Přejít k hlavnímu obsahu

Zábava na cestách

Zábava na cestách

U čtenářů Chipu jistě nemusíme pochybovat o tom, že by vyjížděli na dovolenou bez notebooku a bydleli v hotelu bez Wi-Fi sítě. Ukážeme si proto, jak si i na cestách užívat obsahu domácího multimediálního serveru a jak odkudkoli ovládat na dálku domácí počítač.
RADEK KUBEŠ

Do výbavy na cesty si asi jen těžko můžete zabalit všechnu hudbu nebo filmy uložené na discích vašeho počítače. Ostatně, ani to není nutné – stačí použít některou z šikovných aplikací, a hned si můžete na cestách přehrávat filmy a poslouchat hudbu, aniž byste s sebou vozili disky nebo si vše kopírovali do notebooku. Je třeba jen nechat doma zapnutý počítač a vybírat si místa s dostupností alespoň trochu kvalitního připojení k internetu. Za potřebnou softwarovou výbavu přitom nezaplatíte ani korunu.

Live Mesh: Počítač na dálku

Existuje hned několik cest, jak ovládat počítač na dálku, ale jen některé se obejdou bez veřejné IP adresy. Pokud ovšem použijete aplikaci Live Mesh od Microsoftu, nemusíte se starat o žádná nastavení a jako bonus získáte i možnost synchronizace dat mezi více počítači.
Základem je samozřejmě instalace programu Live Mesh na domácí i přenosný počítač. Budete k tomu potřebovat účet Live ID, který buď již máte vytvořený, pokud používáte i další Windows Live aplikace, nebo si jej snadno vytvoříte. Na stránce www.mesh.com klikněte na tlačítko "Sign in" a na následující stránce se buďto přihlaste svým Windows Live ID, nebo si vytvořte nové (pomocí tlačítka "Sign up"). Po přihlášení se otevře stránka s přehledem počítačů registrovaných ve vaší síti. Nový počítač přidáte pomocí tlačítka "Add Device".
V následujícím kroku zvolte používaný operační systém (pro Windows 7, která v nabídce sice nejsou, ale Live Mesh je bez problému podporuje, zvolte předvolbu Windows Vista) a klikněte na "Install". Během instalace není třeba cokoli nastavovat a jejím výsledkem je nová ikona Live Mesh v oznamovací oblasti hlavního panelu. Po instalaci klikněte na ikonu programu a v nově otevřeném okně zadejte svoje Windows Live ID. Pro uložení přihlašovacích údajů a automatické přihlašování označte všechny tři zaškrtávací předvolby. Live Mesh se přihlásí k síti po kliknutí na tlačítko "Sign in". V průběhu přihlašování ještě můžete změnit jméno počítače, pod kterým bude v síti viditelný. Live Mesh jinak automaticky použije název počítače uvedený při instalaci Windows. Nový počítač v síti následně uvidíte mezi propojenými zařízeními na domovské stránce služby Live Mesh. Uvedený postup je třeba opakovat na všech počítačích, které chcete přes Live Mesh propojovat.
Od možnosti na dálku ovládat ostatní počítače vás už dělí jen několik okamžiků. Opět klikněte na ikonu Live Mesh v oznamovací oblasti a v otevřeném okně pak na tlačítko "View devices" (prostřední ze tří tlačítek dole v okně Live Mesh). Na seznamu uvidíte všechny spuštěné a k síti přihlášené počítače. Kliknutím na "Connect to device" se připojíte k pracovní ploše vzdáleného počítače. Připojení ke vzdálenému počítači je třeba ještě potvrdit kliknutím na Connect, a pak již můžete převzít vládu nad domácím počítačem pomocí notebooku připojeného k internetu kdekoli na světě.
Po připojení ke vzdálené ploše je třeba se přihlásit uživatelským jménem a heslem (je-li nastaveno). Na vzdáleném počítači pak můžete spouštět programy, upravovat jeho nastavení a provádět všechny další činnosti, jako kdybyste seděli přímo před ním. Jednoduše můžete upravovat velikost okna, ve kterém se bude plocha vzdáleného počítače zobrazovat, a případně i přepnout zobrazení do režimu celé obrazovky. Od vzdáleného počítače se odpojíte uzavřením okna, ve kterém Live Mesh zobrazuje jeho pracovní plochu.

