Přejít k hlavnímu obsahu

Zazálohováno? Ani náhodou!

PLNÉ VERZE

Programy k tomuto článku, včetně podrobných návodů k plným verzím, najdete na Chip DVD pod indexem Zálohování.

Zazálohováno? Ani náhodou!

Záloha chrání vaše data. Ale jak dlouho? Ukážeme vám úskalí zálohování a přidáme tipy pro bezpečnou zálohu.
MARKUS HERMANNSDORFER

Útoky virů, poškozené datové nosiče, nečekané pády: to všechno může zničit vaše pečlivě připravené zálohy. Zálohy jsou vlastně ve stejném nebezpečí jako soubory, které zálohujete. Máte zálohu na pevném disku, který jste již několik týdnů nespustili? Kvůli mechanické poruše jej možná nespustíte už nikdy… Rovněž virové útoky mohou vaši zálohu zničit, nebo ji minimálně zašifrovat, abyste se k datům dostali až po zaplacení "výkupného". Ani nahrazení fyzického disku cloudovým diskem někde v internetu není žádná výhra – existují případy, kdy došlo k masivní a nenávratné ztrátě dat, a to jak u Amazonu, tak u Microsoftu.
Pouze sofistikované metody zálohování vám dají naprostou jistotu, že data budete moci přečíst i po dlouhých letech. Upozorníme na pět hlavních problémů, které se zálohováním souvisejí.

Problém výrobce: Speciální archivy

Poskytovatelé programů pro vytváření záloh přichází s vlastními formáty. Například Paragon a Acronis nutí zákazníkům vlastní formáty, které nepřečte žádný jiný program. Tak třeba Paragon Backup & Recovery vytváří soubory s koncovkou PFI a samotný archiv má pak šifrovaný název, jako třeba "arc_16051114054442". Kvůli takovýmto archivům nemůžete změnit poskytovatele zálohovacího softwaru.
Problém: Pokud výrobce programu přestane existovat a vy nebudete mít aplikaci pro otevření archivu, bude to stejné, jako byste žádnou zálohu neměli. Rovněž není nikde zaručeno, že budoucí verze programu bude stále kompatibilní s formáty, které se používají nyní. A věřte, že za šest let bude velký problém najít program z roku 2010. Pokud máte štěstí, bude program pro obnovu součástí zálohovacího disku, pak ale zase nastává problém s tím, jak budou v budoucnu vypadat operační systémy. Bude vůbec možné spustit "starou" 32bitovou aplikaci?
Řešení: Zálohujte do univerzálního formátu, který není závislý na jednom výrobci, ale používá jej množství programů a je standardem. Třeba do formátu ZIP. Na Chip DVD najdete bezplatný nástroj Personal Backup 5, který umí vytvořit zálohu právě do formátu ZIP. V případě tohoto formátu máte jistotu, že jej bude možné otevřít i za deset let, a s největší pravděpodobností jej otevře i operační systém, aniž byste museli instalovat další doplňkové programy.

Problém terabajtů: Příliš mnoho místa

Obrovské disky s kapacitami i několik terabajtů jsou dnes cenově velmi příznivé a většina uživatelů nedokáže prostor prozatím zaplnit. Proto si na disku vytvoří oddíl, na který data zálohují.
Problém: Disky se jako všechny mechanické součástky až nečekaně hodně kazí. Stačí obávaná havárie hlavičky disku, a všechna data jsou rázem pryč. Ani sebelepší nástroj na obnovu ztracených dat nemůže nic udělat, protože fyzické poškození disku je nevratné. Jelikož BIOS počítače poškozený disk vůbec nenačte, nemůže uživatel nic dělat – leda tak využít služeb profesionálních záchranářů dat, ale tyto služby jsou velmi drahé.
Řešení: Vždy zálohujte na jiný pevný disk, ideálně na USB 3.0 externí disk, nebo na síťové úložiště (NAS). Po vytvoření zálohy navíc ještě nechte data zkontrolovat, abyste měli jistotu, že jsou zde uložena správně. Pomocí SMART diagnostiky pravidelně kontrolujte, v jaké kondici se disk nachází. Kromě toho můžete data zálohovat ještě do internetového disku v cloudu – pokud se ztratí data odtud, budete je mít ještě na externím disku. A pokud se pokazí externí disk, budou ještě v cloudu.

