Zachránce pro Windows
Mají-li uživatelé problém s Windows, prvním místem, které obvykle navštíví, jsou diskusní fóra na IT serverech. Chip vyzkoušel, zda Microsoft opravdu nabízí nové funkce, které vám pomohou lépe než zmiňovaná fóra.
MARKUS MANDAU, PETR KRATOCHVÍL
Špatné výkony, nestabilní systém, útoky malwaru – na to vše jsou už uživatelé Windows na svých počítačích zvyklí. Jen málokoho z nich však napadne na první pohled logická věc – hledat pomoc u výrobce operačního systému, a to ani přímo, ani pomocí nápovědy v okně. Ano, v posledním desetiletí nemá v této oblasti u řady lidí Microsoft příliš dobrou pověst. Opožděné aktualizace a celá řada nebezpečných bezpečnostních mezer otřásly důvěrou uživatelů. Není tedy příliš překvapivé, že většina uživatelů na pomoc Microsoftu nespoléhá a spíše využívá postupu "pomoz si sám".
Otázkou ale je, zda je to opravdu nutné. Koncept služby "lepší nápovědy" si našel cestu již do předchozího operačního systému Microsoftu: funkci "pomocník snažící se automaticky řešit problémy" jste mohli najít již ve Windows Vista. Ve Windows 7 navíc najdete celou řadu dalších pomocníků v podobě dodatečných "help center" a služeb na webu Microsoftu, které by měly uživatelům ve většině případů pomoci. Ukážeme vám, zda tomu tak skutečně je a které pomocníky máte k dispozici (viz strana 72), protože orientace v jejich "poli působnosti" není zrovna jednoduchá.
Analýza: Co všechno Windows dokáží?
My jsme se rozhodli vyzkoušet, "jak daleko" se uživatel dostane, když se pokusí řešit problémy v systému Windows pomocí metod doporučených Microsoftem – tedy nejprve pomocí funkce v programu, poté na internetových stránkách a nakonec pomocí "help linky". Pravda je, že ve Windows XP byly zmiňované "pomocné funkce" jen pro smích, s příchodem Windows Vista a nyní i Windows 7 by měla být situace mnohem lepší. My jsme schopnosti těchto pomocníků otestovali v praxi na několika příkladech.
Prohlížeč se zpomaluje
PROBLÉM: Internet Explorer 8 pracuje stále pomaleji, a to jak při startu browseru, tak i při prohlížení WWW stránek.
ŘEŠENÍ: Metoda řešení problému pomocí vyhledávacího pole nápovědy je v tomto případě zcela nepoužitelná, protože jde o "obecný problém". Například zadáním "internet explorer pomalý" se dostanete k nesmyslným tématům typu "Změna motivu kvůli zlepšení výkonu". Na alespoň částečnou pomoc můžete narazit po zadání "internet explorer slow", kde se objeví téma "Proč je mé připojení k internetu tak pomalé?". V něm můžete najít i praktické tipy na "obnovení nastavení aplikace Internet Explorer" nebo vypnutí doplňků browseru. Pravda je, že obnovení původních nastavení může častokrát pomoci – a to nejen u uživatelů, kteří se pokoušeli prohlížeč "vyladit" a dosáhli opačného efektu. Po obnovení původních nastavení zůstane u Internet Exploreru jen nastavení proxy a oblíbené položky. Vše ostatní je smazáno a jsou obnovena původní nastavení – včetně deaktivace všech doplňků. Praktické je, že po kliknutí na bod nápovědy "Obnovení nastavení aplikace Internet Explorer" se otevře okno s podrobnějšími informacemi (včetně "seznamu odstraněných nastavení a nastavení obnovených na výchozí hodnoty systému"), nechybí ani návod na zálohování záložek.
ZÁVĚR: Standardní nápověda obsahuje jen všeobecné informace, které ale v některých případech mohou pomoci. Důležité je vyzkoušet zadání několika různorodých dotazů.
