Vymažte své stopy na webu
Nelichotivé fotografie či nevhodná videa mohou poškodit pověst. Existují však speciální služby, které podobné "problémy" vyhledávají a řeší.
MARKUS HERMANNSDORFER, PETR KRATOCHVÍL
Díky fotoaparátům v mobilních telefonech lze nyní pořídit fotografii či video téměř kdykoliv a kdekoliv. Na internetu jsou pak na základě toho dlouhodobě uloženy miliardy gigabajtů dat s informacemi, které nemusí tomu, koho se týkají, zrovna lichotit. Vyfotil vás někdo na firemní oslavě při nevhodném gestu či v nepříjemné situaci? Na diskusním fóru jste se nechali unést a přidali několik expresivnějších příspěvků? Nahrál některý z vašich "přátel" na web video s vaším řáděním s několika "promile" v krvi? To může být "in", pokud je vám šestnáct, s přibývajícími lety však tyto "záznamy" ztrácí na zábavnosti a stávají se naopak zdrojem potenciálních problémů. Představte si, že se například účastníte konkurzu na důležitou pozici a vedení firmy si nechá tři vybrané kandidáty (kteří postoupili až do posledního kola) důkladně prověřit. Myslíte si, že zmiňované záznamy vaši naději na získání práce podpoří?
Hlídat si pověst je náročné
Pokud žijete životem tibetského mnicha, nemusíte pokračovat ve čtení tohoto článku a bez obav si můžete dál odříkat. Žijete-li ale i jen běžným společenským životem, je pro vás důležité hlídat si svoji reputaci. Řešení je několik.
Můžete například neustále kontrolovat blogy svých přátel, hledat své "nevhodné fotografie" na internetu či kontrolovat informace v sociálních sítích. Pomocí Googlu to pochopitelně možné je, ale počítejte s tím, že takováto činnost vás bude "stát" několik hodin týdně a vaše úspěšnost pravděpodobně nebude stoprocentní.
Druhou možností je využít specializované firmy, které se touto činností zabývají – snaží se "ochránit reputaci" svých klientů. Na internetu je obvykle najdete pod hlavičkou "Reputation Management Services" (RMS). Tyto firmy díky použití speciálních nástrojů zvládnou ochranu reputace mnohem snadněji než vy. Využití služeb tohoto typu má ale ještě jednu výhodu – kromě nonstop monitoringu internetu (při vyhledávání potenciálně problematických záznamů) dokážou navíc nalezené záznamy odstranit. A pokud jsou vlastníci webu (kde se tyto záznamy nalézají) zatvrzelí a odmítají data odstranit, RMS firmy pro vás připraví materiály pro případný právní spor. Firem, které podobné služby nabízejí, je celá řada. V Chipu jsme se již zmiňovali například o službě Reputation Defender (www.reputation.com), Reputation Manager (http://fairwindsweb.com/) či Profile Defender (http://profiledefenders.com). Nyní se však podíváme na novinku od firmy Ruflotse (www.ruflotse.de), která je sice primárně určena německy mluvícím uživatelům, nabízí ale celou řadu unikátních služeb na ochranu reputace a soukromí. Pojďme se podívat, co vše je možné za peníze získat.
