Vše zasíťováno
Váš počítač může komunikovat s více přístroji, než si myslíte. Ukážeme vám, jak pomocí Windows 7 postavit bezdrátovou supersíť.
VRATISLAV KLEGA
Jednu skvělou funkci dokázal Microsoft ve Windows 7 šikovně zamaskovat: Domácí skupinu. Její pomocí je možné mezi počítači velmi jednoduše sdílet soubory, ale také multimediální obsah. Je třeba možné streamovat hudební soubory, které máte v Knihovně, do zařízení, které neběží na Windows – třeba do hi-fi sestavy. Díky našim profesionálním trikům využijete naplno možností Windows 7 a ze své sítě vytvoříte supersíť, která bude zahrnovat i rádio a televizi. Vše přitom budete ovládat komfortně ze svého mobilního telefonu. A zatímco vy se budete dívat na svůj oblíbený film, váš digitální fotoaparát bude bezdrátově nahrávat fotografie z dovolené do vašeho PC. Do svého autorádia si připravíte USB flash disk s nejnovějšími písničkami a na smartphonu si zkontrolujete, zda už pračka doprala prádlo. Zní vám to jako hudba velmi vzdálené budoucnosti? Tento článek vás přesvědčí o tom, že takovou domácnost můžete mít už nyní.
Aby vše fungovalo, je třeba, abyste měli pořádný domácí router. Mají-li multimédia fungovat přes Wi-Fi, je nutné, aby byl router vybaven technologií 802.11n s rychlostí 300 Mb/s. My doporučujeme sáhnout po routeru Netgear WNDR3700. Ten má rychlou Wi-Fi, gigabitové porty, které nebudou brzdou sítě, a nabízí také 5GHz Wi-Fi síť, která je odolnější proti rušení. K USB portu tohoto routeru je možné připojit třeba USB disk a nasdílet ho do sítě.
Máte-li v okolí příliš mnoho Wi-Fi sítí, které se navzájem ruší, případně máte-li tak tlusté stěny, že jimi špatně prochází Wi-Fi signál, sáhněte při přenosu signálu po technologii Powerline. Homeplugy vytvoří dostatečně rychlou a stabilní síť. Pro většinu multimédií bude stačit homeplug o rychlosti 85 Mb/s (například WELL PTI-3014 za 1 407 Kč za pár), pokud uvažujete o streamování HD videa a chcete mít jistotu, že se video nikdy nebude trhat, sáhněte po homeplugu o rychlosti 200 Mb/s. Takový má v nabídce třeba D-Link, a to pod názvem DHP-303 cca za 2 500 Kč za pár.
Windows Domácí skupina: Přístup k souborům z každého počítače
Nové možnosti domácí skupiny ve Windows 7 umožňují jednoduše sdílet soubory, tiskárny i multimédia v celé síti, všem počítačům a zařízením. A je jedno, jestli jsou zařízení připojena kabelem, nebo přes Wi-Fi. Ukážeme vám, jak domácí síť správně nastavit.
NASTAVENÍ DOMÁCÍ SÍTĚ: Pro konfiguraci budete potřebovat minimálně Windows 7 Home Premium. Uživatelé, kteří třeba na netbooku používají verzi Windows 7 Starter, se sice mohou připojit do vytvořené domácí sítě, ale sami ji nemohou nastavit. Pro domácí síť představuje Home Premium ideální volbu.
DŮLEŽITÉ: Ještě než začnete domácí síť konfigurovat, ujistěte se, že jste do domácí sítě vůbec připojeni. Spusťte "Centrum síťových připojení a sdílení" a v části "Zobrazit aktivní sítě" uvidíte seznam síťových připojení. U svého připojení k internetu spatříte nápis "Domácí síť". Pokud byste místo toho viděli "Síť v zaměstnání " nebo "Veřejná síť", klikněte na tento nápis. Zobrazí se nové okno, v něm vyberte "Domácí síť".
