Přejít k hlavnímu obsahu

Windows to go

Windows to go

Vždy připraven! Přenosný systém Windows 7. Zachrání data, přinese bezpečí a běží stabilně.
VRATISLAV KLEGA

Počítač je přítěž. Pokud hodně cestujete, je rozhodně pohodlnější vzít s sebou malý USB flash disk, než se vláčet s notebookem. Má to ale háček: Chcete pracovat s důležitými dokumenty na cizím počítači? Věříte v bezpečnost počítače v internetové kavárně v Indonésii? Nechcete, aby vám americký imigrační úředník rozebíral notebook a hledal kdovíco pod baterií vašeho notebooku? Komfortní řešení existuje: vezměte si s sebou počítač – ale jen na USB flash disku. Ukážeme vám, jak na miniaturní disk zabalit operační systém Windows a všechny důležité aplikace. Je to jednoduché a univerzální. S takovým diskem pak zprovozníte svůj počítač na každém PC, které má USB port.
Navíc nabídneme dvě možnosti: buď systém spustíte přímo na počítači – nabootujete z USB flash disku –, nebo jej spustíte na hostujícím systému – jako virtuální stroj. Každé řešení má své výhody i nevýhody. Vytvoření je však nyní mnohem jednodušší, než tomu bylo dříve.

Volba: Správná Windows

Ještě před samotnou výrobou disku byste si měli ujasnit, co od přenosného systému vlastně očekáváte. Pokud potřebujete plnohodnotný systém s aplikacemi, který navíc budete moci neomezeně dovybavovat, bude pro vás vhodná virtualizace. Chcete-li jednoduchý a rychlý systém, bude lepší použití systému Windows PE, ze kterého nabootujete počítač. Vytvoření Windows PE je naštěstí nyní velmi jednoduché. Dříve jsme k tomu používali WinBuilder, který složitě stahoval skripty z internetu a pro vytvoření Windows PE potřeboval buď instalační DVD Windows 7, nebo aspoň WAIK, který na disku zabíral několik gigabajtů. Nyní je vytvoření Windows 7 PE na USB disku záležitostí několika kliknutí a probíhá zcela automaticky.

Windows PE: Cestovní systém

K tomu, abyste si disk vytvořili, potřebujete jen Windows 7 – ve 32bitové verzi. V jiném systému tento systém nevytvoříte, protože náš skript vytáhne ze systému vše, co potřebuje ke spuštění počítače.
Na Chip DVD najdete soubor My_7PE.exe, který vám s vytvořením bootovacího USB flash disku pomůže. Zkopírujte jej na pevný disk C: a spusťte. Jedná se o archiv, který se rozpakuje do adresáře My_7PE. Otevřete jej a spusťte soubor "my_7PE" – je nutné jej spustit s právy administrátora. Jedná se o průvodce, kterým vám pomůže vytvořit bootovací USB disk.
                                                                                                                 Přenosná Windows 7 na USB disku
V prvním kroku průvodce vás bude program informovat o tom, co vlastně dělá. Pokračujte stisknutím mezerníku. V dalším kroku je možné upravit některé detaily. Vy však nic upravovat nemusíte, pokračujte tedy stisknutím klávesy [Enter]. Nyní si klidně odskočte na 10 minut na kávu. Program si bude připravovat soubory, které bude potřebovat. Vytvoří z nich obraz a zobrazí hlášku "Press Enter to save image". Stisknutím klávesy [Enter] tedy spustíte vytvoření obrazu, to trvá přibližně minutu. V dalším kroku vám bude nabídnuto, co s výsledným image udělat. Naše doporučení: Na klávesnici stiskněte klávesu "2". Tím se USB flash disk zformátuje do souborového systému NTFS a přenese se na něj systém. Mimochodem, v tomto okamžiku byste již měli mít k počítači připojený USB flash disk. Veškerá data na něm uložená budou smazána.
Program chce dále potvrdit, že chcete disk převést do daného formátu, stiskněte tedy na klávesnici klávesu [y] a potvrďte. Spustí se nástroj DiskPart, který zařídí nastavení souborového systému. Vypíše všechny připojené disky, mezi nimiž uvidíte i svůj USB flash disk – poznáte jej podle kapacity. Program chce vědět, se kterým diskem bude pracovat. Zadejte tedy jeho číslo, které najdete ve sloupci označeném ###. V našem případě má disk číslo 2, proto jej zadáváme a potvrzujeme. Program chce ještě potvrzení, je nutné napsat velké "Y" a potvrdit. Po několika sekundách bude disk připraven. Pokračujte stisknutím mezerníku.
Nyní dojde k samotnému přenosu obrazu systému na USB disk. Opět se zobrazí seznam diskových oddílů, vy vyberte ten, na který chcete systém přenést – svůj USB disk. Tentokrát se zadává písmeno jednotky, najdete jej ve sloupci "Ltr". V našem případě se jedná o disk "H". Zadáváme tedy toto písmeno na klávesnici a potvrzujeme. Nyní se začne přenášet obraz systému. Jak dlouho to bude trvat, to záleží především na rychlosti USB flash disku. Nakonec se program zeptá, jestli má na disk přidávat nějaký další bootmanager. To není nutné, takže tuto volbu odmítněte klávesou [n]. Nyní je USB flash disk nachystán na bootování.

