Přejít k hlavnímu obsahu

Více než 4 GB v 32bitovém systému

Nástroj najdete na Chip DVD pod indexem 32bit

Více než 4 GB v 32bitovém systému

V každém čtvrtém počítači leží asi 500 MB RAM ladem – není možné je využít. Chip vám ukáže, jak tuto paměť využít, i když používáte 32bitový operační systém.
GUNNAR TROITSCH, VRATISLAV KLEGA

Každý, kdo dostane méně, než očekával, je zklamán. V oblasti počítačů to potká každého, kdo má 4 GB RAM a 32bitový operační systém. Když se pak takový uživatel podívá do položky "Systém" v Ovládacích panelech, zjistí, že jeho 32bitový systém má méně paměti RAM, než kolik si koupil.
V 64bitovém systému tento problém nehrozí, ne všichni uživatelé jsou však připraveni na 64bitový systém přestoupit. I někteří výrobci notebooků dodávají uživatelům předinstalovaný 32bitový systém, protože používají komponenty, které by v 64bitovém systému nefungovaly správně. Tyto notebooky jsou vybaveny 4 GB paměti RAM, přestože výrobce ví, že je uživatel nebude moci využít. A to nemluvíme o počítačích třeba s 8 GB RAM, kdy jsou použity dva 4 GB moduly, aby se plně využilo možností Dual-Channel.
Používá-li počítač 32bitový operační systém, dokáže adresovat 232 bajtů paměti, tedy 4 294 967 296 bajtů neboli právě ony 4 GB. To je ale celková paměť, kterou umí systém adresovat. Do této paměti se bohužel započítávají všechny paměti, tedy třeba videopaměť grafické karty, USB řadiče, televizní karty a veškeré další příslušenství. Podle vybavení počítače může hodnota těchto "dodatečných" pamětí dosáhnout i přes 1 024 MB, jen málokdy má pak méně než 300 MB.
Již řadu let se nabízí řešení pojmenované PAE (Physical Address Extension). Jedná se o rozšíření procesorů, které do adresního prostoru přidá další 4 bity. Můžete tak adresovat 236 bajtů, tedy 64 GB. Jedinou překážkou je podpora procesoru. Nemáteli deset let starý procesor, nebudete mít s PAE problémy. Intel jej nasadil u procesorů Pentium Pro, u AMD se objevila podpora PAE až s procesory Athlon. Model Athlon 64 pak na druhou stranu dokázal adresovat až 1 TB operační paměti.
Jak jsou na tom s podporou PAE operační systémy? V současnosti jej podporují všechny moderní operační systémy, u XP se podpora PAE objevuje s příchodem SP2. Standardně je ale funkce vypnuta a je třeba ji aktivovat ručně. Jak na to?
Otevřete "Tento počítač", zvolte "Nástroje | Možnosti složky", přepněte se do záložky "Zobrazení", zrušte zde zatržení u položky "Skrýt chráněné soubory operačního systému" a dále vyberte "Zobrazovat skryté soubory a složky".
Nyní otevřete disk C:, najděte zde soubor "boot.ini" a dvojitě na něj klikněte. Spustí se Poznámkový blok, ve kterém soubor upravíte. Najděte svůj aktuální operační systém a na konec řádky doplňte "/PAE". Změnu uložte a restartuje počítač. Když poté otevřete nástroj "Systém", uvidíte u hodnoty RAM nápis "Rozšíření fyzické adresy".
V případě 32bitové Visty nebo Windows 7 stačí, když otevře příkazovou řádku s právy administrátora (příkaz cmd) a zde zadáte příkaz "BCDedit /set PAE forceenable ". Restartujte počítač a PAE bude aktivní.
UPOZORNĚNÍ: Nyní je třeba, abyste vyzkoušeli, zda všechno ve vašem systému funguje. Především se to týká grafické karty a všech připojených zařízení. Pokud by nějaký hardware nefungoval, zkuste u něj aktualizovat ovladač, mělo by to pomoci. Není-li k dispozici nová verze ovladače, bude nutné PAE zase deaktivovat. U Windows XP stačí smazat připsané znaky, u Visty a Windows 7 nahraďte příkaz "forceenable " příkazem "forcedisable".
I když finta s rozšířením paměti vyšla, jste teprve na začátku celého procesu. Ani po rozšíření totiž nedokáže systém využít plnou kapacitu paměti. K tomu je třeba použít RAM disk. Ten dokáže vytvořit nástroj Gavotte Ramdisk z Chip DVD.