Zabezpečení systému Windows selhalo
PROBLÉM: V případě, že potřebujete zrušit nepovedené instalace, trvá obnovení systému velmi dlouho. Když si chcete prohlédnout zálohy, zjistíte, že několik z nich chybí…
ŘEŠENÍ: Vyhledání chyby v systému by mělo být nejjednodušší pomocí nástroje "zobrazení událostí", který můžete spustit prostřednictvím příkazu "Eventvwr. msc" (do pole "Start | Zahájit hledání"). Hledat chybu poté musíte v prohlížeči událostí v sekci "Shrnutí administrativních událostí" – u položky "Chyba". Zmiňovaný problém se skrývá za událostí s "ID 29" – "The shadow copies of volume C: were aborted during detection". Klasická nápověda není v tomto případě k ničemu, proto musíme zvolit jiný postup. Klikněte na chybu pravým tlačítkem a zvolte "Zobrazit všechny instance této události" – zde se například dozvíte zdroj chyby (volsnap). Na zobrazenou informaci klikněte pravým tlačítkem a zvolte "Online nápověda protokolu událostí k této události". Spustí se Internet Explorer a systém Windows se pokusí najít řešení na internetu. Důležité je zdůraznit slovo "pokusí", ve většině námi testovaných událostí systém nápovědy selhal.
Lze tedy doporučit alternativní postup – v sekci "Akce" klikněte na "Nápověda | Nápověda protokolu událostí online". Objeví se "Centrum událostí a chybových zpráv na serveru Technet", kde můžete chybu najít snadněji – všechny důležité údaje pro její zjištění už máte. Do dolního vyhledávacího pole zadejte název produktu, zdroj problému a ID události – v našem případě tedy zadejte:
vista volsnap 29
Na páté pozici v seznamu vyhledaných "odkazů" najdete řešení problému – včetně záplaty řešící výše uvedený nedostatek.
ZÁVĚR: Kombinace ID problému a klasické nápovědy často nestačí, pomocí internetu ale řešení najdete vždy.
Internetová podpora: Stačí jen kliknout a máte řešení
Pokud vám Windows neporadí automaticky pomocí standardní nápovědy, není ještě nutné zoufale prohledávat diskusní fóra. Standardní stránka podpory na webu Microsoftu obsahuje všechny potřebné informace, stačí jen zadat požadované údaje. Jedinou otázkou tedy zůstává, jak je dobrá.
Správce zařízení nefunguje
PROBLÉM: V operačním systému Windows XP chcete spustit správce zařízení. Místo spuštění se ale objeví zpráva "C:\ WINDOWS\system32\devmgmt.msc soubor nelze otevřít".
ŘEŠENÍ: Důležité systémové služby, jako je správce zařízení, se zobrazují jako soubory "msc" a jsou ovládány prostřednictvím Microsoft Management Console (MMC). Ostatní služby, jako služba pro správu systému ("services.msc"), přestanou fungovat, pokud se objeví výše zmiňovaná chyba. MMC závisí na několika programových knihovnách. U Windows XP jsou to "msxml.dll", "msxml2.dll" a "msxml3. dll".
Systém hlídá, aby soubory DLL nebyly změněny nebo poškozeny. To se může stát především ve Windows XP, zatímco ve Windows Vista a 7 jsou příslušné DLL chráněny podstatně lépe. Co tedy dělat v případě jejich poškození ve Windows XP?
Na základní "nápovědu" můžete tentokrát zapomenout, ale i pro tento problém má Microsoft řešení. Tím je služba Fix It, kterou najdete na adrese http://support.microsoft.com/gp/cp_fixit_main/cs a která dokáže automaticky řešit jednodušší problémy. O lehkém chaosu na webu Microsoftu však svědčí i fakt, že řešení výše uvedeného problému nenajdete v sekci Windows, ale v sekci Internet Explorer. Pak už stačí jen kliknout na "Opravit tento problém", stáhnout soubor s příponou "msi" a spustit ho. Ten problém prověří a obnoví původní dll knihovny.
ZÁVĚR: Nástroj Fix It může pomoci s jednoduššími problémy. Musíte ale vědět, kde je hledat, což není zrovna snadné, protože česká sekce této služby je přeložena "strojově"…
Co dělat v případě "únosu" prohlížeče?