Synchronizace dat

Jelikož připojení ke vzdálené ploše pomocí Live Mesh nepodporuje přenos souborů, je třeba použít funkci pro synchronizaci dat. Live Mesh proto nabízí prostor o velikosti 5 GB pro sdílení dat mezi všemi počítači zapojenými v síti. Existují přitom dva způsoby, jak začít sdílet data – buďto si vytvoříte novou složku na virtuální pracovní ploše, sdílené všemi počítači v síti, nebo začnete sdílet některou ze složek na disku vašeho počítače.
Složku na virtuální ploše vytvoříte velmi snadno. Klikněte na ikonu Live Mesh a poté na tlačítko "View devices". K virtuální ploše se připojíte pomocí odkazu "Live Desktop". V internetovém prohlížeči zavřete úvodní nabídku nápovědy, dvakrát klikněte na "Create new folder" vlevo nahoře a zadejte jméno nové složky.
Vytvořenou složku otevřete dvojitým kliknutím myší a pro nahrávání dat klikněte na "Click here to upload files to this folder" a poté na "Select File". Otevře se okno Průzkumníka Windows, ve kterém si vyberete soubory pro uložení na pracovní plochu Live Mesh. K datům uloženým ve složkách na virtuální ploše Live Mesh budete mít přístup z kteréhokoli počítače přihlášeného k vaší Live Mesh síti.
Postupné nahrávání více souborů by samozřejmě bylo velmi zdlouhavé, proto existuje i možnost nasdílet již existující složku v některém z vašich počítačů. Je to velmi snadné – stačí jen v Průzkumníkovi Windows kliknout na složku či soubor ke sdílení pravým tlačítkem myši a zvolit nabídku "Add folder to Live Mesh". Nabídne se vám možnost změny jména a hned poté je obsah složky automaticky nahrán na plochu Live Mesh. Synchronizace dat v Live Mesh funguje podobně jako knihovny ve Windows 7 – soubory a složky se fyzicky nikam nepřesouvají. Přehled sdílených souborů a složek najdete ve speciální složce "Live Mesh Folders" v Průzkumníkovi Windows.
Na virtuální ploše Live Mesh můžete se soubory a složkami pracovat podobně jako s daty ve vašem počítači. Všechny synchronizované složky se automaticky objevují v podobě zástupců na pracovní ploše dalších počítačů zapojených ve vaší Live Mesh síti. Pro fyzickou synchronizaci stačí dvakrát kliknout na zástupce složky na ploše, potvrdit synchronizaci a vyčkat na stažení dat. Vždy pamatujte na to, že kdykoli smažete data v kterékoli ze synchronizačních složek, budou smazána i ve všech dalších umístěních.
TIP: Prostor na serveru Live Mesh a vzdálené ovládání počítače můžete využít například pro ukládání fotografií pořízených na cestách na domácí počítač. Prvním krokem je nasdílení složky s fotkami přes Live Mesh s vaším domácím počítačem. Následně se přes Live Mesh připojte na plochu domácího počítače a dvakrát klikněte na zástupce sdílené složky na pracovní ploše. Po stažení fotek na disk počítače je všechny označte a přesuňte do jakékoli jiné složky na domácím počítači. Fotky budou smazány ze sdíleného prostoru na severu Live Mesh a zůstanou uložené jen na disku domácího počítače.

