Zámek na počítač
Mít jeden počítač pro celou rodinu nutně neznamená, že si s ním každý může dělat, co chce. Pomocí uživatelských účtů a pravidel můžete třeba dětem znemožnit hraní her v době, kdy se mají učit, nebo zakázat přístup k vybraným internetovým stránkám.
RADEK KUBEŠ
Pro řízení přístupu uživatelů k počítači i konkrétním aplikacím jsou dobře vybavena Windows Vista i 7 již v základní instalaci. Stačí vytvořit uživatelské účty a nastavit přesná pravidla. Také nástroj na řízení přístupu k webu nabízí zdarma k použití přímo Microsoft. Najdete jej mezi Windows Live aplikacemi, v podobě programu Windows Live Zabezpečení rodiny. Podívejme se tedy, jak s těmito nástroji správně pracovat a jak účinně nastavit kontrolu uživatelů počítače.
Krok 1: Uživatelské účty
Během standardní instalace Windows se vytvoří jeden uživatelský účet s oprávněními správce (administrátora). Pokud chceme omezit chování dalších uživatelů, je nezbytné zřídit uživatelské účty pro všechny další osoby, které budou s počítačem pracovat. Ostatní uživatelé si pak mohou ukládat vlastní nastavení, budou mít k dispozici osobní složky a knihovny pro dokumenty atd. Jako správce však můžete omezit nežádoucí aktivity uživatelů. Ve Windows 7 najdete funkce pro vytváření a nastavování uživatelských účtů v Ovládacích panelech pod skupinou "Uživatelské účty a zabezpečení rodiny". Přímo z hlavní nabídky Ovládacích panelů pak můžete zvolit příkaz "Přidat nebo odebrat uživatelské účty". V následujícím okně uvidíte přehled všech uživatelských účtů. Ve výchozím stavu zde bude jeden účet s právy administrátora a vypnutý účet pro hosta (Guest). Pro nastavení rodičovské kontroly je nezbytné vytvořit alespoň jeden účet s oprávněním standardního uživatele.
Klikněte na nabídku "Vytvořit nový účet" pod seznamem účtů a v následujícím okně zadejte název účtu (bude se zobrazovat v úvodním přihlašovacím okně). Jako typ uživatelského účtu zvolte "Standardní uživatel". Účet založíte kliknutím na tlačítko "Vytvořit účet", čímž se zároveň vrátíte zpět na seznam všech účtů.
Ve výchozím nastavení není k uživatelskému účtu přiřazeno heslo. Přestože to není nezbytně nutné, doporučujeme vám hesla používat, především pokud chcete skutečně odlišit práva přístupu různým uživatelům (starší a mladší dítě, standardní uživatel bez omezení atd.). Klikněte proto v seznamu účtů na nově založený účet a tím otevřete možnosti jeho nastavení. Pomocí nabídky "Vytvořit heslo" otevřete okno s nastavením hesla. Zadejte do příslušných políček nové heslo a stejné heslo pro potvrzení, případně také nápovědu pro situaci, že uživatel heslo zapomene. Použijte kombinaci alespoň šesti znaků (písmena a číslice) a určitě se vyhněte běžným slovům, datům narození a dalším jednoduše odhadnutelným heslům. Při aktivování hesla přijde uživatel o některá nastavení – především o hesla uložená v internetovém prohlížeči. Proto nastavujte hesla nejlépe hned po založení nových účtů.
Tip: Jestliže je váš notebook vybaven čtečkou otisků prstů, můžete samozřejmě tento způsob ověřování identity uživatele aplikovat i na další uživatelské účty. Stačí jen nadefinovat pro každý účet vlastní sadu otisků.
V okně pro nastavení účtu najdete například i funkci pro změnu obrázku účtu, kde si můžete vybrat z připravených obrázků nebo zvolit vlastní fotografii (nabídka "Procházet obrázky" pod přehledem standardních obrázků účtů). Pochopitelně můžete kdykoli později také změnit heslo, typ účtu nebo jeho název.
Krok 2: Rodičovská kontrola
Jakmile máte vytvořeny všechny uživatelské účty, můžete se pustit do nastavení jejich oprávnění. V přehledu účtů klikněte na funkci "Nastavit rodičovskou kontrolu" a následně vyberte, na který účet se budou omezení aplikovat. Dále zvolte možnost "Zapnuto, vynutit aktuální nastavení", a můžete začít nastavovat konkrétní pravidla a omezení aktivit uživatelů.
ČASOVÉ LIMITY: Především pro rodiče je jistě zajímavá možnost nastavení časových omezení pro použití počítače. Zvolte funkci "Časové limity" a v otevřeném okně s rozvrhem nastavte časové bloky, kdy bude použití počítače (přihlášení se k uživatelskému účtu) blokováno. Nastavení je možné s přesností na celé hodiny.
NASTAVENÍ HER: Další z nastavení umožňuje zablokovat hry na základě hodnocení přístupnosti jejich obsahu. Zvolte nabídku "Hry" a poté globálně zakažte nebo nechte povolené hraní her (volba "Může uživatel hrát hry?"). Dále můžete nastavit blokování her podle jejich obsahu dle hodnocení organizace PEGI ("Nastavit hodnocení hry"). Nabízí se i hodnocení dle konkrétních prvků (drogy, násilí, sex ad.). Poslední z nabízených možností je přímé povolení nebo zákaz her instalovaných ve Windows (solitaire, šachy atd.).
BLOKOVÁNÍ PROGRAMŮ: Rodičovskou kontrolu můžete využít i v případě her, které nepoužívají klasifikaci obsahu. Stačí zvolit funkci "Povolení a blokování určitých programů" a pak vybrat možnost, podle které může konkrétní uživatel používat pouze povolené programy. Windows načtou seznam instalovaných aplikací, u každé se zaškrtávacím okénkem pro povolení jejího používání. Seznam je velmi podrobný, jelikož v něm najdete všechny spustitelné programové soubory uložené v počítači.
Rodičovská kontrola ve Windows má jednu zásadní nevýhodu – neumí totiž kombinovat omezení aplikací a času. Nelze tedy například nastavit zákaz programů či her ve zvolenou dobu, kdy je ovšem zároveň počítač použitelný pro jiné činnosti.
Krok 3: Bezpečně na internet
I pokud povolíte uživatelům přístup k počítači v libovolnou dobu a nebudete je omezovat v používání programů a her, stále máte možnost řídit jejich činnost na internetu. Pomocí nástroje Windows Live Zabezpečení rodiny je možné pro konkrétní uživatelské účty řídit přístup k internetovým stránkám a kontaktům na Windows Live Messengeru či v e-mailu. Aplikace umí také protokolovat aktivity uživatelů – sleduje navštívené webové stránky, dobu strávenou u počítače, používání programů a hraní her.
Pro použití nástroje Windows Live Zabezpečení rodiny je třeba tento program stáhnout a instalovat. Pokud ještě nemáte vytvořené vlastní Windows Live ID, začněte na stránce http://home.live.com registrací (tlačítko "Zaregistrovat se"). Vytvoření účtu Windows Live ID je snadné, stačí si vybrat e-mailovou adresu na serveru Hotmail, zvolit heslo a zadat několik dalších osobních údajů. Hned po vyplnění a odeslání formuláře budete přihlášeni k Windows Live účtu a můžete pokračovat.
V hlavní nabídce klikněte na odkaz "Další" a zvolte položku "Zabezpečení rodiny ". Na stránce s popisem služby klikněte na tlačítko "Stáhnout". Spusťte stažený instalátor, v průvodci instalací zvolte nástroj "Zabezpečení rodiny" a dokončete jeho instalaci. V posledním okně instalátoru zrušte označení předvoleb pro změnu výchozího poskytovatele vyhledávání na internetu a výchozí stránky prohlížeče. Po dokončení instalace najdete ikonu pro spuštění nástroje Windows Live Zabezpečení rodiny v nabídce Start.
Při prvním spuštění Windows Live Zabezpečení rodiny se přihlaste svým Windows Live ID a v následujícím okně označte účet, který bude nástrojem sledován. Pokud ještě nemáte účty pro ostatní uživatele vytvořené, můžete je rovnou založit pomocí odkazu "Vytvořit nový standardní účet systému Windows". Po kliknutí na tlačítko "Uložit" nastaví Windows Live Zabezpečení rodiny základní kontrolu vybraného účtu. Je aplikováno základní nastavení filtrování webů a aktivováno protokolování aktivit. Program vás také vždy upozorní, pokud jsou ve Windows nastaveny účty bez ochrany heslem, což znemožňuje správné fungování kontroly uživatelů.
FILTROVÁNÍ WEBŮ: Podrobnější nastavení se provádějí přes webové rozhraní služby v internetovém prohlížeči. Nejrychleji se k nastavení dostanete prostřednictvím odkazu na stránku http://familysafety.live.com z úvodního okna aplikace Windows Live Zabezpečení rodiny. Nejdříve je třeba se přihlásit pomocí Windows Live ID a na další stránce si vybrat účet, jehož nastavení chcete upravit.
