Přejít k hlavnímu obsahu

Utajovaný dokument o Windows 8

NA DVD

Universal Theme Patcher a dva transformační balíčky dokáží změnit vzhled operačního systému Windows Vista i 7 na Windows 8.  Tento software najdete pod indexem Windows 8.

Utajovaný dokument o Windows 8

Uniklé dokumenty odhalují: nová Windows nabídnou "App Store", 3D plochu, tlačítko pro obnovu systému, a dokonce i verzi pro tablet PC.
PETR KRATOCHVÍL, MARKUS HERMANNSDORFER

Zdá se, že se historie opakuje: u Windows Vista Microsoft nezachytil trend netbooků, s Windows 7 se mu nepodařilo prosadit se v oblasti tabletů. Tento neúspěch by měl s Windows 8 (alias LongARM) skončit. Motivace je více než velká: podle průzkumu trhu provedeného firmou Gartner lze očekávat, že netbooky i klasické notebooky budou z větší části nahrazeny právě tablety. Ty jsou již v současnosti plně konkurenceschopné: vypadají elegantně, jsou jednodušší z hlediska ovládání a často nabízí dvojnásobnou životnost baterie. Na těchto zařízeních však na Windows příliš často nenarazíte. Jejich procesory totiž obvykle využívají architekturu ARM, kterou Windows 7 nepodporují. Z toho pro Microsoft vyplývá logický důsledek: pokud se chce s Windows 8 prosadit v oblasti tabletů, musí podporovat platformu ARM.

Mobilizace: Boj o tablet

Vedoucí vývojář Microsoftu Steven Sinofsky představil spustitelné demo Windows 8 poprvé na veletrhu CES v Las Vegas. Běželo na testovacích systémech vybavených ARM procesory od firem nVidia, Qualcomm a Texas Instruments. Podle informací Daniela Melanchthona, technologického vizionáře společnosti Microsoft, nepředstavují pro Microsoft úpravy jádra systému Windows pro ARM architekturu velký problém. Teoreticky by prý mohla být "přenesena" dokonce i Windows 7.
Proč tedy Microsoft vyčkává s "útokem" na platformu "tablet PC" až do příští verze Windows? Melanchthon tuto taktiku vysvětluje takto: pracovní plocha Windows 8 má být škálovatelná, což vyžaduje vývoj zcela nového rozhraní. A dokumenty z laboratoře Microsoftu ukazují, jak bude vypadat.
Důležité také je, že Windows 8 nabídnou tři různá uživatelská rozhraní, v závislosti na tom, na jakém typu zařízení poběží. Protože Windows během instalace analyzují dostupný hardware, na zařízení se automaticky v rámci instalačního procesu zvolí i nejvhodnější plocha a rozhraní systému. Například pokud si Windows 8 nainstalujete na tablet PC, smartphone nebo PDA, volba padne na rozhraní skrývající se v současnosti pod zkratkou "Mosh". Tato zkratka vytvořená ze slov "modern shell" naznačuje, že půjde o rozhraní příbuzné s Windows Phone 7. Mosh uživatelům nenabídne ani menu, ani okna, místo toho uživatel spouští programy a funkce dotykem nebo výběrem "ikon" v podobě velkých dlaždic.

Plocha: 3D uživatelské rozhraní Wind

Na ploše systému Windows u běžných stolních počítačů a notebooků bude možné narazit na přesný opak rozhraní Mosh. Plocha vytvořená v rámci rozhraní "Wind" slibuje špičkový 3D a Full HD zážitek. Wind bude fungovat pouze na 64bitových systémech. Na veletrhu CES Steve Sinofsky navíc prohlásil, že požadavky na hardware budou u nových Windows dvakrát tak vysoké jako u Windows 7. To by znamenalo minimálně CPU se 4 GHz, 4 GB RAM, 32GB pevný disk a grafickou kartu s alespoň 250 MB videopaměti. To by mělo podpořit do Windows integrované DirectX 12 grafické rozhraní. Pokud váš počítač tato kritéria nesplňuje, Windows 8 načtou zjednodušené rozhraní nazvané "Aero lite". To částečně připomíná rozhraní Windows Phone 7, ale na rozdíl od něj nepracuje s "dlaždicovým ovládáním".

