Vysoký výkon, dlouhá výdrž
Chip poprvé uspořádal srovnávací test notebooků založených na procesorech Intel "Arrandale" neboli Core i3, i5 a i7. Přináší tato generace opravdu notebookovou revoluci?
CHRISTOPH SCHMIDT
Doposud nevídaný výpočetní výkon spojený s nízkou spotřebou – tak zněly sliby Intelu při uvedení mobilních procesorů Arrandale. Tyto procesory se navíc díky příznivé ceně usadily i v noteboocích střední třídy, takže jsou dostupné i běžným uživatelům. Do testovací laboratoře Chipu jsme přinesli deset notebooků osazených právě těmito procesory a ověřili jsme si, že Intel slovo dodržel. Mobilní procesory Core i mají opravdu vyšší výkon než většina čipů generace Core2 Duo, a přitom spotřebují stejně, nebo dokonce i méně energie.
V porovnání s procesory Core2 Duo řady "Penryn" přináší nová generace něco víc než jen nové označení Core i3, i5 a i7. Z technologického hlediska jde opravdu o poměrně zásadní revoluci. Výrobní proces byl zmenšen ze 45 na 32 nanometrů, což s sebou přináší snížení spotřeby. V těle procesoru se kromě části CPU nově nacházejí i grafický čip a řadič operační paměti RAM. Integrace těchto komponent přímo do procesoru zvyšuje rychlost systému a snižuje celkové výrobní náklady. Pokud bychom měli přirovnat výkon nových mobilních procesorů k automobilovým motorům, pak Core i3 představují nejběžnější a nejlevnější benzinové motory, montované do základních verzí osobních automobilů, Core i5 bychom srovnali s dražšími turbodiesely a řada i7 pak odpovídá pohonným jednotkám řady GTi. Veškeré mobilní procesory generace Arrandale jsou 64bitové, mají dvě jádra a podporují technologii Hyper-Threading. Operační systém je tedy považuje za čtyřjádrové a práci dělí tak, že na každé fyzické jádro směruje úlohy pro dva virtuální procesory. Všechny procesory této řady mají paměťový řadič pro moduly DDR3 s frekvencí 800 nebo 1 066 MHz.
Procesory s označením Core i5 a i7 jsou navíc vybaveny technologií TurboBoost, která umožňuje automatické přetaktování jednoho plně vytíženého jádra na úkor hardwarových prostředků jádra druhého, které není momentálně využíváno. V případě, že není druhé jádro využíváno, automaticky se vypne a šetří tak energii akumulátoru. Veškeré napětí i chladicí potenciál se pak věnuje jen jednomu jádru. Z této technologie výrazně profitují výpočetně náročné aplikace, které nejsou optimalizovány pro využití více procesorových jader.
Celkový výkon procesorů Core i je mnohem vyšší než u čipů Core2 Duo, přitom spotřeba je srovnatelná. Například výkon procesoru Core i5-520M (který se ukázal jako nejvýkonnější mezi testovanými modely) je při měření za pomoci benchmarku Cinebench o 25 procent vyšší než výkon nejvýkonnějšího mobilního procesoru předchozí řady Core2 Duo T9800, přičemž TDP je u obou procesorů stejné, na úrovni 35 wattů. V tomto ohledu potvrdil Intel svůj technologický náskok před konkurenční společností AMD. Její nejlepší mobilní procesor v našich srovnávacích tabulkách TOP 10 nese označení Turion X2 Ultra ZM-86, ve stejném benchmarku Cinebench však získal oproti Core i5-520M pouze polovinu bodů, a přitom má také TDP na úrovni 35 W. Notebooky osazené procesory AMD jsou však zajímavé z hlediska nízké pořizovací ceny. Cenově nejdostupnější notebook tohoto testu, Dell Inspiron 1564 s procesorem Arrandale a integrovanou grafikou, je k dostání za 16 000 Kč. Notebooky se slabším procesorem AMD stojí přibližně stejně, ale na rozdíl od Dellu jsou vybaveny výkonnou dedikovanou grafikou ATI HD4650, a hodí se tak převážně na hraní her. Testované notebooky s procesory Intel Core i jsme srovnali s notebookem HP Pavilion dv73190ec, který je vybaven ještě výkonnějším, ale o poznání energeticky náročnějším čtyřjádrovým procesorem Core i7-720QM, který na rozdíl od testovaných modelů třídy Arrandale patří k mobilní notebookové rodině Clarksfield.
