Velké čtečky e-knih
Pomocí svého Kindlu 3 přesvědčil Amazon už miliony lidí, že elektronické čtečky knih mají budoucnost. Platí to samé i v případě jejich větších příbuzných?
PETR KRATOCHVÍL
VV loňském roce prodal Amazon více než osm milionů čteček Kindle 3. To bylo nejen podstatně více než v roce 2009 (2,4 milionu), ale také mnohem více, než očekávala většina odborníků. O malé, praktické a levné (150 USD) čtečky je v zahraničí zkrátka zájem. Kromě čteček s displejem o velikosti 6" jsou ale na trhu také přístroje s displeji podstatně většími. My jsme otestovali tři přístroje s 9" displejem.
Pro koho?
Menší čtečky s 6" displejem jsou zosobněním praktičnosti – lehký přístroj o velikosti knihy s gigabajty paměti a výborným displejem je snem každého knihomola. Vejde se do každé tašky nebo větší kapsy. Pro čtenáře beletrie neexistuje nic lepšího.
U přístrojů s větším displejem však většina těchto superlativů neplatí. Klíčovým problémem jsou jejich rozměry – na kapsy zapomeňte, a i v tašce si pro ně budete muset vyhradit větší prostor. Ani jejich (více než dvojnásobná) hmotnost není pro dlouhé "večery s knihou" to pravé ořechové.
Zásadním problémem menších přístrojů byla práce s dokumenty ve formátu PDF a uživatelé právem očekávají, že jejich 9" příbuzní na tom budou v tomto ohledu lépe. Naše testy tyto předpoklady potvrdily, ovšem pouze zčásti – i u 9" displeje se musí PDF dokument zmenšovat a jeho čitelnost není zdaleka ideální. Pokud je navíc PDF soubor objemnější, má s ním většina čteček více "problémů", než by se čtenářům líbilo. I přes tuto výtku jsou však výhody velkého displeje více než zřejmé – s větším písmem je čitelnost textu více než dobrá. Tyto přístroje lze tedy doporučit například starším čtenářům, kteří ocení přehledné čtení, nebo studentům, kteří mohou využít velký displej pro skripta nebo učebnice v elektronické podobě.
Provedení
Pokud existuje oblast, ve které velké čtečky očividně převyšují své menší sestry, pak je to rozhodně provedení. Místo rozvrzaných plastů a prohýbajících se krytů nabídnou všechny přístroje pocit solidnosti a spolehlivosti. Jednoznačně nejlépe je na tom PocketBook, jehož "kovové" provedení působí jak luxusně, tak bytelně. U Kindlu DX je "kovový" pouze zadní panel, přesto se však nebudete bát dát čtečku do tašky. Hanlin je sice jako jediný celoplastový, i tak ale působí solidním dojmem – nic se neviklá ani nevrže. Přes výše uvedenou chválu lze však pro transport přístroje doporučit používání pouzdra – především proto, že displej přístrojů příliš odolný není. Dobré zprávy máme i v oblasti displejů. Ačkoliv dva z přístrojů nabídly dotykové ovládání, na rozdíl od loňského testu (a přístroje Sony) jsme u nich nezaznamenali zhoršení kvality zobrazení. Jednoznačně nejlepší displej má Kindle DX, i zbývající dvě čtečky ale nabídnou slušný "obraz".
Ovládání a ergonomie
Elektronické čtečky by měly být určeny i méně "IT zkušeným" uživatelům, kteří si jen chtějí "něco přečíst". Většina přístrojů tento cíl bohužel nesplňuje: problémem je především chaotické ovládání, které leckdy může zmást i zkušené profesionály. Klasickým zástupcem této "taktiky" je PocketBook, který situaci ještě více "komplikuje" dotykovým displejem. Ten totiž není možné ovládat prsty, ale pouze speciálním "perem", které je ke čtečce přiloženo. Navíc je nutné v některých situacích využít tlačítka na přístroji, což není příliš intuitivní. Typickou ukázkou chaosu je vytvoření poznámky ve čteném textu – běžný uživatel by očekával, že stačí text označit perem a vytvořit poznámku. Postup je ale následující:
Při čtení textu si tlačítkem otevřete "rychlé menu" a v něm vyberete položku Poznámky. V horní části obrazovky se objeví kurzor, který tlačítky "Nahoru" či "Dolů" přesunete na začátek poznámky. Začátek pak označíte stisknutím tlačítka OK, stejným způsobem označíte konec. V nabídce, která se objeví, přejdete tlačítky na "Kopírovat".