Rychlý start: Bootování bez Windows

U příštích Windows najdete také podporu UEFI, nástupce současného BIOS, díky čemuž může Microsoft aktivovat funkci, která v jádru operačního systému dřímá už od dob Windows Vista – spouštění aplikací bez Windows. Tato funkce funguje následujícím způsobem: po zaWWW.CHIP.CZ 07/2011 53 pnutí počítače vidí uživatel grafické rozhraní UEFI, které kromě standardního nabootování systému nabízí přímé spuštění jednotlivých aplikací (například prohlížeče, e-mailového klienta nebo přehrávače multimédií). Pokud zvolíte druhou možnost, spustí se vybraný program v izolovaném virtuálním prostředí známém jako "Sandbox". To obsahuje pouze nejzákladnější části jádra systému Windows a tzv. HAL (hardware abstraction level). Výhoda: Spuštění aplikace netrvá více než několik sekund. Pokud si tedy budete chtít poslechnout hudební CD nebo zkontrolovat poštu, nebudete muset zdlouhavě spouštět kompletní systém Windows. Nevýhodou je, že nemáte přístup k dalším funkcím systému Windows nebo k aplikacím, které nebudou načteny během tzv. quickstartu.
                                                                           Náš nejriskantnější produkt? Určitě příští Windows
                                                                                                                            Steve Ballmer, CEO Microsoft
Pokud budete chtít zmiňovanou funkci ve Windows 8 využívat i ve svém počítači, budete potřebovat novou desku s UEFI BIOS – v současnosti je již na trhu například E35M1-M Pro od Asusu za necelé tři tisíce korun.
Z uniklých dokumentů Microsoftu také vyplývá, že firma požádala o patent na virtuální rozhraní mezi hardwarem a softwarem – označené jako "Hypervisor Virtual Machine Manage". Pokud například spustíte pouze jednu aplikaci, může se na pozadí nahrát celý systém. Ve chvíli, kdy poté chcete místo zvolené aplikace využít jinou funkci systému Windows, můžete se jednoduše přepnout do nahraného systému (a pak se přepínat mezi dvěma "vrstvami"). Microsoft popisuje tuto možnost v jiném patentu jako "Direct Computing Experience" (přímou práci na počítači). To je ve srovnání s podobnými quickstart systémy na bázi Linuxu (jako je například Splashtop a coreboot) obrovská výhoda: tam je nutné restartovat systém při každé změně.

Uživatelský profil: On-line ID nezbytné

Jakmile je systém Windows 8 aktivní, lze se ke svému účtu přihlásit buď pomocí klasického uživatelského jména a hesla, nebo pomocí Windows Live ID. Vzhledem k tomu, že Microsoft stále více podporuje slučování plochy a internetu, bude mít druhá metoda celou řadu výhod. Za zmínku stojí například propojení s některými zajímavými službami.

Microsoft Apps Galery

O tom, že Microsoft bere mobilní platformy vážně, svědčí i jeho "App Store", který najdete na adrese apps.msn.de. V tomto obchodě můžete nakoupit nebo i zdarma stáhnout celou řadu aplikací či her od různých výrobců. Tato galerie je ale provázána s Windows Live – v tuto chvíli sice můžete stahovat i bez platného Live ID, ale to se pravděpodobně brzy změní. Již nyní je registrace povinná například pro vkládání komentářů.
                                                                Úprava jádra Windows pro ARM architekturu není problém
                                                                                               Daniel Melanchthon, technologický vizionář Microsoftu
Ve Windows 8 se uživatelé do obchodu dostanou pouhým kliknutím na ikonu (rozhraní Wind) nebo na "dlaždici" (rozhraní Mosh). Vybrané aplikace jsou poté na tablet s Windows 8 staženy i instalovány automaticky, stejně jako to funguje u konkurenčního iPadu. Zda a jak dlouho bude Apps Gallery existovat, ale nezávisí jen na aktivitě Microsoftu – Applu se příliš nelíbí, jak se jeho konkurent nechal inspirovat "jablečnou koncepcí", a na řadu tak pravděpodobně brzy přijdou i právníci. Je také nutné poznamenat, že Apps Gallery je nástupcem neúspěšného projektu Windows Marketplace.