RAM disk místo pomalé paměti

Instalace programu je velmi jednoduchá. Zkopírujte si jej z Chip DVD a spusťte nejprve soubor "ram4g.reg". Ten zapíše potřebné informace do registru. Poté spusťte soubor "ramdisk" s právy administrátora. Zobrazí se nové okno, v něm klikněte na tlačítko "Install Ramdisk". Během několika sekund se do systému připojí nová disková jednotka. Nejprve zvolte její velikost. Jakou velikost zvolit, to záleží především na velikosti vaší operační paměti. Odečtěte od 4 GB velikost paměti vaší grafické karty a pak ještě cca 300 MB. Získáte určitou hodnotu, řekněme 2,7 GB. Tolik dokážou adresovat vaše Windows. Vy ale máte fyzicky 4 GB RAM, takže do zbytku, tedy 1 300 MB, vytvořte RAM disk. Kliknutím na "OK" změnu potvrdíte. Program zobrazí hlášku, že změna byla úspěšná, a zavře se. Když otevřete Tento počítač, uvidíte novou diskovou jednotku R:, která se pro systém tváří jako pevný disk. Tento disk bude nejrychlejší, jaký jste kdy v počítači měli, je vytvořen právě z nevyužité paměti RAM. Aby jej dokázal systém efektivně využít jako RAM, bude třeba ještě jedna úprava.
V XP otevřete "Ovládací panely | Systém | Upřesnit | Nastavení | Upřesnit | Změnit". Zde systému zakažte, aby používal virtuální paměť na výchozím disku, a nastavte, aby ji používal pouze na RAM disku R:.
Ve Windows 7 a Vistě otevřete "Ovládací panely | Systém | Upřesnit nastavení systému | Nastavení | Upřesnit | Změnit" a také nastavte, aby se virtuální paměť používala jen u RAM disku.
Systém si tak bude myslet, že swapuje, ve skutečnosti ale bude data zapisovat do operační paměti. Jistě vás napadne, že taková režie bude stát nějaký výkon – to je pravda, je to ale maximálně 10 %, vzhledem k výkonu operační paměti tedy prakticky zanedbatelná hodnota.
UPOZORNĚNÍ: Vytvořenou jednotku R: sice můžete používat jako extrémně rychlý pevný disk, to však nedoporučujeme, protože obsah disku se smaže při každém vypnutí nebo restartování počítače. O sem uložené soubory byste tak rychle přišli.

Druhá strana mince

Často tvrdíme, že 64bitový systém je vhodný hlavně pro ty uživatele, kteří mají 4 a více GB RAM. Přestává tak mít 64bitový systém smysl? Není tomu tak. Toto řešení je jen berlička, jak využít více paměti. Všechny procesy však poběží jako 32bitové, to znamená, že každý proces bude opět omezen na používání jen 4 GB RAM. Nebude tak možné, aby třeba náročný program pro střih videa nebo zpracování fotografií využil více než 4 GB paměti. Navíc 64bitové systémy jsou psané na zelené louce a nenesou s sebou chyby vycházející z dob Windows 3.1.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ


Správa RAM:
Díky rozšíření PAE je možné i na 32bitových Windows adresovat více než 4 GB RAM. Nově získanou paměť lze použít třeba pro RAM disk.
Fyzická paměť (např. 8 GB)
3,5 GB RAM  – Operační paměť (přímo přístupná programům)
0,5 GB RAM  – Neadresovatelná paměť (adresování použito pro paměť jiných zařízení)
  4 GB RAM   – Neviditelná (systém není schopen tuto paměť vůbec adresovat)
Operační paměť
3,5 GB RAM  – Operační paměť (přímo přístupná programům)
0,5 GB RAM  – Díky PAE je paměť adresovatelná
  4 GB RAM  – Díky PAE je paměť adresovatelná
  4,5 GB použito jako extrémně rychlý RAM disk
Přesunutá paměť jiných zařízení


Instalace RAM disku ve třech krocích
Gavotte Ramdisk vytvoří diskovou jednotku z volné operační paměti, kterou by Windows neuměla jinak využít. Instalace i nastavení jsou velmi jednoduché.
1. Dvojitě klikněte na REG
Nejprve dvojitě klikněte na soubor "ram4g.reg" a nechte zapsat potřebná data do registru.
2. Spusťte jako správce
Dále spusťte soubor ramdisk jako správce a klikněte na tlačítko "Install Ramdisk".
3. Nastavte velikost
Nastavte velikost pevného disku podle potřeby a klikněte na "OK".


200% RYCHLOST DÍKY RAM DISKU
8 GB/32 b (nevyužito ani 4 GB RAM)    9 akcí za minutu
8 GB/32 b / PAE                             12 akcí za minutu
8 GB/32 b / PAE + RAM disk              36 akcí za minutu


Foto: Dávkové zpracování: Testovali jsme, kolik akcí dokáže zvládnout Photoshop v jednotlivých konfiguracích paměti.