vlastnictví vozu za 8 990 Kč) a přidává i funkci imobilizéru, tedy blokování nastartování auta bez připojení ke smartphonu.

Dálkové ovládání základních funkcí vozu je pak velmi lákavým bonusem, jehož funkce se snad budou dále rozšiřovat. Zajímavé by mohlo být například spuštění nezávislého topení nebo třeba možnost otevřít pouze zavazadlový prostor, třeba aby vám do něj kurýr přepravní služby uložil zásilku. Snad bude v brzké době širší i okruh vozů, do kterých lze zařízení Xmarton instalovat.

Auta a mobily

Bez vlastní mobilní aplikace pro své vozy se dnes neobejde snad žádná větší automobilka. V minulém Chipu jsme se věnovali funkcím, které pro svá auta vyvíjí Volkswagen, a ještě dříve jste si mohli přečíst o propojení smartphonu s vozy Audi. Důvodů, proč mít vůz propojený se smartphonem, se samozřejmě najde hned několik - od komfortních funkcí přes využívání multimédií až po lepší zabezpečení a permanentní sledování aut.

Důležité je, že existují řešení jako Xmarton či Chytré auto, které podobné funkce dodají i starším automobilům nebo i novým vozům, u kterých ale jejich výrobci zatím s připojením ke smartphonu nepočítají. Navíc je téměř jisté, že řešení dalších dodavatelů budou levnější než příplatková výbava namontovaná do vozu přímo výrobcem, jak to můžeme dnes vidět například na předražených navigačních systémech nebo bezdrátových nabíječkách instalovaných v autech. Za cenu třeba jen trochu nižšího komfortu při používání ušetří majitelé aut desítky tisíc. Navíc se možná v budoucnu budou moci těšit z častějšího vylepšování a přidávání nových funkcí, než jaké by jim nabídla přímo automobilka.

Foto popis| Krabička do auta Prvním zásadním rozdílem mezi systémem Xmarton a dříve testovaným Chytrým autem od T-Mobilu je už způsob instalace. Krabičku pro Chytré auto si snadno zapojíte sami, zatímco mikropočítač Xmarton je třeba instalovat v servisu. Souvisí to především s rozsahem funkcí a integrováním s elektronickou výbavou vozu, která je u řešení Xmarton mnohem větší.
Foto popis| Informace o autě V aplikaci Xmarton najdete všechny důležité informace o autě, včetně jeho polohy a dojezdu na palivo v nádrži. Ze základní obrazovky lze auto odemknout a zamknout.
Foto popis| Dálkové ovládání Funkce řešení Xmarton se liší podle konkrétního modelu auta, ale v zásadě jde o ovládání elektronických zámků, oken a světel. Další funkce snad budou přibývat.
Foto popis| Režim jízdy Ve voze je smartphone s mikropočítačem propojený přes Bluetooth a aplikace zobrazuje jen údaje o jízdě. Jiné funkce jsou za jízdy blokovány.
Foto popis| Kniha jízd K záznamům jízd, společně s výpočtem nákladů a dalšími podrobnostmi, se dostanete jak v aplikaci, tak i ve webovém rozhraní služby Xmarton.

RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: