Zdarma a česky
Bezplatně použitelným programům se v Chipu věnujeme pravidelně. Tentokrát jsme pro vás připravili výběr celé stovky nejlepších freewarových a opensource programů, které mají navíc uživatelské rozhraní v češtině.
RADEK KUBEŠ
Za kompletní výbavu počítače pro jeho zabezpečení, pro surfování na internetu, přehrávání multimédií nebo kancelářskou práci nemusíte zaplatit ani korunu. K dispozici je tolik bezplatně použitelných freewarových a open-source programů, že si mezi nimi hravě vyberete ty správné aplikace pro jakýkoli způsob použití počítače. Svými funkcemi i komfortem použití si navíc v ničem nezadají s placenými konkurenty.
V našem přehledu najdete celou stovku nejlepších zdarma použitelných programů, které nejen že strčí své komerční konkurenty do kapsy, ale navíc komunikují v češtině. Můžete je s důvěrou použít i k vybavení svého nového počítače s Windows 7.
Bezpečnost: Ochrana na prvním místě
Pravidelní čtenáři Chipu jistě vědí, že pro zabezpečení svého počítače mohou využít speciální verzi AVG Internet Security z Chip DVD. Nejnovější verze bezpečnostního řešení ve speciální edici pro čtenáře Chipu je připravena na ochranu vašeho počítače před viry, červy, trojskými koňmi, spywarem a dalšími druhy nebezpečného softwaru.
Vlastní, zdarma použitelnou bezpečnostní aplikaci nabízí k Windows Vista a 7 i Microsoft. Funkce Microsoft Security Essentials doplňují firewall vestavěný ve Windows a společně s ním odvrátí nejčastější typy útoků z internetu. Samozřejmostí je ochrana počítače v reálném čase, automatické aktualizace databáze škodlivého softwaru a kontroly podle časového plánu i na vyžádání.
K bezplatnému použití se nabízí například také bezpečnostní řešení COMODO Internet Security, obsahující antivir, firewall a další bezpečnostní funkce pro bezproblémovou práci počítačem. Jeho podrobný popis najdete mezi plnými verzemi na Chip DVD.
Na ochranu před špehovacím softwarem a dalšími typy škodlivých programů můžete použít například také Spyware Terminator, který pro rezidentní antivirovou ochranu používá známý open-source antivir ClamAV
Užitečným doplňkem antivirů a firewallů je i Secunia PSI. Aplikace v pravidelných intervalech kontroluje verze klíčových programů instalovaných v počítači (Firefox, Internet Explorer, Windows Media Player, Outlook, .NET Framework ad.), upozorňuje na jejich známá bezpečnostní rizika a (v případě dostupnosti) nabízí stažení novějších verzí, kde jsou problémy již odstraněny.
Se zabezpečením počítače souvisí také ochrana před nevyžádanou poštou, která je nejen obtěžující, ale může být i velmi nebezpečná. Mezi česky komunikujícím freewarem se nabízí například SPAMfighter, antispamový filtr spolupracující s e-mailovými klienty Outlook, Windows Mail i Thunderbird.
S mnoha různými e-mailovými klienty (Outlook, Thunderbird, Opera Mail ad.) spolupracuje také Spamihilator. Antispam obsahuje učící se Bayes algoritmus nebo filtry pracující s klíčovými slovy, odkazy a další nástroje.
Při zabezpečení počítače bychom neměli zapomenout ani na ochranu důležitých dat uložených v počítači nebo přenášených na USB klíčenkách a dalších médiích. Pomocí open-source nástroje TrueCrypt můžete vytvářet zašifrované diskové oddíly pro bezpečné uložení dat nebo rovnou šifrovat kompletní obsah disků a dalších médií.
Šifrované archivy umí vytvářet také bezplatná verze aplikace Safetica Personal Edition a pro vytváření zabezpečených diskových oddílů můžete použít i freewarovou variantu programu Rohos Mini Drive s maximální velikostí oddílu 2 GB.
S ochranou důležitých dat souvisí také bezpečné uložení různých přihlašovacích údajů, hesel nebo třeba čísel kreditních karet. Této úkol hravě zvládne aplikace KeePass, která ukládá všechna hesla a další vysoce citlivé údaje do zašifrované databáze. Pro přístup k údajům vám pak stačí jediné heslo. Na ukládání přihlašovacích jmen, hesel nebo obsahu různých formulářů na internetu se specializuje LastPass, jednoduše použitelný doplněk internetových prohlížečů.
V neposlední řadě souvisí s bezpečností i pravidelné zálohování dat. S tímto úkolem vám na výborné úrovni pomůže nástroj Cobian Backup, umožňující nastavení a automatické provádění zálohovacích češtině je dostupná verze 9, nejnovější verze Cobian Backup 10 zatím český překlad nemá.
Využití internetu: Neomezené možnosti
Pokud se v nějaké oblasti vyskytuje opravdu nepřeberné množství zdarma použitelných aplikací, pak je to software pro surfování a další využití internetu. Zdarma a v češtině jsou samozřejmě dostupné všechny nejpoužívanější internetové prohlížeče – Internet Explorer, Firefox, Opera i Google Chrome. Safari od Applu sice oficiálně nepodporuje češtinu, k dispozici jsou však neoficiální české překlady.
Bohatý výběr je také v nabídce e-mailových klientů. Vedle aplikací Thunderbird a Windows Live Mail určitě stojí za pozornost český program eM-Client. Ke všem freewarovým klientům můžete připojit různé typy účtů a pohodlně v nich spravovat poštu.
Své české verze mají také oblíbené komunikační aplikace, jako ICQ, Skype, Windows Live Messenger, Miranda IM nebo QIP. Výběr konkrétní používané aplikace se samozřejmě řídí sítí, ve které komunikujete se svými přáteli. Miranda ale například zvládne hned několik sítí a komunikačních protokolů současně (ICQ, Yahoo!, MSN, Jabber atd.).
K internetu patří samozřejmě i stahování dat - ať už ze serverů jako Rapidshare, z torrentů, nebo z P2P sítí. S automatickým stahováním filmů, hudby a dalšího obsahu z desítek různých serverů vám pomůže JDownloader, vybavený pro sběr odkazů z internetových stránek, procházení přes bezpečnostní kódy nebo automatické připojování ke stahovacím serverům. Ke stahování torrentů můžete použít například vydařeného klienta pTorrent a v P2P sítích najdete ta správná data pomocí známého programu StrongDC++.
Připojení k FTP serverům a stahování či upload dat sice zvládnou i standardní funkce Windows, plnohodnotného FTP klienta však můžete mít i zdarma a v češtině. Mezi osvědčené nástroje na práci s FTP servery s bohatými funkcemi patří bezpochyby FileZilla.
Práce se soubory a složkami: Víc, než umí Průzkumník
Je s podivem, že ani inovovaný Průzkumník ve Windows 7 nenabízí správu souborů a složek v prostředí dvou nezávislých panelů. Najde se však hned několik bezplatně použitelných aplikací v češtině, které tuto oblíbenou vlastnost nabízejí.
V nedávném srovnávacím testu souborových manažerů v Chipu zvítězila aplikace FreeCommander s bohatou nabídkou funkcí (porovnávání souborů a složek, synchronizace, hromadné přejmenovávání, komprese a rozdělování atd.). Z dalších zdarma dostupných souborových manažerů stojí za pozornost například i jednoduše ovladatelný muCommander. Oba souborové manažery jsou k dispozici i ve verzích pro přenášení na USB klíčenkách a spouštění na různých počítačích i bez instalace.
Přestože souborové manažery obsahují i funkce pro synchronizaci dat, vyplatí se při častějším přenosu obsahu mezi více počítači a dalšími paměťovými médii používat specializované aplikace. Allway Sync zvládne synchronizací dat mezi více počítači, přenosnými médii, síťovými disky i FTP servery.
Systém Windows i uvedené souborové manažery sice podporují práci s komprimovanými archivy (typicky ve formátu ZIP), pro využití pokročilejších funkcí je ale třeba si pořídit specializované aplikace. Bezplatně použitelné nástroje 7-Zip a PeaZip spolupracují s dlouhou řadou různých archivních formátů (ZIP, TAR, RAR, 7z, CAB, ARJ, LHZ aj.), umí vytvářet šifrované archivy, rozdělovat je na části nebo také vytvářet samorozbalovací archivní balíčky. Ovládání programů se integruje do kontextové nabídky pravého tlačítka myši.
Při práci se soubory a složkami se může snadno stát, že si nechtěně smažete důležitá data. Soubory, které sice už nejsou v koši, ale jejich místo na disku zatím nebylo přepsáno novými daty, je možné relativně snadno obnovit. Zkuste použít program Recuva, který vyhledá na disku smazané soubory a pokusí se je obnovit. Program můžete použít například i na obnovu smazaných e-mailů či fotografií na paměťových kartách digitálních fotoaparátů. Bezplatně použitelný je také program Restoration. Pod Windows Vista a 7 jej spouštějte s právy správce.
Pokud se naopak chcete některých souborů nadobro zbavit, použijte Freeraser. Program opakovaným přepsáním zlikviduje vybraná data tak, aby je již nebylo možné obnovit.
Windows Vista i 7 jsou již připravena na rychlé hledání v uložených datech a obsah souborů na disku počítače automaticky indexují. Pokud chcete rychlé vyhledávání v dokumentech, e-mailech a dalších souborech využívat i ve Windows XP, máte k dispozici vyhledávače Google Desktop a Windows Desktop Search. Oba komunikují česky a můžete je používat zcela zdarma.
Kancelářské nástroje: Pro domácí kancelář
Jen málokterý uživatel má šanci využít všechny funkce nabízené aplikacemi z balíku Microsoft Office. Spoustu peněz můžete ušetřit použitím alternativní sady kancelářských nástrojů OpenOffice.org. Programy pro práci s textovými dokumenty, tabulkami či prezentacemi jsou k dispozici v české verzi, samozřejmě včetně českých slovníků pro kontrolu pravopisu. Kdyby se vám nelíbilo uživatelské rozhraní aplikací OpenOffice.org, můžete vyzkoušet speciální upravenou verzi IBM Lotus Symphony. Jedná se o soubor textového editoru, tabulkového procesoru a nástroje na tvorbu prezentací, postavený na základu OpenOffice.org, ovšem s přepracovaným uživatelským rozhraním.
Oproti MS Office, který obsahuje i Outlook, nenabízí balík OpenOffice. org e-mailového klienta s kalendářem. To ale není pro příznivce bezplatně použitelného softwaru žádný problém. K dispozici je jednak samostatná kalendářová aplikace Sunbird, jednak doplněk Lightning pro e-mailového klienta Thunderbird. S funkcemi pro vedení kalendáře a seznamu úkolů, včetně sdílení po internetu, se kombinace OpenOffice.org s Thunderbirdem a doplňkem Lightning vyrovná výbavě MS Office.
Správu kontaktů, kalendáře či poznámek zvládne také český program s jednoznačným jménem ORGANIZÉR. Šikovná aplikace spolupracuje s Outlookem a umí i přijímat a odesílat e-maily.
Na úpravy textových dokumentů není nutné používat hned textový editor. S vytvářením a úpravami souborů ve formátu prostého textu nebo třeba s tvorbou HTML stránek vám pomůže populární, původem český textový editor PSPad. PSPad je oblíbený i mezi programátory, jelikož umí zvýrazňovat syntaxi programovacích jazyků a jeho další funkce pomáhají s rychlým psaním zdrojového kódu.
Speciální nástroje vyžaduje práce s dokumenty ve formátu PDF. Vytvářet je můžete nejen pomocí funkcí Microsoft Office a OpenOffice.org, ale také pomocí virtuálních tiskáren. Po instalaci programu BullZip PDF Printer přibude v seznamu tiskáren stejnojmenné zařízení, které nejen že se jako tiskárna chová, ale lze jej také podobně nastavovat. K dispozici je samozřejmě nastavení kvality výsledného dokumentu a použitých obrázků, přizpůsobení výstupu stránce atd. Využity jsou i specifické vlastnosti formátu PDF, jako je popis dokumentů (autor, název, klíčová slova ad.) a jejich zabezpečení. Podobně funguje také virtuální tiskárna PDF Creator, se kterou rovněž vytvoříte PDF ze souborů všech aplikací podporujících tisk.
K prohlížení PDF dokumentů můžete samozřejmě použít aplikaci Adobe Reader, nabízí se ovšem také méně robustní Foxit Reader nebo minimalistická Sumatra PDF, prohlížeč použitelný i bez instalace na USB klíčenkách.
Žádný z bezplatně použitelných prohlížečů PDF dokumentů neumožňuje jejich úpravy. Pomocí programu PDF-XChange Viewer však můžete PDF dokumenty komentovat, kreslit do nich nebo přidávat razítka. Program umí také převádět stránky PDF dokumentů do formátu obrázků.
Vypalování CD a DVD: Domácí palírny
Přestože základní funkce na vypalování CD a DVD obsahuje i operační systém Windows, vyplatí se pořídit si specializovanou vypalovací aplikaci. Windows totiž neumí například vypalovat ISO obrazy disků a chybí v nich i podrobnější nastavení vypalování.
Mezi plnými verzemi na Chip DVD jsme vám opakovaně nabízeli různé edice vypalovacího programu Ashampoo Burning Studio. Ve verzi připravené na aktuálním Chip DVD je k dispozici kompletní nabídka funkcí pro vypalování souborů a adresářů, zálohování dat, vypalování hudby jako Audio CD (a naopak ukládání stop z CD do počítače), vypalování filmů na DVD, kopírování všech typů disků (CD, DVD, Blu-ray), vytváření a vypalování ISO obrazů i vytváření obalů pro různé typy krabiček.
Vypalování a kopírování CD a DVD zvládne také bezplatná verze známé vypalovací aplikace Nero Lite. Nečekejte však žádné pokročilé funkce, známé z komerční verze Nera. Na běžné vypalování ale verze Lite postačí.
Do třetice jmenujme ještě například DeepBurner, šikovnou vypalovací aplikaci, která si poradí s CD a DVD, vypaluje data, hudbu či filmy a také vytváří i vypaluje ISO obrazy disků.
Bezplatně použitelná varianta programu DVDFab HD Decrypter umí zkopírovat hlavní film z DVD, Blu-ray nebo HDDVD disku do počítače, bez ohledu na přítomnost některého z typů protikopírovací ochrany. Placené verze pak zvládnou i rozdělování filmů na více disků nebo zkopírování pouze vybraného obsahu disku.
Nejen při kopírování DVD a Blu-ray filmů, ale také při jejich přehrávání v počítači vám přijde vhod i aplikace DVDFab Passkey, která deaktivuje ochranu proti kopírování a regionální kódování disků.
Samostatnou skupinou programů souvisejících s vypalováním jsou nástroje na vytváření virtuálních CD, DVD či Blu-ray mechanik, sloužících pro přehrávání obrazů disků. Můžete s nimi jednak zrychlit použití aplikací a her, vyžadujících k provozu vložení originálního média, jednak si ušetřit vypalování na prázdné médium při přehrávání obrazů stažených z internetu. Z bezplatně použitelných česky komunikujících nástrojů na vytváření virtuálních mechanik jmenujme DAEMON Tools Lite, Virtual CloneDrive nebo DVDFab Virtual Drive. Všechny jsou snadno ovladatelné a mají podobné funkce. DAEMON Tools Lite umí navíc ISO obrazy disků i vytvářet.
S vypalováním CD a DVD souvisí také aplikace Dvdisaster, specializující se na obnovu dat z poškozených médií. Dvdisaster využívá data pro korekci chyb a je díky nim schopen vytvořit ISO obraz poškozeného disku k vypálení na nové médium.
Správa počítače: Užitečné nástroje
Také se správou počítače vám pomůže jedna z plných verzí programů připravených na Chip DVD. Jde o věhlasný nástroj TuneUp Utilities 2009, který zajistí vyčištění registru Windows i disků počítače od zbytečností a vyladění jeho výkonu na maximum. TuneUp Utilities pomohou také s úpravou některých běžně nedostupných nastavení Windows.
Další známou aplikací na čištění a správu počítače je CCleaner. Poradí si jak s vyčištěním registru Windows a disků počítače od zbytečných či poškozených záznamů a dat, tak i s odstraněním pozůstatků po surfování na internetu a používání běžných aplikací. Pravidelné čištění registru Windows od poškozených a neplatných záznamů můžete provádět také s aplikací Wise Registry Cleaner.
Nástroj na čištění registru Windows a odstranění nepotřebných dat z disku počítače Vit Registry Fix odhalí nepotřebné a poškozené záznamy, které lze bez obav smazat. Další nástroje programu slouží k odstranění záznamů o naposledy otevřených souborech v různých programech (MS Office, prohlížeče, přehrávače atd.) nebo k odinstalování nepoužívaných aplikací.
Program Free Internet Window Washer si poradí s odstraněním pozůstatků po práci s počítačem, smaže historii Internet Exploreru, Firefoxu, Opery i Google Chrome a zlikviduje seznamy naposledy otevřených souborů, obsah schránky, koše i data z vyrovnávací paměti. Nechybí ani likvidace uživatelských dat z aplikací MS Office a oblíbených komunikátorů.
Hloubkové analýze počítače a odhalení případných problémů brzdících jeho výkon se věnuje aplikace Advanced SystemCare. Úpravou nastavení pak můžete zvýšit nejen celkový výkon, ale také stabilitu počítače nebo rychlost připojení k internetu.
Chcete-li využít maximum výkonu počítače, především při hraní her, vyzkoušejte program Game Booster. Tento nástroj pozastaví chod nepotřebných aplikací a služeb a uvolní maximum operační paměti i výkonu procesoru. Herní režim se aktivuje i vypíná velmi snadno jediným tlačítkem.
Zrychlení načítání dat jejich správným uspořádáním na disku počítače zajistí nástroj Defraggler. Defragmentační program srovná data do co nejdelších souvislých bloků, aby k nim programy mohly přistupovat co nejrychleji.
Podrobná data o technických parametrech, teplotě i kondici disků vám ochotně sdělí program CrystalDiskInfo. Aplikace provede přesnou diagnostiku instalovaných disků a určí rovněž jejich spolehlivost podle S.M.A.R.T. dat, zjištěných z parametrů naměřených během jejich provozu.
Zjištění podrobností o hardwarové konfiguraci počítače nabízí použití programu SIW – System Information for Windows. Nástroj provede analýzu hardwarové i softwarové výbavy počítače a vypíše informace o základní desce, použitém procesoru, grafické kartě, operační paměti, síťových adaptérech i dalších součástech počítače.
Bezplatně použitelná verze programu Revo Uninstaller Free pomáhá s kompletním odinstalováním nepotřebných programů z počítače, včetně všech pozůstatků na disku a v registru Windows.
Další dva bezplatně použitelné programy vylepší operační systém Windows o užitečné funkce. Dexpot umí vytvořit a spravovat až dvacet pracovních ploch, mezi kterými přecházíte buďto pohybem myši, nebo pomocí klávesových zkratek. RocketDock přidá na pracovní plochu Windows animovanou lištu s tlačítky oblíbených programů. V nastavení lze podrobně určit jeho vlastnosti a zobrazení.
Uživatelům více počítačů současně se jistě bude hodit zdarma použitelná aplikace CrossLoop, umožňující propojení a vzdálenou správu počítačů. Přes internet můžete na dálku ovládat pracovní plochu jiného počítače, a to bez zvláštního nastavení nebo nutnosti vlastnit veřejnou IP adresu.
Uživatelské rozhraní v češtině má také vizualizační nástroj VirtualBox, připravený na provoz různých verzí Windows nebo distribucí Linuxu. Stačí jen nastavit vlastnosti virtuálního počítače a instalovat do něj hostovaný operační systém.
Práce s hudbou: Přehrávání i úpravy
Windows Media Player, který je součástí instalace operačního systému Windows, můžeme s klidem označit za kvalitní hudební přehrávač. To ovšem neznamená, že nenajdeme i další bezplatně použitelné přehrávače, které by stály za pozornost.
Klasikou mezi hudebními přehrávači je všeobecně známý Winamp. Mezi jeho přednosti patří především snadné ovládání, užitečné funkce pro přehrávání hudby a dostupnost bohaté nabídky šikovných doplňků.
Více než zdatnou konkurencí Winampu je přehrávač AIMP Classic, který kromě přehrávání dlouhé řady hudebních formátů zvládne i jejich konverzi, ukládání hudby z CD do počítače, editaci tagů, nahrávání z různých zdrojů nebo vytvoření hudební knihovny. Nechybí v něm ani možnost poslechu internetových rádií.
S přehráváním, tříděním, popisováním, přejmenováváním, konverzí i vypalováním hudebních souborů v mnoha různých formátech si poradí bezplatná verze programu MediaMonkey. Zajistí také vytváření playlistů nebo synchronizaci hudebních souborů s MP3 přehrávači i iPody
Nahrávat zvuk z různých zdrojů (mikrofon, externí vstup ad.), upravovat jej a mixovat umí program Audacity. Připraveny jsou různé efekty, editor tagů a uložení výstupů do běžných formátů, včetně nastavení kvality.
Popisky (tagy) hudebních souborů můžete pohodlně editovat také pomocí programu Mp3tag, nabízejícím vyhledávání v internetových databázích, vytváření playlistů nebo funkce pro import a export dat.
Filmy a video: Domácí videotéka
Na přehrávání filmů a práci s videem je operační systém Windows 7 velmi dobře vybaven. Obsahuje kodeky pro přehrávání většiny běžných formátů, kvalitní přehrávač Windows Media Player a navíc nabízí i možnost stažení nástroje Windows Live Movie Maker. Ten si poradí se střihem i základními úpravami videa (efekty, prolínání, zvuková stopa ad.) a jeho uložením na web nebo vypálením. Windows Live Movie Maker pracuje i s videem ve vysokém rozlišení.
Pokud vám ovšem nevyhovuje Windows Media Player, máte k dispozici i několik dalších přehrávačů. Mezi nejlepší patří Media Player Classic Home Cinema, VLC Media Player nebo KMPlayer. Všechny tyto přehrávače obsahují i kodeky pro přehrávání běžných formátů videa.
Zajímavé možnosti stříhání a dalších úprav videa nabízí aplikace VideoSpin. Program umožňuje import videa z digitální kamery, doplnění hudebního doprovodu, efektů či titulků a export v různých formátech.
Jelikož VideoSpin neumí exportovat video ve formátu pro přímé vypálení jako filmové DVD, je třeba jeho funkce zkombinovat s dalšími nástroji. Do potřebného formátu převede video jednoduchý nástroj Video DVD Maker, úvodní menu filmového disku snadno vytvoříte s programem DVDStyler
Materiál pro přehrávání a úpravy nemusíte jen natáčet kamerou nebo mobilem. S vyhledáváním videí na populárních videoserverech (YouTube, MySpace, GoogleVideo ad.) a jejich stahováním vám pomůže Ashampoo ClipFinder HD s propracovaným 3D rozhraním.
