Zábava v obýváku
Nový úsporný hardware otevírá počítačům dveře do obývacího pokoje. Zjišťovali jsme, jakým přehrávačem, tzv. mediacentrem, počítač pro obývací pokoj vybavit.
RADEK KUBEŠ
Od běžných přehrávačů, jako je například Windows Media Player nebo Media Player Classic, odlišuje mediacentra především možnost jejich ovládání dálkovým ovladačem, který bývá součástí výbavy multimediálních minipočítačů, dále použití knihoven multimédií (filmy, hudba, obrázky, internetové televize a rádia) nebo spolupráce s televizním tunerem v počítači (stahování televizního programu, podpora časového posunu, nahrávání pořadů atd.). Hlavním smyslem mediacenter je především snadný přístup ke všem typům multimediálních souborů a jednoduché ovládání přehrávání z pohodlí gauče či křesla.
Tvorbě softwaru pohánějícího multimediální minipočítače (tzv. HTPC, Home Theater PC) se intenzivně věnuje i Microsoft. Na bázi Windows XP vznikla speciální verze operačního systému Windows Media Center Edition a mediacentrům je věnována pozornost i v následujících verzích Windows. Microsoft ale samozřejmě není sám a na výběr jsou i řešení od dalších výrobců.
WINDOWS MEDIA CENTER
Základní výbava ve Windows Vista i 7
Aplikaci Windows Media Center obsahuje operační systém Windows Vista v edicích Home Premium a Ultimate, v případě Windows 7 je tato aplikace výbavou tří distribuovaných edic – Home Premium, Professional i Ultimate. Zabývat se budeme nejnovější verzí Windows Media Center z Windows 7, která se však svými funkcemi od verze z Windows Vista příliš neliší.
Integrování aplikace přímo do operačního systému má svoje výhody. Především nemusíte nic dalšího instalovat, navíc jsou knihovny multimédií sdíleny mezi aplikací Windows Media Center a přehrávačem Windows Media Player. Namísto instalace programu stačí provést jen úvodní nastavení pro konkrétní displej či televizor a zvukovou aparaturu a vybrat složky s hudbou, filmy a fotografiemi pro zařazení do knihoven.
Bez instalace dalších kodeků a filtrů můžete přehrávat například video ve formátech DivX, XviD, MPEG-4, H.264, AVCHD, MOV atd. Ve standardní instalaci nejsou podporovány filmy ve formátu MKV (typicky filmy ve vysokém rozlišení, stažené z internetu) nebo titulky ve formátu SRT a dalších. Jak si ve Windows Media Center poradit i s těmito formáty, to popisujeme v rámečku.
Televize v počítači
Vedle přehrávání obsahu knihoven nabízí Windows Media Center i přístup k internetovým televizím a rádiím, ovšem pouze k těm připraveným v rámci instalace v programu. Další zdroje obsahu z internetu není možné přidávat. Bezchybná je spolupráce s televizním tunerem – ať už v podobě karty integrované v počítači, nebo v USB verzi. K dispozici je program pro naladění televizních stanic s možností jednoduchého vyhledávání a nastavení nahrávání (i opakovaného pro seriály). Aktuálně sledovaný pořad se navíc automaticky nahrává do vyrovnávací paměti a v rámci nahraného úseku televizního pořadu se můžete pohybovat vzad i vpřed. Pokud si potřebujete na chvilku odskočit, není problém pokračovat po návratu ve sledování pořadu na stejném místě, jako když jste odešli.
Prezentace fotografií
Pro prohlížení fotografií jsou v nastavení připraveny předvolby prezentace (náhodné pořadí, zobrazení informací, posun a lupa, doba zobrazení nebo pozadí prezentace). Během prezentace můžete fotografie i hodnotit (pomocí ovladače nebo klávesnice a tlačítek 1 až 5). Tuto funkci je však třeba aktivovat v menu "Úkoly", pod nabídkou "Nastavení", ve složce "Obrázky ". Pak klikněte na "Hodnocení" a označte volbu "Povolit používání klávesových zkratek při hodnocení".
