NA DVD
Všechny zmíněné programy, které budete potřebovat pro opravu poškozených souborů, najdete na Chip DVD pod indexem Reapir. Navíc jsme přidali i několik speciálních nástrojů.
Všechno opravit
Poškozené soubory nebo Windows? To přece nevadí. Stačí jedno kliknutí, a vše je opraveno – tedy pokud máte ty správné nástroje.
MANUEL SCHREIBER
Když se zobrazí hláška, že soubor nelze otevřít, protože je poškozen, začínají pro uživatele těžké časy. Pokud neví, co přesně má udělat, k datům uloženým v souboru se už nedostane. Programy totiž odmítají s poškozenými soubory pracovat. Je-li poškozeno jen záhlaví souboru, ve kterém jsou různé identifikátory, popisy souboru a další informace, nemusí být ještě pryč samotná data. Jen je bude třeba vydolovat. A jak vlastně vznikají poškození souborů? To je různé. Mohou za to pády systému, nedokončená stahování souborů nebo nekorektní konverze. Pak je třeba, aby nastoupil nástroj na opravu souborů. Je to jako s rozbitým talířem. Program musí najít fragmenty, které k sobě patří, a pak je slepí dohromady. Tam, kde něco chybí, použije "tmel". Taková analýza není vždycky jednoduchá, důležité je vytvořit soubor, který bude pro program čitelný. Na Chip DVD jsme pro vás přichystali nástroje, které soubory opraví, a v následujícím návodu vám ukážeme, jak se to dělá. Výhoda: Většina programů funguje zcela automaticky. Stačí tak jedno kliknutí, a soubor je opravený. Navíc vám ukážeme, jak opravit nefunkční BIOS na základní desce či rozpadlou partition tabulku i co s Windows, která již nechtějí bootovat.
AUTOR@CHIP.CZ
.mp3
MP3 Diags: Opravuje více než 50 typů chyb
Když přestane hrát vaše úžasná sbírka MP3 souborů, je to skutečně k vzteku. Zamrzí ale i to, když se u souboru pokazí ID tagy, takže nevíte, co je obsahem souboru. U MP3 může také dojít k poškození zvuku tak, že hudba hraje, ale ve velmi nízké kvalitě. Tyto a dalších padesát problémů dokáže opravit jediný nástroj, který najdete na Chip DVD – MP3 Diags. Stačí mu ukázat knihovnu s vašimi MP3 soubory , a program se o všechno automaticky postará – diagnostikuje problémy a udělá vše pro opravu. Samozřejmě provede zálohu originálů pro případ, že by se něco nepovedlo. Pokud chcete opravit jen jeden soubor, otevřete jej a klikněte na ikonu se symbolem noty. Poté klikněte na tlačítko s kladivem a číslem 4. Program opraví bitrate, podívá se na poškozený tag a opraví také hlavičku souboru. Většinu MP3 souborů tedy opravíte pomocí dvou kliknutí.
.avi
DivFix++: Odstraní poškozené snímky
Když stahujete video a nestáhnete jej celé, přehrávač jej odmítne přehrát. Přitom chybělo už třeba jen pár megabajtů, ve kterých byly beztak jen závěrečné titulky. Problém dokáže vyřešit nástroj DivFix++. Ten analyzuje soubor s videem a upraví index souboru tak, aby bylo video zase validní.
Ze všeho první klikněte na tlačítko "Preferences " a v části "Language" vyberte "Czech". Poté okno zavřete. Nyní klikněte na "Přidat soubory" a vyberte poškozený soubor, který chcete opravit. Pak klikněte na tlačítko "Opravit". Pokud ani po této opravě nebude možné soubor přehrát nebo třeba zůstane nehybný v půlce svého přehrávání, budete muset sáhnout po jiném nástroji. Na Chip DVD najdete nástroj DivXRepair, který k opravě používá velmi mocný Virtualdub. Pokud někde chybí snímky a film by zůstal nehybně stát, DivXRepair tuto část odstraní. Z našeho pohledu nabízí DivXRepair lepší výsledky než DivFix++. Pokud nevíte, který nástroj použít, vytvořte si kopie filmu a použijte na ně oba programy. Uvidíte, který podává lepší výsledky. Uživatelé používající soubory MKV najdou na Chip DVD nástroj MKV Repair Engine, který funguje velmi jednoduše.
NÁŠ TIP: Selžou-li popisované postupy, máte ještě jednu šanci – pomocí nástroje Avidemux můžete film zcela převést, třeba i do jiného formátu se zcela jiným kodekem. Takto vytvořený film bude čitelný. Problém je, že ovládání programu nepatří právě k jednoduchým.