Na hlavním domácím počítači poté zvolte "Start" a do vyhledávacího řádku zadejte "Domácí skupina". Otevře se nové okno pro nastavení domácí skupiny. V dolní části klikněte na "Zobrazit nebo vytisknout heslo domácí skupiny". Zde pak uvidíte desetimístný kód pro připojení skupiny. Opište si jej.
PŘIPOJENÍ DO SKUPINY: Nyní obejděte zbývající počítače v domácnosti a na každém otevřete stejně jako v předchozím případě "Domácí skupinu". Pokud už je počítač připojen do domácí skupiny, bude třeba jej odpojit: každý systém si totiž vytvoří vlastní domácí skupinu, a tak by měl každý počítač svoji skupinu. Ne že by sdílení mezi skupinami nefungovalo, ale takhle bude nastavení správné. Proto se odpojte od skupiny. Pak opět otevřete domácí skupinu a klikněte na "Připojit se". Zadejte desetimístné heslo a počkejte na dokončení nastavení. Tím bude síť nastavena.
SDÍLENÍ SOUBORŮ: Jakmile tímto způsobem nastavíte všechny počítače, stačí, když na kterémkoliv z nich otevřete "Tento počítač" a v levém menu rozevřete položku "Domácí skupina". Zde uvidíte všechny připojené (a aktuálně spuštěné) počítače. V tomto okamžiku můžete přistupovat k dokumentům v jednotlivých počítačích, ke sdíleným složkám, ale třeba také k připojeným tiskárnám.
Pokud některé standardně sdílené složky z knihoven nechcete sdílet, jednoduše zrušíte zatržení u nastavení sdílení. Jak ale přidat další složky, které chcete v síti sdílet? Jednoduše otevřete Tento počítač, na disku najděte disk a složku, kterou chcete sdílet, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte "Sdílet s | Domácí skupina". Na výběr ještě budete mít, jestli složku chcete sdílet jen pro čtení, nebo pro čtení a zápis. Ve druhém případě budou mít uživatelé ke složce plný přístup, včetně možnosti mazat soubory.
SDÍLENÍ NA DALŠÍ ZAŘÍZENÍ: Když nyní připojíte do sítě další zařízení, třeba multimediální přehrávač s podporou UPnP a certifikací DLNA, bude mít toto zařízení také přístup k multimédiím, která máte v knihovnách a která jsou nasdílená, a je jedno, jestli se jedná o televizor, hi-fi nebo Blu-ray přehrávač.
Pro správné nastavení otevřete Domácí skupinu a zde se ujistěte, že je zatržena položka "Vysílat datový proud obrázků, hudby a videí do všech zařízení v domácí síti". Nechcete-li, aby některé zařízení mělo neomezený přístup, klikněte na "Zvolit možnosti vysílání datového proudu médii". Zde uvidíte seznam UPnP přehrávačů v síti, standardně je u každého vybráno "Povoleno". Chcete-li pro některé zařízení upravit možnosti sdílení, klikněte na "Přizpůsobit" a zrušte zatržení u "Použít výchozí nastavení". Pak se vám zpřístupní velmi detailní možnosti pro sdílení pro konkrétní zařízení, včetně rodičovské kontroly.
Wi-Fi televizor: Udělejte i ze starého televizoru multimediální
Videa stažená do počítače s Windows 7 potřebujete rychle a jednoduše dostat na obrazovku svého televizoru. Jak na to? Existuje mnoho způsobů, včetně nákupu nového televizoru. Jde to však i mnohem levněji.
