Přejít k hlavnímu obsahu

Buďte velkým bratrem

Buďte velkým bratrem

Bojíte se o svůj majetek? Jedním z nejúčinnějších způsobů jeho ochrany je instalace dohledové kamery. Ukážeme vám, jak rychle a levně postavit vlastní kamerové řešení.
VRATISLAV KLEGA

Najdete je všude. Na nádražích, na dálnici, v každém obchodě, v šatně plaveckého bazénu. Nenápadní špiclové se stali součástí našich životů. Někomu vadí, někdo proti nim brojí, někdo se s nimi naopak cítí bezpečně. Chcete-li hlídat svůj majetek, IP kamera je jedním z nejlevnějších a nejefektivnějších řešení. Nyní zbývá vybrat vhodnou kameru, provést správnou konfiguraci a zajistit automatické fungování. Vše vám ukážeme na konkrétních modelech.

Parametry kamery

ODOLNOST: Při výběru kamery byste se měli rozhodovat podle toho, zda bude používána jako vnitřní, nebo jako venkovní. Budete-li vybírat venkovní kameru, zajímejte se o to, jakou má odolnost. To určuje označení IP a dvojčíslo za ním. Například IP66. První číslo označuje ochranu před prachem. Jelikož by pro kameru mohlo být i malé množství prachu zničující, doporučujeme úroveň 6, tedy zcela prachotěsnou. Druhé z čísel označuje ochranu před vodou. Bude-li kamera vystavena povětrnostním vlivům, je minimem úroveň 4. Výrobci své outdoorové kamery značně naddimenzovávají, proto se běžně setkáváme s úrovní 6, která má vydržet intenzivně tryskající vodu. O stupeň vyšší (7) už pak vydrží i ponoření do vody. Bude-li kamera v místnosti, o žádnou úroveň odolnosti se starat nemusíte.
ROZLIŠENÍ: Pokud budete hlídat prostor způsobem, zda se něco děje nebo ne, bude vám stačit kamera s rozlišením 320 × 240 bodů. Má-li však kamera sloužit i k rozpoznávání obličejů a neomylné identifikaci lidí, je základním rozlišením 1 280 × 1 024 bodů. Jen snímek (případně video) s takovým rozlišením může sloužit k identifikaci osob. Zapomeňte na doostřování, které jste viděli v Kriminálce Las Vegas.
PŘISVÍCENÍ: Kamera snímá kvalitní obraz jen tehdy, je-li snímaný prostor nasvětlen. Pokud je tma, nic nevidí. Kamery už ale nabízí LED, které si světlo vytvoří samy. U kamer se můžete setkat se dvěma typy diod. Bílé diody osvětlí prostor tak, že je světlo výrazně patrné i pro člověka. Hodí se do míst, kde může být kamera jasně vidět. Druhou možností jsou červené diody, které pouhým okem sotva vidíte. Vydávají nerušivé světlo, hodí se tedy třeba i do dětského pokoje – neruší při spaní. Kamera přitom toto červené světlo vnímá velmi intenzivně. Zkoušená kamera AirLive OD-325HD má dosvit až 25 metrů. Potřebujete-li mít obraz i v době, kdy je ve snímaném prostoru tma, přisvícení rozhodně doporučujeme! Chceteli intenzivní osvětlení, můžete si také dokoupit externí LED lampu. Model 60mK2N71 má 40 LED, které nejsou okem skoro vidět a dosvítí až na 60 metrů. Cena se pohybuje kolem 1 500 Kč.
PŘIPOJENÍ A NAPÁJENÍ: Na první pohled je to tak lákavé. Kameru připojíte přes Wi-Fi a její instalace je skoro bez práce. Jenže nemusíte být ani příliš paranoidní, abyste si domysleli, že zloději budou mít rušičku bezdrátových sítí. Taková rušička v okolí 100 metrů deaktivuje GSM, GPS i Wi-Fi. Bezdrátová kamera pak přestává plnit svou funkci. Prakticky všechny kamery přitom podporují funkci PoE (Power over Ethernet). To znamená, že kamera je napájena přes běžný LAN kabel. K tomu potřebujete zařízení, které bude kameru napájet. Jednoduchý tzv.injector přijde cca na 500 Kč. Myslíte-li to se zabezpečením skutečně vážně, jedna kamera vám stačit nebude. V tom případě je výhodnější zakoupit PoE switch. Základní modely (čtyři napájené konektory) začínají na částce 1 500 Kč. Výhodou je, že pak můžete mít centrálu (kamery, záznamové zařízení, router, připojení do internetu) na záložním zdroji. Dojde-li k výpadku elektřiny, bude záložní zdroj držet kamery v plné funkčnosti minimálně několik desítek minut, a vy mezitím můžete být informováni třeba e-mailem.
OBJEKTIV: Většina IP kamer má optiku jako svoji pevnou součást. Pokud však potřebujete sledovat předmět, který je vzdálený několik desítek metrů, bude se hodit kamera, ke které můžete připojit jiný typ objektivu. U IP kamer bývá maximem ohnisko 100 mm, což už stačí pro solidní přiblížení.
ČIDLA: Uvažujete-li také o použití čidla (viz samostatný infobox dole), ujistěte se, že kamera má rozhraní pro připojení čidla.