PROBLÉM: Chcete surfovat po webových stránkách, které se zabývají například řešením bezpečnostních problémů Windows, ty se však nezobrazují. Problém ale není se samotnými webovými stránkami, ale spíše s nastavením připojení k internetu.
ŘEŠENÍ: Mezi nejjednodušší a nejrozšířenější způsob útoku podvodných webů a spywaru patří manipulace se souborem hosts. Najdete ho v systému ve složce "Windows\System32\drivers\etc".
Soubor "hosts" se používá k lokální úpravě DNS záznamů – neboli uvádí nejprve IP adresu a poté seznam jmen k této IP adrese. Například pokud uživatel zadá do prohlížeče adresu www.chip.cz, operační systém nejprve zkontroluje, zda není pro tento web uveden údaj obsahující příslušnou IP adresu (217.31.59.53). V případě, že zde žádný údaj není, odešle dotaz DNS serveru. A právě tohoto triku spyware využívá – do souboru "hosts" zadá k často používanému webu falešnou IP adresu (hackerského serveru). Místo přístupu do banky nebo do e-shopu tak uživatel může skončit na jiném, zmanipulovaném webu. Tam se od vás hackeři pokusí vylákat přístupové údaje, nebo vám rovnou propašují do systému dalšího záškodníka.
Protože nejčastějším trikem malwaru bývá nahrazení starého souboru "hosts" novým, může podobným způsobem probíhat i oprava. Aby tedy bylo opět možné normálně surfovat, budete muset vymazat manipulovaný soubor a vytvořit nový. S tím vám opět pomůže nástroj Fix it – stačí ho jen z příslušné stránky technické podpory (http://support.microsoft.com/kb/972034) stáhnout a spustit ho.
ZÁVĚR: V některých případech může být nejjednodušším řešením vyhledání zadaného pojmu přímo na stránkách technické podpory. Před spuštěním vyhledávání se ale ujistěte, že máte aktivovánu položku "Vyhledat na stránkách Pomoci a podpory".
Knowledge Base: Rady od expertů
Pokud máte méně obvyklý problém, budete potřebovat rady a tipy odborníků. Ty lze na internetových stránkách Microsoftu také nalézt – například tipy pro vývojáře nebo návody pro pokročilejší uživatele. Jak se však k těmto zdrojům může dostat i obyčejný uživatel Windows?
Zálohovací funkce selhala
PROBLÉM: Chcete použít bezpečnostní funkce nabízené ve Windows 7 a vytvořit zálohu svých osobních dat. Otevřete "Ovládací panely | Zálohování a obnovení ", nastavte zálohování a klikněte na "Další". Protože nechcete vytvořit zálohu celého systému, ale pouze svých osobních složek, musíte zvolit možnost "Nechat rozhodnout mě" a kliknout na "Další". Poté, co zvolíte, které složky mají být zazálohovány, a vrátíte se do původního dialogu, můžete zde kliknout na tlačítko "Zálohovat nyní". Windows spustí proces zálohování, ten se ale po chvíli zastaví a objeví se červená zpráva "Program Windows zálohování nebyl úspěšně dokončen".
ŘEŠENÍ: Pokud na kartě zprávy kliknete na "Možnosti" a poté na tlačítko "Zobrazit detaily", uvidíte "Error code" – například "0x80070002". Bohužel, tato chyba je velmi nekonkrétní a lze z ní vyčíst pouze to, že něco není v pořádku s nastavením profilu. Zkuste nejprve hledat ve znalostní bázi (Knowledge base) na stránkách společnosti Microsoft a zjistíte, že v případě operačního systému Windows XP znamená výše uvedený kód, že máte problém s "Windows update". Podobným způsobem lze vyhledat i příčinu problému u Windows 7 – alespoň mírně pokročilým uživatelům lze doporučit v horní části okna zvolit jako jazyk angličtinu a u položky, kde chcete hledat, přidat zatržítko u "Obsah webu Community Solutions". Po kliknutí na hledání se objeví několik desítek odpovědí, přičemž hned třetí nabízí řešení problému. Vstupní kód chyby nás tedy nakonec dovedl k vláknu s příčinou problému. Jestliže jste změnili místo uložení osobních složek na disku a je to první pokus o vytvoření zálohy pro vaše data, nová cesta k souboru pro vaše data ještě není uložena v profilu. A to je důvod, proč Windows 7 nejsou schopna tyto soubory zazálohovat. Řešení tohoto problému je relativně snadné. Můžete znovu obnovit cestu ke složce dokumentů přes kontextové menu nebo nakonfigurovat nastavení zazálohování dat takovým způsobem, že nová cesta k nim je součástí procesu.