Tlačítko pro obnovu

Další zajímavou informací, která vyplývá z dokumentů Microsoftu, je novinka v podobě tlačítka "reset". To se hodí především pro méně zkušené nebo často experimentující uživatele – po kliknutí na něj se Windows uvedou do "továrního nastavení". Tento proces má trvat jen dvě minuty a prý nebude vyžadovat téměř žádnou paměť nebo místo na disku. Navíc budou v resetované aplikaci plně zachovány osobní údaje. Technicky by měl být reset prováděn pomocí "cloud platformy" Windows Azure, pro kterou ale budete potřebovat Live ID. Windows 8 si stáhnou systémové soubory a výchozí nastavení z cloudu a nainstaluje je. Pro předpokládaný údaj pro opravu systému (v podobě dvou minut) však bude podle našich odhadů potřeba extrémně rychlé připojení k internetu – minimálně na úrovni VDSL.

Image systému

Stejně jako v systému Windows 7 je možné si vytvořit kopii Windows partition. Novinkou je tlačítko pro zálohování on-line, které vytvoří zálohu na webovém serveru společnosti Microsoft. Kolik místa ale společnost každému uživateli nabídne, to v současné době ještě není známo. Pro přístup k on-line zálohování dat budete samozřejmě potřebovat Live ID. On-line zálohování ochrání vaše data i v případě velkých katastrof, jako je požár domu nebo povodeň (kdy mohou být poškozena i data se zálohami na jiných médiích).
Zachována je také záloha na virtuální pevný disk (VHD), známý již z Windows 7. Ve verzích Windows 8 Ultimate, Business a Professional bude možné tuto VHD zálohu spouštět a bootovat i z cloud serveru. Funkce známá jako "Desktop as a Service" (Desktop jako služba) umožní přístup k nakonfigurovaným Windows 8 každému určenému uživateli – ať už z PC, tabletu, nebo smartphonu. Zařízení musí mít pouze nový prohlížeč s podporou technologie Microsoft Silverlight.

Integrovaná služba Live Mesh

V budoucnu najdete u Průzkumníka Windows nejen pás karet (Ribbon), známý z MS Office, ale přibudou zde i dvě nová tlačítka, pomocí kterých budou moci uživatelé synchronizovat složky on-line a off-line. Kliknutím na tlačítko "Sync" tak bude moci uživatel Windows synchronizovat vybrané složky a soubory na pevném disku nebo selektivně s připojenými přístroji – například chytrými telefony a MP3 přehrávači.
Pokud uživatel klikne na tlačítko "Web sparing" (webové sdílení), synchronizují se vybraná data pomocí služby "Live Mesh" na úložiště SkyDrive. Tyto dvě služby nejsou již pro uživatele služeb Windows Live žádnou novinkou. Ve Windows 8 je však přelomová jejich integrace přímo do systému a tím i důslednější požadavek na využívání Live ID.