Výběr kamery: Naše tipy

DĚTSKÝ POKOJ: Za cca 4 500 Kč seženete solidní dětskou chůvičku, která přenáší také video. K přenosu používá pásmo 2,4 GHz, tedy stejně jako Wi-Fi. I dosah je srovnatelný s Wi-Fi. Chůvička bude mít přisvícení pomocí červených LED diod, ale obraz si prohlédnete jen na jednom zařízení.
Za stejné peníze si můžete pořídit kameru AirLive POE-260CAM. IP kamera má snímač jen ve VGA rozlišení (640 × 480 bodů), ale díky červeným přisvětlovacím diodám vidíte i v úplné tmě. Kamera má plné natáčení 360 stupňů, takže ji stačí nainstalovat pod strop, a máte přehled o celém pokoji. Kromě obrazu přenáší také zvuk, nechybí kompletní podpora alarmů. Výhodou je, že na rozdíl od dětské chůvičky nejste vázáni na konkrétní zařízení. Obraz můžete sledovat na mobilu, notebooku, počítači… Pokud si pohrajete s detailním nastavením detekce pohybu, může vás kamera informovat e-mailem. Pro technicky zdatné uživatele je to mnohem lepší volba než dětská chůvička.
GARÁŽ: Ve své garáži již máte nainstalována čidla pohybu, která rozsvítí světla, když se někdo v garáži pohybuje. Nepotřebujete tedy přisvětlení, zato požadujete plnou kvalitu obrazu. K tomu je potřeba kvalitní snímač a dostatečné rozlišení. AirCam POE-100HD v2 nabízí rozlišení až 1 280 × 1 024 bodů s kvalitním CMOS čipem. Navíc má kamera výměnné objektivy, takže můžete použít i ty s velkým přiblížením. Cenou za kvalitu je vyšší cena – kamerka vyjde na nemalých 6 000 Kč.
PROVOZOVNA: Jste majitelem menšího obchodu, servisu nebo třeba kempu? Bojíte se, že vás okrádají zaměstnanci nebo zákazníci? Pak pro vás máme speciální tip. Kamera D-Link DCS-2121 je vybavena slotem pro SD kartu. Nevadí, že v provozovně nemáte internet. Kameru nastavíte tak, aby v pravidelných intervalech (nebo při změně v obrazu) uložila na kartu snímek, případně i video. Večer si pak můžete SD kartu vzít a prohlédnout si, co se uložilo. Velký význam má také psychologický efekt – zaměstnanec nebude krást, když ho přitom natáčíte. Jinak je D-Link standardní IP kamerou, tzn. nabízí všechny typické funkce, dokáže odesílat e-maily, nahrávat na FTP, může být připojen i bezdrátově přes Wi-Fi, obraz je možné sledovat i z mobilu. Rozlišení kamery je 1 280 × 1 024, což stačí na kvalitní obrázky. Příznivá je i cena 4 000 Kč.
VENKOVNÍ PROSTŘEDÍ: Chcete hlídat zahradu, okolí domu nebo chodník? Pak potřebujete kvalitní outdoorovou kameru. Naším tipem je AirLive OD-325HD. Kamera má certifikaci IP66, odolá tedy i tryskající vodě a je naprosto odolná vůči prachu. Má 25 výkonných infračervených diod, které dosvítí až na 25 metrů. Záběry z kamery jsou hodně kvalitní. Rozlišení kamery je 1 280 × 1 024 bodů, podporuje kodek H.264, takže není problém živě sledovat přenos v HD. Cena se pohybuje kolem 5 500 Kč.
ŘEŠENÍ NA CHATU: Na víkendy jezdíte na chatu. Ta je ale přes týden opuštěná a nechcete, aby ji někdo vyloupil. Jenže internet zde nemáte. Co s tím? Pomůže GSM kamera. Vložíte do ní SIM kartu od operátora a kamera vám v případě poplachu pošle MMS. Jak to funguje? Pomocí SMS si kameru nakonfigurujete. To je zatraceně náročné, bez návodu se rozhodně neobejdete. Kameru je ale možné nakonfigurovat velmi detailně. Třeba že bude dávat pozor od pondělí do pátku. Kromě detekce pohybu, která může posílat velmi mnoho poplašných MMS, je možné aktivovat i integrované infračidlo, které reaguje na teplotu lidského těla. Vedle "alarmové" MMS si můžete nechat poslat MMS, kdykoliv se vám zlíbí. Dokonce je možné na telefonní číslo přímo zavolat a cca po čtyřech zazvoněních vás kamera spojí – vy uslyšíte, co se děje v jejím okolí. Model, který jsme měli zapůjčený k otestování (kamera www.simcam.cz), je navíc možné ovládat dodávaným dálkovým rádiovým vysílačem (dosah pár metrů). Díky tomu můžete deaktivovat zabezpečení, pokud třeba na chatu přijedete "už ve čtvrtek".
Nemusíte se bát ani toho, že zloději vypnou před "vstupem" do chaty elektřinu. Kamera má vlastní baterii, která ji udrží v provozu několik hodin. Pokud začne baterie docházet, dostanete na svůj telefon SMS zprávu.
Kvalita obrazu není nijak převratná. Na druhou stranu má kamera integrované diody pro přisvětlení, takže i v absolutní tmě uvidíte, jestli se něco děje. Přenášený obrázek má cca 10 kB, takže pro identifikaci zloděje nejspíš stačit nebude, rozhodně ale poznáte, že se něco děje…
Náš tip: Kamera se prodává za 5 999 Kč. Je k ní přibalena přednabitá SIM karta T-Mobile s kreditem 200 Kč, která se pro toto použití rozhodně nehodí. SMS totiž přijde na 1,90 Kč, MMS pak na šílených 10 Kč. Rozumnější je použít tarif O2 Zero od Telefónicy. Nejde o předplacenku, ale o tarif. Cena MMS je 5,90 Kč. Stále je to hodně, ale falešné poplachy vás nepřijdou tak draho.