Velmi dlouhá výdrž na baterie
Vítězným notebookem se v tomto testu stal model Dell Studio 1558 s 2,4GHz procesorem Core i5-520M. Kromě vysokého výpočetního výkonu je zajímavý i designovým zpracováním s výměnnými barevnými kryty víka a podsvícenou klávesnicí. Do celkově pozitivního vizuálního dojmu nezapadá jen rozměrná devítičlánková baterie, kvůli které je tento notebook o dobré dva centimetry tlustší než ostatní testované notebooky. Logicky ale díky velké baterii dosahuje dlouhé výdrže při provozu bez přístupu elektrické energie (v rozmezí 2:34 až 5:50 hodiny), takže v celkovém hodnocení mobility nedopadl vůbec špatně.
Dell Studio 1558 je vybaven nejlepším displejem mezi testovanými modely. Naměřili jsme vysokou maximální svítivost 284,6 cd/m2 a dobrý maximální kontrast 655:1 s dobou odezvy 8,4 milisekundy. Jako většina displejů testovaných modelů je ale lesklý a vysoce reflexní. Co se týče herního výkonu, již postarší grafický čip ATI Radeon HD4570 má s displejem o nativním Full HD rozlišení 1 920 × 1 080 bodů co dělat. Při plné zátěži má notebook celkový příkon 63,5 W a produkuje znatelný tepelný odpad, který je odváděn za plného výkonu chladicího systému při znatelně vysoké hlučnosti 4,3 sonu. Ani při nižším výkonu nelze Dell Studio 1558 označit za tichý stroj – v klidovém režimu jsme naměřili hlučnost na úrovni 0,8 sonu.
Na druhém místě testu skončil malý profesionální notebook Fujitsu LifeBook S710 (cca 31 000 Kč), poháněný procesorem Intel Core i5-520M a integrovanou grafikou Intel Media Accelerator HD. Integrovaná grafika napomáhá slušné výdrži i v kombinaci s baterií o menší kapacitě. Notebook tak vydrží na plný výkon běžet 1:30 hodiny a 3:20 hodiny při simulaci práce s kancelářskými aplikacemi. Ve srovnání s Dellem používá Fujitsu o něco prostší materiály, ale zpracování je robustní a šasi pevné. Příjemnou práci zaručuje pohodlná klávesnice a matný displej. Některé položky výbavy jsou nadstandardní, jako například integrovaný 3G modul HSDPA-7.2, ale pevný disk s kapacitou 320 GB je na dnešní poměry vcelku malý. Profesionálové by jistě nepohrdli ani SSD diskem. Za poměrně vysokou cenu okolo 31 000 Kč získáte skvělý pracovní notebook se srovnatelnou kvalitou, jakou nabízejí drahé profesionální notebooky Lenovo ThinkPad T410s (cca 60 000 Kč) nebo Sony Vaio VPCZ11Z9E/ B (cca 75 000 Kč), které uvádíme ve vloženém článku. V zahraničí se ve stejném šasi prodává i levnější konfigurace s pouze 2 GB RAM a 160GB diskem, ale za mnohem přijatelnější cenu 800 eur.