TELEVIZOR JAKO ZOBRAZOVAČ: Starší televizor, který nemá ve výbavě MPEG-4 kodeky, může posloužit jen jako zobrazovač. Jak do něj přenést obraz? Bylo by možné natáhnout dlouhý HDMI kabel od počítače nebo notebooku, to ale není vůbec pohodlné. Cca za 2 200 Kč si můžete koupit Netgear PTV1000 s funkcí Push2TV. Malou krabičku připojíte HDMI kabelem k televizoru a svůj počítač nebo notebook připojíte bezdrátově díky technologii "Intel Wireless Display". Touto technologií jsou vybaveny všechny počítače (především notebooky) s novými procesory řady "Intel Core-i" a Wi-Fi kartou značky Intel. Co je na tom vůbec nejlepší, je to, že přehrávání pak můžete ovládat ze svého chytrého mobilního telefonu. Klidně si tedy spustíte na televizoru video z YouTube nebo Stream.cz. Jak se počítač ovládá z mobilu, to popisujeme v článku na straně 48.
TELEVIZOR S PŘEHRÁVAČEM: Vše je ještě jednodušší, pokud máte chytrou televizi, kterou připojíte do své domácí sítě, a ta sama přehraje filmy, které máte na počítači uložené. A ještě lepší je, umí-li se televizor sám připojit do internetu a přehrávat tak třeba videa z YouTube. Potom ani nemusíte mít spuštěný počítač.
Televizory, které umí všechno zmíněné, pochází třeba od výrobce LG z řady LE5500. Řada těchto televizorů se vyrábí o velikosti od 22" do 55", takže si vyberete podle svých potřeb. Televizory podporují YouTube, díky certifikaci DLNA je připojení do sítě a přehrávání multimediálního obsahu opravdu jednoduché. Líbilo se nám, že televizor bez problémů přehrál každý formát, včetně oblíbeného MKV s videem ve vysokém rozlišení. Ani české titulky nejsou žádným problémem, jejich velikost lze měnit v několika krocích.
Zajímavé jsou také televizory značky Samsung vybavené funkcí Internet@TV. Ty také nabízejí plnou konektivitu do internetu a díky plug-inům se funkce televizoru dále rozšiřují, takže je třeba možné sledovat archiv televizních stanic, které jej mají na internetu, včetně archivu České televize, který je dostupný prostřednictvím internetových stránek www.ivysilani.cz.
SAMOSTATNÝ PŘEHRÁVAČ: Další možností je, že svůj televizor doplníte o přehrávač multimédií. Ten většinou stojí méně, než kolik je příplatek za televizor vybavený přehrávačem, ke všemu toho nabídne víc. Nevýhodou je pak trpící ergonomie – máte další zařízení, další dálkový ovladač.
Jedním z nejlepších přehrávačů je AVerLife Extreme Vision cca za 4 500 Kč. Ten má certifikaci DLNA, bez problémů tedy přehraje jakkoliv obsah, který máte v počítači. Samozřejmě se připojuje HDMI kabelem, problémem tedy není ani video ve vysokém rozlišení. AVerLife nemusí být připojen jen LAN kabelem, má dva USB porty, k jednomu je možné dokoupit Wi-Fi dongle, takže se připojí i k bezdrátové síti.
Největší výhodou tohoto zařízení je, že opravdu funguje: bez nastavování, konfigurací a různých hrabání se v menu. To u konkurenčních zařízení není samozřejmostí.
INTERNET NA TELEVIZI: Na začátku prosince začal D-Link na českém trhu prodávat svůj multimediální přehrávač nazvaný Boxee Box. Malá multimediální kostka běží na Linuxu a přehraje jakýkoliv formát videa, který máte uložený na USB disku nebo kdekoliv v síti: na NAS serveru nebo na počítači. Jelikož pochází od D-Linku, je pochopitelně přítomná Wi-Fi, v zařízení je integrovaná karta 802.11n. Samozřejmostí je přehrávání videí z různých zdrojů v internetu, jako je třeba YouTube, oproti konkurenci má navíc webový prohlížeč. Ten podporuje i flashová videa, takže není problém brouzdat pomocí D-Linku na internetu a přehrávat videa na webových stránkách. Integrovaný je i klient pro Facebook.
Na první pohled vypadá ergonomie báječně, dálkové ovládání má ze spodní části QWERTY klávesnici, jenže poskakování po stránce pomocí šipek je opravdové peklo. Nechápeme, proč u takto vymakaného zařízení nedal výrobce na dálkový ovladač také touchpad nebo trackball. Ovládání by vypadalo úplně jinak. Vysoká se nám zdá i cena, která činí 8 000 Kč. Za tyto peníze už můžete koupit miniaturní PC s procesorem Atom, operačním systémem na bázi mediacentra i s bezdrátovou klávesnici s myší.
HERNÍ KONZOLE: Populární Xbox od Microsoftu nemusí sloužit jen pro hraní her, může se stát také velmi dobrým mediacentrem, přes které můžete třeba sledovat i televizní vysílání, pokud máte v počítači televizní kartu. Xbox 360 je dokonce možné rozšířit o Wi-Fi kartu 802.11n.
Zvuk: Streamování z PC do hi-fi pomocí Windows 7
Celé portfolio řešení pro hudbu z PC má v nabídce Logitech: jeho řada Squeezebox nabídne každému to, co potřebuje.
RÁDIO: Logitech Squeezebox Radio nabídne to, co čekáte od běžného rádia. Bez dlouhého nastavování hraje, aniž byste jej museli připojovat k aparatuře nebo jej nějak složitě nastavovali. Jen jej připojíte do Wi-Fi. Díky LCD displeji je ovládání velmi jednoduché. Zařízení přehrává internetová rádia i multimediální obsah, který máte v PC. Dokonce nechybí ani přístup k různým on-line službám. Cena rádia se pohybuje kolem 4 500 Kč.
CLASSIC: Logitech Squeezebox Classic je určen pro audiofily: má i digitální zvukové výstupy, takže jej snadno připojíte ke svému receiveru. Nejkomfortněji se přehrávač ovládá přes webové stránky, takže můžete pro ovládání použít smartphone nebo přímo počítač. Výhodou je, že tak můžete být třeba v obývacím pokoji a z přehrávače umístěného v pracovně pouštíte hudbu do ložnice. Díky Wi-Fi nejsou žádné limity. Zařízení je možné ovládat i pomocí dálkového ovladače, ale pro tyto případy se hodí následující řešení. Classic stojí kolem 5 000 Kč.
S LUXUSNÍM OVLÁDÁNÍM: Logitech Squeezebox Duet má skutečně luxusní dálkové ovládání s LCD displejem. Komu připadá ovládání přes webové rozhraní už zbytečně komplikované, může sáhnout po tomto modelu. I Duet má digitální zvukové výstupy, poradí si s hudbou uloženou kdekoliv. Cena se pohybuje kolem 8 000 Kč.
Telefon: Nahradí dálkové ovládání
Nové smartphony od Applu nebo se systémem Android skvěle doplní vaši domácí supersíť.
IPHONE A ANDROID: Pro telefon značky Apple je k dispozici mnoho aplikací, které zvládají DLNA/UPnP. Díky tomu telefon poslouží jako přehrávač obsahu, který máte v síti. Komu by se ale chtělo doma poslouchat hudbu z iPhonu? Proto je zde aplikace PlugPlayer, pomocí níž můžete přímo z iPhonu ovládat kompatibilní multimediální centrum. Stejný program je dostupný také na Android Marketu.
Kdo chce pro Android bezplatné řešení, ten může sáhnout po velmi vydařeném nástroji Gmote 2.0.
NOKIA: Zde funguje UPnP již od dob modelu E51. Klient pro přehrávání pracuje velmi dobře, když jste tedy doma na Wi-Fi, můžete přehrávat veškerou hudbu, kterou máte v síti.
Fotoaparát: Obrázky přímo do počítače
Jen málo fotoaparátů je vybaveno Wi-Fi, aby bylo možné fotografie posílat přímo do počítače. Ukážeme vám, jak tuto prémiovou funkci dostanete i do svého fotoaparátu.
DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT DO WI-FI SÍTĚ: Pokud si do fotoaparátu pořídíte paměťovou kartu Eye-Fi Connect X2 Wi-Fi, už nikdy nebudete muset připojovat fotoaparát kablíkem k počítači nebo vytahovat kartu. Tato paměťová karta totiž obsahuje Wi-Fi klienta. Ten se připojí do vaší Wi-Fi sítě a pomocí obslužné aplikace, dodávané s kartou, přenesete snímky z karty do počítače. Karta je navíc velmi inteligentní: když na ní začne docházet místo, může postupně odmazávat staré fotky, které již byly přeneseny do počítače. Za model s kapacitou 4 GB zaplatíte cca 1 700 Kč.
Dáváte-li přednost vestavnému řešení, sáhněte po fotoaparátu Samsung ST80 za 5 000 Kč. Ten je vybaven Wi-Fi již z výroby, má certifikaci DLNA, takže bez problémů přehrajete fotografie na televizi – bez jediného kabelu.
HLÍDAČ: Chcete vědět, co se děje v garáži nebo v dětském pokoji? Pak sáhněte po IP kameře. Pro domácí uživatele bude stačit levný AirLive WL-2000CAM (cca 3 000 Kč). Kamera má integrované bílé LED pro přisvětlení v úplné tmě, mikrofon snímá také zvuky, a pokud ke kameře připojíte reproduktor, můžete pomocí obslužného softwaru přenášet svůj hlas také do kamery, potažmo reproduktoru. Kamera je samozřejmě UPnP a díky RSTP protokolu můžete obraz z ní sledovat i v mobilním telefonu.
Tiskárna: Dostupná i pro iPad a jiná zařízení
Tisknout na síťové tiskárně můžete ze všech počítačů – to je samozřejmost, když ji máte v síti. Výrobce tiskáren HP ale přináší řadu funkcí, jako je ePrint nebo TouchSmart, které nepotřebují k tisku osobní počítač. Kromě toho, že tak můžete na domácí tiskárně tisknout odkudkoliv z internetu (třeba ze svého počítače v práci), je možné tisknout přímo i z chytrých zařízení, jako je třeba iPad.
Máte-li USB tiskárnu, můžete ji připojit k domácímu routeru, pokud je vybaven USB portem, tím ji nasdílíte do sítě. Nemáte-li router s USB, můžete si zakoupit samostatný printserver. ZyXEL NPS-520 přijde cca na 1 500 Kč, zapojíte jej do sítě a k jeho USB portu připojíte tiskárnu, podporována jsou i multifunkční zařízení.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ
Foto: Komunikační centrála: Domácí síť je základem. Funkci nabízí všechna Windows 7. Připojení je velmi jednoduché
Centrála – Router připojen
Netgear WNDR3700
Hardwarový základ sítě
Dokonalý domácí router. Nabízí rychlou Wi-Fi, oddělenou 5GHz síť, je vybaven USB portem a rychlými gigabitovými porty.
Cena: cca 2 700 Kč
www.netgear.cz
5 CEST - TV připojena
1
LG LE5500
Wi-Fi televizor
Tato série televizorů se umí bezdrátově připojit do sítě a přehraje všechny formáty, včetně těch ve vysokém rozlišení.
Cena: od 7 500 Kč za 22" model do 40 000 Kč za 55" model
www.lge.cz
2
AVermedia AVerLife Extreme Vision
Přehrávač pro vaši televizi
Přehraje všechny typy videí.
Cena: cca 4 400 Kč
www.avermedia.eu 2
3
Xbox 360
Multimediální konzole
Microsoftská herní konzole dobře poslouží i jako přehrávač videa.
Cena: cca 5 400 Kč
www.microsoft.cz 3
4
D-Link DHP-303
Síť přes elektriku
Síť přes elektrické dráty je stabilnější než Wi-Fi a nabízí dostatečnou rychlost i pro náročné HD video.
Cena: cca 2 500 Kč za pár
www.dlink.cz
5
D-Link Boxee Box
Multimediální kostka
Nový přehrávač od D-Linku přehraje všechny formáty z vaší sítě a umí i surfovat na internetu.