Kontrola: Úzká vazba na Microsoft

Pokud budete používat Windows 8 bez on-line vylepšení a Live ID, nenajdete v novém systému (ve srovnání s Windows 7) příliš mnoho radikálních vylepšení. A jestliže se rozhodnete využívat všechny nové funkce a získat tak výrazně více pohodlí, budete muset "zaplatit" svými osobními údaji a navíc se při využívání celé řady služeb úzce "svážete" s Microsoftem.
Rozhraní Windows 8 by také již nemělo být skládkou všech možných ikon či příkazů, ale mělo by nabídnout přístup k nejvíce používaným a nejoblíbenějším programům či funkcím. Například v hlavní nabídce Windows se pomocí velkých ikon zvýrazní opakovaně používané aplikace. Cena za tuto přívětivost ale není malá: Windows zaznamenávají všechny aktivity uživatele a tak se operační systém učí, jak používáte svůj počítač a co je pro vás důležité. S Windows 8 tedy získáte přímý přístup k obchodu s aplikacemi, možnost uložit svá data on-line anebo tlačítko reset pro obnovení systému rychlostí blesku – ale pouze pokud při registraci sytému prozradíte svůj e-mail a získáte Live ID. Bude tedy záležet na uživatelích, zda bude integrace on-line služeb dostatečným důvodem pro přechod na nová Windows.
Kritici navíc vidí v novém přístupu celou řadu rizik – především hrozba odcizení citlivých dat (obzvláště po nedávné aféře u Sony) může být pro některé uživatele důvodem k váhání nad přechodem na Windows 8. Jen málokdo si ale uvědomuje, že celá řada zmiňovaných funkcí již poměrně dlouho zpříjemňuje práci například uživatelům nových MS Office. I v nich program "zjišťuje" uživatelovy preference a často využívané funkce nabízí v popředí.
Nová Windows mají také špatnou zprávu pro všechny piráty: díky silné vazbě na Microsoft je možné použít nové funkce ochrany proti kopírování. Tzv. Genuinne center (centrum pravosti) kontroluje nainstalovanou verzi Windows také při instalaci aktualizací nebo doplňků, a ve Windows 8 ho najdete ve Středisku údržby systému.

Ovládání: Nejen myš a klávesnice

Vista jako první nabídla ovládání pomocí hlasových (anglických) příkazů. U Windows 8 ale budete moci k ovládání zapojit téměř celé tělo: pro přihlášení budete potřebovat svou tvář, ruce pro klikání a zahálet nebude ani zbytek vašeho těla.

Rozpoznání obličeje

Téměř všechny notebooky, tablety, all-in-one PC a smartphony nabízí integrovaný fotoaparát nebo kameru a u většiny stolních počítačů už také najdete webkameru. Právě na to sází Windows 8, která využívají kameru pro přihlášení pomocí biometrického rozpoznávání obličeje. Jednotlivé obličeje je možné selektivně spojit s normálním uživatelským účtem nebo Live ID už v průběhu instalace. Pokud uživatel spustí počítač s Windows, zaznamená systém z kamery tvář uživatele a srovná ji s uloženým portrétem. Je-li ve všech důležitých oblastech nalezena shoda, lze se přihlásit bez zadání přihlašovacích údajů.

Cvičení pro prsty

Podporu pro dotykové obrazovky, která je důležitá především u tablet PC, nabídl Microsoft již u Windows 7. U nových Windows tak najdete jen drobnější vylepšení: například větší symboly v menu, které usnadňují ovládání prstem. Windows 8 budou také obsahovat lepší ovladač umožňující přesnější ovládání přes dotykový displej pro zařízení všech typů. Pro dotykové obrazovky bude rovněž optimalizován Internet Explorer 10, který nabídne ovládání pomocí velkých tlačítek.

Kompletní využití těla

Kinect, zařízení, které bylo původně vyvinuto pro hry konzole Xbox, zaznamenává pomocí několika kamer polohu a pohyby těla. To umožňuje nejen zábavnější ovládání her, ale může to i usnadnit ovládání některých aplikací – například Windows Media Center. Pomocí Kinectu tak lze "procházet" multimediální sbírkou jako ve sci-fi filmech. Kinect jako každý jiný hardware také vyžaduje ovladač. Open-source scéna již vyvinula takový, se kterým lze přístroj použít i ve Windows 7. Na tuto aktivitu zpočátku Microsoft reagoval pomocí hrozeb a soudů, brzy si ale uvědomil potenciál tohoto ovladače. Místo toho, aby soudně stíhal open-source programátory, nabídl skupině spolupráci. Díky tomuto rozhodnutí budou při spuštění Windows 8 nejen k dispozici oficiální vyspělé ovladače, ale také další vhodné aplikace.
AUTOR@CHIP.CZ