Malý notebook Sony Vaio VPCS11X9E/B (cca 27 000 Kč) se 14" displejem zaujme kromě výkonu hlavně barevnými variantami. Prodává se jak v klasickém bílém či černém provedení, tak v červené, modré a růžové barvě. Použitý procesor Core i3-330M s frekvencí 2,19 GHz je pomalejší než v řadě testovaných modelů použitý Core i5-520M (s frekvencí 2,4 GHz). Procesorům Core i3 chybí funkce TurboBoost, takže počítač nemá možnost procesor automaticky přetaktovat a zvýšit tak jeho výkon při práci s výpočetně náročnými aplikacemi neoptimalizovanými pro více jader. Z toho důvodu také procesor spolupracuje s integrovanou grafickou kartou Media Accelerator HD, což se projevilo i v našich herních benchmarcích. I tak ale nejslabší ze všech procesorů řady Arrandale poskytuje skvělý výkon. V renderovacím benchmarku Cinebench, který využívá všechna jádra procesoru, získal notebook s tímto procesorem 975 bodů. Pro srovnání, čtyřjádrový procesor Core i7720QM, využívaný notebookem HP Pavilion dv7-3190ec, dosahuje v tomto testu výsledku 1 361 bodů a procesor Core i5-520M vykazuje 1 117 bodů. Navzdory poměrně slabému akumulátoru dosahuje při plném výkonu výdrže 1:31 hodiny a maximální doba, jakou je při nízkém vytížení notebook schopen pracovat bez napájení, činí vynikajících 5:06 hodin.
Acer Aspire 5740DG-434G64MN (cca 19 900 Kč) láká potenciální zákazníky na dnes oblíbené 3D zobrazení. Displej tohoto notebooku pracuje se 120Hz frekvencí a střídá obrázky určené pro levé a pravé oko. Polarizační brýle dodávané s notebookem pak filtrují snímky tak, aby se obraz určený pro pravé oko dostal do pravého oka a obraz určený pro oko levé zase jen do levého oka. Díky tomu lze pak na notebooku sledovat filmy natočené v 3D, a dokonce hrát hry optimalizované pro 3D brýle. Jedinou nevýhodou je fakt, že 3D efekt funguje pouze v poměrně omezeném úhlu pohledu a jeho 2D součásti, jako je například zaměřovací kříž zbraní, se tak pohybují ve virtuálním prostoru. Dalo by se říct, že 3D funkce tohoto notebooku jsou spíše jen dobře načasovaným a zajímavým marketingovým tahem než opravdovou hlavní funkcí tohoto notebooku. V běžném 2D režimu ale Acer představuje výkonný univerzální notebook, který výkonem stačí i pro hráče. V benchmarku 3DMark 2006 dosáhl úctyhodného výkonu 7 169 bodů. Výdrž na baterie je dostatečná, notebook vydržel v plném zápřahu 1 hodinu a 13 minut, při kancelářských aplikacích pak 3 hodiny a 3 minuty. Použitý displej patří díky vysoké svítivosti a kontrastu mezi lepší v testu. Kvalita zpracování odpovídá masově vyráběným produktům, jak notebooky Samsung, tak notebooky Dell se nám zdály o něco odolnější. Na druhou stranu Acer nabízí i bez příplatku poměrně rychlý servis, což zatím Samsung v České republice nezaručí. U Dellů Inspiron je třeba dát pozor, jaký typ záruky prodejce nabízí.
Maxinotebooky s plným komfortem
Jestliže používáte notebook primárně jako náhradu stolního počítače a chcete prostornou klávesnici a velký displej, doporučujeme zaměřit se na modely se 17" nebo větším displejem. Jednou z možností je Samsung R780Hero (cca 24 000 Kč), který je osazen podobnými komponentami jako jeho menší bratr R580, ale disponuje 17,3" displejem, i když je samozřejmě větší a těžší. Procesor Core i5430M (2,27 GHz) spolupracuje s průměrnou grafickou kartou nVidia GeForce GT 330M. Překvapilo nás, že při porovnání s podobně vybaveným notebookem Samsung R580 dosáhl větší R780 delší výdrže při práci na baterii. Při plném výkonu dokázal běžet na baterii 61 minut (oproti 47 minutám u R580), a to má větší displej a akumulátor se stejnou kapacitou. V plném výkonu jsme mu navíc naměřili hlučnost jen 1,1 sonu, což je třetinová hodnota v porovnání se 2,9 sonu, které vydával R580. Pokud tedy nechcete notebook často přenášet a oželíte cca 2 000 korun, doporučujeme z dvojice notebooků Samsung vybrat spíše větší model R780.
