Přejít k hlavnímu obsahu

Více rychlosti za stejné peníze

Více rychlosti za stejné peníze

Čím rychlejší, tím levnější – v přepočtu za přenosovou rychlost. Kolik zaplatit za rychlý internet?
VRATISLAV KLEGA

Levný internet ve skutečnosti tak levný není. Pokud si přepočítáte poměr ceny a výkonu, tedy na kolik korun vás vyjde jeden megabit, zjistíte, že optické připojení je často tím nejlevnějším způsobem připojení. Přestože má řada uživatelů zažitou představu, že optické připojení je drahé, není tomu tak. V čem je tedy háček? Takový způsob připojení se vyplatí až v okamžiku, kdy chcete rychlosti v řádech desítek megabitů za sekundu. A přestože je lákavé mít přípojku 100 Mb/s, většina domácích uživatelů by takovou rychlost nedokázala využít a DSL jim zcela stačí. Anebo existuje lepší volba?

DSL: Internet pro masy

Jak ADSL, tak VDSL nabízí rozumný kompromis mezi cenou, kvalitou a spolehlivostí připojení. Jestliže u ADSL by ještě někdo mohl polemizovat, u VDSL to platí na 100 %. Vždyť za 600 Kč měsíčně nabízí 25 Mb/s, a to je solidní nabídka. Smůlu mají ti, kteří nebydlí v dosahu ústředny a na VDSL nedosáhnou. Pak za velmi podobnou cenu dostanou jen zlomek výše uvedené rychlosti, což už zase tak výhodné není.
V nejlepším možném případě zaplatíte za 1 Mb/s částku 24 Kč. Třeba u satelitního internetu služby ASTRA2Connect se s cenou za 1 Mb/s nedostanete pod částku 437 Kč – to je skoro 20× více a navíc jste omezeni FUP limitem.
To všechno jsou krásné ceny a ohromující rychlosti, ale je k vzteku, pokud na takovou rychlost nedosáhnete, protože jste příliš vzdáleni od ústředny nebo protože je kabelové vedení nekvalitní – s vysokým útlumem a přeslechy. V tom případě bude stačit tarif O2 Internet Optimal, který vyjde na 500 Kč a nabízí rychlost 16 Mb/s. Tato rychlost je však přístupná jen pro VDSL. Pokud máte jen ADSL, musíte se spokojit s 8 Mb/s. Jestliže bydlíte opravdu velmi daleko a rychlost vašeho internetu nepřesáhne 2 Mb/s, pak je zbytečné, abyste platili tuto cenu. Telefónica O2 má ještě jeden tarif, který na webových stránkách nijak neprezentuje, ale když pročtete (osmnáctistránkový) ceník, který je ke stažení, zjistíte, že za 400 Kč měsíčně můžete získat tarif Internet Start. Ten má rychlost právě 2 Mb/s. Poměr ceny a výkonu příliš dobrý není, za 1 Mb/s zaplatíte 200 Kč. Pokud tedy nedosáhnete aspoň na oněch 8 Mb/s za 500 Kč (1 Mb/s za 62,50 Kč), doporučujeme zvolit jinou technologii připojení.
Pořizovat ADSL a navíc se upisovat na nějakou dobu dnes rozhodně nemá význam. Příští měsíce budou patřit VDSL. Tato nová technologie nabídne vyšší rychlost, nižší latence a tím i kvalitnější připojení. VDSL zatím u nás nabízí jen Telefónica O2, službu spustila 9. května a do konce června si VDSL pořídilo 41 tisíc zákazníků. Druhý největší poskytovatel DSL služeb, T-Mobile, prozatím VDSL v nabídce nemá, ale na spuštění by mělo dojít již v tomto čtvrtletí.
Jak ADSL, tak VDSL můžete bez obav použít i pro sledování televize, kterou O2 také nabízí. U ADSL2+ je možné dosáhnout teoretické rychlosti až 25 Mb/s, ale jen na dobrých drátech a na krátkou vzdálenost. Naopak u VDSL je v současnosti nabízených 25 Mb/s pouze základní rychlost a očekáváme, že po nějaké době dojde k navýšení rychlosti. Jak se dosáhne vyšší rychlosti? VDSL2, které v současnosti Telefónica O2 používá, využívá šířku pásma pouze 8,5 MHz a tam, kde je to technicky možné, 17,7 MHz. VDSL2 však může mít šířku pásma až 30 MHz, teoreticky (za ideálních podmínek) je možné i na vedení dlouhém přes 700 metrů dosáhnout rychlosti přes 100 Mb/s. V praxi očekáváme, že O2 nabídne v další fázi zrychlování rychlost 36 Mb/s. Ta by měla být dostupná pro většinu zákazníků.
VDSL má proti ADSL další velmi příjemnou výhodu, a to rychlost uploadu – tedy to, co teče směrem od vás do internetu. Upload potřebujete v případě, že nahráváte někam soubory, odesíláte e-maily s velkými přílohami, případně pracujete přes VPN. U ADSL byla rychlost uploadu směšných 512 kb/s – teoretických, v praxi se spíše jednalo o nějakou čtvrtinu megabitu. U VDSL je situace mnohem lepší a nejvyšší tarif nabízí 2 Mb/s, které jsou skutečně dosažitelné. Taková rychlost pro činnost běžného uživatele opravdu stačí.

