Jak zajistit bezpečí pro data
Soubory, které jste si sami vytvořili, bývají tím nejcennějším, co v počítači máte. Chip vám ukáže, jak tyto poklady zabezpečit, abyste o ně nemuseli mít strach.
CHRISTOPH SCHMIDT, PAVEL TROUSIL
Ne každý uživatel počítače si to uvědomuje, ale největším pokladem, který má v počítači uložen, jsou jeho vlastní data. Pokud počítač používáte intenzivně, určitě jste u něj strávili hodiny a hodiny času, vytvořili jste množství textu, e-mailů, udělali jste si různé seznamy a adresáře, uložili jste do něj a upravili v něm mnoho fotografií, "naripovali" jste si svoje CD disky nebo jste si zakoupili a setřídili jiné. Také za uloženou herní pozicí se většinou skrývá mnoho hodin nebo dní strávených hraním.
Tyto poklady doslova "nevyčíslitelné" hodnoty však často bývají v ohrožení. Havárie pevného disku, zhoubný vir nebo několik špatných kliknutí myší je může nenávratně zničit, a to během chvilky. Když disk odchází do "věčných lovišť", odcházejí postupně jednotlivé poškozené sektory a ničí se další a další soubory. Tak či onak, jednou ztracený bajt zachrání jen jeho opětovné vytvoření (tedy znovuvytvoření dokumentu), popřípadě nákladná "restaurace" pevného disku u specializované firmy.
Zálohovací média pro každé použití
Jedinou spolehlivou ochranou před touto katastrofou je pravidelné zálohování dat. Proto vám ukážeme, jaký zálohovací hardware se hodí pro jakou situaci, a seznámíme vás i s nejvhodnějšími zálohovacími externími disky.
Navíc vám představíme i vhodný software, který vám zálohování značně zjednoduší. Kompletní záloha dat se může provádět v podstatě automaticky, a to díky nástroji Paragon Backup and Recovery 10, jehož plnou verzi najdete na našem Chip DVD. V zásadě platí, že každá zálohovací strategie je neúčinná, pokud se záloha neprovádí pravidelně.
OPTICKÁ MÉDIA: Optická média (CD, DVD) byla standardem pro zálohování po mnoho let. Oproti pevným diskům a USB flash diskům mají stále jednu důležitou výhodu – data na nich uložená už není možné posléze změnit nebo smazat. Hackeři, viry ani klávesová zkratka pro smazání [Shift] + [Del] prostě nemají šanci. Neplatí to samozřejmě pro přepisovatelná optická média typu RW.
Nicméně objemy dat narostly v současné době do takových rozměrů, že jsou optické disky pro kompletní zálohu v podstatě nepoužitelné, nebo přinejmenším nepraktické. Běžná hudebních kolekce a několik fotografií a videí klidně dosáhnou kapacity 100 nebo i více gigabajtů – a to odpovídá zhruba 23 diskům DVD. Na druhou stranu disk DVD se stále docela dobře hodí na bezpečné uložení výběru fotografií (jako například fotografií ze svatby) nebo pro části důležitých dat (například záloha mailů).
Při vypalování záložních DVD postupujte opatrně. Vyberte si spolehlivá DVD média, se kterými máte dobré zkušenosti, vypalujte co nejnižší rychlostí (4X) a nechte vypalovací program, aby data po vypálení zkontroloval. Disky popisujte jen pomocí k tomu určeného fixu a skladujte je v obalu a na správném místě. Takové místo by mělo být suché, chladné a chráněné proti světlu. I přes ideální skladovací podmínky se ale bohužel může stát, že vypálený disk nebude možné přečíst. Doba životnosti se většinou pohybuje od pěti do více než dvaceti let. Nejnebezpečnější na tom je, že vypálené disky odejdou "do elektronického nebe" lstivě – v tichosti. To, že jsou defektní, poznáte, až když už je pozdě
INTERNÍ PEVNÝ DISK: Díky své velmi příznivé ceně, která navíc stále klesá, jsou pro zálohování často používány interní pevné disky. Uložit na ně můžete ohromné množství dat a zálohování na ně probíhá velmi rychle a nekomplikovaně. V současnosti vychází z našich testů jako nejvhodnější pro zálohování 3,5" pevný disk Samsung EcoGreen F2 (HD154UI), který nabízí kapacitu 1,5 TB a stojí cca 2 400 Kč vč. DPH. Jeden GB vás tedy v jeho případě přijde cca na 1,6 Kč, a to je méně, než kolik zaplatíte za GB v případě zálohování na disky DVD. Zálohy na disku jsou navíc rychle a snadno dostupné. Problém je, že tyto disky mohou ohrozit viry nebo jiné katastrofy.