Sbírka hudby
Knihovna s hudbou umožňuje třídění skladeb podle alb, interpretů, žánrů atd. Informace o skladbách přebírá Windows Media Center z Windows Media Playeru. Pomocí funkce "Seznamy stop" si můžete vytvářet vlastní playlisty pro přehrávání hudby. Tlačítky, zobrazenými během přehrávání hudby, můžete upravovat popis skladeb, vypalovat je na CD či DVD nebo je i mazat. I hodnocení skladeb je možné přidávat během přehrávání, opět pomocí kláves s čísly 1 až 5. Užitečná je také funkce "Vyhledávání", která vám pomůže s nalezením konkrétní skladby.
Domácí videopůjčovna
Trojici knihoven s multimediálními soubory uzavírá nabídka "Filmy". Slouží jednak pro uložení filmů v počítači a v dalších úložištích, jednak pro přehrávání filmů na DVD. Filmy uložené v knihovně můžete třídit podle názvu, žánru, typu, roku vydání a dalších vlastností. Na rozdíl od hudby nelze u filmů stahovat popisy z internetu pomocí Windows Media Playeru, popisy a hodnocení je třeba doplnit ručně.
Ovládání
Windows Media Center má v nabídce Start i na hlavním panelu Windows 7 speciální jumplist, který nabízí rychlý přístup k naposledy používaným funkcím a přehrávanému obsahu. Bezchybná je spolupráce s dálkovým ovladačem pro HTPC a Windows Media Center je připraveno i na ovládání prostřednictvím dotykového displeje. Standardní nabídka miniaplikací ve Windows 7 obsahuje také miniaplikaci Windows Media Center, prostřednictvím které můžete snadno vyvolat přehrávání internetových televizí nebo pořadů nahraných prostřednictvím televizního tuneru.
CYBERLINK POWERCINEMA 6
S dobrým rodokmenem
Aplikace PowerCinema pochází od známého výrobce multimediálních aplikací CyberLink. Bude však její výbava dostatečným argumentem pro investici kolem 1 600 Kč do softwaru s funkcemi podobnými aplikaci Windows Media Center z Windows 7? Základní funkce pro přehrávání filmů, hudby i prohlížení fotografií jsou velmi podobné jako u Windows Media Center, proto se zaměřme především na odlišnosti.
Ovládání a nastavení
Filozofie použití a ovládání programu se téměř neliší od Windows Media Center – vše je velmi snadné a připravené i na použití dálkového ovladače. PowerCinema automaticky vyhledává a řadí multimediální soubory do knihovny, navíc můžete velmi snadno vybírat hudební soubory, filmy i fotografie z konkrétních složek na discích. Z možností nastavení stojí za pozornost především prostorové efekty pro přehrávání zvuku a volba profilu barev, jasu a kontrastu pro optimální zobrazení na televizoru nebo displeji, podle okolních světelných podmínek.
Televize a rádio
Podpora televizních tunerů je v programu PowerCinema rozšířena o možnost poslechu i nahrávání FM rádií, navíc je zobrazován i teletext. Vyrovnávací paměť pro posun v televizním vysílání automaticky nahrává posledních 30 minut programu. Nahrávat lze také programy rádií, opět s automatickým ukládáním posledních 30 minut vysílání. Průvodce programem EPG má bohužel problémy se zobrazováním českých znaků v názvech pořadů.
Úpravy fotografií
Velmi zajímavé jsou v PowerCinema funkce pro práci s fotografiemi. Samozřejmostí jsou efektní prezentace snímků, oproti Windows Media Center však v PowerCinema najdeme také funkce pro základní úpravy fotografií – ať už jde o odstranění efektu červených očí, automatickou korekci jasu, kontrastu a barev, nebo jen otáčení snímků.