Kabel: Vždy výhodnější

Kdo má možnost pořídit si kabelový internet, ten tak většinou učiní. Finanční výhodnost je jasná. Tarif UPC Fiber Power nabízí 100 Mb/s za cenu 999 Kč, to znamená 1 Mb/s za cenu 9,99 Kč. Co se týče "běžnější" rychlosti, tarif UPC Fiber Power 25 vyjde na 599 Kč. Je tedy o 1 Kč levnější než O2 VDSL. Navíc má UPC akci, že za první rok zaplatíte jen 399 Kč – a závazek je na 12 měsíců. Při této akci přijde 1 Mb/s na 16 Kč. To je slušná cena a hlavně dobrá rychlost. Zatímco u O2 na zakoupenou rychlost většinou nedosáhnete (z důvodu vzdálenosti od ústředny nebo horší kvality kabelů), u UPC to nebude problém. Zde jsou nataženy nové kabely a vzdálenost zde nehraje prakticky žádnou roli. Pokud si tedy zakoupíte 25 Mb/s, rozhodně se nesetkáte s tím, že se nebudete moci přehoupnout přes 20 Mb/s – což se u VDSL stává celkem často.
UPC má poměrně agresivní cenovou politiku a nabízí spoustu zajímavých triple-play balíčků – internet, televizi a telefon. Ceníkové ceny navíc není třeba brát příliš vážně. Pokud se zavážete k používání služeb delší dobu, je možné s obchodníkem bez potíží dohodnout i o polovinu nižší cenu.
A jakou technologii vlastně UPC používá? Jedná se o EuroDocsis. U tarifů s rychlostí do 30 Mb/s se jedná o verzi 2.0, u tarifů s rychlostí 50 a 100 Mb/s je to EuroDocsis 3.0. Do budoucna už se bude nasazovat jen EuroDocsis 3.0.

Optické vlákno: Připojení budoucnosti

Jak se budeme k internetu připojovat za pár let? Měď bude hrát menšinovou roli. Prioritní budou optická vlákna. Jejich výroba je dnes již levnější (vyrábí se z plastu), jsou již relativně odolná a síť postavená na optickém vlákně má nepřekonatelné parametry. Pokud máte ve svém okolí providera, který nabízí FTTH (fiber to the home neboli vlákno do bytu), máte vyhráno. Poměr ceny a výkonu obvykle sráží všechny ostatní k zemi. Třeba poskytovatel RIO Media nabízí symetrickou (tedy stejná rychlost downloadu i uploadu) 100Mb/s linku za 675 Kč měsíčně. 1 Mb/s tak vyjde na 6,75 Kč. Akční nabídky, jako je 50 Mb/s za 237 Kč, jsou pak za cenu 4,74 Kč za 1 Mb/s zcela bezkonkurenční.
Optické sítě, které slouží pro přivedení do domu, mají dosah kolem deseti kilometrů, což je zhruba dvacetinásobek toho, co je ideální pro VDSL. A vzdálenost nemá žádný vliv na rychlost, data se pochopitelně pohybují "rychlostí světla".
100 Mb/s je základní rychlost, kterou optické vlákno nabízí. Ve skutečnosti nabídne desetinásobky této rychlosti. Úzkým hrdlem pak není "poslední míle připojení", tedy kabel mezi vaším počítačem a providerem, ale připojení providera do internetu. Třeba i česká jednička mezi providery – Telefónica O2 – má připojení "do internetu" o rychlosti 100 Gb/s (plus dalších 20 Gb/s je peering do sítě www.uloz.to). 100 Gb/s vypadá jako obrovská rychlost, ale pokud si uvědomíme, že má O2 841 tisíc zákazníků DSL služeb, prostým vydělením vychází, že pokud by se všichni v jeden okamžik připojili do sítě a začali stahovat (což se samozřejmě nikdy nestane), dostane každý zákazník 121 kb/s. Z toho vyplývá především to, že je zbytečné pořizovat rychlejší připojení – přestože jsou provideři, kteří nabízí třeba 200Mb/s připojení. Nejde o to, že by nebylo možné takovou rychlost využít, ale o to, že nejsou služby, které by takovou rychlost poskytly. Třeba i na rychlých připojeních může nastat problém s přehráváním YouTube HD videa, protože provider nemá dostatečně rychlý peering na servery.

