Vytiskněte si fotografii pěkně za tepla
V každém oboru platí, že nejlepší výsledky odvádějí specialisté. V oblasti domácího tisku fotografií tomu není jinak. Pokud rádi tisknete fotografické vzpomínky, nemusí být inkoustové tiskárny jedinou volbou. Výborný výsledek zaručí termosublimační tiskárny.
MICHAL BAREŠ
Termosublimačních tiskáren není na trhu mnoho, sami jsme však byli překvapeni, jak málo z modelů, které jsou nabízeny v internetových obchodech, je u nás reálně k dostání. Vývoji těchto zařízení se dnes věnuje už jen hrstka výrobců digitálních fotoaparátů a i řada z nich s termosublimačními tiskárnami pomalu a potichu končí. Oslovili jsme všechny značky "papírově" přítomné na českém trhu, k otestování však nakonec dorazily pouze modely značek Canon a Fujifilm. Teoreticky prodává tyto tiskárny ještě firma Sony, avšak v tak malých objemech, že je nedrží ani skladem a každý kus musí objednávat v zahraničí, což v praxi znamená, že jich moc neprodá. Olympus byl v této kategorii dlouho lídrem trhu, ani on však (alespoň v současnosti) nedisponuje ani jedním aktuálním modelem.
Malá obliba termosublimačních přenosných fototiskáren je určitě dána tím, že většina lidí si raději pořídí praktičtější inkoustovou tiskárnu, která dokáže kromě fotografií tisknout i běžné dokumenty a umí tisknout na formát A4. Všeobecné povědomí, že inkoustové tiskárny tisknou fotografie lépe a levněji než zařízení termosublimační, však není úplně pravdivé. Záleží na tom, s jakými inkoustovými tiskárnami bychom tiskárny termosublimační srovnávali.
Jako vždy při našich testech jsme se rozhodli v praxi vyzkoušet tisk stejných předloh na různých tiskárnách a výsledky jsme porovnávali jak okem, tak po skenu při vysokém rozlišení. Na skenovaných záběrech jasně vidíte, jak se jednotlivé výtisky liší, ale pouhý pohled na sken nedokáže nahradit subjektivní pocit ze zhotovené fotografie, když ji držíte v rukou. Inkoustový tisk je realizován s vyšším rozlišením, než s jakým pracují termosublimační tiskárny, takže sken detailů ukazuje vyšší přesnost inkoustového tisku, nicméně rozlišení a detaily nejsou vše. Termosublimační tiskárny si dokážou lépe poradit s rozložením a propojením jednotlivých barev a navíc jsou ihned po výjezdu z tiskárny vybaveny povrchovou vrstvou, která jim dává lesk, ochranu před mechanickým poškozením, UV zářením a otisky prstů. Při prohlížení jsou tedy na omak příjemnější než fotografie z inkoustové tiskárny. Pokud si nedokážete představit, jak vypadá fotografie z termosublimační tiskárny v reálu, stačí si zajít do fotografické portrétní budky, jakou běžně najdete v metru nebo v nákupních střediscích. Tyto samoobslužné portrétní stanice využívají k tisku právě termosublimační tiskárny.
Termosublimační versus inkoustový tisk: Který je lepší?
Jak na co. Termosublimační tiskárny produkují lepší fotografie než běžné nejlevnější inkoustové tiskárny, používající tři barevné inkousty, pokud však inkoustová tiskárna obsahuje i fotografickou černou nebo šedou tiskovou náplň, má lepší barevné podání než tiskárna termosublimační. Co se prokreslení detailů týče, inkoustové tiskárny mají mnohem vyšší rozlišení, takže dokážou lépe vykreslit drobné detaily. S tím je však bohužel spojena i vyšší zrnitost inkoustových fotografií. Jelikož většina termosublimačních tiskáren pracuje s rozlišením 300 dpi, detaily nejsou tak přesné, nicméně díky lepšímu propojení barevných složek dochází k vyrovnanějšímu podání barevných ploch, což je zvlášť dobře vidět například u portrétních fotografií. Celkový výsledek termosublimačního tisku více připomíná fotografie, které produkují fotolaby, vesměs jsou ale doma pořízené termosublimační fotografie kvalitnější, protože obsahují i ochrannou vrstvu.
Náklady: Vyplatí se jako doplňkové zařízení
Reálná cena jedné fotografie formátu 10 × 15 cm je u inkoustové tiskárny (záleží samozřejmě na modelu) v rozmezí 3 až 7 Kč bez fotopapíru. Testované modely pak tisknou jednu fotografii za 6 až 9 Kč včetně fotopapíru, který je spolu se speciální tiskovou fólií nedílnou součástí "spotřební kartridže".
Nevýhodou testovaných termosublimačních tiskáren je především možnost tisku pouze na fotopapíry maximálního rozměru 10 × 15 centimetrů. Naopak výhodou jsou kromě vysoké kvality především kompaktní rozměry, nízká hmotnost, možnost tisknout z paměťových karet či z USB flash disku, okamžité zafinišování vytištěných fotografií a snadný přehled nad tiskovými náklady.