Přehrávání videa
Z hlediska podporovaných formátů videa je na tom PowerCinema podobně jako Windows Media Center – poradí si se všemi běžnými formáty videa, včetně těch moderních pro filmy ve vysokém rozlišení. Na rozdíl od Windows Media Center ovšem nelze přehrávat filmy ve formátu DVD, uložené v počítači. Zobrazování titulků funguje po instalaci kodekového balíčku (viz rámeček o Windows Media Center), s formátem MKV si ale PowerCinema neporadí.
NERO MEDIAHOME 4
Multimediální centrum
Trochu jinak přistupuje k domácímu multimediálnímu centru společnost Nero se svou aplikací MediaHome. Multimediální server MediaHome pracuje na libovolném počítači v domácí síti a ani nemusí být fyzicky umístěn v obývacím pokoji u televizoru. Multimediální obsah totiž dodává do kompatibilních zařízení, jako je například Xbox 360 nebo PlayStation 3 a další přístroje s technologií UPnP a DLNA, připojené k domácí síti. Ovladačem od herních konzolí nebo jiných zařízení si pak vybíráte fotografie, hudbu nebo filmy pro přehrávání na televizoru. Multimédia streamovaná do domácí sítě pomocí MediaHome lze také přehrávat a prohlížet pomocí multimediálního přehrávače ShowTime, který je součástí vypalovacího balíku Nero.
Multimediální server
Při prvním spuštění zaindexuje MediaHome multimédia ve vybraných složkách.
Kromě souborů z počítače zpřístupňuje MediaHome také televize a rádia přijímaná televizním tunerem, stejně jako televize a rádia vysílaná po internetu. Zároveň také získáte přístup k obsahu knihovny iTunes, jestliže používáte iPod nebo iPhone. MediaHome umí podle potřeby také automaticky převádět formáty filmů, hudby i fotografií, aby je bylo možné bez problému přehrávat či prohlížet na cílovém zařízení.
Multimediální server Nero MediaHome využijete naplno především v případě, že máte všechnu hudbu uloženou na jednom z domácích počítačů, resp. na discích k němu připojených, a zároveň používáte i další počítače či notebooky. Díky možnostem Nero MediaHome můžete mít veškerou hudbu, videa či fotografie kdykoliv k dispozici z kteréhokoliv počítače na libovolném místě v domě. Nastavení sdílení knihovny médií není příliš složité, přesto se můžete setkat s problémy v kompatibilitě nebo může být nutné upravit nastavení firewallu. Ve Windows 7 je možné ke stejnému účelu použít tzv. domácí skupiny, které nabízejí jednoduché sdílení dat mezi počítači v domácí síti.
J. RIVER MEDIA CENTER
Přehrávač i domácí kino
Na pomezí mezi multimediálním přehrávačem, jako je třeba Windows Media Player, a mediacentrem stojí aplikace J. River Media Center. Na první pohled se program tváří jako multimediální přehrávač, který se navíc chlubí podporou desítek různých typů formátů videa, hudby i fotografií. Program však obsahuje i režim "Kino", který přepne uživatelské rozhraní do prostředí mediacentra, s možností přehrávání multimédií z knihovny a pohodlného ovládání dálkovým ovladačem. Vedle verze pro instalaci do počítače je možné, například na USB flash disku nebo paměťové kartě, používat přenosnou verzi programu.
Zatímco podpora dlouhé řady hudebních formátů, včetně například i FLAC či APE, funguje v J. River Media Center bezvadně, pro přehrávání filmů v MKV nebo titulků je třeba doinstalovat balíček kodeků, stejně jako v případě Windows Media Center. Pak se ovšem z J. River Media Center stane přehrávač se skutečně velmi bohatou nabídkou podporovaných formátů.