Problém on-line: Důvěřuj, ale prověřuj

Cloudové disky vypadají naprosto báječně. Nemusíte se starat o žádný hardware a data máte přístupná odkudkoliv z internetu. Služby jako Dropbox nabízí gigabajty prostoru za rozumné peníze, a je jedno, jak data ztratíte. Vyhoří dům? Odnese disky voda? Zloděj vybílí byt? Vše je jedno, protože data máte uložena v cloudu. Co se ale stane, když se tento sen stane noční můrou?
Problém: Tisíce uživatelů a dokonce i firem bude dlouho vzpomínat na letošní Velikonoce. Tehdy došlo k pádu cloudových serverů EC2, které provozuje Amazon. Data byla jednak nedostupná, jednak se jich značné množství ztratilo. A co malí poskytovatelé cloudových disků? Máte jistotu, že zde budou ještě za deset let? To všechno podkopává důvěru v cloudové disky.
Řešení: Vždy se vyplatí "rozložit rizika". Nespoléhejte tedy jen na cloudový disk, ale použijte i pevný externí disk. Tak budete mít jistotu, že záloha bude vždy "někde" existovat.
Rovněž v případě cloudu doporučujeme spoléhat na velké společnosti, které zde jistě budou i za desítky let, jako je třeba Google nebo Microsoft. Nedávno představily cloudové služby i České radiokomunikace, které se chlubí dlouhými desetiletími historie a díky kontraktu s televizemi tu další desítky let budou. To možná ano, ale také si pamatujeme, jak právě Radiokomunikace zrušily značku BlueTone nebo jak se zbavily ADSL zákazníků.

Problém životnosti: Stará média

Diskety nebo ZIP jsou již passé. Blu-ray disky a DVD nahradily CD. Vývoj médií zkrátka neustále pokračuje. Přitom právě DVD jsou nejoblíbenějším médiem pro zálohování souborů – poměr cena/kapacita je naprosto báječný.
Problém: DVD disky by měly mít životnost deset až patnáct let. Skutečnost je však taková, že někdy jsou již po dvou letech zcela nečitelné. Řada uživatelů je pak šokována, že zálohu není možné získat zpět.
Řešení: DVD bez problémů vydrží i zmíněných patnáct let, pokud se o něj budete dobře starat. Zavřete jej do boxu, který je zcela bez přístupu světla. Teplota by měla být kolem 20 stupňů a nutné je vyhnout se vlhkosti – DVD disky jsou slepené ze dvou plastových částí, mezi nimiž je kov. Když se vlhký vzduch dostane mezi plastové kotouče, začne kov korodovat a data nebudou čitelná.
Povedeným řešením by mohl být tzv. "M-Disk", za jehož vývojem stojí společnost Millenniata. Ten vlastně funguje stejně jako DVD, ale používá odolný polykarbonát, který nekoroduje a není citlivý na světlo. Vydrží až 500 stupňů Celsia i působení chemikálií. Životnost média by měla být 1 000 let, možná i déle. Číst lze disk běžnou DVD/Blu-ray mechanikou, ale pro vypálení je třeba speciální vypalovačka (vypalování spotřebuje až 5× více energie), nebo je třeba nahrát speciální firmware. M-Disky u nás zatím nejsou dostupné, dobře poslouží i média "DataTresor", která dokážou udržet informace až po dobu 160 let. Cena takových médií se pohybuje kolem 85 Kč.