ZÁVĚR: Komunitní sekce webu Microsoftu nabízí obrovské množství informací – jak v českém, tak i v anglickém jazyce. Dostanete se k nim buď přímo ze stránek technické podpory (záložka Komunita), nebo při hledání ve znalostní bázi.
Windows se během aktualizace zaseknou
PROBLÉM: Při první instalaci Windows byste z bezpečnostních důvodů měli nainstalovat všechny chybějící aktualizace.
To se ale bohužel nemusí nutně povést. Někdy se Vista zasekne po dosažení "kroku 3", který by se měl automaticky dokončit po spuštění počítače.
VÝSLEDEK: Vista už nenabootuje.
ŘEŠENÍ: Některé aktualizace jsou vzájemně propojeny, a zdá se, že ne vždy správně. Pokud systém Windows uvázl ve smyčce, máte ve Vistě a Windows 7 možnost tento problém vyřešit. Na WWW stránkách Microsoftu najdete stránku s "podporou" pro závady aktualizace (http://support.microsoft.com/gp/wupd), jsou na ní však pouze chybové kódy. Pokud ve vašem případě nejde o žádný ze zde uvedených kódů, nemusíte hledání vzdávat. Stačí jen využít "Microsoft Knowledge Base" – do vyhledávacího políčka zadejte "update step 3" a jako produkt zvolte Windows Vista (a opět doporučujeme zvolit jako jazyk angličtinu). Po kliknutí na "Hledání" se objeví několik řešení problému – správné řešení najdete v sekci "Microsoft Answers". Chcete-li tedy problém vyřešit, nabootujte Vistu z DVD a místo volby "Install now" si vyberte "Příkazový řádek" a zadejte
notepad.exe
Proč? V programu Poznámkový blok můžete použít příkaz "File | Save As" jako náhradu za "windows explorer" – bezesporu šikovný trik. V okně "Uložit jako typ" vyberte "Všechny soubory" a jděte do složky "C:/Windows/winsxs". Zde můžete smazat soubor "pending.xml", který obsahuje seznam selhání aktualizací. Nyní můžete Windows znovu klasicky nabootovat.
Hotline: Přímá linka k Microsoftu
V článcích ve znalostní bázi, v diskusních skupinách a fórech na webu Microsoftu najdete obrovské množství informací. Přesto se může stát, že zde pomoc nenajdete. V tom případě vám zbývají jen dvě možnosti: buď požádáte "o pomoc" vyhledávač Google (zde ale není jednoduché vytvořit správný dotaz), nebo se obrátíte na technickou podporu od Microsoftu.
Dříve, než se ale obrátíte přímo na Microsoft, měli byste si ověřit, že je problém skutečně v operačním systému.
S dotazem na problematicky fungující freeware program nebo nestabilní hardware se starými ovladači na helplince pravděpodobně neuspějete. A jaké máte možnosti při řešení problémů Windows?
V první řadě je také nutné zdůraznit, že pokud si zakoupíte operační systém jako OEM, musíte se s dotazy obrátit na prodejce. Nárok na podporu Microsoftu (z hlediska běžných uživatelů) mají pouze majitelé "krabicových verzí", ale i zde existuje několik omezení. Nárok na podporu má uživatel 90 dní od první aktivace - buď telefonicky, nebo e-mailem a počet "incidentů" je omezen na dva – nezávisle na verzi systému (32/64b, Home Premium/ Ultimate). Výjimkou bývají jen "firemní" edice Enterprise, které mají specifické poskytování technické podpory v závislosti na výhodách dané MVL smlouvy.