Zábava z internetu
Oproti předchozím aplikacím nabízí J. River Media Center i přímý přístup k videím na YouTube i dalších videoserverech. V režimu "Kino" je přednastaven přístup k nejnovějším či nejoblíbenějším videím na serverech YouTube a Hulu. Z prostředí přehrávače jsou dostupné podcasty i internetová rádia a prostřednictvím integrovaného internetového prohlížeče v podstatě i jakýkoliv další multimediální obsah na internetu.
Doplňky a nástroje
Další výhodou J. River Media Center je přítomnost mnoha zajímavých nástrojů a možnost stažení dalších šikovných doplňků. Přehrávání hudby zpříjemní ekvalizér s předvolbami pro různé žánry nebo nastavení prostorového efektu i pro běžné skladby. K hudebním albům je možné stáhnout obrázky obalů z internetu a pomocí editoru tagů upravit jejich popisky pro lepší třídění. Nechybí ani editor hudebních souborů, ukládání hudby z CD do různých formátů, nebo naopak vypalování hudebních CD a vytváření příslušných
Podobně jako v případě Nero MediaHome umí i J. River Media Center pracovat jako multimediální server, poskytující obsah dalším zařízením v síti. J. River Media Center slibuje také spolupráci s televizním tunerem v počítači, během testování se nám ovšem nepodařilo naladit stanice pro TV tuner AverMedia A828. Pokusy vždy skončily chybovou hláškou.
MOOVIDA
Jde to i zdarma
Open-source projekt Moovida je ve srovnání s komerčně nabízenými mediacentry plně konkurenceschopný. Svými funkcemi pokrývá přehrávání filmů a hudby i prohlížení fotografií, navíc přidává i možnost přístupu k on-line obsahu na videoserverech, k internetovým rádiím a k serverům s fotografiemi. Díky tomu, že je Moovida open-source, je k dispozici nejen pro Windows, ale i pro oblíbené distribuce Linuxu (SUSE, Debian, Ubuntu, Mandriva atd.). Jde o velkou výhodu, pokud pořizujete HTPC bez operačního systému a zdarma jej vybavíte Linuxem.
Podpora formátů
Na rozdíl od předchozích multimediálních aplikací podporuje Moovida bez instalace dalších komponent přehrávání mnoha hudebních formátů (včetně např. i FLAC, AC3, AAC ad.) a poradí si i s videem ve vysokém rozlišení v souborech typu MKV a mnoha dalších.
Standardně jsou také zobrazovány titulky, typicky ve formátu SRT. Jde o velkou výhodu oproti placeným programům, kde je třeba kodeky doinstalovat zvlášť. Škoda jen, že Moovida nepřehrává filmy ve formátu DVD, uložené na disku počítače, a nespolupracuje s televizními tunery.
Inteligentní knihovny
Další velkou předností mediacentra Moovida je naprosto jednoduché nastavení a ovládání prostřednictvím dálkového ovladače. Moovida pracuje se systémem knihoven pro fotografie, filmy i hudbu. Automaticky jsou navíc rozpoznávány seriály, pro které je připravena zvláštní nabídka "TV pořady" (která mylně evokuje spolupráci s televizními tunery). Ke všem filmům jsou z internetu staženy obrázky obalů a rovněž obrázky zobrazované na pozadí knihovny. Z internetu se stahují také popisky obsahu filmů (v angličtině). Výborně zpracovanou knihovnu by aplikaci Moovida mohly závidět i komerční aplikace.
Podobně je zpracována také knihovna hudby, která nabízí i více způsobů třídění obsahu (interpret, žánr, skladby) i vyhledávání. Škoda jen, že se k hudbě také nestahují obaly a popisky jako k filmům. Přehrávání filmů i hudby je v každém případě řešeno velmi přehledně a komfortně.
Multimédia z internetu
Velmi bohatá je také nabídka zdrojů multimédií na internetu. V programu Moovida získáte bez další instalace či nastavování přístup například na videoservery jako YouTube a k mnoha internetovým rádiím i serverům s hudbou. Prostřednictvím aplikace Moovida se můžete navíc i připojit ke svému účtu na serveru Flickr a publikovat zde vlastní fotografie.