Windows 7 PE jako počítač na cesty

Jakmile máte systém na USB flash disku, můžete z něj spustit počítač – je třeba jej nabootovat. To uděláte tak, že v BIOS počítače nastavíte v pořadí bootování na první místo USB disk. Nemáteli přístup do BIOS, můžete zkusit mačkat okamžitě po spuštění PC klávesu [F8], tím se vyvolá bootovací menu, ve kterém stačí vybrat USB disk. Následně se zobrazí hláška, že pokud chcete spustit systém z CD/DVD, máte stisknout libovolnou klávesu. Systém Windows 7 vůbec netuší, že je nahraný na USB flash disku, takže klávesu bez obav stiskněte. Během pár desítek sekund, případně jednotek minut (záleží na rychlosti počítače) se zobrazí známé prostředí Windows 7. Jedná se o jednoduchý systém, který slouží k základní práci. Dostanete se k dokumentům, které máte uložené na USB flash disku, pomocí Internet Exploreru 8 můžete přistupovat na internet, ale žádné další speciality nehledejte. Systém má ve výbavě jen základní programy, jako je WordPad pro úpravu dokumentů nebo Malování pro velmi jednoduchou práci s obrázky.
Na internet: Po spuštění není z důvodu bezpečnosti systém připojen k síti. Připojení je však velmi jednoduché: Na ploše systému najdete ikonu "PENetwork". Stačí na ni dvojitě kliknout, a během několika desítek sekund se připojíte k internetu. Zobrazené okno potvrďte kliknutím na "OK". I když máte možnost připojit se jen přes Wi-Fi nebo potřebujete ručně zadat IP konfiguraci, nenechá vás PE Network na holičkách. Kromě zmíněných funkcí dokonce může nasdílet soubory a složky do sítě, připojit vzdálené síťové jednotky a podporuje profily. Můžete si nastavit několik síťových profilů podle míst, kde se pohybujete.
Pro samotné surfování už pak jen stačí spustit Internet Explorer. Ten je ovšem jen ve své základní verzi. Nepřehraje tak třeba flashové video, musíte se spokojit s pouhým surfováním.

Windows 7 PE jako záchranný systém

Přenosný systém na USB disku se skvěle hodí i pro záchranu nefunkčních Windows. Spustíte z něj nefunkční počítač a na flash disk si můžete zazálohovat důležité dokumenty, o které nechcete v žádném případě přijít.
Systém ale také dokáže nabouraná Windows opravit. Jeho součástí je třeba editor registru, takže lze opravit záznamy, pokud jste předtím s registrem trochu "experimentovali". Nechybí ani sofistikované nástroje od Microsoftu pro opravu poškozeného systému.
Nefunkční zaváděč systému: Nechce se systém vůbec načíst? Chyba bude nejspíš v zaváděči nebo boot sektoru – to vás jako uživatele nemusí zajímat. Stačí, když v systému zvolíte "Start | Všechny programy | Maintenance | Startup Repair ". Automaticky se spustí nástroj v českém jazyce, který zjistí důvod, proč systém nechce startovat, a sám chybu opraví – bez vašeho zásahu.
Obnovení systému: Windows se začnou spouštět, ale do úspěšného konce nedoběhnou. Zastaví je modrá obrazovka, hlášení o chybě, nebo samovolný restart bez zjevné příčiny. To může zavinit třeba špatný ovladač, poškozený registr, případně nějaký malware. Je-li chyba softwarového rázu, pomůže palubní nástroj ve Windows – obnovení systému. Zvolte " Start | Všechny programy | Maintenance | Windows Recovery Environment ". Spustí se nástroj pro obnovení systému. Nejprve se volí jazyk, standardně je vybrána čeština, takže rovnou můžete kliknout na "Další". Nástroj nyní prohledá pevné disky a najde nainstalovaná Windows, to trvá pár sekund. Jakmile najde systém, vypíše, na jakém je oddílu. Vyberte systém určený k obnově a pokračujte kliknutím na "Další". Zobrazí se několik možností oprav. My doporučujeme zvolit "Oprava spouštění systému". To je do značné míry automatická funkce, která se pokusí najít a odstranit problémy související se startem systému. Pokud by tato oprava nefungovala, zvolte druhou možnost – "Obnovení systému".