Česko: Téměř špička

Jakožto notoričtí stěžovači nadávají Češi na pomalé připojení k internetu. Jaká je ale skutečnost? Je možné vycházet ze statistik, které vede společnost Akamai. Ne že by šlo o dokonale přesné výsledky, kterým je možné bezvýhradně věřit, ale opírají se o reálná čísla. A podle těchto čísel je průměrná rychlost downloadu v České republice 6 533 kb/s. A to není špatný výsledek. Touto rychlostí jsme jednoznačnou jedničkou ve střední Evropě a za sebou necháváme dokonce i Německo, které do rozšíření vysokorychlostního internetu investovalo mnoho milionů eur. Nemůžeme se rovnat třeba s Jižní Koreou, kde je průměrná rychlost downloadu 14 400 kb/s, ale na Evropu je to slušný výsledek.
A jak jsme na tom s cenami? V Německu zaplatíte za VDSL 0,89 eura za 1 Mb/s, tedy asi 22 Kč – to je méně než u nás. V případě kabelového internetu o rychlosti 100 Mb/s je cena 0,52 eura, tedy asi 13 Kč za 1 Mb/s, což je o něco více, než kolik nabízí naše UPC. Takže nebýt průměrná mzda v Německu téměř 4× vyšší, nemáme si vlastně vůbec na co stěžovat.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ

ADSL
1 Mb/s = 53,06 Kč
Klasické ADSL je hodně rozšířené, ale poměrem cena výkon je jednoznačně poslední.
KABEL
1 Mb/s = 9,99 Kč
Kabelový internet boduje nízkou cenou i u pomalejších připojení, dosáhnout lze až na parádních 100 Mb/s.
VDSL
1 Mb/s = 24 Kč
VDSL není tak výhodný, jako kabelový internet, ale oproti ADSL je to výrazný posun vpřed.
OPTIKA
1 Mb/s = 4,74 Kč
V optickém připojení je budoucnost. Cena za 1 Mb/s je suverénně nejnižší.


JAK FUNGUJÍ ŠIROKOPÁSMOVÉ SÍTĚ
Páteřní sítě tvoří optické kabely, zde se již měď nepoužívá. Liší se technologie, kterou jsou připojeni zákazníci "na poslední míli".

Optický kabel páteřní sítě
Ústředna či jiný přístupový bod
DSL (Měděný drát do 2,2 MHz))
Frekvenční pásmo DSL vedení
Zastaralé ADSL nabízí rychlost maximálně 12 Mb/s. Dnes nejvíce rozšířené ADSL2+ zvládá až 24 Mb/s, operátoři jej však omezují na 16 Mb/s.
VDSL (Měděný drát (do 17 MHz))
Dosah VDSL
VDSL používá mnohem širší pásmo k přenosu než ADSL. Díky tomu lze po kabelu přenést více dat. Tím je ale také přenos citlivější na kvalitu kabelu a k útlumu dochází na kratší vzdálenost.
KABEL (Koaxiální kabel (do 862 MHz))
Přenos v kabelové síti
Nejnovější standard Docsis 3.0 nabízí teoretickou rychlost 5 Gb/s s dosahem 150 km. Po kabelu se však musí přenášet také televize.
OPTICKÉ (Optické vlákno (do 229 THz))
Přenos dat světlem
V optickém vlákně se používá pro přenos několik vlnových délek. Poskytovatelé internetu využívají jen úzké pásmo v infračervené oblasti s frekvencí vlnění od 193 do 229 THz.


Foto: Jak přenášíme data: Podle sdružení poskytovatelů internetu NIX.CZ nastává špička mezi 21.a 22. hodinou, kdy provoz internetu dosahuje rychlosti 130 Gb/s. Historický rekord pro ČR činí 172,2 Gb/s.