Závěr: Nejlepší mediacentrum
Hlavní otázkou při výběru softwaru pro přehrávání multimédií na počítači v obývacím pokoji je to, zda je výhodné nahradit Windows Media Center jinou placenou nebo i bezplatně použitelnou alternativou.
V případě CyberLink PowerCinema 6 hovoří ve prospěch Windows Media Center především nutnost zaplatit přibližně 1 600 Kč za další software, který však přinese navíc jen zvukové efekty, nástroje na základní úpravu fotografií nebo nahrávání z rádia. S ohledem na nemalou cenu to není mnoho výhod.
Nero MediaHome je užitečný program především v případě, pokud nemáte HTPC, ale například Xbox nebo PlayStation. Pak oceníte možnost přenosu multimédií z počítače do televize prostřednictvím herní konzole.
J. River Media Center nabízí mnoho zajímavých funkcí pro další práci s multimediálními soubory, proto jistě stojí za úvahu investovat celkem rozumnou částku do kombinace multimediálního přehrávače a mediacentra. Po instalaci kodekového balíčku navíc aplikace přehraje většinu běžné používaných formátů hudby i videa, včetně titulků.
Jasnou volbou pro multimediální počítač s Linuxem je aplikace Moovida, která ovšem stojí za úvahu i jako alternativa k Windows Media Center, především z důvodu nanejvýš snadného ovládání a přehrávání více formátů hudby i filmů, navíc i s titulky, bez instalace dalších kodeků a doplňků. Velmi efektní je také stahování obrázků a informací k filmům z internetu a bohaté jsou také možnosti získávání multimédií z internetu.
Podtrženo a sečteno – pozici aplikace Windows Media Center komerční aplikace spíše neohrozí, přinejmenším jako doplněk, ne-li rovnou jako náhrada se však nabízí šikovný open-source program Moovida.
RADEK.KUBES@CHIP.CZ
Windows Media Center: Naučte jej MKV a titulky
Multimediální centrum Windows Media Center z Windows Vista a 7 lze hodnotit jako velmi vydařenou aplikaci s mnoha funkcemi, které ovšem zásadně chybí podpora zobrazování titulků k filmům ve formátu DivX apod. a rovněž přehrávání filmů ve formátu MKV, který je velmi oblíbený při šíření filmů ve vysokém rozlišení po internetu. Tyto důležité funkce je ale možné Windows Media Center snadno doučit.
Stačí jen do počítače instalovat balíček kodeků K-Lite Codec Pack, který obsahuje potřebné kodeky, filtry a nástroje. Během instalace kodeků K-Lite Codec Packu stačí ponechat všude výchozí nastavení, a při dalším spuštění Windows Media Center budou nové funkce automaticky dostupné.
Foto: Titulky a MKV: Pomocí instalačního balíčku kodeků a filtrů K-Lite Codec Pack zajistíte zobrazování titulků a přehrávání videa ve formátu MKV ve Windows Media Center.
Foto: Služby on-line: Nabídka internetových televizí ve Windows Media Center příliš bohatá není, daleko zajímavější je seznam on-line rádií pod tlačítkem "play.cz".
Foto: Televize v počítači: CyberLink PowerCinema bez problému spolupracuje s TV tunery včetně nahrávání, potíže mu činí jen čeština v názvech pořadů.
Foto: Multimédia na internetu: Z programu Moovida lze snadno přistupovat k videoserverům a internetovým rádiím.
Foto: Převod formátů: Nero MediaHome automaticky převede obrázky, filmy i hudbu do formátu podporovaného koncovým zařízením.
Foto: Zpracování zvuku: Přehrávač J. River Media Center nabízí efekty i ekvalizér pro zpracování zvuku a další zajímavé nástroje pro práci s multimédii.