Windows Media Player: Sdílení multimédií

Využití Live Mesh pro přehrávání hudby a filmů z domácího počítače na cestách samozřejmě možné je, ale není ani zdaleka tolik efektivní jako přímé sdílení hudby a videa z knihovny Windows Media Playeru. Limitem je také omezená kapacita on-line úložiště pro sdílení dat.
Pro sdílení multimédií po internetu potřebujete mít na obou počítačích instalovaný Windows Media Player 12, který je standardní součástí Windows 7. Neobejdete se také bez Windows Live ID, které si snadno vytvoříte na adrese home.live. com. Všechny propojené počítače musejí mít k uživatelským účtům přiřazena hesla (potřebné nastavení najdete v Ovládacích panelech).
Ve Windows Media Playeru na domácím počítači klikněte na tlačítko "Datový proud" a poté na "Povolit internetový přístup k domácím médiím". V nově otevřeném okně zvolte možnost "Propojit on-line ID" a poté "Přidat poskytovatele on-line ID". Otevře se internetová stránka "On-line poskytovatelé ID pro Windows 7", kde podle verze svých Windows zvolte tlačítko "Položka ke stažení pro 32bitovou verzi" nebo "Položka ke stažení pro 64bitovou verzi". Budete přesměrováni na stránku se stažením Pomocníka pro přihlášení ke službám Windows Live 6.5, kde si změňte jazyk na češtinu (nabídka "Change language " a tlačítko "Change") a podle verze Windows (32- nebo 64bitové) si stáhněte a rovnou instalujte buďto balíček "wllogin_32. msi", nebo "wllogin_64.msi".
Vraťte se zpět k Windows Media Playeru a použijte opět volbu "Propojit on-line ID". Na seznamu poskytovatelů on-line ID nově přibyla položka "WindowsLiveID". Klikněte na nabídku "Popojit on-line ID", do nově otevřeného okna vložte svoje Windows Live ID (jméno a heslo) a klikněte na "Přihlásit se". Po úspěšném přihlášení potvrďte nastavení tlačítkem "OK". Pamatujte na to, že nemůžete být přihlášeni pomocí Windows Live ID z více počítačů současně.
Opět se vraťte k Windows Media Playeru a klikněte na "Povolit internetový přístup k domácím médiím". Volbu ještě potvrďte tlačítkem "Ano" a pak zavřete informační okno tlačítkem "OK". Stejný postup je třeba provést i na počítači (pravděpodobně notebooku), se kterým se budete přes internet připojovat k domácí knihovně médií.
Na domácím počítači je třeba ještě upravit nastavení "Další možnosti vysílání datovými proudy" z nabídky "Datový proud". V nabídce "Zobrazit zařízení na" zvolte "Všechny sítě" a pak klikněte na "Povolit vše". V potvrzovacím okně zvolte "Povolit všem počítačům a mediálním zařízením " a klikněte na "OK". V nabídce "Datový proud" pak také klikněte na "Povolit dálkové ovládání přehrávače" a zvolte možnost "Povolit dálkové ovládání v této síti".
Pro přístup k filmům a hudbě v domácím počítači si v notebooku otevřete Windows Media Player, kde byste nyní v levé části okna knihovny (pod nabídkou "Ostatní knihovny") měli vidět i jméno domácího počítače. Pokud tomu tak není, klikněte na tlačítko "Uspořádat" a zvolte položku "Přizpůsobit podokno navigace". V nově otevřeném okně klikněte na nabídku "Knihovna" a zvolte "Ostatní knihovny". Pak na seznamu označte názvy počítačů, jejichž knihovny médií po internetu sdílíte. Vše potvrďte tlačítkem "OK".
Při použití sdílení multimédií z Windows Media Playeru přes internet je samozřejmě nezbytné, aby byl domácí počítač stále zapnutý a nepřecházel například automaticky do režimu spánku. Potřebná nastavení najdete pod nabídkou "Možnosti napájení" v ovládacím panelu "Hardware a zvuk". Stejně tak je nezbytné, aby byl na domácím počítači spuštěný Windows Media Player.
Především při přehrávání kvalitnějšího videa je třeba počítat s dostatečnou rychlostí internetového připojení. Zároveň je třeba zmínit, že sdílení knihovny médií Windows Media Playeru nefunguje vždy stoprocentně a může se stát, že se vám bez zjevné příčiny nepodaří ke vzdálenému počítači připojit.
TIP: S hudbou, videem nebo i fotografiemi sdílenými z domácího počítače přes Windows Media Player pracujete stejně jako s multimediálními soubory uloženými přímo ve vašem počítači. Pokud tedy například přes Live Mesh nahrajete do domácího počítače pořízené fotografie do složky zařazené v knihovně Windows Media Playeru, můžete si je na cestách pohodlně prohlížet.