Následně máte k dispozici nastavení filtrování webů, protokolování aktivit, správu povolených kontaktů ve Windows Live Messengeru a žádostí o zpřístupnění webových stránek.
Funkce filtrování webů pracuje na základě lokalizovaných filtrů, které bohužel nejsou zatím dostupné pro češtinu. To znamená, že když při nastavení "Vlastní" úrovně filtrování zakážete přístup na freemailové servery (volba "Webová pošta"), prohlížeč uživatele sice nepustí na Gmail. com, ale na Email.cz a další české freemaily už ano. Podobně při zákazu návštěv sociálních sítí ("Weby společenských sítí") se sice uživatelé nedostanou na Facebook. com, ale na Lidé.cz už ano. Toto omezení je však možné do jisté míry obejít pomocí konkrétního výčtu webových adres (serverů), které budou uživatelům nedostupné. Nastavení seznamu webů se provádí v části "Povolení nebo blokování webu". Stačí napsat URL adresu a kliknutím na tlačítka "Povolit" nebo "Blokovat" nastavit jejich dostupnost vybraným uživatelům. Seznam zakázaných či povolených webů není nutné pro každého uživatele vytvářet zvlášť, ale lze jej sdílet mezi více uživatelskými účty. Úplně dole na stránce s nastavením najdete také možnost zcela zakázat stahování souborů z internetu. Filtrování webů funguje poměrně spolehlivě, s ohledem na výše uvedenou nedostupnost lokalizovaných filtrů však především v globálním internetu, nikoli na doméně .cz. Filtrovány jsou i výsledky vyhledávání pomocí služeb Google, Yahoo! a Bing. Zajímavé je, že zatímco na slovo "porno" nenajde filtrovaný Google ani jeden odkaz, na slovo "sex" jich najde půl miliardy. Filtrování webů pomocí nástroje Windows Live Zabezpečení rodiny pamatuje i na možnost obejít zakázané adresy pomocí webových proxy a přístup k nim blokuje.
Filtrování stránek není vázáno na Internet Explorer, ale funguje i ve Firefoxu a dalších prohlížečích. Z pohledu uživatele, na jehož účet je nasazeno filtrování webů, se při surfování prakticky nic nezmění. Pokud narazí na blokovanou stránku, zobrazí se informace o rodičovské ochraně, společně s možností požádat o odblokování webu ("Odeslat požadavek e-mailem "). V rozporu s popisem tlačítka pro odeslání žádosti o odblokování se nic nedosílá e-mailem, ale požadavek se zobrazí v internetovém rozhraní nastavení Windows Live Zabezpečení rodiny pod nabídkou "Žádosti". Případné povolení návštěvy webu se aktualizuje až při dalším přihlášení kontrolovaného uživatele.
KONTROLA KOMUNIKACE: Další z funkcí nástroje Windows Live Zabezpečení rodiny, označená v nastavení jako "Správa kontaktů", umožňuje kontrolovat, s kým si sledovaný uživatel posílá e-maily a baví se přes Windows Live Messenger nebo Windows Live Spaces. Pro nastavení je třeba znát přihlašovací údaje k Windows Live Messengeru kontrolovaného uživatele. Pak můžete pomocí webového rozhraní služby Windows Live Zabezpečení rodiny nastavit konkrétní kontakty, se kterými bude možné komunikovat.
SLEDOVÁNÍ AKTIVITY: Z funkcí nabízených aplikací Windows Live Zabezpečení rodiny zbývá ještě představit nástroj na sledování aktivity kontrolovaného uživatele. Pokud v nabídce nastavení Windows Live Zabezpečení rodiny zvolíte "Protokolování aktivit", zobrazí se seznam navštívených stránek (včetně informace o povolení nebo zablokování jejich návštěvy) s možností nastavení jejich blokování pro aktuálního nebo i pro všechny uživatele. Další informace o práci sledovaných uživatelů najdete na záložce "Aktivita počítače ". K dispozici je přehled počtu přihlášení k počítači a doby jeho používání, seznam spuštěných programů, souborů stažených z internetu i spuštěných her. Pro větší přehlednost výpisů si snadno nastavíte časový rozsah výpisů aktivit.