EXTERNÍ PEVNÉ DISKY: Pro zálohování jsou vhodnější externí pevné disky. Jejich výhodou je to, že je jednoduše připojíte bez otevírání počítače a šroubování a že je navíc můžete použít i v případě, že používáte přenosný počítač (a takových uživatelů je hodně). Další výhodou je možnost jejich odpojení, popřípadě vypnutí. Šetří se tím elektrická energie, prodlužuje se životnost a snižuje se nebezpečí ohrožení dat v případě napadení počítače virem nebo chybně zadaným příkazem.
Částečným omezením je přenosová rychlost rozhraní USB 2.0, které externí disky nejčastěji používají. Zálohování nebo například kontrola disku proti přítomnosti virů jsou tedy pomalejší než v případě interního disku. O rychlejším nástupci USB 3.0 se dočtete na straně 46.
Existují však i další možnosti připojení externího disku. Pokud má váš počítač externí SATA port (eSATA), můžete využít jeho plné rychlosti – připojení ho neomezuje.
Existují dva typy externích disků. Oblíbené jsou 3,5" disky, které mají kapacitu i více než 1 TB a navíc jsou jen o něco dražší než interní disky. Doporučujeme vám 2TB externí disk Seagate FreeAgent Desk z našeho Top 10, který stojí asi 4 500 Kč (1 GB tedy vyjde na 2,25 Kč). Externí disky jsou v případě, že použijete rozhraní eSATA, stejně rychlé jako v nich použité disky.
1,8" a 2,5" externí disky byly vyvinuty pro maximální mobilitu. Požadované napájení získávají pouze z USB portu, a nepotřebují tedy externí zdroj (na starších počítačích kvůli tomu nemusí pracovat). V nich použité notebookové disky mají menší kapacitu a jsou poměrně pomalé, navíc cena za uložený gigabit je u nich zhruba dvojnásobná oproti 3,5" diskům. Na žádné jiné médium ale tak snadno neumístíte gigabajty dat – například videonahrávky z HD kamkordéru. Pokud často cestujete, snadno pevný disk přibalíte do tašky k notebooku.
USB FLASH DISKY: Kompaktní USB flash disky ("klíčenky") nejsou pro zálohování velkých objemů dat příliš vhodné, protože modely s velkou kapacitou jsou stále dost drahé. V kapacitě 32 GB jsou už dostupné i za cenu okolo 2 000 Kč, 256GB model však stojí 20 000 Kč. Doporučit vám můžeme rychlý a kompaktní USB flash disk OCZ Throttle eSATA, který v kapacitě 32 GB stojí cca 2 700 Kč vč. DPH. 1 GB vás tak přijde cca na 85 Kč, což je více než 10krát více než v případě 2,5" externích pevných disků. USB flash disky jsou ale výborné, pokud si na nich chcete odnést pár důležitých souborů, které zrovna potřebujete. Pokud chcete data na nich uložená zašifrovat, použijte nástroj TrueCrypt z našeho DVD nebo si pořiďte speciální disk s šifrovacím programem, případně čtečkou otisků prstů. Pak se i v případě, že například disk někde ztratíte, nikdo nepovolaný k uloženým datům nedostane.
Pro zálohování jsou tedy nejvhodnější 3,5" a 2,5" pevné disky. Nejlepší modely v obou kategoriích vám představíme v následující sekci a v přehledných tabulkách.
Nejlepší externí pevné disky
Jak jsme zjistili v našich testech shrnutých v Top 10, mezi 3,5" externími pevnými disky existují velké rozdíly jak z hlediska jejich výkonnosti, tak z hlediska jejich vybavení či hlučnosti. Co se týká výkonnosti, na přední místa se v současné době mohou dostat jen disky s rozhraním eSATA, které jsou zhruba dvojnásobně rychlé než jejich protivníci, kteří mohou nabídnout pouze USB 2.0. Při výběru disku byste to tedy měli brát v potaz, i když třeba váš současný počítač eSATA nemá – ten další ho již patrně mít bude.
Na předních místech naší tabulky se umístily disky Freecom Hard Drive Quattro a Buffalo DriveStation Combo 4. Oba mají rozhraní eSATA a velmi nízkou hlučnost při provozu. Nechybí jim ani rychlé rozhraní FireWire 800, které využijí majitelé počítačů Apple. Pokud chcete data ukládat především levně a přitom ještě dostatečně rychle, doporučujeme disk Verbatim External Hard Drive eSATA & USB 2.0 (1 TB), popřípadě Seagate FreeAgent Desk (ST320005FDD2E1). Seagate má ale jen USB 2.0 rozhraní, takže zkopírování 500 GB dat zabere asi 5 hodin a 15 minut. Disk Buffalo to zvládne za hodinu a 45 minut.
Externí 2,5" disky pracují tiše a úsporně. Hlavní rozdíly jsou tedy v rychlosti. 2,5" externích disků s rozhraním eSATA se u nás zatím moc neprodává – jinde jsou dostupné například disky Plextor s eSATA, které mají přenosovou rychlost až 57 MB/s. S USB 2.0 je maximem cca 33 MB/s. Rychlejší je i rozhraní FireWire u disku Freecom ToughDrive Pro mobile, kterým ale každý počítač vybaven není. Na první místo našeho žebříčku se dostal disk Samsung S1 mini, který sice není příliš rychlý, je ale velmi skladný a má velmi nízkou spotřebu energie.