.jpg
PixRecovery: Opravář obrázků
Když se nechce fotografie otevřít v prohlížeči obrázků, bude soubor "nakopnutý". Jednáli se o unikátní obrázek, o který nechcete přijít, neměli byste soubor házet do koše. Program PixRecovery dokáže poškozené obrázky opravit. Nástroj podporuje všechny důležité formáty: JPEG, TIFF, PNG a také profesionály používaný formát RAW. Podporuje většinu výrobců digitálních fotoaparátů. V programu otevřete poškozený obrázek a poté klikněte na "Recover". Na přání může program vytvořit kopii originálního souboru. Opravené soubory ukládá přímo na místo poškozeného (ve stejném formátu), případně může obrázek uložit jako nekomprimovaný soubor BMP.
.zip
ZIP Repair: Otevře archivy
Opravovat archivy je značně složité. Už z toho důvodu, že se soubory snaží být co nejmenší, je zde minimum redundance dat a každý bajt je velmi důležitý. Skvělé výsledky podává profesionální nástroj DiskInternals ZIP Repair. Uživatel jen ukáže poškozený archiv a také cílové místo. Program ukáže zabalený obsah, a co je možné opravit, to opraví. Vytvoří nový archiv, který bude obsahovat nepoškozené soubory.
NÁŠ TIP: WinRAR umí v nastavení komprese aktivovat funkci "Put Recovery Record" (Přidat záznam pro opravu). V nastavení pak zvolte, že data pro opravu mají mít 3 %. Archiv bude sice o 3 % větší (u 1GB souboru tedy asi 30 MB), ale bude-li soubor při přenosu poškozen, bude možné jej opravit přímo z programu WinRAR.
.pst
ScanPST: Autooprava
Odmítá-li se vám spustit Outlook, protože je poškozen soubor outlook.pst, můžete si pomoci přímo nástrojem od Microsoftu. Jmenuje se ScanPST a najdete jej v adresáři s instalací Office – Program Files\Microsoft Office\OFFICE1X. Dvojitě klikněte na soubor SCANPST. EXE a ukažte na poškozený soubor typu PST nebo OST. A kde se nachází soubor, který Outlook používá? Ten najdete přímo v něm. V Outlooku otevřete "Nastavení účtu", přepněte se do záložky "Datové soubory" a zde uvidíte přesnou cestu k souboru PST. Nakonec klikněte na tlačítko "Spustit".
Upozornění: Při opravě souboru musí být Outlook vypnutý. Pokud by to nepomohlo, můžete ještě vyzkoušet program "Nástroj pro opravu PST", který najdete na Chip DVD.
.doc
WordRepair: Záchranář textů
Záhadné znaky místo pečlivě připraveného životopisu? Dokumenty Wordu jsou velmi citlivé na poškození. Stačí jen malá chybka v souboru DOC, a Microsoft Word už nezobrazí soubor korektně. Problém ale pomůže vyřešit freewarový nástroj Word Repair. Ten opravuje všechny wordovské dokumenty od Wordu verze 6.0 až po verzi 2003. Dokumenty formátu DOCX, které vytváří Word 2007 a 2010, již nejsou podporovány, tyto verze Wordu ale již většinou dokážou samy otevřít i poškozený soubor.
.pdf
PDF-Tools.com: Přečte poškozené dokumenty
Soubory PDF patří k nejpoužívanějším dokumentům. Posílají se e-mailem, přenáší na vypálených CD, jejich poškození je tedy časté. Pokud se místo očekávaného dokumentu zobrazí jen chybová hláška nebo šedá plocha, bude nutné použít speciální nástroj na opravu. Ten tentokrát nenajdete na Chip DVD, protože se jedná o webovou službu. Stačí otevřít adresu https://www.pdf-tools.com/osa/repair.aspx a sem nahrát poškozený soubor. Ve free režimu přidá služba do dokumentu vodoznak. Na lehčí případy můžete použít nástroj PDFTK Builder, který najdete na Chip DVD. Stačí v něm otevřít poškozené PDF a uložit ho pomocí obvyklého "Save As".
DVD
Unstopable Copier: Přečte poškozená CD i DVD
Ještě před pár lety byly CD a DVD důležitými médii pro zálohování. Kdo chce dnes přečíst tyto vypálené soubory, ten narazí na potíže. Především laciné disky nemají dlouhou životnost. Výsledek: Pokud se pokusíte ve Windows zkopírovat data z takového disku, skončí to chybovou hláškou s tím, že soubory není možné zkopírovat. To je nevýhoda Windows: jakmile nějaká část není čitelná, kopírování skončí, i když třeba další data již čitelná jsou. Tento problém řeší program Unstoppable Copier (na Chip DVD). Ten si nedělá nic z toho, že data nejsou čitelná. Přeskočí je a jde dál. Díky tomu zachráníte z disku všechno, co se zachránit dá. Pro rychlé zkopírování média zvolte "Settings ", aktivujte "Undamaged Files First" a "Set Maximum Retries" nastavte na 0. Pokud jsou data velmi důležitá a nechcete se jich vzdát, použijte nástroj IsoPuzzle. Ten využívá k přečtení disku více mechanik – každá přečte něco a dohromady poskládají obraz disku.