Majitelé multimediálních počítačů, určených do obývacích pokojů (tzv HTPC), ocení aplikaci Windows Media Center, přítomnou ve Windows Vista a 7, která zvládne přehrávání filmů, hudby i prohlížení fotografií. Existuje ovšem i open-source řešení, a to v podobě mediacentra Moovida. Vyniká především bohatou podporou různých formátů, přehráváním filmových titulků nebo stahováním obrázků a popisků k filmům z internetu.
V přehledu bezplatně použitelných aplikací má své místo jisté i MediaCoder, program pro konverzi všech běžně používaných formátů videa i hudby, s bohatými možnostmi nastavení parametrů kvality výstupních souborů. Připraveny jsou i šablony nastavení pro různé typy přehrávačů (mobily iPhone, PSP a další).
Fotografie a grafika: Těžká rána komerci
Oborem, kde mají komerční aplikace již dávno velké problémy se svojí bezplatně použitelnou konkurencí, je zpracování digitálních fotografií a grafiky obecně.
V nástrojích pro archivací fotografií, jejich úpravy, vyhledávání a třídění máte na výběr minimálně ze dvou opravdu těžkých vah - Google Picasa a Windows Live Fotogalerie Google Picasa je výborně vybavený program s funkcemi, jako je rozpoznávání obličejů, vyhledávání fotografií podle jejich barevného ladění a samozřejmě i jejich úpravy. Nebyl by to Google, kdyby chyběla možnost vystavovat fotografie na webu nebo je vkládat do map Google Earth. Pozadu nezůstává ani Windows Live Fotogalerie s funkcemi pro třídění a upravování fotografií a jejich vystavování na serveru Flickr nebo Windows Live Spaces. Galerii fotografií můžete také použít na pozadí pracovní plochy, jako spořič obrazovky nebo je vypálit na CD či DVD.
Mezi plnými verzemi na Chip DVD jsme pro vás připravili už několik verzí správce fotografií Ashampoo Photo Commander Najdete v něm všechny funkce potřebné pro třídění, vyhledávání a úpravu fotografií (automatická optimalizace, skládání panoramat atd.), a samozřejmě nechybí ani nástroje na jejich vypalování nebo vystavení na internetu.
Bohatý výběr programů je k dispozici, i když hledáte jen jednoduchý program pro prohlížení a základní úpravy fotografií a obrázků IrfanView i XnView pracují s desítkami různých grafických formátů a zvládnou všechny běžné úpravy fotografií. Pomohou vám s vytvářením náhledů snímků, úpravou jejich velikosti, ořezáním, převracením nebo se změnou formátu.
Mezi bezplatně použitelnými grafickými editory již dlouhou dobu kraluje GIMP, open-source aplikace nabízející podobné funkce i filozofii práce jako Photoshop. GIMP je ve své kategorii bezkonkurenční v nabídce nástrojů na kreslení a úpravy prací s vrstvami filtry a grafickými efekty. Další nástroje je možné doplňovat pomocí zásuvných modulů.
Podobnou pozici jako GIMP v bitmapové grafice má v grafice vektorové aplikace Inkscape. Editor s nástroji na kreslení křivek a dalších geometrických tvarů umožňuje i práci ve vrstvách a díky vkládání bitmapových obrázků zvládne smontovat výslednou grafiku.
Do trojlístku nástrojů na profesionální přípravu grafiky schází ještě aplikace na sazbu různých typů dokumentů s využitím prvků připravených v editorech bitmapové a vektorové grafiky. Program Scribus vám pomůže se sazbou letáků, pozvánek, vizitek nebo třeba i celých časopisů.
Svoje místo si mezi programy pro práci s grafikou zaslouží jistě i Google SketchUp, snadno ovladatelný nástroj na vytváření 2D i 3D modelů. Využít jej můžete například při navrhování jednodušších staveb, designu místností, nábytku a jakýchkoli dalších objektů. Ukázky použití funkcí programu najdete ve formě videoprůvodců.