Cena: cca 8 000 Kč
www.dlink.cz
2 CESTY - Audio připojeno
1
Logitech Squeezebox Duet
Pro náročné posluchače
Model Duet nemá reproduktor, jen výstupy (analogové i digitální). Je tak určen pro náročnější posluchače.
Cena: cca 8 000 Kč
www.logitech.cz
2
Logitech Squeezebox Radio
Samostatný přehrávač
Rádio od Logitechu se jednoduše připojí do sítě a hned hraje. Skvělá volba pro méně náročné uživatele.
Cena: cca 4 500 Kč
www.logitech.cz
3 CESTY - Mobil připojen
1
Apple iPhone 4
Komfortní dálkové ovládání
Pro iPhone existuje spousta aplikací, které z něj udělají komfortní dálkové ovládání multimédií.
Cena: cca 15 000 Kč
www.apple.cz
2
Gmote
Luxusní ovládání
Aplikace Gmote určená pro telefony Android může fungovat jako dálkové ovládání vašeho počítače, se zaměřením na multimédia.
Cena: zdarma
www.gmote.org
3
Nokia E51
Jeden z prvních přehrávačů
Nokia E51 patří mezi první multimediální telefony, které přehrají multimédia uložená v síti.
Cena: cca 4 500 Kč
www.nokia.cz
3 CESTY Foto připojeno
1
Samsung ST80
Fotoaparát s Wi-Fi
Kompakt je vybaven bezdrátovou sítí, takže promítne fotografie i bez drátů.
Cena: cca 5 000 Kč
www.samsung.cz
2
Airlive WL-2000CAM
Pozorovací oko
IP kamera má dokonce i mikrofon a při špatných světelných podmínkách si umí přisvítit.
Cena: cca 3 000 Kč
www.airlive.cz
3
Eye-Fi Connect X2 4 GB
Wi-Fi pro každý fotoaparát
SD karta přenáší data přes Wi-Fi přímo do počítače.
Cena: cca 1 700 Kč
3 CESTY - Tiskárna připojena
1
HP Photosmart Wireless B110a
Bezdrátová tiskárna
Bezdrátová tiskárna může tisknout i tak, že na ni pošlete e-mail.
Cena: cca 2 000 Kč
www.hp.cz
2
Apple iPad
iPad může tisknout
Stačí pár triků, a přímo z iPadu můžete tisknout na tiskárně.
Cena: cca 13 000 Kč
www.apple.cz
3
ZyXEL NPS-520
Síťový tisk i pro starou tiskárnu
Print server od ZyXELU vytvoří z USB tiskárny síťovou, která nebude závislá na PC.
Cena: cca 1 500 Kč
www.zyxel.cz
Router jako zálohovací centrála
Mnoho moderních routerů, včetně námi doporučovaného Netgearu, je vybaveno USB portem, ke kterému je možné připojit USB disk. Ten pak může sloužit jako místo pro ukládání záloh.
Zálohování je opravdu otravné, obzvláště pokud musíte pokaždé připojovat nějaký externí disk, na který kopírujete fotografie, kontakty, dokumenty… Jak zálohovat co nejpohodlněji?
USB DISK
Jednou z možností je, že USB disk připojíte přímo k routeru a zálohovat budete na něj – ze všech počítačů. A ještě k tomu může tento disk posloužit jako místo pro ukládání multimédií – multimediální přehrávač z něj bude přehrávat hudbu, video i fotografie, které jsou zde uložené. Vhodným diskem může být třeba Western Digital My Passport Essential. Tento 2,5" pevný disk má kapacitu dostatečných 500 GB a pořídíte jej cca za 1 700 Kč. Je vybaven portem USB 3.0, takže v případě, že budete rychle potřebovat zazálohovat/obnovit větší množství dat, jednoduše jej připojíte k USB 3.0 portu a data poběží plnou rychlostí. U routeru nebude disk potřebovat externí napájení, navíc si sám řídí spotřebu, takže když jej nebudete používat, tak se sám uspí.