Monitoring internetu: Fóra, blogy, Facebook
Protože je pro vás obtížné zjistit, zda a kdy nějaký neznámý člověk zveřejňuje vaše fotografie a píše o vás nelichotivé komentáře, začněte nejdříve v Ruflotse s požadavkem na osobní vyhledávání. Jakmile tuto službu aktivujete, informuje vás, když se určitá slova objeví ve fórech, na blozích, na Twitteru či jiných webových stránkách. Poté, co se u služby zaregistrujete (a zaplatíte), klikněte na "InternetSuchauftrag anlegen" (Vytvořit žádost o internetové hledání). V následujícím dialogovém okně zadejte své jméno do kolonky "Suchbegriff". Přes položku "Erweiterte Optionen" můžete například ze sledování vyloučit svůj blog, protože většina blogovacíh služeb nabízí informace o nově publikovaných komentářích. Svého digitálního hlídače nakonec aktivujte kliknutím na "Speichern". Celá řada nabízených služeb navíc záleží na zvoleném "ochranném balíčku". Například při volbě balíčku Protect Plus můžete zadat až tři vyhledávaná slova, takže do hledání lze zahrnout i jména členů vaší rodiny. Po vytvoření požadavku na vyhledávání na něj klikněte v poli "Internet Sicherheit". Protože chcete najít své jméno ve spojení s negativním obsahem, měli byste vybrat možnost "Benachrichtigungsoptionen anpassen". Poté už jen stačí kliknout na "Bearbeiten" a v následujícím dialogovém okně vybrat svůj požadavek na vyhledávání – zde aktivujte volby "Quelle der Suchergebnisse" a "Suchergebnis enthält", které vám umožní přehledné zobrazení zdrojů negativně zaměřených informací o vás. Do řádku pod těmito položkami můžete zadat i některé hanlivé výrazy, které by mohly být s vaším jménem spojovány.
Pro Facebook je nutné vytvořit samostatný požadavek na vyhledávání, který platí jen pro Facebook. Ruflotse má totiž přístup k vašemu profilu pouze prostřednictvím rozhraní pro programování aplikací. Pro aktivaci klikněte na "Facebook Suchaufträge | Facebook Profil auswählen ". Dostanete se tak na přihlašovací stránku sítě. Poté, co se zde přihlásíte, je třeba umožnit ve vašem profilu Ruflotse plný přístup k právům. To vám může připadat nepříjemné, ale pro vyhledávání nevhodných informací o vás je to nutnost. Pak můžete aktivovat tři různé ochranné funkce.
OCHRANA DĚTÍ A FILTROVÁNÍ OBSAHU Pokud někdo vaši fotografii vulgárně okomentuje nebo na vaši zeď napíše text, který je pro "mládež" nevhodný, budete neprodleně informováni.
OCHRANA PŘI SURFOVÁNÍ Ruflotse kontroluje obsah vaší zdi, zda neobsahuje viry nebo odkazy na phishingové weby. Tyto funkce si aktivujte, i když máte ve svém počítači nainstalovaný antivirový program. Sociální sítě jsou relativně novou bránu pro malware, kterou se v poslední době snaží autoři virů masivně využívat. I když se v této oblasti mnoho virových skenerů již zlepšilo, dvojitá kontrola určitě neuškodí a v případě jakýchkoliv problémů či internetových útoků obdržíte okamžitě oznámení.
DETEKCE TVÁŘE Zajímavou funkcí, kterou nabízí pouze Ruflotse, je vyhledávání fotografií pomocí biometrických charakteristik. K tomu musíte nejprve aktivovat "Fotoüberwachung" (monitoring fotografií) a následně přes příkaz "Foto hinzufügen" (přidat fotografii) nahrát minimálně tři snímky, na kterých jste zachyceni z různých úhlů. Pro přenos fotografie do "Photo monitoru" klikněte na značení, které se po nahrání objeví přes vaši fotografii. Po kliknutí na tlačítko "Speichern " (Uložit) tato služba monitoruje váš účet a vaše přátele na Facebooku. Pokud někdo nahraje nějakou fotografii, na které jste zachyceni vy, obdržíte od Ruflotse oznámení.
Poznámka: Poté, co je služba rozpoznání tváře aktivována, otevřou stránky Facebooku výsledky vyhledávání a nabídnou jejich zobrazení i na vašem profilu. To ale není potřeba, protože podrobné výsledky vyhledávání stejně vidíte na internetových stránkách Ruflotse, odkud také pravidelně obdržíte týdenní zprávu o daném stavu.
Braňte se: Odstraňte kritický obsah
Jakmile váš virtuální hlídač objeví nějaké urážlivé texty či nevhodné obrázky, je ten správný čas na protiopatření. Pokud kliknete v sekci "Internet Sicherheit" na svůj profil, otevře se seznam s výsledky vyhledávání vašeho jména. Kliknete-li na podezřelou položku, máte k dispozici několik možností, jak dále postupovat. Přes "Quelle öffnen" přejdete na stránku, na které se nalezený obsah vyskytuje.