Extrémní variantou podpory (určenou především menším a středním firmám) je možnost platby za "incident" – v rámci České republiky je to 4 799 Kč (+DPH). Zde zákazník dostane profesionální podporu (OS, Office, servery) a platba proběhne až po vyřešení problému.
Problémy Windows ve "stand-by" režimu
PC dělá potíže ve "stand-by" režimu. Buď se počítač okamžitě znovu spustí, nebo ho nelze později "probudit". Při hledání na internetu najdete celou řadu nápadů, návrhů a domněnek, ale žádnou radu, jak tento problém systematicky vyřešit (u Windows Vista a 7).
ŘEŠENÍ: V případě nutnosti je u obou moderních operačních systémů možné zajistit, aby ho mohl technik vzdáleně ovládat a zjistit příčinu problému. V tomto případě je ale tento postup zbytečný, protože existuje jednoduchý způsob, jak situaci řešit. Chcete-li zjistit, který ovladač je zodpovědný za "probuzení" počítače, klikněte na "Start | Spustit" a příkazem "cmd" spusťte příkazovou řádku. Do ní pak zadejte příkaz
powercfg devicequery wake_armed
Objeví se seznam obsahující seznam hardwaru zodpovědného za "probuzení", lze zde najít například i správce sítě. Přes "Ovládací panely" přejděte do "Správce zařízení" a zvolte jednotlivá zařízení podílející se na procesu probouzení. Pokud je chcete ze seznamu vyřadit, klikněte na vybraný hardware pravým tlačítkem, zvolte "Vlastnosti" a přejděte na kartu "Řízení spotřeby". Zde zrušte zatržítko u položky "Povolit zařízení probouzet počítač". Tak lze zjistit, který hardware způsoboval zmiňované problémy.
PETR.KRATOCHVIL@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Zní to hodně neobvykle: V případě problémů s Windows byste měli nejprve hledat na webu Microsoftu. Jakkoliv je celková podpora Windows zmatená a chaotická, na webu Microsoftu najdete obrovské množství praktických informací, které vám ušetří dlouhé hodiny surfování a hledání. I když ve srovnání s Windows XP jsou Windows 7 znatelným krokem vpřed, stále zůstává propojení systémové a webové nápovědy za naším očekáváním.
DŮLEŽITÉ SLUŽBY NABÍZENÉ NA WEBU MICROSOFTU
Mnoho uživatelů absolutně netuší, co mohou WWW stránky společnosti Microsoft nabídnout. Není divu, protože jejich rozhraní se podobá hodně složitému bludišti. My vám poradíme, kde najít nejdůležitější centra pro řešení problémů.
Systémové chyby: Zjistěte příčinu
Chcete analyzovat svůj systém, zahrát si na lékaře, přičemž vašim pacientem jsou Windows? Na první pohled jsou vidět pouze vnější "příznaky" havárie – jako je "modrá obrazovka". Až teprve nástroj Windows Debugger převezme roli rentgenového přístroje, pomocí načtení výpisu stavu paměti (Minidump) dokáže zjistit, co se v době havárie stalo.
NASTAVENÍ FUNKCE "MINIDUMP"
Nejprve je nutné funkci "minidump" aktivovat. Přejděte na "Ovládací panely | Systém" a v kartě "Upřesnit" – konkrétně v sekci "Spuštění a zotavení systému" – klikněte na "Nastavení". V okně, které se objeví, zvolte u položky "Zapsat ladicí informace" možnost "Omezený výpis stavu paměti". Pod touto volbou také můžete vidět, kam se bude příslušná informace ukládat – implicitně je nastavena složka s názvem "Minidump" v systémovém adresáři.