VÝVOJ OS WINDOWS 8
Na základě běžných vývojových cyklů Microsoftu Chip ukazuje, kdy mohou uživatelé nová Windows testovat a později také koupit.
2009
ŘÍJEN
Microsoft sestavuje vývojový tým a hledá programátory prostřednictvím reklamy.
2010
ÚNOR
Plánování a koncepce nového systému Windows.
ČERVEN
Italský blogger Francisco Martin zveřejňuje podrobnosti o funkci rychlého startu, podpoře Kinectu, App Gallery a dalších funkcích Windows 8.
SRPEN
Fáze vývoje 1 dokončena, na internetu se objevují první screenshoty.
2011
LEDEN
Steve Sinofsky, vedoucí vývojář Windows, představuje na veletrhu CES v Las Vegas pre-release verze systému Windows 8 pro ARM procesory.
KONEC LEDNA
Wzor.net odhaluje datum zahájení prodeje a podrobnosti o plánovaných beta verzích.
ÚNOR
Fáze vývoje 2 dokončena, objevují se informace o integraci služeb pro sdílení souborů.
SRPEN
Fáze vývoje 3 kompletní. Dokončení aplikace Internet Explorer 10.
2012
ÚNOR
První beta verze bude doručena vybraným testerům.
DUBEN
Druhá beta verze bude poskytnuta velkému okruhu testerů.
ŘÍJEN
Dokončena verze (RTM) pro obchodníky, vývojáře a předplatitele MSDN.
2013
LEDEN
Začne oficiální prodej Windows 8.
LEDEN
Steve Ballmer představí nový operační systém na CES v Las Vegas.


Windows 8 přepíšou hranice mezi stolním PC a tablet PC
Srovnání nové strategie společností Microsoft, Apple a Google: Windows 8 nabízí uživatelům větší volnost, protože nerozlišují mezi běžným počítačem a mobilním zařízením.

MICROSOFT

Windows 8 nabízí vhodnou plochu pro každý typ procesoru a tím potlačí rozdělení mezi klasickými počítači a mobilními zařízeními. Aplikace je možné instalovat nejen klasickým způsobem, ale také pomocí služby Windows Live. Tato strategie tak zaručí věrnost "on-line zákazníků"…

MICROSOFT
Intel/AMD-CPU
ARM-CPU
Windows 8 s rozhraním "Wind"
Běží pouze na výkonných stolních počítačích a noteboocích.
Softwarové obchody a portály s freewarem
Nejsou vyžadovány žádné on-line účty u Microsoftu, programy mohou být zakoupeny nebo staženy odkudkoliv.
Žádna loajalita zákazníků
Uživatelé mají při nákupu softwaru možnost svobodné volby.
Windows 8 s rozhraním "Aero-lite"
Běží pouze na starších stolních PC, noteboocích a netboocích.
Windows Live ID
Slouží uživateli pro přihlášení a umožňuje přístup ke všem "Live" službám.
Microsoft Apps Gallery
Nabízí aplikace, hry a služby pro PC, Xbox a tablety.
Windows 8 s rozhraním "Mosh"
Běží pouze na všech "tablet PC" a mobilních telefonech s procesory ARM.
Služby Live
Nabízí webový Office, fotogalerii, SkyDrive, Messenger a mnohem více.
Velká loajalita zákazníků
Intenzivní využívání on-line služeb Microsoftu a vyžadování Live ID udržuje uživatele a zákazníky ve světě Microsoftu.

APPLE

Zákazníci firmy z Cupertina jsou také pod pečlivou kontrolou. Majitelé počítačů s Mac OS mohou nakupovat aplikace na volném trhu, ale k softwaru na Mac App Store se lze dostat pouze prostřednictvím iTunes Store. Navíc na mobilním zařízení bez webového účtu téměř nic nespustíte. To vytváří IPADu, iPhonu a iPodu touch automaticky "silné vztahy" se zákazníky. Těm se mohou vyhnout jen uživatelé Mac OS.