Windows 7 PE jako systémový nástroj

Systém na USB disku se dobře hodí i pro případy, že potřebujete provést správu nebo údržbu počítače.
Správa disků: V systému je možné komfortně pracovat s vlastnostmi disku. Zvolte "Start | Nástroje pro správu | Management Console | Disk Management ". Hned po spuštění se zobrazí okno s výběrem, jak chcete disk inicializovat. Pro konvenční přístup zvolte volbu "MBR". Máte-li disk s kapacitou větší než 2 TB, případně pracujete na serveru, zvolte "GPT". Pokračujte kliknutím na "OK". Zobrazí se standardní nástroj pro správu disků. V jeho horní části uvidíte fyzický seznam disků, v dolní části pak rozdělení disků na partition. Můžete vytvářet, měnit, odstraňovat jednotlivé diskové oddíly, formátovat je, přejmenovávat, přiřazovat jim písmena, defragmentovat… – zkrátka kompletně spravovat disky v počítači.
Připojení ke vzdálené ploše: Tato funkce je velice praktická, a přitom někdy nedoceněná. Odešla vám na notebooku grafická karta, takže nic nezobrazí, ale zbytek počítače funguje? Není nic jednoduššího, než se k němu pomocí vzdálené plochy připojit a provést jakoukoliv práci. Připojení ke vzdálené ploše je zkrátka velmi praktický a univerzální nástroj. Jak jej z USB disku spustit? Zvolte "Start | Všechny programy | Nástroje pro správu | System | Remote Desktop". Pak se budete moci připojit k jakémukoliv počítači.
Záchranný disk: Potřebujete třeba pro kamaráda vytvořit záchranný disk jeho systému? Máte-li v počítači vypalovačku, systém z USB disku zvládne i tento úkol. Zvolte "Start | Všechny programy | Maintenance | Create Recovery Disc". Spustí se nástroj "Vytvořit disk pro opravu systému", který slouží k opravám základních problémů Windows. Vyberte vypalovací jednotku, vložte do ní prázdné médium (CD nebo DVD) a klikněte na "Vytvořit disk". Nástroj vytvoří záchranný systém.

Na USB i CD

Celý návod popisuje, jak si systém přenesete na USB flash disk. V průvodci si však můžete také zvolit, že chcete vytvořit ISO obraz systému a ten si vypálíte na CD nebo DVD. Bude fungovat úplně stejně, s tím rozdílem, že na CD/DVD si na rozdíl od USB flash disku nebudete moci ukládat soubory.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ


Odkudkoliv do sítě
Odkudkoliv z internetu přistupovat dovnitř sítě? To není tak složité, stačí jednoduché vybavení.
VPN: Virtual Private Network je tunel, se kterým se odkudkoliv z internetu dostanete dovnitř sítě. Díky tunelu pracujete z počítače v internetové kavárně úplně stejně, jako byste byli připojeni uvnitř vlastní sítě. Můžete přistupovat na síťový disk, pomocí vzdálené plochy se připojíte i ke svému hlavnímu počítači. Je to tak jednoduché.
ROUTER: V domácí síti musíte mít router, který má integrovaný VPN server. Nejlepší je takový, který podporuje protokol PPTP. Důvod: Klient tohoto protokolu je součástí Windows, takže se můžete do sítě připojit bez dalších programů. Správně vybaveným routerem je třeba AirLive IP-2000VPN (cca 1 700 Kč). Konfigurace je přitom velmi jednoduchá. Stačí v menu rozevřít položku "Microsoft VPN" a založit nového klienta – zadává se login a heslo. Takto klienta uložíte – a to je všechno.
VZDÁLENÝ POČÍTAČ: Na vzdáleném počítači s Windows pak jen vytvoříte nové připojení. Ve Windows 7 stačí do vyhledávacího řádku zadat "VPN" a potvrdit. Spustí se průvodce pro vytvoření VPN připojení. Zde zadáte jen veřejnou IP adresu vašeho routeru, jméno a heslo. Za několik sekund budete připojeni do své sítě stejně, jako když jste připojeni přímo ke svému routeru. Limitující bude pouze rychlost přenosu.