INSTALACE DEBUGGERU
Stáhněte si z internetových stránek Microsoftu "Debugging Tools" (http://www.microsoft.com/whdc/DevTools/Debugging/default.mspx – odkaz "Install Debugging Tools for Windows 32bit Version") a nainstalujte je. Kromě toho je nutné stáhnout tzv. symboly pro správnou interpretaci výpisu. Odkaz na stažení příslušné verze "symbolů" najdete na výše uvedené stránce (odkaz "Download Windows Symbol Packages"). Složku pro "symboly" vytvořte přímo na disku "C". Potom otevřete Debugger, pod nabídkou "File" zvolte příkaz "Symbol File Path" a zadejte cestu ke složce. Například SRV *c:\symbols*http://msdl.microsoft.com/download/symbols Nakonec vše potvrďte kliknutím na tlačítko "OK".
ANALÝZA VÝPISU
V případě problémů si musíte pomocí příkazu "File | Open crash dump" stáhnout poslední "minidump.dmp". Po několika sekundách se otevře okno s názvem "command". Po kliknutí na tlačítko "! Analyze-v" vám debugger zobrazí příslušné informace. Pod položkou "Pravděpodobná příčina" najdete údaj o tom, který soubor je zodpovědný za havárii – například drivery často mají problémy s DLL soubory. V sekci "detaily" najdete informaci, která aplikace soubor využívá, a také důvod havárie – v našem příkladu je to například "DRIVER_FAULT" (havárie ovladače).
DALŠÍ INFO
http://support.microsoft.com/kb/315263/cs
Chraňte systém před zmanipulováním
Operační systémy jsou komplikované, a u Windows platí toto tvrzení dvojnásobně. I z tohoto důvodu často dochází k problémům, pokud si uživatel ve Windows příliš "hraje" nebo se je pokouší neodborně upravovat. Problémy mívají například uživatelé, kteří si do systému instalují velké množství různorodého softwaru, zastaralé nestabilní ovladače nebo nechtěně zákeřný malware z internetu. Tyto problémy Windows sama o sobě příliš efektivně řešit nedokáží.
STEADY STATE PRO XP A VISTU
Pro výše uvedené situace nabízí Microsoft freeware SteadyState, který dokáže po restartu obnovit systém do původního stavu. Nástroj chrání Windows tak, že všechny změny ukládá do systémového oddílu ve virtuálním prostředí – bez ovlivnění původního systému. Nástroj najdete zdarma na webu Microsoftu (http://www.microsoft.com/windows/products/winfamily/sharedaccess/default.mspx). Je určen také pro použití v knihovnách nebo výukových kurzech – dokáže zajistit, že ani nezkušení uživatelé nepoškodí systém. SteadyState se hodí především tehdy, když chcete experimentovat a nejste si jisti následky. Bohužel Microsoft tento nástroj nabízí pouze pro Windows XP a Vistu, ve Windows 7 program nefunguje. My vám však k nejnovějšímu systému Microsoftu nabídneme alternativu. Na Chip DVD najdete exkluzivní půlroční verzi programu Returnil Virtual System 2010, který vám umožní udělat ze svého počítače geniální virtuální stroj a bez ohrožení bezpečnosti pracovat na plný výkon.
ÚPRAVA WINDOWS 7
Název Returnil zní jako jméno exotického léku, ale nabízí stejné funkce jako SteadyState – a to i ve Windows 7. Chceteli software přizpůsobit, bude vám stačit jen několik kliknutí. Pokud například máte antivirový program, doporučujeme vypnout integrovaný "Virus Guard". V případě, že ho vypnete, nezapomeňte v programu Returnil znovu aktivovat systémovou ochranu ("System Safe | Activate now"). Nyní budou po restartu všechny provedené změny "ztraceny". Pokud se nic špatného nestalo a chcete provedené úpravy uložit, stačí kliknout na "Save all changes".
Foto: Oprava Internet Exploreru: Jedno kliknutí, a váš prohlížeč může být v dobré kondici…
Foto: Únos: Pomocí jednoho zmanipulovaného souboru dokáže malware i znemožnit surfování uživatele…
Foto: Důležité: Pomocí chybového kódu lze snadno odhalit a vyřešit většinu problémů ve Windows.
Foto: Stand-by: V tomto okně může zjistit, kdo je zodpovědný za probouzení vašich Windows