Zdá se vám to u přístroje s dotykovým displejem logické? Pravda ale je, že pokud se uživatel soustředí pouze na základní funkci přístroje, tedy čtení knih, nebude mít s ovládáním žádný problém. Podobně je na tom čtečka Hanlin – základní funkce jsou bezproblémové, jakmile se ale budete například pokoušet pracovat s poznámkami nebo záložkami, koledujete si o infarkt. O něco lépe je na tom z hlediska ovládání Kindle DX, možná i proto, že nenabízí dotykový displej a nabídka dodatečných funkcí je u něj velmi omezená.
Výkon a výdrž
Podobně nevyrovnané byly i výkony jednotlivých čteček. Potěšilo nás relativně rychlé otáčení stránek (zde jednoznačně dominuje Kindle), kamenem úrazu však bylo načítání větších souborů. U zařízení s 9" displejem jsme se zaměřili na práci se soubory PDF, a dalo by se říci, že jsme byli nemile překvapeni. Například 25MB PDF soubor s elektronickou verzí Chipu otevíraly čtečky přibližně 2 minuty! PocketBook nás u 25MB souboru varoval, že se mohou při otevírání objevit potíže a přístroj může přestat pracovat. Kindle byl jen o málo rychlejší, ale například při "opouštění" zmiňovaného PDF souboru jsme museli čekat téměř 30 sekund! Malé textové soubory se otevíraly podstatně rychleji, přesto jsme od těchto zařízení čekali ještě lepší výkony. Podrobnější údaje o rychlosti a informace o použitých datech najdete v sekci "Jak jsme testovali" a v tabulce dole.
Z hlediska výdrže jsou na tom všechny čtečky relativně dobře – podstatně větší baterie zaručuje (i při občasném použití bezdrátového připojení) rozumnou výdrž v řádech tisíců otočení stránek.
Výbava
Podstatné rozdíly vykazovaly jednotlivé čtečky v oblasti výbavy. Kindle DX svým uživatelům sice nabídl bezplatné bezdrátové (3G) připojení, ale kvůli "kvalitě" experimentálního prohlížeče je jeho využití spíše nouzové. V krabici s přístrojem navíc dostanete pouze USB kabel, US adaptér a jednoduchý návod. K investici za čtečku je tedy nutné ještě připočítat náklady na nákup kvalitního pouzdra.
Z hlediska funkcí nenabídne Hanlin o mnoho více než přístroj od Amazonu, v krabici s přístrojem ale dostanete USB kabel i napájecí adaptér (230 V), sluchátka a také jednoduché pouzdro. Potěší i rozšiřují slot na datové karty a možnost připojení přes 3G nebo Wi-Fi.
Největší množství dodatečných funkcí nabídne "hračičkům" PocketBook. Z hlediska softwarové výbavy je nutné zmínit slovníky, jednoduchý kalendář nebo překvapivě kvalitní "text2speech" aplikaci, která nemá problémy ani se čtením českého textu. Slot pro SD karty, možnost připojení přes 3G, Wi-Fi nebo Bluetooth už jen dokládají zaměření přístroje pro "hravější" čtenáře. Musíme ale ocenit i dodávané pouzdro, které bylo jednoznačně nejkvalitnější. Přístroj se v něm nemusí bát ani nešetrného zacházení.