Kompletní výbava: Pozor na licence
Využití freewaru a open-source programů pro kompletní vybavení počítače je zcela bezproblémové z hlediska funkčnosti i bezpečnosti. Bezplatně použitelné aplikace jsou navíc (i díky podpoře open-source komunity) mnohdy aktualizovány častěji než komerční aplikace. Pozor si dejte jen v případě, kdy se chystáte využít bezplatné programy na firemních počítačích a v podnikání. Licenční podmínky některých programů totiž bezplatné využití programů v komerčním prostředí nedovolují. Pak je nutné pořídit si licenci, jejíž cena je ovšem i tak často nižší než u čistě komerčních aplikací.
AUTOR@CHIP.CZ
Pozor při instalaci: Freeware bez balastu
Nepříjemnou vlastností některých bezplatně použitelných aplikací (ale bohužel i některých komerčních programů) je snaha o instalaci komponent, o které většina uživatelů vůbec nestojí. Jedná se nejčastěji o různé nástrojové panely pro internetové prohlížeče. Nejen že jsou úplně zbytečné, ale ty agresivnější z nich dokonce přesměrují domovskou stránku prohlížeče nebo výchozí internetový vyhledávač. Naštěstí lze většinou instalaci těchto nežádoucích doplňků odmítnout.
Proč nám to tvůrci bezplatných programů dělají? Často jde o produkty třetích stran (například Google Toolbar) a integrace jejich programů do instalačních balíčků užitečného softwaru může být jistým druhem inzerce.
Foto: Zahoďte zbytečnosti: Také ICQ patří k bezplatně použitelným programům, které společně s hlavní aplikací vnucují i instalaci nepotřebných doplňků nebo úpravu nastavení internetového vyhledávače.
Šikovné balíčky: Vše v jednom
V článku zmiňujeme hned několik aplikací ze souboru Windows Live (home.live. com). Jedná se o balíček užitečných programů, dostupných k neomezenému použití po jednoduché registraci (vytvoření uživatelského účtu). Podobný balíček zdarma použitelného softwaru nabízí i Google, a to pod názvem Google Pack (pack.google.com). Obsahuje například prohlížeč Google Chrome, antivirový program avast!, správce fotografií Picasa nebo Google Desktop.
Další balíček zdarma použitelných aplikací najdete pod názvem PortableApps (www.portableapps.com). Jedná se o open-source a freewarové programy, připravené pro použití na USB flash discích či paměťových kartách a pro přenášení mezi různými počítači. Tento výběr programů však bohužel není v češtině.
Foto: Google Pack: Sadu užitečných aplikací nenabízí jen Microsoft – výběr zajímavých programů najdete i v balíčku Google Pack.
Foto: Ochrana dat: Zabezpečení vašich dat uložených v počítači i na různých přenosných médiích zajistí také bezplatně použitelný nástroj Safetica Personal Edition.
Foto: Děravé programy: Secunia PSI zkontroluje instalované programy a zjistí přítomnost nových verzí nebo bezpečnostních oprav.
Foto: Obnova smazaných dat: I když jste si smazali důležitá data a vysypali koš, nezoufejte – program Recuva umí data najít a zachránit.
Foto: Spolehlivá likvidace: Nepotřebných souborů vás bezpečně zbaví Freeraser, který je nejen smaže, ale hned několikrát přepíše.
Foto: Síla v jednoduchosti: Media Player Classic Home Cinema je co do vzhledu naprosto jednoduchý, ale ve funkcích nepřekonatelný multimediální přehrávač.
Foto: Kopírování filmů: DVDFab HD Decrypter pomůže se zkopírováním obsahu filmových disků do počítače, a to bez ohledu na ochranu proti kopírování.
Foto: Šikovný přehrávač: Winamp je sice klasika, ale AIMP zvládne to samé, včetně přehrávání internetových rádií, zvukových efektů nebo úpravy tagů.
Foto: Jde to i česky: Internetový prohlížeč Safari od Applu sice oficiálně česky neumí, můžete jej to ale snadno naučit.