Obsluha kamery

Kameru připojíte do sítě stejně jako jakékoliv jiné zařízení. Konfiguraci kamery provedete přes webové rozhraní – všechny kamery mají webový server, přes který se konfigurují. Do prohlížeče tedy stačí zadat IP adresu kamery. Jenže jak ji zjistíte? Buď sáhnete po specializovaném nástroji od výrobce kamery, který ji sám najde (jako je třeba Air Live IP Wizard II z Chip DVD), nebo použijete univerzální nástroj, který najde všechna zařízení v síti. Tím je třeba Look@LAN. Tento program spustíte, kliknete na "Create New Profile". Poté vyberete rozhraní své domácí sítě a dokončíte průvodce. Program bude několik sekund kontrolovat, která zařízení jsou do vaší sítě připojena, a vypíše je.
Majitelé Windows 7 mají situaci mnohem jednodušší. Pouze otevřou "Tento počítač " a v levé části kliknou na "Síť". V položce "Další zařízení" se zobrazí i IP kamera. Buď na ni přímo kliknete, nebo do řádku v browseru zadáte IP adresu kamery.

Přístup z internetu

Přístup z domácí sítě je tedy jednoduchý. Jak ale postupovat, chcete-li ke kameře přistupovat z internetu? Předně potřebujete veřejnou IP adresu. Bez té to nepůjde. A na routeru musíte nastavit předávání portu právě na IP kameru. Je to velmi jednoduché.
Otevřete webové rozhraní ke svému domácímu routeru, který má veřejnou IP adresu. V nastavení vejděte do části "Port Forwarding". Každý výrobce routeru má nastavení trochu jiné, ale princip je vždy stejný. Vyberete privátní IP kamery (to je ta, kterou se připojujete uvnitř sítě). Nastavíte, že chcete předávat port 80. To by mělo stačit pro naprosto všechny typy kamer. V části "Publick Port" pak nastavíte, na jakém portu bude kamera dostupná z internetu. V našem případě jsme zvolili port 800. To znamená, že až se budete chtít ke své kameře připojit z internetu, zadáte do browseru svou veřejnou IP adresu, za ni dvojtečku a pak číslo 800, tedy například "http://193.85.153.60:800". Takto můžete zajistit přístup k více IP kamerám, každou zkrátka posadíte na jiný port, další třeba na 850 atd. To je všechno.
ZABEZPEČENÍ: Některé kamery nabízí také zabezpečený přenos přes protokol HTTPS. Ten nejčastěji bývá na portu 443, místo portu 80 tedy budete předávat tento. Pokud by vám přenos nefungoval, můžete ještě pro předávání portu přidat port 554, což je Real Time Stream Control Protocol. Ve většině případů ale nic takového potřebovat nebudete.
Náš tip: Pokud neznáte svou veřejnou IP adresu, zjistíte ji třeba na stránce http://ip.o2active.cz.
Nemáte-li veřejnou IP adresu, podívejte se do našeho rámečku Cloud řešení.