Samsung R580 (cca 22 000 Kč) je osazen 15,6" displejem a oproti většímu notebooku Samsung R780 je menší a lehčí a má i drobnou výhodu při hraní her. Díky displeji s nižším rozlišením totiž dosahuje v našich výkonnostních herních testech cca o pět procent vyššího výkonu. Na druhou stranu nás mrzí fakt, že při práci s 2D aplikacemi nelze přepnout dedikovanou grafiku na integrovanou, stejně jsou na tom ale všechny testované modely s výjimkou notebooku MSI. Energeticky úsporné řešení integrované do čipu Core i5 se tak míjí účinkem a náročná grafická karta velmi rychle spotřebuje kapacitu akumulátoru. Při simulaci práce s kancelářskými aplikacemi vydrží Samsung R580 pracovat na baterii jen 2 hodiny a 58 minut, a při plném zápřahu dokonce jen 47 minut. Naměřená hlučnost při plném výkonu je na nelichotivé úrovni 2,9 sonu. K dobru oběma testovaným modelům Samsung je třeba připočítat relativně dobré zpracování.
Vítězem v poměru mezi výkonem a cenou se v tomto testu stal notebook Dell Inspiron 1564 (cca 29 000 Kč). Díky procesoru Core i3330M nabízí více než dostatečný výkon pro kancelářské aplikace, práci na internetu a sledování obsahu v HD kvalitě. Jelikož je osazen pouze integrovanou grafikou, není určen pro hraní náročných her a výdrž na baterie je s 1 hodinou a 38 minutami při plném výkonu a 2 hodinami a 48 minutami při práci s kancelářskými aplikacemi pouze průměrná.
Kvalitou zpracování se tento notebook řadí mezi lepší modely v testu. Hlavně pro ženy pak bude příjemnou zprávou, že stejně jako notebook Sony lze i tento Dell objednat s různou barvou krytu displeje.
DirectX 11 nabídnou pouze tři modely
Asus N61JA-JX008V (cca 27 000 Kč) je mezi testovanými notebooky vybaven nejsilnější grafickou kartou ATI Mobility Radeon HD 5730, která stejně jako grafiky ATI u modelů Acer a MSI podporuje rozhraní DirectX 11. Co se výkonu v testech grafického výkonu týče, hned za tímto notebookem se umístil Samsung R580, jeho grafická karta nVidia GeForce GT 330M však podporuje pouze starší rozhraní DirectX 10.1. Podpora DirectX 11 není v kategorii notebooků zase tak důležitá, protože hry, které dokáží s tímto rozhraním pracovat, jsou náročné a velmi zatěžují výkon i výdrž notebooku. Jedinou důležitou výhodou rozhraní DirectX 11 u notebooků je tedy zvýšená bezpečnost díky podpoře rozhraní DirectCompute.
Programy dokáží předat některé výpočty na zpracování grafickým čipem, což výrazně akceleruje kódování videa. Výdrž při provozu na baterie je u tohoto Asusu nejnižší mezi testovanými modely a dosahuje 47 minut při plném výkonu a 2 hodin a 16 minut při práci s kancelářskými aplikacemi. Příjemným překvapením je zpracování notebooku, které je kvalitnější než u předchozích modelů tohoto výrobce.
Notebook Asus N61JA je vybaven třemi USB porty, přičemž jeden z nich podporuje nejnovější standard USB 3.0, díky němuž lze v reálu očekávat dvojnásobnou rychlost přenosu dat mezi notebookem a přenosným pevným diskem, podporujícím toto rozhraní. V současné době ale podobnou rychlost dokáže zajistit i rozhraní eSATA, kterým je vybavena většina notebooků v testu s výjimkou modelů Acer, Sony a Dell Inspiron 1564.