PETR.KRATOCHVIL@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Vítěz testu má i tentokrát logo Amazonu. Díky kvalitnímu displeji a jednoduchému ovládání ho lze doporučit i méně zkušeným čtenářům. Jeho problémem je však cena, takže naším tipem je jen o málo horší čtečka od firmy Jinke. O něco horší displej a provedení totiž vyváží podstatně nižší cena – pět tisíc bude pro většinu zájemců důležitým argumentem. Jako zklamání lze označit PocketBook. Ani výborné provedení přístroje, ani rozsáhlá nabídka funkcí nedokážou zakrýt poněkud chaotické ovládání a pouze podprůměrné výkony – oba rozsáhlejší dokumenty otevíral přibližně dvakrát tak dlouho než jeho konkurent od firmy Jinke.
Problém jménem cena
I když bychom byli ochotni zamhouřit oči nad celou řadu nedostatků, existuje u těchto přístrojů ještě jeden problém, který ignorovat rozhodně nemůžeme. Cena dvou přístrojů se totiž nebezpečně blíží částce 12 tisíc korun, za kterou lze koupit i iPad druhé generace. A to je soupeř více než silný, protože schopnosti čteček jsou slušně řečeno slabé – kromě čtení toho moc svým uživatelům nenabídnou. Výrobci elektronických čteček tedy více méně sází na skalní čtenáře a doufají, že vidina většího displeje je přiměje vytáhnout z peněženek mnohem více peněz.
Amazon Kindle DX
Pokud máte zájem pouze o čtení e-knih, které budete nakupovat na Amazonu, je Kindle DX jednoznačnou volbou a problém s ním nebudou mít ani začátečníci. Nepříjemná je pouze vyšší cena, blížící se dvanácti tisícům…
+ jednoduché ovládání
+ bezplatné 3G připojení
– méně funkcí
– bez podpory adresářů
– vyšší cena
Jinke Hanlin A9
Dilema zájemce: bezproblémové ovládání pomocí dotykového displeje a příjemná výbava versus méně kvalitní displej. Ať už ale máme k tomuto přístroji jakékoliv výhrady, vše ospravedlňuje příznivá cena.
+ široká podpora formátů
+ příznivá cena
– méně kvalitní displej
– plastové provedení
PocketBook Pro 903
Patříte-li mezi zkušené IT uživatele a nevadí vám "práce" s perem a dotykový displej, nelze toho této čtečce příliš mnoho vytknout. Překvapivě dobrá funkce nabízející čtení textu a rozsáhlá výbava z ní dělají dobrý tip pro movitější čtenáře.
+ kvalitní provedení
+ elegantní vzhled
+ rozsáhlá nabídka funkcí
– místy chaotické ovládání
– vyšší cena
Jak jsme testovali
Při testování čteček jsme se zaměřili především na čtení knih a větších dokumentů. Hodnotili jsme kvalitu displeje, provedení přístroje a také řešení ovládacích prvků. Z hlediska ergonomie jsme hodnotili ovládání přístroje a stabilitu ovládacího softwaru. Také nás zajímalo, jak jsou přístroje rychlé – měřili jsme rychlost startu a také dobu nutnou pro otevření souborů ve formátu TXT a PDF z paměti přístroje. Oceňovali jsme množství podporovaných formátů – a to především z oblasti e-knih. Mezi hodnocené oblasti patřila i výbava či dodatečné funkce – body dostaly přístroje se síťovou nabíječkou, slotem pro paměťové karty nebo kvalitním pouzdrem.
TESTOVACÍ SOUBORY
TXT: Textový soubor o velikosti 15 kB.
PDF 1: Jednoduchý textový soubor (6 stran) o velikosti 200 kB.
PDF 2: Kompletní vydání Chipu (146 stran) v souboru o velikosti 24,5 MB.
PDF 3: PDF soubor s 20 stránkami textu a obrázků ve vysokém rozlišení o velikosti 100 MB.
40 % ERGONOMIE
30 % VÝBAVA
20 % KVALITA DISPLEJE
10 % PROVEDENÍ
Foto: Větší: Obrázek o velikosti čteček s 9" displejem si můžete udělat u porovnánkí Kindle 3 a DX.
Foto: Neostré: Ani na 9" čtečce není čtení PDF souborů žádná výhra…