BIOS
CMOS Clear: Původní nastavení BIOS
BIOS počítače je poměrně citlivý a nikdo by v něm neměl měnit nic, čemu skutečně nerozumí. Nebyli bychom ale správným národem kutilů, kdybychom se v něm tu a tam nepohrabali. Většinou se nestane nic drastického, výjimkou však nejsou ani případy, kdy po zásahu do BIOS přestane počítač zcela pracovat, dokonce se ani nespustí. V tom případě je třeba využít funkci "CMOS Clear", kterou má každá základní deska. Nejde ale o funkci softwarovou, nýbrž hardwarovou. Oddělejte tedy kryt počítače a najděte baterii, která BIOS napájí. Odpojte počítač z elektřiny, případně přepněte vypínač přímo na zdroji počítače do polohy 0. Podle správného postupu byste měli knoflíkovou baterii vyndat, často to však není třeba. Najděte krátké drátky (piny), které jsou v její blízkosti a které budou označené jako "CMOS Clear", případně nějakou podobnou zkratkou (CLR, C CMOS apod.). Na pinech najdete jumper, ten vytáhněte a přesuňte jej do druhé pozice (tím zkratujete jiné dva piny). Tento stav ponechte minimálně minutu, tím dojde ke smazání vašeho nastavení. Poté nezapomeňte vrátit jumper do původní polohy!
.rar
QuickPar: Konec chybám
RAR archivy bývají často rozděleny na desítky menších souborů. Problém je, že stačí, aby byl jediný soubor poškozený, a už se nedostanete k žádnému souboru, který je uložený v archivech. Nic není ztraceno, pokud si k archivům vytvoříte soubory PAR nebo PAR2, pomocí nástroje QuickPar. V souborech jsou uloženy kontrolní součty. Program využívá Solomonův algoritmus pro opravu chyb. Je-li pak jeden z balíčku poškozen, dokáže nástroj rychle a automaticky z těchto "paritních" souborů dopočítat správný soubor. Výhodou je, že celý proces funguje prakticky automaticky.
TestDisk: Opravte poškozený diskový oddíl
Stačí výpadek proudu ve špatný okamžik, a partition tabulka pevného disku je poškozená. Data na disku jsou nečitelná. Pak je třeba použít jiný systém pro záchranu dat. Taková záchrana není jednoduchá, ale ani nemožná. Vypalte ISO obraz disku operačního systému GParted Live z Chip DVD na prázdné CD nebo DVD. Z tohoto disku pak nabootujte počítač. Při zobrazení hlášky "Which mode do you prefer?" zvolte možnost "2". Nyní spusťte nástroj napsáním "testdisk" a potvrďte klávesou [Enter]. Pokud máte více disků, je třeba vybrat ten správný. Při výběru platformy zvolte "Intel ". Pokračujte volbou "Analyse" (viz obrázek). TestDisk začne na disku hledat diskové oddíly. Pokud nenajde tabulku, zvolte "Deeper Search". Stiskněte klávesu [P], zobrazí se nalezené struktury. Vyberte tu správnou. Tím zabráníte vytvoření nesprávné tabulky. Pomocí klávesy [Q] se dostanete zpět do přehledu. Pokud jste našli správný oddíl, potvrďte jeho zápis pomocí "Write".
Možnosti obnovení systému: Na porouchaná Windows
Když Windows přestanou fungovat, je to vždy nepříjemné. Naštěstí již dlouhou dobu mají Windows integrovány nástroje pro svou vlastní opravu, které fungují skutečně skvěle. Jejich použití je přitom velmi jednoduché – ještě než dojde k zavádění jádra operačního systému, mačkejte na klávesnici klávesu [F8]. Zobrazí se volby pro spuštění operačního systému. Zde zvolte "Poslední známá funkční konfigurace ", v tom případě dojde k obnovení stavu, kdy systém ještě fungoval. Složitější je situace, kdy BIOS vůbec nenajde zaváděč operačního systému; pak není možné ani zvolit funkci pro obnovu. V tom případě bude nutné použít instalační disk se systémem a pomocí něj systém opravit. Ve Windows XP bylo nutné dělat opravu pomocí konzole, sloužily k tomu příkazy "fixmbr", případně "fixboot". U Windows 7 je vše mnohem jednodušší. Nástroj pro opravu má již komfortní grafické rozhraní. Zde stačí zvolit položku "Oprava spouštění systému", a uživatel se o nic dalšího nemusí starat. Nástroj automaticky najde problém a odstraní jej. Také umí obnovit systém ze zálohy a provést diagnostiku paměti. Tím vyloučí možnost, že se jedná o chybu hardwaru.
NÁŠ TIP: Spíše než provádět různé opravy a obnovování je lepší "nakopnutý" systém celý přeinstalovat.