Orb: Multimediální server

Zajímavou alternativou ke sdílení multimédií pomocí Windows Media Playeru je multimediální server Orb. Je třeba jej instalovat na počítač, ze kterého budete na dálku přehrávat filmy, hudbu nebo třeba i televizní programy naladěné televizním tunerem.
Během instalace programu Orb stačí jen potvrdit souhlas s licenčním ujednáním a pak vyčkat, než se objeví uvítací okno s výběrem jazyka. Následuje vytvoření uživatelského účtu, ke kterému potřebujete zadat uživatelské jméno, e-mailovou adresu a heslo. Na zadanou adresu vám přijde e-mail s odkazem, na který klikněte pro ověření zadaných údajů (je třeba zadat přihlašovací jméno a heslo). Po zadání požadovaných údajů pokračujte tlačítkem "Next" k výběru složek, ze kterých bude Orb čerpat multimediální soubory. Přednastaveny jsou standardní složky Windows pro ukládání multimédií, další složky můžete přidávat pomocí tlačítka se symbolem "+". Orb následně zaindexuje obsah zvolených složek a připraví knihovnu multimédií pro sdílení po internetu.
Pokud je váš počítač vybaven televizním tunerem, je pro vás důležitý následující krok. Ve výběru zemí zvolte Českou republiku a tlačítkem "Next" pokračujte k vyhledání dostupných televizních kanálů. Po dokončení vyhledávání označte kanály, které budete chtít používat, a dokončete úvodní nastavení tlačítkem Finish. Sdílení televizních programů bohužel nefunguje pro všechny modely televizních tunerů. Některé typy sice naladíte, ale sdílení ani tak nebude funkční.

Vzdálené připojení

Pro připojení k multimédiím sdíleným pomocí aplikace Orb si v internetovém prohlížeči otevřete adresu mycast.orb. com a do přihlašovacího formuláře zadejte přihlašovací jméno a heslo.
Po přihlášení se otevře úvodní stránka s ovládacími prvky pro přehrávání multimédií z domácího počítače. Vpravo dole si můžete přepnout prostředí do češtiny. K dispozici je seznam televizních kanálů ("TV / Kamery - Program"), náhodný výběr hudebních skladeb ("Hudba – Náhodné "), výběr fotek ("Fotky – Náhodné") a oblíbených videí ("Video - Oblíbené").
Pomocí tlačítka "Aplikace" se pak dostanete přímo k obsahu sdílených knihoven (filmy, hudba, fotky a případně i sdílené soubory a dokumenty). Po otevření knihovny se vypíše seznam souborů dostupných na vzdáleném počítači, a to společně s jejich popisem. Stačí dvakrát kliknout na vybraný soubor a v otevřeném okně zvolit aplikaci pro jeho přehrávání. Pro videa a hudbu je ideální použít Windows Media Player, proto jej vyberte z nabídky "Otevřít pomocí" a označte volbu "Provádět od teď automaticky s podobnými soubory". Nabídka "TV / Kamery" by měla obsahovat i programového průvodce, tato funkce však nepracuje správně.
Stránky jednotlivých služeb, jako je přehrávání hudby či videa, jsou perfektně propracované, nabízejí přehlednou navigaci, playlisty a seznamy oblíbených či naposledy přehrávaných souborů, umožňují vyhledávání a třídění nebo i přístup k internetovým rádiím. Nechybí ani možnost nahrávání televizního vysílání.

Pokročilá nastavení

Multimediální server Orb nabízí mnoho různých nastavení, ovlivňujících i kvalitu přenášeného obsahu. Na počítači, ze kterého sdílíte obsah, klikněte na ikonu programu Orb v oznamovací oblasti hlavního panelu a v okně "Orb Control Panel" zadejte přihlašovací heslo.
Ovládací panel programu Orb obsahuje několik základních nabídek. Pod tlačítkem "General" najdete například předvolby automatické aktualizace a spouštění programu Orb se startem Windows. Tlačítko "Media Sources" vede k výběru složek se sdíleným obsahem. Volba "Webcam " nabídne výběr webové kamery, jejíž záběry budou dostupné přes webové rozhraní na vzdáleném počítači. Pod volbou "Media Server" najdete nastavení pro připojení herních konzolí a podobných zařízení. Tlačítko "My Profile" použijte, pokud chcete změnit přihlašovací heslo. Přidání dalších uživatelů, kterým bude dostupný sdílený obsah vašeho počítače, provedete pomocí nastavení pod tlačítkem "Accounts". Je přitom nezbytné, aby i ostatní uživatelé měli účet na serveru Orb. Nastavení televizního tuneru najdete pod tlačítkem "TV".
Důležitá nastavení jsou připravena také ve webovém rozhraní aplikace Orb. Na hlavní obrazovce po přihlášení klikněte na odkaz "Nastavení" vpravo nahoře. Pod nabídkou "Obecné" můžete změnit formát, do kterého budou převáděny filmy při přehrávání na vzdáleném počítači. Důležitá je volba rychlosti přenosu, podle které se bude odvíjet kvalita přenášeného videa. Orb by měl sám určit optimální hodnotu, můžete ovšem zvolit i vlastní nastavení. V případě problémů s přehráváním sdíleného obsahu vám přijde vhod nabídka "Řešení problémů", kde můžete například na dálku restartovat program Orb běžící na vašem domácím počítači nebo jej zcela vypnout.
TIP: Program Orb nabízí možnost sledovat vaše oblíbené televizní pořady a přehrávat si hudbu a filmy z vašeho počítače kdekoli na světě. Navíc se nemusíte omezovat jen na počítač – své multimediální soubory si můžete přehrávat i na mobilním telefonu.
RADEK.KUBES@CHIP.CZ