Velkou výhodou termosublimačních tiskáren je, že díky odlišnému tiskovému systému nezaschne ani při dlouhodobém nepoužívání spotřební materiál. Není divu, vždyť na rozdíl od inkoustových zařízení se před transferem na papír nachází v pevném stavu. Každá mince má dvě strany a ani "šetrnost" termosublimačních tiskáren není tak bezchybná. Nehledě na to, kolik barev a jak velkou fotografii (do formátu 10 × 15 cm) vytiskneme, po jednom průchodu se fólie s barvivem posune a zbytek nevyužitého barviva musíte po daném množství fotografií vyhodit (kazeta většinou vydrží 40 až 50 snímků v závislosti na kartridži a výrobci). Celkově vzato je tedy termosublimační technologie mnohem méně úsporná než inkoustová, u níž dochází k přesnému dávkování pouze opravdu potřebného množství inkoustu a navíc většinou s možností výměny jednotlivých barevných kartridží.
Rozdíl hlavně ve výbavě
Testovaná zařízení se spíše než rychlostí nebo kvalitou tisku liší výbavou, tedy velikostí displeje, množstvím funkcí a možnostmi úpravy fotografií přímo na termosublimační tiskárně. Mezi základní možnosti patří úprava jasu a barevnosti snímku, ale ve funkční nabídce najdeme i redukci jevu červených očí, možnost zobrazení data, vyhlazení tělových barev atd. Nejlépe byla v tomto ohledu vybavena tiskárna Canon Selphy ES-40, která kromě výše zmíněných úprav obsahuje i řadu "kreativních" funkcí a hlasový výstup. Co se kvality tisku týče, všechny tři tiskárny jsou zcela srovnatelné, takže pokud se obejdete bez toho, aby vám tiskárna nahlásila, že dokončila tisk (bez čehož se dá žít), můžete klidně zvolit i levnější model. Pokud se obejdete i bez náhledového displeje, můžete například sehnat termosublimační tiskárnu Canon Selphy CP-520 za cca 1 200 Kč a Fujifilm QS-7 za cca 1 800 Kč.
MICHAL.BARES@CHIP.CZ
SHRNUTÍ
Termosublimační tiskárny se hodí hlavně k tisku portrétních fotografií či fotografií, kde záleží více na barevném podání a jednolitosti než na zobrazených detailech. Cenově je jejich tisk srovnatelný s inkoustovým a přenosné termosublimační zařízení doporučujeme jako doplňkovou tiskárnu pro každého milovníka digitální fotografie.
PRINCIP TERMOSUBLIMAČNÍHO TISKU
Termosublimační (někdy také známý jako termotransferový) tisk přenáší barvivo na podkladový papír prostřednictvím tepla. Speciální tisková kazeta obsahuje pásku, na které jsou střídavě za sebou naneseny barevné plochy velikosti fotografie 10 × 15 cm. Barvivo je zde fixováno v pevném skupenství a po zahřátí tepelným tělískem (s rozlišením 300 dpi) přejde plynule z pevného do plynného stavu, ve kterém se nanese na fotopapír. Úroveň aplikovaného tepla ovlivňuje odstín barvy v daném bodě. Tisková hlava je tedy na rozdíl od inkoustové tiskárny statická a pohybuje se jen papír, který projíždí tiskárnou a při každém průchodu na sebe nanese další barvu. Testované termosublimační tiskárny používají systém tří barev, jejichž kombinací vytváří i černou barvu. Na pásce jsou tedy za sebou umístěny plochy se žlutou, purpurovou a azurovou barvou, které se postupně nanášejí na fotografii. Jako poslední přichází na řadu ochranná vrstva (někdy také nazývaná laminární), která nemá za účel fixovat barvivo (to už je pevně napařeno na podkladový papír), ale chránit fotografii před mechanickým poškozením, vodou a vyblednutím barev. Podle výrobce by životnost termosublimačních fotografií měla být až 100 let.
Mezi výhody termosublimačního tisku patří okamžitá použitelnost fotografie s ochrannou vrstvou proti rozmazání, přirozenější barevné podání a přechody a fixní tiskové náklady. Tato tisková technologie má ale i nevýhody, a to v podobě omezeného formátu, hůře vykreslených detailů a velkého odpadu.
Foto: Detailní záběr portrétní fotografie: První snímek byl pořízen termosublimační tiskárnou Canon Selphy ES-40, druhý moderní šestiinkoustovou multifunkční tiskárnou Canon Pixma MG8150 a třetí levnou CMYK multifunkční tiskárnou Canon Pixma MP495.
Foto: Zpracování detailů: Termosublimační tiskárny pracují s nižším rozlišením, takže nedokáží tak dobře zpracovat detaily. Nicméně výtisk více připomíná klasickou fotografii. První snímek byl pořízen termosublimační tiskárnou Canon Selphy ES-40, druhý moderní šestiinkoustovou multifunkční tiskárnou Canon Pixma MG8150 a třetí levnou CMYK multifunkční tiskárnou Canon Pixma MP495.