Pokud vám jde především o velkou kapacitu, doporučujeme 2,5" externí disk Western Digital My Passport Essentials, který nabízí místo pro 1TB dat. To je zatím u 2,5" disků maximum. Přenosová rychlost přes rozhraní USB 2.0 je u něj podobná jako u 3,5" modelů – asi 30 MB/s.
Kromě pravidelného zálohování na externí pevné disky vám doporučujeme navíc zálohovat velmi důležité soubory také na disky DVD. Využít můžete i dalších zálohovacích možností – například pro zálohování dokumentů z Wordu a Excelu můžete využít on-line služby jako Google Docs nebo je můžete automaticky synchronizovat pomocí služby na Dopbox (www.dropbox.com). Fotografie můžete zálohovat například na webu Picasa. 1 GB prostoru máte zdarma, 20 GB stojí 5 USD na rok.
Je samozřejmě otázka, které soubory byste měli zálohovat. Zálohovat můžete obsah celého disku, to je ale poměrně zdlouhavé a ne všechny soubory jsou důležité. Hlavní jsou samozřejmě soubory z adresáře Dokumenty a všech podsložek, dále "oblíbené" odkazy z vašeho webového prohlížeče, nastavení vašeho e-mailového klienta a pošta. Na druhou stranu volně přístupné stažené soubory můžete snadno získat znovu, stejně jako freewarové programy a nástroje (a většinou v novější verzi). Ani uloženým seriálům, které už jste viděli, nemusíte při zálohování věnovat takovou péči.
AUTOR@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Ať už jde o fotografie z dovolené, draze nakoupené písničky, podklady pro účetnictví, nebo třeba životopis – soubory na vašem počítači jsou cenné a zaslouží si ochranu. Zálohování se může spouštět automaticky, takže na něj nemusíte myslet. Úsilí a investice vložené do pravidelného zálohování se nedají srovnat s následky celkové ztráty vašich dat.
Síťové úložiště pro všechny soubory
NAS disky (Network Attached Storage), jako například QNAP TS-110 nebo Synology NAS DS-110j, jsou také vhodnými prostředky pro zálohování dat z osobních počítačů. Připojíte je jako miniserver k routeru domácí sítě a můžete pak využít jejich úložný prostor pro zálohování. Dodávají se většinou se zálohovacím softwarem pro domácí počítače, který tuto činnost značně zjednoduší.
ZASÍLÁNÍ SOUBORŮ
Kromě zálohování nabízí NAS servery samozřejmě i další zajímavé funkce. Na uložené soubory se například můžete podívat z jakéhokoli počítače připojeného k internetu nebo můžete multimediální obsah přehrávat na zařízeních v domácí síti.
Automatické zálohování souborů
Abyste nemuseli mít o svoje data obavy, připravili jsme pro vás plnou verzi programu Paragon Backup and Recovery 10 SE, kterou najdete na našem Chip DVD.
1. Spuštění plné zálohy
Chcete-li provést zálohu celého disku, spusťte program Paragon Backup and Recovery a klikněte na ikonu "Smart Backup". Objeví se okno s nabídkou "Smart Backup Wizard". Z nabídky vyberte volbu "Disk or Partition". V dalším kroku vyberte, který disk (disky) nebo kterou partition chcete zálohovat. V dalším kroku vyberte, kam chcete zálohu uložit – na lokální nebo síťový disk (local/network drive), na FTP server, nebo na CD/DVD disk.
2. Záloha dokumentů
Pokud nechcete zálohovat celý disk, ale jen důležité dokumenty ve spuštěném programu, opět vyberte Smart Backup. V nabídkovém okně zvolte, zda chcete zálohovat poštu (E-mail), multimediální soubory (Media Files), nebo dokumenty (Documents), případně jakékoli jiné soubory a složky (Other Files and Folders). V dalším kroku opět vyberte cíl zálohování.
3. Naplánování zálohování
Zálohu celého počítače nebo jednotlivých souborů můžete naplánovat a proběhne bez vaší účasti. V nabídce spuštěného programu vyberte "Schedule Backup of Disk", popřípadě "Schedule File Backup" (pokud chcete zálohovat jen určité soubory). V dalších krocích zadejte, které disky (případně soubory) se mají zálohovat a kam. Potom nastavte datum a čas zálohy a to, kolikrát se má opakovat (jednou, denně, týdně, měsíčně).
4. Obnova souborů
Jestliže chcete data ze zálohy obnovit, ve spuštěném programu klikněte na volbu "Restore". Program vás vyzve, abyste vybrali, kterou zálohu chcete obnovit. V dalším kroku máte možnost vybrat, které složky nebo přímo soubory se mají obnovit a zda se mají zachovat soubory stejného jména, která už na disku jsou (leave existing files), případně zda se mají nahradit (replace existing files).