MSI CX620-014XCZ (cca 17 500 Kč) je jediným notebookem v testovaném poli, který se dodává bez operačního systému Windows. Stejně tak je jako jediný vybaven vypínatelným grafickým čipem, díky čemuž může v případě potřeby nabídnout dostatečný 3D výkon, ale pokud potřebujete, aby notebook vydržel dlouho na baterie, stačí dedikovanou grafiku vypnout. Kombinace procesoru Core i5-430M a průměrně výkonné grafické karty ATI Mobility Radeon HD 5470 s podporou DirectX 11 stačí pro méně náročné hry typu "Counterstrike: Source". Oceňujeme rychlý a jasný displej s kontrastním poměrem 215,3 cd/m2. Na druhou stranu zklamáni jsme byli celkovou kvalitou zpracování. Klávesnice je měkká a prohýbá se, použité plasty působí laciným dojmem a hrany notebooku jsou příliš ostré.
17" notebook Toshiba Satellite L555-11U je k dostání za rozumnou cenu 18 500 Kč. Při hodnocení kvality zpracování jsme museli odečíst body za nedostatečně pevné šasi. Kombinace procesoru Core i3 a grafické karty ATI Mobility Radeon HD 5165 stačí v nativním rozlišení 1 600 × 900 bodů na provozování jen méně náročných her. Akumulátor s kapacitou 44 Wh vykázal nejnižší výdrž v testu. Při plném zápřahu notebook dokázal pracovat 1 hodinu a 9 minut, při simulaci kancelářské činnosti pak 3 hodiny a 14 minut.
AUTOR@CHIP.CZ
SHRNUTÍ TESTU
Notebooky osazené procesory Arrandale dokáží nastolit praktický kompromis mezi vysokým výkonem a dlouhou výdrží. Nejlepším příkladem je vítěz testu: Dell Studio 1558. Pokud ale chcete hrát častěji hry, doporučujeme spíše Samsung R780. Velice kvalitní je rovněž malý notebook Fujitsu S710, který nabízí špičkové zpracování i materiály a který na nás zapůsobil nejsolidnějším dojmem. Bohužel v ČR je velmi předražený.
Nová generace procesorů
Moderní notebooky jsou vybaveny novými procesory Arrandale a ve většině i výkonnými grafickými kartami, ale pevný disk je stále magnetický. Rychlé SSD disky jsou doménou pouze těch nejdražších profesionálních přístrojů.
Čipová sada už není sadou
Platforma Intel Ibex Peak, kterou využívají procesory řady Arrandale, již neobsahuje čipset kombinující "severní a jižní můstek". Část funkcí starších čipsetů je integrována do procesoru.
Integrovaná grafika
Platforma Arrandale se vyznačuje tím, že na destičce procesoru se vedle CPU (napravo) usadil i čip integrované grafiky (nalevo).
Paměť DDR3
Procesory Arrandale jsou přímo propojeny s paměťmi DDR3 prostřednictvím dvojice kanálů.
ZKOUMALI JSME TŘI KATEGORIE NOTEBOOKŮ
Jak výkonné jsou nové mobilní procesory Intel Core i3 a i5? Chip proti sobě postavil do testu notebooky tří velikostí.
Profesionální notebooky: Špičkové provedení i výkon
Jestliže každodenní práce s notebookem představuje vaše živobytí, profesionálně se bez něj neobejdete a chcete mít jistotu, že se na něj můžete spolehnout, měli byste být ochotni utratit víc peněz. Dva takovéto profesionální notebooky představují modely Lenovo ThinkPad T410s s procesorem Core i5-520M (cca 60 000 Kč) a Sony Vaio VPC-Z11Z9E/B (cca 75 000 Kč). Jsou to velmi drahé profesionální notebooky, které se cenově nevešly do limitu stanoveného pro tento test, ale díky luxusní výbavě i zpracování nám mohou ukázat, co je dnes v notebookových technologiích všechno možné.