Foto: Konfigurace: Jeho nastavení je extrémně jednoduché. Zadá se jen uživatelské jméno a heslo


Duel: Windows PE proti virtuálnímu PC
Je lepší zvolit bootovací systém, nebo virtuální prostředí? Každý si může vybrat.


Portable VirtualBox: krok za krokem
Abyste měli svůj virtuální operační systém všude s sebou, je třeba mít jej na USB disku. Aby bylo dosaženo maximální nezávislosti na hardwaru, je nutné, abyste s sebou nosili i virtualizační prostředí. Jak se to dělá?
ZKOPÍROVÁNÍ: Na Chip DVD najdete soubor "Portable-VirtualBox_v3.2.8Starter_v5.0.0-Win_all.exe". Ten spusťte – jedná se o archiv, který se vás zeptá, kam se má rozbalit. Vyberte svůj USB flash disk.
STAŽENÍ: Na USB disku se vytvoří složka "Portable-VirtualBox" a v ní najdete soubor Portable-VirtualBox.exe. Ten spusťte. Poté klikněte na tlačítko "Download installation file of VirtualBox". Program si nyní z internetu stáhne soubory, které potřebuje ke svému spuštění.
INSTALACE: Po dokončení stahování zatrhněte položku "Extract the files for a 32-Bit system" a "Start Portable-VirtualBox after extract and/or compress" a pokračujte kliknutím na "OK". Přibližně za minutu se spustí VirtualBox a do něj můžete nainstalovat virtuální počítač.


Tak poběží systém na každém počítači
Nemůžete nabootovat z USB disku? Potom pomůže virtualizace. V emulátoru systém bez problémů poběží.

Virtualizace i cloud computing udělaly za posledních pár let obrovský skok kupředu. Dnes už není rozdíl v tom, jestli pracujete na fyzickém hardwaru, nebo ve virtuálním prostředí. Jak toho využít?
VMWARE: SYSTÉM V OBLACÍCH
Řešení od VMwaru vypadá fantasticky. Vytvoříte otisk svého systému a ten pak umístíte na cloud server VMwaru. Z jakéhokoliv počítače pak můžete k takto vytvořenému otisku skutečného počítače přistupovat. Má to ale malý háček: licence na službu stojí 1 000 USD, a za tyto peníze si už můžete koupit třeba nový notebook.
VIRTUALBOX: VÝKON V KAPSE
VirtualBox simuluje dvoujádrový procesor a 3D grafickou kartu: to jsou optimální předpoklady pro bezproblémový běh Windows 7. Ve VirtualBoxu s Windows 7 pak běží bez problémů všechny aplikace, od Office až po Adobe Creative Suite. Data mezi virtuálním a skutečným počítačem můžete také jednoduše přenášet. Na Chip DVD najdete přenosnou verzi VirtualBoxu. Tu nainstalujete na USB flash disk a také virtuální počítač vytvoříte na USB flash disku. Ke spuštění tak stačí obyčejná Windows, vše se spustí z flash disku. A čím rychlejší USB flash disk, tím rychlejší systém.
VÝBĚR APLIKACÍ: ČÍM MENŠÍ, TÍM RYCHLEJŠÍ
Do virtuálního počítače můžete neomezeně instalovat jakékoliv aplikace. Kvůli omezené rychlosti USB flash disků však doporučujeme, abyste vybírali malé a rychlé aplikace. Výběr štíhlých aplikací, které vás nebudou při práci brzdit, najdete na Chip DVD.
JEN NA BĚŽÍCÍM SYSTÉMU
Nevýhodou virtuálního počítače je, že pro svůj běh potřebuje dostatečně výkonný hostitelský počítač. Aby byl systém dostatečně rychlý, je potřeba dostatečně výkonný dvoujádrový procesor a aspoň 2 GB RAM. Na slabším počítači byste se s virtuálním počítačem spíše trápili.


Foto: Přenosné médium: Na 32GB USB flash disk se vejde celý systém, včetně programů a dokumentů.
Foto: Oprava: Windows 7 PE nabízí řadu nástrojů pro opravu Windows.