Hudba při ruce
On-line úložiště pro vaši hudbu nabízí internetová služba MP3tunes (www.mp3tunes.com). Po přihlášení je připraven prostor pro uložení hudby o velkosti 2 GB. Na vyžádání můžete získat i celých 10 GB.
Pokud chcete zkusit štěstí, klikněte na úvodní stránce MP3tunes na odkaz "Request an invite". Do formuláře zadejte svůj e-mail a odešlete jej tlačítkem "SUBMIT". Pak stačí jen vyčkávat, jestli vám přijde pozvánka k navýšení kapacity úložiště.
Standardní prostor o velikosti 2 GB získáte automaticky. Na úvodní stránce MP3tunes použijte tlačítko "Sign up for your Locker now!". Na další stránce zadejte do formuláře svůj e-mail a zvolte si heslo. Před odeslání tlačítkem "SUBMIT" ještě potvrďte souhlas s podmínkami použití služby MP3tunes. Služba MP3tunes vám ještě nabídne pořízení placeného účtu s větší kapacitou úložiště. Pokud si necháte v internetovém prohlížeči uložené přihlašovací údaje, otevře se vám po zadání adresy www.mp3tunes.com rovnou stránka s přehrávačem multimédií. Jinak zajdete přihlašovací údaje do okna "LOGIN". Kromě několika volně dostupných skladeb je třeba knihovnu přehrávače naplnit vaší hudbou.
Klikněte na odkaz "Load Music & Video ", který otevře stránku s nabídkou uploadu souborů z vašeho počítače (klikněte na "Choose File For Upload") nebo přímo z internetu (vložte odkaz do okna "URL"). Otevře se nové okno, kde pomocí tlačítka "Procházet" vyberete hudební soubor k uploadu na server MP3tunes. Podporovány jsou pouze soubory ve formátu MP3, všechny ostatní formáty hudby musíte do MP3 nejdříve převést. Nahrané skladby zůstanou v úložišti MP3tunes po dobu 30 dní, pak budou automaticky smazány. Velikost jednotlivých souborů je omezena na 100 MB.
Informace o stavu zaplnění vašeho úložiště najdete pod odkazem "Tune Up". Na záložce "Locker Space" jsou informace o využité kapacitě a také tlačítka pro vymazání vybraných skladeb ("Delete Tracks") nebo vyčištění celého úložiště ("Empty Locker").
Pokud máte iPhone nebo telefon s operačním systémem Android, můžete si také stáhnout aplikaci, která vám zpřístupní hudbu na serveru MP3tunes i v mobilu. Existuje také placená aplikace SelectRadio, určená pro telefony s operačním systémem Windows Mobile. Placené alternativy služby MP3tune nabízejí kapacitu 50, 100 a 200 GB.


Foto: On-line úložiště hudby: Služba MP3tunes nabízí zdarma prostor 2 GB pro vaše hudební soubory a jejich přehrávání prostřednictvím internetového prohlížeče.
Foto: Připojení ke vzdálenému PC: Prostřednictvím Live Mesh se můžete připojit ke vzdálenému počítači a pracovat s jeho programy i daty.
Foto: Propojení počítačů: Live Mesh umožňuje propojení více počítačů přes Windows Live ID, vzdálené ovládání i sdílení dat v rámci prostoru o velikosti 5 GB.
Foto: Multimédia v prohlížeči: Úvodní obrazovka webové aplikace Orb nabízí výběr z dostupného obsahu, ke knihovnám multimédií se dostanete pomocí nabídky "Aplikace".
Foto: Na cestách jako doma: Program Orb zpřístupní v internetovém prohlížeči multimédia z vašeho domácího počítače, včetně popisků, obrázků alb, náhledů videa a dalších podrobností.