VYSOKÁ RYCHLOST DÍKY SSD
Kromě špičkových materiálů a dokonalého zpracování se tyto profesionální notebooky liší od běžných mobilních počítačů hlavně použitím SSD disků, které jsou naprosto tiché, šetří výdrž při provozu na baterii, nehrozí u nich poškození dat způsobené mechanickým pádem notebooku a hlavně jsou velmi rychlé. V sekci testu PCMark Vantage, která zkoumá výkon pevného disku, vykázal model ThinkPad 410s sedmkrát více bodů než ostatní testované notebooky, a byl dokonce o 20 procent rychlejší než disk notebooku Sony Vaio. Díky rychlému SSD disku se výrazně zrychluje start počítače a práce s datově objemnými programy, jako je například Outlook. Co se týče výpočetního výkonu, nejrychlejší byl Sony Vaio s procesorem Core i7-620M a grafickým čipem nVidia GeForce GT 330M. Při testu výdrže na baterie dokázal pracovat ThinkPad 410s na plný výkon 1 hodinu a 7 minut a 3 hodiny a 44 minut s kancelářskými aplikacemi. Sony Vaio vydržel na plný výkon rovnou jednu hodinu, při méně náročné kancelářské činnosti však vydrží celých 6 hodin a 1 minutu.
Foto: Volba pro profesionály Lenovo ThinkPad 410s získal body díky špičkovému a rychlému SSD disku.
Rady pro nákup notebooku
JAKÉ ROZLIŠENÍ ZVOLIT
V tomto testu zvítězil notebook Dell Studio 1558 s 15,6" displejem o plném HD rozlišení 1 920 × 1 080. Jeho displej tedy zobrazuje data s vysokým rozlišením 141 dpi. I když se na obrazovku vejde více informací, zobrazovaný text je velmi drobný. Pokud tedy máte jen trochu problémy se zrakem, důrazně doporučujeme zvolit displej s nižším rozlišením 1 366 × 768 bodů nebo zvětšit velikost zobrazovaného textu prostřednictvím nabídky "Ovládací panely / Vzhled a přizpůsobení / Zobrazení / Nastavit vlastní velikost textu (dpi) nebo "Zvětšit nebo zmenšit text a další položky".
VELKÁ, NEBO MALÁ BATERIE?
Většina notebooků v tomto testu byla vybavena akumulátory s kapacitou 48 Wh, což znamená, že většina notebooků této kategorie má slabší baterii než levné netbooky, které se většinou dodávají s 56Wh akumulátory. Vítězný Dell Inspiron 1558 byl vybaven volitelně dokoupitelnou 85Wh baterií, která na úkor celkových rozměrů a hmotnosti notebooku zvyšuje jeho výdrž. Možnost dokoupit akumulátor s vyšší kapacitou je většinou omezena jen na dražší, korporátní a profesionální notebooky.
INTEGROVANÁ, NEBO DEDIKOVANÁ GRAFIKA?
Dedikovaná grafická karta zvyšuje výkon počítače pouze v náročných 3D aplikacích, jak ukazuje benchmark 3DMark 06. Běžné programy (včetně benchmarku PCMark Vantage) pracují stejně rychle jak se slabší integrovanou, tak rychlejší dedikovanou grafikou.
PCMark Vantage
Integrovaná grafika 5 685 bodů
ATI Mobility Radeon HD 5650 5 734 bodů
3DMark 2006
Integrovaná grafika 1 616 bodů
ATI Mobility Radeon HD 5650 7 179 bodů
JAK CHIP TESTUJE
Na celkový výsledek testovaných notebooků má velký vliv hodnocení mobility, tedy rozměrů, hmotnosti a výdrže.
25 % MOBILITA
25 % VÝBAVA
20 % ERGONOMIE
20 % VÝKON
10 % DISPLEJ