Pokud je obsah skutečně negativní, můžete použít příkaz "Löschauftrag Stellen" (žádost o vymazání), přičemž následně Ruflotse kontaktuje provozovatele webové stránky, aby obsah vymazal. Podle provozovatele služby je přibližně 80 procent takovýchto žádostí vyřízeno úspěšně. Odmítne-li správce webové stránky obsah odstranit, obdržíte od firmy Ruflotse kompletní protokol, který vám pomůže při návštěvě policie nebo při poradě s právníkem specializujícím se na tuto oblast práva.
Je ale nutné upozornit, že pokud je nějaký obsah publikován na více stránkách, může se jeho odstraňování prodražit, protože je nutné podávat žádost o jeho vymazání na každý web zvlášť.
Žádost o odstranění také nelze použít u monitorování Facebooku. Funkce detekce tváře a další monitorovací funkce pro sociální sítě tak mají pouze informativní charakter
Přinejmenším lze ale v případě fotografií informovat Facebook o nežádoucím obsahu přes odkaz "Nahlásit tuto fotku" pod daným snímkem a doufat, že bude odstraněn.
Jestliže vám nevhodné příspěvky vadí a nechcete utrácet za právníky, vyzkoušejte náš "levný tip". Nejprve najděte web s problematickým obsahem a poté identifikujte jeho vlastníka, nebo alespoň osobu zodpovědnou za jeho provoz. K tomu vám pomůže služba WhoIs (whois.net), která vám tyto informace zdarma sdělí. U českých stránek můžete použít verzi na serveru správce domény cz – CZ. NIC (www.nic.cz/whois), zahraniční weby je lepší hledat na adrese www.whois.net.
Prevence: Udržujte si na webu dobrou pověst
Pokud jste už svou dobrou pověst na internetu "spasili", je lepší, aby to tak zůstalo i v budoucnu. Následující tipy vám s tím pomohou.
OVLÁDEJTE POŽADAVKY NA VYHLEDÁVÁNÍ Máte-li domovskou stránku se svým jménem v adrese, použijte ji jako svou on-line vizitku. Na hlavní stránce uveďte informace, které by se o vás "googlující" personalista měl dozvědět.
Důvod: Zadá-li někdo jméno do vyhledávače, jako první se objeví převážně ty stránky, které v URL obsahují zadané jméno či jeho části. Na webu typu about.me nebo clamid.com si lze alternativně vytvořit vlastní stránku, která bude obsahovat vaše osobní informace. Vyhledávače ji pak uvedou v seznamech výsledků mezi prvními.
Výhoda těchto "vizitek": Můžete zde uvést odkazy na všechny vaše webové stránky, blogy a profily na sociálních sítích a tak cíleně řídit vyhledávání informací o vás.
BLOG JAKO REFERENCE Blogujte na jakékoli téma na specializovaných webech (například Bloguje.cz) – nejlépe pod svým pravým jménem. Díky propojení mezi vaší "internetovou vizitkou" a blogem roste vaše "internetová reputace" a vaše jméno se v případě vyhledávání zobrazuje mezi prvními položkami. Osoba hledající nějaké informace o vás tak určitě navštíví i váš blog.
Vítaný vedlejší účinek: Negativní údaje o vás jsou ve výsledcích vyhledávání posouvány směrem "dolů".
EGO SURFING Ačkoli Ruflotse monitoruje web, měli byste také občas zadat své jméno do Googlu nebo do specializovaných "osobních vyhledávačů" (například www.123people.com). Díky tomu uvidíte, jaké výsledky se zobrazí cizím lidem při hledání vašeho jména. Pokud jste postupovali podle obou předchozích tipů, pak by se vaše domovská stránka nebo blog měly objevit přímo na vrcholu seznamu.
SEBEKÁZEŇ Jestliže bez zábran zveřejníte fotografie z posledního divokého večírku, je jasné, že vám dlouho dobrá pověst nevydrží. Na web ukládejte pouze to, co vás bude prezentovat v dobrém světle. Vyhněte se nepříjemným konfrontacím a v případě potenciálních problémů či rizikových diskusí nepoužívejte své skutečné jméno. Bohužel ani sebekázeň vás neochrání před neznámými lidmi, kteří se snaží poskvrnit vaše jméno či pověst, nicméně váš budoucí boj za očištění bude určitě mnohem snadnější.