Problém systému: Malware

Důvěra je dobrá, kontrola lepší. Co když vytvoříte zálohu, která nebude k ničemu?
Problém: Nejde jen o hardwarové chyby. Pokud bude počítač, na kterém vytváříte zálohu, napadený, i samotná záloha může být zdrojem problémů a nákazy. Obzvláště pokud vytváříte zálohu celého systému. Taková záloha pak prakticky není k ničemu. Třeba na známých hackerských webových stránkách http://packetstormsecurity.org je popsán exploit, jenž zmanipuluje systémovou knihovnu fveapi.dll, která se používá při zálohování programem, jenž je součástí Windows 7 a Visty. Samotná záloha je pak zdrojem nákazy.
Řešení: Kontrola antivirem je dobrým začátkem. Pokud však chcete mít jistotu, nezbude vám nic jiného než zkusit zálohu na jiném počítači "rozbalit" a zjistit, zda je v pořádku a všechny soubory jsou přítomné a funkční. Později by vás čekalo nepříjemné překvapení.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ


Dvě plné verze na Chip DVD
Bez kvalitních zálohovacích programů se neobejdete. Proto jsme na Chip DVD nachystali hned dvojici plných verzí perfektních programů.
GENIE TIMELINE PROFESSIONAL 2.1: VERZOVÁNÍ SOUBORŮ
Plná verze programu Genie Timeline Professional 2.1 z Chip DVD slouží k automatickému zálohování důležitých dat z vašeho počítače. V úvodním nastavení vám Genie Timeline pomůže navolit, která data budou pravidelně ukládána na záložní disk, a dále už pracuje z podstatné části automaticky na pozadí operačního systému. Záložní data lze navíc komprimovat pro úsporu místa a ochránit šifrováním. Genie Timeline uchovává několik verzí záložních souborů a nabízí přehledné prostředí pro jejich vyhledávání a procházení. Pro obnovu dat při havárii slouží startovací disk nebo speciální diskový oddíl, vytvořený přímo v prostředí programu Genie Timeline.
OCSTER BACKUP BUSINESS 6
Plná verze programu Ocster Backup vám umožní nastavit si a pravidelně spouštět zálohovací úkoly. Při výběru dat pro zálohování můžete využít buďto připravené předvolby pro standardní složky s dokumenty, fotkami, filmy či hudbou, nebo si zcela volně vybrat i další soubory a složky. Ocster Backup navíc umí zálohovat i e-maily a kalendář z poštovního klienta Outlook ve verzích 2003 a novějších. Pro uložení zálohy lze zvolit disk připojený přímo k počítači, síťový disk nebo si můžete předplatit zabezpečené online úložiště. Zálohování na CD, DVD či Blu-ray disky podporováno není. Ochranu záložních archivů zajistí šifrování a nároky na kapacitu záložního média sníží komprese.


CO ZPŮSOBUJE ZTRÁTU DAT?
Překvapivý výsledek: Uživatelé jsou za ztrátu zodpovědní více, než si sami přiznávají.
Skutečná příčina problému
Chyba uživatele         26 %
Hardwarová chyba     59 %
Softwarová chyba        9 %
Virus                             2 %
Přírodní katastrofa       2 %
Jiné                              2 %
Kde uživatelé viděli problém
Hardwarová chyba     78 %
Softwarová chyba        9 %
Chyba uživatele           7 %
Virus                            2 %
Přírodní katastrofa      2 %
ZDROJ: KROLL ONTRACK


Foto: Předvolby zálohování: Genie Timeline nabízí užitečné předvolby pro rychlý výběr dat určených k pravidelnému zálohování.
Foto: Záchranný disk: K obnově zhavarovaných Windows je třeba použít záchranný spouštěcí disk, vytvořený přímo v Genie Timeline.
Foto: Formát zálohy: Ocster Backup nabízí dva různé způsoby uložení záložních dat – vytvoření záložního archivu nebo prosté překopírování souborů a složek.
Foto: Zálohování v síti: U Ocster Backup v edici Business můžete sledovat výsledky zálohování ostatních počítačů v síti.