Přejít k hlavnímu obsahu

Všemocný USB flash disk

NA DVD

WSCC stačí přenést na USB flash disk, zde jej spustit, a program si sám stáhne aktuální verze požadovaných programů.
Program najdete pod indexem Powerstick.

Všemocný USB flash disk

Tři superbalíčky na jediném disku: Připravte si USB disk s nástroji Sysinternals, NirSoft i Microsoft. Jedním kliknutím!
VRATISLAV KLEGA

Nejlepší utility pro váš systém? Nyní je všechny můžete mít na USB disku. Stačí jen několik kliknutí, a ze svého USB disku uděláte mocný nástroj, se kterým získáte perfektní kontrolu nad počítačem. Na disku budete mít 240 úžasných nástrojů, které vám pomohou dostat ze systému naprosté maximum. Jedná se o výběr programů od společností NirSoft, Sysinternals a Microsoft.
Specializované nástroje umí doslova kouzla. Nechybí pokročilé možnosti analyzování cookie souborů i u prohlížeče Google Chrome, specializované utility pro čtení hesel, nástroje na kontrolu hardwaru i editaci registrů. Nástroje z Windows pro kontrolu disku nebo prohlížení událostí vedle těchto specializovaných utilit vypadají jako z doby kamenné.
Velkou výhodou je, že pro vytvoření takového disku stačí doslova několik kliknutí. Na Chip DVD najdete speciální nástroj Windows System Control Center (WSCC), který stačí zkopírovat na USB flash disk, spustit, a jedním kliknutím stáhnete všechny nástroje z internetu přímo na USB disk. To je maximální komfort!
Nemusíte mít ani strach, že se v množství nástrojů ztratíte. Jsou přehledně řazené do kategorií, podporováno je i vyhledávání. Pokud tedy víte, že hledáte třeba "Process Explorer", stačí název zadat do vyhledávacího řádku, a program jej najde. Nechybí ani funkce pro automatickou aktualizaci, díky které budete mít všechny nástroje stále aktuální.

Všemocný disk: Výroba

Příprava našeho univerzálního disku je velmi jednoduchá. Vezměte USB flash disk, připojte jej k počítači a z Chip DVD na něj zkopírujte WSCC. Nyní se ujistěte, že jste připojeni k internetu. Z USB disku spusťte soubor wscc.exe a klikněte na "OK". Spustí se "Update Manager" a vypíše, že k dispozici je 240 nových programů. Ty budou automaticky označené, takže stačí kliknout na "Install ". Stažení potvrdíte kliknutím na "Yes". Nyní se začnou jednotlivé utility stahovat. Nebude to trvat dlouho, jelikož všechny utility dohromady mají pouze 50 MB.
Upozornění: Některé antivirové programy mohou blokovat instalaci některých aplikací s tím, že se jedná o potenciálně nebezpečný software. Problém je v tom, že tyto utility opravdu dělají věci nad rámec běžného užívání PC, když třeba dešifrují hesla, klíče k Wi-Fi apod. O viry se však nejedná.
Řazení nástrojů je velmi logické a přehledné. Stačí spustit WSCC, a uvidíte levé menu, ve kterém je jednoduché se vyznat. Třeba vyberete "Sysinternals | Process". Uvidíte nástroje, které slouží pro práci s procesy ve Windows. Nechybí tak nástroj pro kontrolu, které procesy se spouští spolu s operačním systémem, seznam načtených DLL knihoven, monitoring otevřených portů a samozřejmě také Process Explorer, což je vůbec nejlepší nástroj pro sledování běžících procesů, jaký můžete na Windows mít. Výhodou toho, že tyto nástroje máte na svém USB flash disku, je právě to, že je můžete spustit na jakémkoliv PC. Stěžuje si váš kamarád, že jeho počítač extrémně dlouho startuje? Stačí vložit USB disk, spustit "Autoruns" a vyškrtat všechen nepotřebný balast.
WSCC má další obrovskou výhodu. Stačí jej spustit a v pravém horním rohu kliknout na tlačítko "Updates ". Během několika sekund program zkontroluje, zda není k dispozici novější verze utility, a pokud je, tak ji stáhne a nainstaluje. Díky tomu budete mít k dispozici vždy aktuální nástroje.

Sysinternals: Za rychlejší Windows

Nástroje z balíku Sysinternals jsou určeny pro opravdové odborníky. Jejich pomocí zrychlíte systém, odstraníte nepotřebné procesy a třeba i zrychlíte internet.
Právě nástroj "Autoruns" dokáže rapidně zrychlit start operačního systému. Jakmile nástroj spustíte, bude přepnut do záložky "Everything". Zde uvidíte všechny položky, které se spouští spolu s operačním systémem. Čím rychleji by měl systém startovat, tím více položek musíte odkliknout. Nejprve zrušte veškerý balast, jako jsou různé toolbary a programy, které nepoužíváte. Rovněž různé "podpory" webových kamer, myší, tiskáren, grafických karet a dalšího hardwaru jsou zbytečné, také můžete zrušit jejich zatržení. Pokud si nejste jisti, co konkrétní položka dělá a k čemu patří, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte "Search online". Název procesu se zadá do Googlu a zde pak můžete vyhledat, o jaký nástroj se jedná.
Po novém restartu počítače byste měli zaznamenat rapidně rychlejší spuštění, ale také rychleji reagující systém. I tak však doporučujeme spustit další nástroj, "Process Explorer". A budeme odhalovat další žrouty systémového výkonu. Zvolte "View | Select Columns " a na záložce "Process Performance " vyberte "CPU Cycles". Potvrďte kliknutím na "OK". Ve sloupečcích pak klikněte na "Cycles", aby se seřadily hodnoty sestupně. Hodnoty "System Idle Process, "System" a "Interrupts" můžete ignorovat, ale hned další proces pod nimi bude největší žrout procesorového času, respektive výkonu procesoru. To je proces, který vám nejvíce užírá výkonu. Počítače však nezpomalují jen procesy, které ždímají procesor. Dnešní procesory jsou beztak neuvěřitelně výkonné. Slabým článkem dnešních PC jsou magnetické disky. Proto opět vyberte "View | Select Columns" a na záložce "Process I/O" zatrhněte položky "Reads" a "Writes". Obě položky pak můžete seřadit od největšího, a zjistíte, který proces nejvíce vytěžuje úzké hrdlo systému. Pokud se vám zdá, že vaše připojení k internetu je pomalé a někdo z něj "odčerpává", zatrhněte na záložce "Process Network" položky "Receives" a "Sends". Pak uvidíte, který proces, potažmo která aplikace nejvíce využívá připojení k internetu.
A co dělat, když odhalíte žrouty systému? Jednoznačné doporučení: Pryč s nimi! Programy, jako jsou iTunes, Adobe Reader nebo různé obrovské bezpečnostní balíky, dokážou zpomalit i nejrychlejší počítače. Přitom ke všem softwarovým obrům existují štíhlé a bezplatné alternativy.

NirSoft: Stabilizace Windows

Když už máte z Windows odstraněný balast, můžete se pustit do zajištění stabilizace systému. S tím pomohou aplikace od společnosti NirSoft.
Po pádu aplikace použijte nástroj "AppCrashView", který pomůže odhalit, co přesně stálo za zhroucením. Spusťte AppCrashView, najděte daný proces v seznamu a zvolte "File | Properties". Zobrazí se, kdy přesně aplikace spadla, a v tabulce rovněž uvidíte cestu k logu, ve kterém je popsáno, proč vlastně aplikace spadla.
Pokud je problém hardwarového charakteru, zkuste utilitu DriverView. Ta podá veškeré informace o ovladačích. Výhodou je, že veškeré ovladače můžete seřadit podle data změny, takže pokud se problém s hardwarem objevil v posledních dnech, můžete lehce najít, zda nebyl ovladač aktualizován nebo zda s ním nebylo manipulováno.
V části "Password Recovery" najdete množství nástrojů, které vám pomohou odkrýt hesla, která si nepamatujete. Asterisk Logger odhalí heslo které je skryté za hvězdičkami. Praktický je také nástroj PstPassword. Ten dokáže vytáhnout heslo z e-mailového účtu, který máte v Outlooku.

Microsoft: Windows pod palcem

Pro dokonalou diagnostiku systému potřebujete originální nástroje, které dodává přímo Microsoft. Jedná se o nástroje, které často bývají součástí operačního systému, ale jsou před uživatelem dobře zamaskované. Zvolíte-li "Administrative Tools | Resource Monitor", spustí se nástroj pro sledování prostředků. Zde okamžitě vidíte, jak a čím je počítač zatížený. Event Viewer neboli Prohlížeč událostí vám zase pomůže odhalit problémy systému, hardwarové i softwarové konflikty. Při hledání nestabilit v systému se bez tohoto nástroje rozhodně neobejdete. V části "Network" najdete výběr programů, které znáte z Windows, jako je ipconfig, ping, tracert nebo netstat. V tomto případě se ale spouští v komfortnější konzoli.
WSCC zkrátka nabídne nástroje, které ocení každý IT profesionál. Je to takový švýcarský nůž, se kterým můžete úplně všechno. Ve sloupečcích okolo článku najdete stručnou charakteristiku klíčových nástrojů.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ


NEJLEPŠÍ TUNINGOVÉ NÁSTROJE ZE TŘÍ SVĚTŮ
Přinášíme přehled tuningových nástrojů od Sysinternals, NirSoftu a Microsoftu. Co tyto drobné utility umí?
SYSINTERNALS
Autolog     Automaticky přihlásí uživatele do Windows, což šetří čas.
Autoruns     Zobrazí všechny programy, služby a moduly, které se spouští se systémem.
BGInfo     Na tapetu systému zobrazí důležité systémové informace.
CacheSet     Urychlení možnosti nastavit velikosti cache paměti.
Contig     Defragmentace nejčastěji používaných souborů.
Desktops     Přidá desktopu další čtyři volně konfigurovatelné plochy
DiskMon     Zobrazení podrobných informací o pevném disku.
Disk Usage     Zobrazuje práci disku nad konkrétními adresáři.
LoadOrder     Zobrazí pořadí načítaných ovladačů při startu systému.
Page Defrag     Defragmentace stránkovacího souboru a registru.
Process Explorer     Zobrazí všechny procesy a knihovny DLL, které běží v systému.
Process Monitor     Zobrazení aktivních procesů, knihoven a souborů.
PsService     Zobrazí informace o běžících službách Windows.
ShellRunas     Spouštění programů jako s právy jiného uživatele přes kontextové menu.
TCPView     Pomůže odhalit programy, které komunikují v síti.
NIRSOFT
AppCrashVIew     Ukazuje, co stojí za pádem nebo zamrznutím aplikace.
BluescreenView     Analyzuje log vytvořený při pádu operačního systému.
CleanAfterMe     Odstraňuje dočasné soubory, cookies a soubory z koše.
CurrProcess     Zobrazí všechny běžící procesy a k nim patřící knihovny.
DeviceIOView     Zobrazuje výměnu dat mezi programy, soubory a ovladači.
DevManView     Alternativní správce hardwarových komponent
DiskSmartView     Informuje o kondici pevného disku.
DownTester     Měří rychlost připojení k internetu pomocí různých URL.
DriverView     Zobrazí seznam všech ovladačů nahraných v systému.
ExploreStart     Umožní jednoduché znovuspuštění procesu "explorer.exe".
FoldersReport     Podrobný popis o mechanikách, jednotkách a adresářích.
InjectedDLL     Zobrazuje, který proces otevírá načtené knihovny.
InstalledCodec     Zobrazuje informace o nainstalovaných kodecích.
MonitorInfoView     Vypisuje důležité informace o monitoru
MyEventViewer     Jednoduchá alternativa k Prohlížeči událostí ve Windows.
MyUninstaller     Pečlivě odinstalovává nepotřebné aplikace.
ProcessActivityView     Zobrazuje, na které soubory a místa proces přistupuje.
RegScanner     Odstraňuje z registru neplatné klíče.
ServiWin     Zobrazí seznam všech služeb a ovladačů.
StartupRun     Zobrazí seznam programů, které se spouští se systémem.
USBDeview     Informace o USB zařízeních, které jsou nebo byly připojeny.
WhatisHang     Hledá nereagující aplikace nebo procesy.
WinPrefetchView     Pomáhá optimalizovat funkci Windows Prefetch.
WinUpdatesList     Zobrazuje seznam nainstalovaných aktualizací a záplat.
MICROSOFT
Chkntfs     Deaktivuje kontrolu disku po pádu nebo resetu
Chckdsk     Kontroluje integritu dat a fyzické chyby disku.
Computer Management     Řízení systému a připojených datových nosičů.
Disk Cleanup     Odstraňuje nepotřebné soubory z disku.
Disk Defragmenter     Defragmentuje pevný disk a tím zvyšuje rychlost.
EventViewer     Pomáhá s analýzou startu systému.
Netstat     Informuje o otevřených a aktivních síťových spojeních.
Performance     Monitor Zobrazuje zatížení a výkon systémových komponent.
Registry Editor     Umožňuje editaci registru operačního systému.
Resource Monitor     Zobrazuje zatížení CPU, pevného disku, paměti a sítě.
Services     Zobrazí seznam všech služeb v systému.
System Information     Zobrazí informace o nainstalovaném hardwaru a softwaru.
System Restore     Vytváří body obnovy a také dokáže systém obnovit.
Task Manager     Zobrazuje běžící procesy a vytížení procesoru jednotlivými procesy.

Foto: Strukturovaně Process Explorer zobrazuje všechny běžící procesy s veškerými detaily.

Foto:  240 tuningových nástrojů: Pro analyzování, optimalizaci a vylepšení. Fungují od XP až po Windows 7.
Foto:  Analýza pádu AppCrashView ukazuje, která aplikace nefungovala 1 a kde je log této události 2