AUTOR@CHIP.CZ
Většina webů obsah odstraní
Analýza ukazuje statistiku Ruflotse z hlediska 500 žádostí na odstranění nežádoucích stop od svých uživatelů.
Komentáře 37 %
Fotky a videa 12 %
Kontatní údaje 35 %
Texty 16 %
Stopy po surfování:
Zrádný obsah ve vašem počítači
Pro "ochranu dobré pověsti" je dobré smazat své "nevhodné" stopy nejen na internetu, ale i v počítači – obzvláště pokud může být využíván i jinými lidmi.
Škodlivý obsah z webu odstraňují služby na ochranu reputace, zrádné soubory z počítače si musíte odstranit sami. Mezi "problematická data" mohou patřit například cookies, prostřednictvím kterých lze zjistit vámi navštěvované webové stránky a analyzovat vaše chování na internetu. Navíc většina z ukládaných dat tvoří jen zbytečný balast, který zabírá místo na disku a brzdí prohlížeč a počítač.
FUNKCE ONE CLICK ČISTÍ VAŠE PC
Nejlepší volbou pro odstranění surfovacích stop je freewarový nástroj CCleaner (najdete ho i na Chip DVD). Tento program dokáže v rámci čisticího procesu odstranit cookies, dočasně uložená data z internetu a také soubor index.dat, který využívají programy, které zaznamenávají vaše surfovací návyky. Pro zahájení čištění klikněte v programu na tlačítko "Start CCleaner".
ČIŠTĚNÍ STRÁNKOVACÍHO SOUBORU
CCleaner nedokáže vyčistit stránkovací soubor systému Windows, protože je blokován operačním systémem. Bohužel i tento soubor obsahuje stopy vašeho surfování. Pro smazání spusťte editor registru a přejděte na klíč "HKEY_LOCAL_ MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControl Set \ Control \ SessionManager \ Memory Management". Pak najděte položku "CleanPageFile AtShutdown" a její hodnotu nastavte na jedničku.
Překvapivě snadné:
Čmuchání v neznámých profilech a prohlížení soukromých obrázků pomocí vyhledávacích služeb
Služby, jako je Youropenbook ukazují, zda je ochrana údajů na Facebooku dobrá nebo špatná. Ale především odhalují rozpaky uživatelů.
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg vždy zdůrazňuje, že v jeho sociální síti jsou soukromá data registrovaných uživatelů chráněna velmi dobře. Na Facebook specializované vyhledávací nástroje (například služba youropenbook.org) však ukazují, že velké množství dat zabezpečeno není. Tato (a podobné služby) dokáží najít všechen volně přístupný obsah z komunitní služby. Na Facebooku platí, že obsah je veřejný, pokud není výslovně uveden jako soukromý. Youropenbook a i jeho následovníci (jako facebooksearch.com) používají speciální rozhraní (API) vyvinuté Facebookem pro vyhledávače, které čte a zobrazuje "otevřený" obsah. Důležití je také zdůraznit, že pro takovéto vyhledávání není nutná předchozí registrace. Pokud se chcete kochat trapnými situacemi cizích uživatelů, zkuste do vyhledávače zadat například pojmy "se opil" nebo "zvracel".
FIREFOX NAJDE FOTKY Z FACEBOOKU Pokud chcete na Facebooku vyhledávat neznámý obrazový materiál, zkuste si nainstalovat doplněk "Facebook Foto Stalker", poté klikněte pravým tlačítkem myši libovolný profil a zvolte "View Photos using Photo Stalker". Tímto způsobem si můžete snadno prohlížet fotografie jiných, tedy pokud nejsou "soukromé".
Foto: Seznam webů: Po zadání klíčových slov služba vyhledá weby, na kterých jsou tato slova ve spojení s negativním obsahem.
Foto: Rozpoznání obličeje: Ruflotse nabízí službu, která umožní vyhledání vašich fotografií na webu