Děti pod kontrolou: Důvěřuj, ale prověřuj
Představili jsme si podrobný postup, jak zajistit kontrolu nad uživateli počítače, typicky dětmi nebo třeba zaměstnanci. Je důležité, že si plně vystačíte s nástroji Microsoftu na správu účtů i nastavení pravidel surfování a komunikace na internetu. Jednorázovou konfigurací však starost o kontrolu uživatelů počítače nekončí. Určitě se vyplatí sledovat navštěvované weby, stahované soubory i spouštěné aplikace a pravidelně aktualizovat seznam povolených a zakázaných adres či kontaktů. Už jen proto, že v českém internetu nepracuje Windows Live Zabezpečení rodiny úplně stoprocentně.
Určitě existují cesty, jak tyto bezpečnostní a limitující prvky obejít, v tom případě si ale váš potomek zaslouží spíše pochvalu za znalost práce s počítačem než pokárání.
RADEK.KUBES@CHIP.CZ
Alternativní řešení
Jestliže nechcete využívat Windows Live ID účty a nastavovat filtrování stránek prostřednictvím webového rozhraní, můžete použít například aplikaci The Web Blocker. Pomocí tohoto bezplatně použitelného nástroje můžete blokovat konkrétním uživatelům přístup k libovolným stránkám na internetu.
Během instalace programu (pod účtem správce) označte v okně "Select Installation Folder" volbu "Everyone", jinak není třeba nic nastavovat nebo měnit. Při prvním spuštění aplikace The Web Blocker si vytvořte heslo, kterým bude chráněno nastavení filtrování webů, a rovnou jej ještě jednou zadejte pro přihlášení do aplikace. V jednoduchém uživatelském rozhraní najdete především přehled uživatelských účtů v počítači ("User List") a seznam blokovaných webů ("Block List"). Zvolte tedy konkrétného uživatele a pomocí formuláře "Add Address to Block List" postupně zadejte adresy webů, kam nemá mít sledovaný uživatel přístup. Nabízená funkce pro výběr blokovaných webů z historie navštívených adres ("Internet History") bohužel funguje pouze pro aktuálně přihlášeného uživatele.
Velmi důležité je nastavení filtrování stránek podle obsahu ("Content Filtering "). Zde můžete zvolit globální blokování webů sociálních sítí ("Social Networking "), stránek pro dospělé ("Adult Material "), serverů s hrami, hazardem a videi ("Games, Gambling and Videos") a webových proxy serverů ("Proxy Servers"). Především poslední volbu je důležité aktivovat, jinak bude pro kontrolované uživatele relativně snadné filtrování webů obejít. Nezapomeňte povolit filtrování webů přepínačem "Turn On" a potvrdit nastavení tlačítkem "Apply Change".
Foto: Nastavení filtru: Blokované webové adresy je možné vybrat z historie surfování nebo zadat ručně a nabízí se také globální filtrování webů podle obsahu
Plné verze
Rodičovské kontrole a filtrování stránek navštěvovaných sledovanými uživateli na internetu se samozřejmě věnují i komerční aplikace. Rodičovská kontrola bývá často jednou z komponent komplexních zabezpečovacích balíků, jako je i F-Secure Internet Security 2010. Plnou verzi tohoto bezpečnostního balíku, použitelnou díky pravidelnému prodlužování licence až do konce října 2010, najdete na Chip DVD. Funkce F-Secure Internet Security 2010 pro omezení pohybu uživatelů na internetu využívají klasifikaci webů podle jejich obsahu. Umožňují zablokovat stránky freemailů, sociálních sítí a seznamek a mnoho dalších typů webů s více či méně závadným obsahem.
Se zákazem přístupu na konkrétní internetové adresy vám pomohou také firewally. Kontrolu navštěvovaných webů nabízí i plná verze bezpečnostního řešení Outpost Security Suite PRO 2009, kterou najdete na Chip DVD. K ochraně počítače před viry a další havětí jej můžete používat plných 180 dní od instalace.
Foto: Rodičovská ochrana: Pomocí standardního nástroje Windows můžete omezit dobu pro přístup k počítači, hraní her i spouštění programů.
Foto: Zabezpečení rodiny: Aplikace z rodiny Windows Live zvládne filtrovat webové stránky na základě jejich obsahu a také blokovat adresy podle nastavení správce.
Foto: Časové limity: Rodičovská kontrola ve Windows nabízí nastavení času, kdy se může uživatel přihlásit ke svému účtu a pracovat s počítačem.
Foto: Blokování: Stačí zadat, na jaké tématické stránky nesmí uživatel vstoupit.
Foto: Vstup zakázán: Na blokované stránky se uživatel nedostane z žádného prohlížeče, může si však zažádat o jejich zpřístupnění.
Foto: Spouštění aplikací: Pro blokování programů nebo her pro konkrétní uživatele je možné použít jeden z nástrojů rodičovské kontroly.