ČÍM ZÁLOHOVAT
V každém vydání Chipu vám na DVD přinášíme plnou verzi profesionálního zálohovacího programu. Tentokrát je to plná verze nástroje Ocster Backup Pro 5. Jedním kliknutím dokáže zazálohovat všechny dokumenty, které máte na pevném disku v různých adresářích, dokáže je zašifrovat a zkomprimovat. Díky funkci "automatic pausing" zálohuje jen tehdy, pokud vás tím nebrzdí od práce. Samozřejmě podporuje automatické zálohování, takže parametry zálohy nastavíte jen jednou, a už nikdy se nemusíte o zálohování starat. Do zálohy ukládá i starší verze souborů, takže se můžete vrátit k dříve zálohované verzi dokumentu.
Ocster Backup Pro 5
Jednoduché zálohování
Program je vhodný především pro zálohování dokumentů a fotografií, funguje rychle a jednoduše.
Cena: běžně 40 eur, zdarma na Chip DVD
www.ocster.com
Úsporný: NAS jako datové centrum
Řešení sítě musí být také úsporné. Pokud byste pro ukládání dat používali běžící počítač, vyšlo by vás to draho.
Běžný počítač s Windows 7 má spotřebu kolem 170 W. Pokud místo něj jako úložiště běží NAS server, bude mít spotřebu kolem 12 W. To je mnohem méně, než kolik mají vaše ostatní domácí spotřebiče ve stand-by režimu. Pokud tedy nejste dobrovolným sponzorem ČEZu, NAS se rozhodně vyplatí.
Naše doporučení: Synology DS-110j. Do tohoto úložiště je ještě třeba dokoupit pevný disk. Skvělou volbou bude Western Digital Caviar Green 1 000 GB za 1 400 Kč, který má velmi nízkou spotřebu, přitom je dostatečně rychlý.
Instalace a zprovoznění síťových úložišť značky Synology je velmi jednoduchá, zvládne ji i méně zkušený uživatel. K dispozici budete mít průvodce, který vás provede celým procesem nastavení. Přímo v nastavení si pak ještě můžete určit, po jaké době má Synology vypínat instalovaný pevný disk. To se provádí v menu "System". Naše doporučení: Pevný disk vypínejte po 30 minutách nečinnosti.
Wester Digital Caviar Green
Střídmý
Tato série disků se vyrábí až do kapacity 3 TB. Běžná spotřeba se pohybuje kolem 4 W, při plné zátěži pak kolem 8 W.
Cena: 1 400 Kč za 1TB verzi
www.wdc.com
Synology DS-110j
Úsporný server
Synology poslouží jak pro zálohování dat, tak jako místo, ze kterého budou brát přehrávače multimediální obsah.
Cena: cca 3 400 Kč
www.synology.cz
Tato zařízení budou brzy součástí vaší sítě
Bezdrátový svět zázraků nekončí u rádia nebo telefonu. Ukážeme vám poslední výstřelky skutečného hi-tech.
Yello Storm Meter
Spotřeba pod dohledem
Inteligentní elektrické hodiny zobrazují na počítači aktuální spotřebu energie. Stačí tak třeba zapnout televizor, a na počítači hned vidíte, o kolik se zvýšila spotřeba.
Cena: cca 80 eur,
www.yellostorm.de
Miele Superstronic
Wi-Fi pračka
Výrobce luxusních elektrospotřebičů, německý Miele, připravuje spotřebiče, které bude možné ovládat přes telefon.
Cena: nestanovena
www.miele.cz
Miele InfoControl Plus
Ovládání domácnosti přes iPhone
Pomocí speciální aplikace uvidíte, na jaký program pere myčka, kdy bude prádlo dopráno nebo jak dlouho už pečete v troubě.
Cena: zdarma
www.miele.cz
InDash CarPC
Počítač v autě
Místo autorádia můžete mít počítač s XP. 7" displej je motorizovaný a po vypnutí se schová.
Cena: cca 28 000 Kč
www.carict.com