Alarmy

Prohlížet si obraz z kamery přes PC nebo mobil je jistě příjemné, IP kamera má ale jiný účel: zaznamenávat, když se něco stane, a dát vědět svému majiteli. Proto jsou kamery vybaveny funkcí pro detekci pohybu. Nastavíte oblast, kterou má kamera hlídat. Dojde-li ke změně v hlídané oblasti, kamera to považuje za alarm. Nastavení u všech kamer je skoro stejné. Vybíráte část obrazu, na kterou má kamera reagovat, a nastavujete citlivost. Správným nastavením zamezíte tomu, že alarm bude spuštěn drobným pohybem.
Existuje mnoho možností, co může kamera po takové detekci udělat. Nejjednodušší je asi poslat fotografii z kamery na e-mail. Díky tomu okamžitě vidíte, co se děje. Také je možné ukládat videa na FTP server. Výhoda: Kamery mají buffer, takže dokážou uložit i video několik sekund před samotným alarmem. To může být často velmi důležité, aby bylo vidět, kudy se "pachatel" dostal do záběru. Nevýhodou je, že takové uložení videa může trvat až 30 sekund, a pokud mezitím záškodník stačí kameru zničit, máte smůlu. Není proto od věci kombinovat obě možnosti: rychle odeslat obrázek a poté uložit video – pokud to kamera umí.

Kam ukládat

Všechny kamery umí odesílat fotografie e-mailem, nahrávat je na FTP server, případně na jiné místo do sítě. Kdo chce jednoduché řešení do domácnosti, ten si může koupit prakticky jakýkoliv NAS a fotografie, případně videa ukládat sem. Je to rychlé, jednoduché a funkční. Existuje ale i sofistikovanější řešení.
Vybrané síťové disky značky Synology obsahují aplikaci nazvanou Surveillance Station. My jsme zkoušeli model DS411slim (cca 6 300 Kč). Ačkoliv se jedná o miniaturní zařízení, vejdou se do něj čtyři disky – o rozměru 2,5". A co vlastně Surveillance Station umí? Dokáže ovládat kompatibilní IP kamery. Nejenže ukládá video a obrázky, ale přímo z aplikace Synology si nastavíte vše, co od kamery čekáte. Tedy třeba detekci pohybu, časové nahrávání, odesílání e-mailů atd. Velmi komfortní je časová osa – v případě nepřetržitého záznamu (vzhledem ke štědré kapacitě NAS to není problém) na časové ose okamžitě vidíte, kdy byl detekován pohyb. Tím to ale nekončí. Pokud máte iPhone (iPad) nebo telefon se systémem Android, můžete si bezplatně stáhnout aplikaci "DS Cam". Ta nabízí nejen okamžitý živý náhled na kteroukoliv kameru připojenou k Synology, ale hned si také můžete prohlížet záznamy uložené při alarmu. Nevýhodou je, že aplikace funguje, jen pokud jste ve stejné síti. Pokud byste se chtěli podívat "z internetu", museli byste použít VPN. V ceně síťového disku Synology je licence pro jednu kameru, další lze dokoupit cca za 720 Kč. Model DS411slim přitom "utáhne" až osm kamer,
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ


Detektory: Pro přesnější alarmy
Všechny IP kamery mají detektory pohybu. Ty fungují tak, že se snímá určitý prostor, a dojde-li ke změně obrazu, je to vyhodnoceno jako pohyb a tím je spuštěn alarm. Funkce funguje spolehlivě, ale vyvolává velké množství planých poplachů, protože jako změna je vnímána i rychlejší změna osvětlení. Kdo chce plané poplachy eliminovat, ten by měl sáhnout po speciálních čidlech. Na webu http://airlivecam.eu jsou k dispozici (kromě kamer a dalších návodů) čidla, která lze ke kamerám připojit. Jedná se o čidla otevření dveří a oken, náklonové čidlo, pohybové čidlo atd. Změní-li čidlo stav, kamera to bere jako poplach. Tzn. odešle snímek, e-mail, uloží video. Kameru, která má servomotor pro natočení, je možné naučit, kde se čidlo nachází. V případě alarmu pak dojde k natočení na místo, kde je čidlo, a k uložení snímku. Instalace čidel je přitom velmi jednoduchá. Jen je připojíte ke kameře a ve webovém rozhraní aktivujete funkci alarmu přes čidlo. Žádné další nastavování, protože čidla mají dva stavy – zapnuto a vypnuto.

Foto: Přesnější: Laserové detektory pohybu je možné připojit ke kameře. Pracují přesněji než rozpoznání z kamery.


Cloud řešení: Bez práce a nastavování
Nechcete se zabývat konfigurací kamery? Nemáte ani veřejnou IP adresu, takže si nemůžete pohrát s konfigurací routeru? Nechcete kupovat síťový disk a provádět všechna možná nastavení? Sáhněte po hotovém řešení.
Společnost NetRex (www.netrex.cz) prodává vlastně cloud řešení pro IP kamery. Co to znamená? Koupíte si od ní IP kameru podle potřeby (vodotěsnou, s přisvícením, …), připojíte ji k internetu a do elektřiny. Tím vaše práce končí. Pak se jen přihlásíte na webových stránkách, zadáte sériové číslo kamery, a okamžitě přes webové rozhraní vidíte obraz. Kamery umí také detekovat událost, ať už pomocí externího čidla, nebo pomocí detekce pohybu. Můžete si tak nastavit hlídání na určité hodiny nebo dny, pokud je spuštěn alarm, začne se ukládat obraz z kamery, navíc budete vyrozuměni e-mailem nebo SMS zprávou. Prostřednictvím mobilu se pak můžete okamžitě podívat, co se děje. Nechybí funkce pro přisvětlení pomocí LED diod nebo přenos zvuku.
Výhodou je, že NetRex neustále sleduje stav kamer (funkce Watchdog). Pokud kamera přestane fungovat nebo je off-line, je majitel okamžitě vyrozuměn.
V případě alarmu se obraz ukládá na servery společnosti NetRex. V základním tarifu máte prostor 1 GB, což pro domácí použití rozhodně stačí, a 60 SMS s upozorněním na váš mobil. Roční provoz služby vyjde na 1 799 Kč, to je 150 Kč měsíčně. To je solidní cena.


Pozor na paragrafy
Myslíte si, že jen nainstalujete kameru do společných garáží a tím to končí? Jste na velkém omylu. Instalace kamery, to není jako práce s buzolou. Právní aspekty používání kamerových systémů mají velmi přísná pravidla, navíc se pak dělí podle toho, zda kamera jen snímá obraz, nebo jej také někde ukládá. Provozovatel kamerového systému má dokonce povinnost tuto skutečnost ohlásit na Úřadě pro ochranu osobních údajů.
Právní aspekty nejsou jednoduché, proto na Chip DVD najdete třístránkový dokument vysvětlující právní problematiku kamerových systémů, který vypracovala právní kancelář Muzikář a Odehnal. Chystáteli se pořídit IP kameru, doporučujeme vám dokument si přečíst!


Foto: CMOS snímač: POE-100CAM v2 má výměnné objektivy.
Foto: Detekce pohybu: V obrazu si vyberete oblast, ve které se budou sledovat změny. Je možné definovat také citlivost, což si vyzkoušíte ve čtverečku vpravo dole. Černá linka určuje limit pro alarm, sloupce pak ukazují míru změny. Červený sloupec spouští alarm.
Foto: GSM kamera: SimCam se nepřipojuje do internetu. Vložíte do ní SIM kartu a v případě alarmu vám pošle MMS zprávu na mobil nebo na e-mail.
Foto: Přístup z venku: Abyste ke kameře mohli přistupovat z internetu, je třeba nastavit předání portu. Je to velmi jednoduché nastavení.
Foto: Pracuje i off-line: D-Link DCS-2121 může obrázky ukládat i na SD kartu, která se vkládá do štěrbiny.
Foto: Chytrý NAS: Synology surveillance station se postará o správu vašich iP kamer. Detekce pohybu i odesílání e-mailů je pak ve režii síťového disku.
Foto: Odolá i větru dešti: AirLive OD-325HD je určena i do drsných venkovních podmínek.