Apple
Intel-CPU
Mac OS

Běží pouze na počítačích od Applu.
Softwarové obchody a portály s freewarem
Nejsou vyžadovány žádné on-line účty u Applu, programy mohou být zakoupeny nebo staženy odkudkoliv.
Žádna loajalita zákazníků
Počítač musí být od Applu, při nákupu softwaru ale budou mít uživatelé možnost svobodné volby – i když je výběr poněkud omezený.
Účet iTunes store
Umožňuje přístup k programům, filmům, e-knihám, podcastům a hudbě.
iTunes Store
Nabízí multimediální obsah, zčásti zdarma.
Mac App store
Nabízí aplikace pro počítače s Mac OS, které lze nainstalovat na IPAD, částečně placené.
Velká loajalita zákazníků
Hardware, software a také on-line připojení svazuje uživatele s firmou Apple.
ARM-CPU
iOS

Běží jen na zařízeních iPAD, iPhone a iPod touch.
Apple App store
Nabízí aplikace pro zařízení s operačním systémem IOS, částečně placené.
iTunes store
Nabízí multimediální obsah, zčásti zdarma.
Velká loajalita zákazníků
Hardware, software a také on-line připojení svazuje uživatele s firmou Apple.

GOOGLE

Podobně jako Apple i Google rozlišuje mezi stolními počítači a mobilními zařízeními. Centrální on-line účet je ale stejný a použitelný pro všechna zařízení. Celá řada služeb bez účtu u Googlu nefunguje, základem je navíc připojení k webu. Přestože Google také své zákazníky silně váže ke svým službám, nenajdete zde příliš mnoho omezení.

Google
Intel/AMD-CPU
Chrome OS

Cloudový operační systém pro všechny počítače s připojením na internet.
Google účet
Nabízí přístup ke všem službám a programům obřího vyhledávače.
Chrome Apps
Nabízí "cloud aplikace", hry a služby, které běží pouze na internetu.
Velká loajalita zákazníků
Google účet propojuje navzájem celou řadu služeb, jako jsou Google Mapy nebo YouTube. Zároveň vytváří vazby mezi zákazníky a dodavateli.
ARM-CPU
Android

Běží na tablet PC a smartphonech s ARM procesory.
Android Market place
Nabízí aplikace různého typu pro přístroje s operačním systémem Android.
Velká loajalita zákazníků
Plné využívání softwaru Googlu je možné pouze s on-line účtem. Bez něj můžete sledovat filmy na YouTube, bez možnosti nahrávání…


Uprav si sám: Vzhled Windows 8 již nyní
Dejte ploše svých Windows Vista a Windows 7 pomocí transformačních balíčků vzhled příští verze Windows.
První obrázky a zvěsti o Windows 8 se sotva objevily na internetu, ale již nyní lze narazit na některé programy umožňující upravit vzhled Windows (7 i Visty) na "verzi 8". Nový "Windows theme" je načten přes patch, který přináší nové pozadí, nabídku Start a ikony z Windows 8.
ZMĚNA VZHLEDU WINDOWS
Na DVD jsme pro vás připravili nástroj Universal Theme Patcher, který dokáže upravit vzhled Windows přesně podle vašich představ, a k dispozici je verze pro 32- i 64bitové systémy. Důležité je program spustit s právy administrátora, jinak nedojde k přepsání (pro nastavení vzhledu) důležitých dat. Po spuštění programu by mělo dojít k přepsání 3 dll souborů – klikněte na tlačítko "Patch" u každého z nich. Před instalací je také vhodné zazálohovat si důležitá data a použití transformačního softwaru v žádném případě nedoporučujeme u nestabilních systémů.
ZMĚNA PLOCHY
Na DVD najdete dva transformační balíčky: Aero-lite simuluje zjednodušenou plochu Windows 8 a je vhodné pro pomalejší počítače. Nástroj "Vista to 8" transformuje vzhled systému Vista na Win8 Professional. Rozbalte požadovaný transformační balíček a zkopírujte jeho obsah do složky "C: \ Windows \ Resources \ Themis". Poté již můžete přepnout vzhled svého systému na Windows 8.


Foto: Nový desktop: Transformační balíček simuluje vzhled nových Windows.
Foto: App Store: Prvním obchodem ve stylu Apple se stal německý Microsoft Apps Gallery.
Foto: Reset: Jednou z nejzajímavějších funkcí bude určitě obnova poškozeného systému.