Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy a triky pro Kindle

Tipy a triky pro Kindle

I přes nástup tabletů a netbooků mají čtečky e-knih stále více příznivců. My jsme pro vás připravili několik tipů a triků pro tu nejprodávanější z nich – pro Amazon Kindle 3.
PETR KRATOCHVÍL

Ve Spojených státech odstartoval Kindle digitální revoluci. Díky němu prodal Amazon v loňském roce poprvé více elektronických knih než těch papírových. U nás kvůli celé řadě faktorů (a také nově zavedenému clu na zboží mimo EU) o revoluci určitě mluvit nemůžeme, ale i zde si Kindle své příznivce našel. Neoficiální odhady mluví přibližně o desítkách tisíc přístrojů, které vytváří zajímavou cílovou skupinu i pro vydavatele. Navíc je publikování pro Kindle (například ve srovnání s texty pro iPad) relativně jednoduché. To jsou důvody, proč se začíná objevovat obrovské množství stránek, novin a specializovaných projektů věnovaných přímo čtečce Kindle. My jsme pro vás připravili nejen informace o těchto projektech, ale také několik praktických tipů a triků pro majitele této čtečky.

Ochrana i světlo

Používat pro běžné, každodenní čtení čtečku elektronických knih bez pouzdra je poněkud rizikové – a to platí i pro relativně bytelný Kindle. Problémem ale je, že Amazon vám nabídne "originální" pouzdro za "nekřesťanských" 35 až 60 USD. I když jde o kvalitní kožený výrobek, nepřijde nám rozumné za něj utratit polovinu ceny čtečky, a to i proto, že podobné pouzdro lze na serveru eBay zakoupit přibližně za 8 USD (přibližně 140 Kč) i s dopravou. Stačí jen zadat na serveru eBay do vyhledávání pojem "kindle bluecosto". Na serveru eBay lze za rozumnou cenu koupit i malou LED lampičku, která náruživým čtenářům umožní i noční čtení "pod peřinou". Pokud nechcete nakupovat v zahraničí, v českých e-shopech seženete přijatelné pouzdro nebo lampičku přibližně za 300–400 Kč.
NÁŠ TIP: Pravděpodobně nejlepší "obal" za rozumnou cenu objevil pro svůj Kindle jeden z redaktorů Chipu na serveru DealerExtreme (www.dealextreme.com). Najdete ho přibližně za 9 dolarů (i s dopravou) pod číslem 49301. Jedinou jeho nevýhodou je relativně dlouhá doba doručení – 3 až 5 týdnů…

Hezky česky

Amazon Kindle byl, je a bude oficiálně k dispozici pouze v anglickém jazyce. Pokud jsou ale vaše jazykové znalosti špatné, určitě byste ocenili možnost komunikovat se čtečkou česky. To je skutečně možné, nicméně "neoficiální cestou": nejprve je nutné nainstalovat tzv. jailbreak, který umožní nahrání alternativního softwaru – včetně českého jazykového balíčku. Výhodou nainstalované češtiny je i možnost používat při hledání v e-knihách výrazy s diakritikou. Jailbreak nabídne i celou řadu dalších možností – od úpravy "screensaverů" až po instalaci vlastních fontů. Instalaci tohoto "hacku" však lze doporučit spíše zkušenějším uživatelům – je totiž nutné ho přizpůsobit firmwaru čtečky. Zatímco starší přístroje mají verzi 3, jailbreak pro novější verzi (3.1 u přístrojů zakoupených v roce 2011) se objevil až nedávno. Je ale také nutné podotknout, že instalaci jailbreaku teoreticky přicházíte o záruku.
NÁŠ TIP: Pro podrobnější informace o jailbreaku pro Kindle doporučujeme navštívit stránku www.amazon-kindle.cz/kindle-stitky/jailbreak-kindle/.

Zasílání dokumentů do čtečky

Většina českých uživatelů bude s největší pravděpodobností využívat pro "plnění" čtečky počítač a USB kabel, nicméně možností, jak získat další obsah, je mnohem více. Základem je odeslání obsahu přes e-mail. Princip je jednoduchý – při registraci čtečky si na Amazonu vytvoříte účet a ten "propojíte" se svou čtečkou. Poté ještě na webu (www.amazon.com/manageyourkindle) nastavíte, z jakých adres vám mohou do Kindlu chodit dokumenty – zde je nutné přidat e-mail "vášregistračnímail@free.kindle.com". Poté už můžete na tuto adresu odeslat požadovaný dokument. Pokud do předmětu dáte výraz "convert", bude dokument optimalizován a zkonvertován přímo pro váš Kindle. Dokumenty po chvilce obdržíte, jakmile se s Kindlem připojíte k internetu.
Majitelé čtečky s 3G ještě mohou využít adresu "vášregistračnímail@kindle.com", která zaručí téměř okamžité doručení dokumentu, služba je však bohužel zpoplatněna 1 dolarem za 1 MB.
Tímto způsobem lze ale plnit Kindle i "cizími" zdroji. Většina českých významných zpravodajských zdrojů nabízí tímto způsobem zasílání zpravodajství (Aktuálně, Idnes…). Více informací najdete v rámečku Nejlepší weby pro čtenáře e-knih.
Náročnější uživatelé mohou k získání obsahu využít i alternativní metody. Jednou z nich je doplněk pro prohlížeč Chrome s názvem "sendToKindle" (najdete ho na Chrome web store – chrome.google.com/webstore). Tento doplněk vám umožní jedním kliknutím odeslat webovou stránku přímo do vaší čtečky. Pro majitele smartphonu s OS Android je zdarma k dispozici podobná aplikace – jmenuje se Send to Kindle a najdete ji na Android Marketu. Pokud tedy při surfování na smartphonu narazíte na zajímavý článek, stačí chvilka, a můžete si text pohodlněji přečíst v Kindlu.

Mapy nejen pro Kindle

Ačkoliv jsou čtečky e-knih (i díky absenci GPS) jako navigační zařízení nepraktické, existuje možnost, jak s Kindlem nezabloudit. Nový projekt Ebookmaps (www.ebookmaps.com) nabízí zdarma obrovské množství map měst ve formátu pro čtečky elektronických knih (k dispozici jsou mapy ve formátech Mobi a ePub). Pro Českou republiku je prozatím k dispozici jen deset největších měst, i tak jde ale o revoluční novinku, podstatně zvyšující užitečnost čtečky. Na webu projektu je pro méně zkušené uživatele k dispozici i návod, jak elektronické mapy využívat (www.ebookmaps.com/cz/jak-pouzivat-mapy-eknihyebook-ve-ctecce-knih.php).

Nechte si to přečíst

Stále populárnější se u čteček stává funkce "text to speech", která umožňuje předčítání zvoleného textového souboru. Ve většině případů sice "lidských" kvalit nedosahuje, na druhou stranu je nutné podotknout, že je již na hony vzdálená strojově nemotornému přednesu, známému například z předčítání SMS zpráv na pevné lince. Na rozdíl od přístroje PocketBook Pro 602, který nás potěšil v testu čteček (viz Chip 2/2011), Kindle nenabízí českou verzi "text to speech". I to lze změnit pomocí jailbreaku v kombinaci s dodatečným softwarem – čeština k dispozici v současnosti stále není, uživatelé ale mohou využít i některý ze sousedních jazyků (němčinu, polštinu nebo slovenštinu). Podrobnější informace o této funkci najdete na diskusním fóru na webu http://forum.amazon-kindle.cz.

Nové zdroje

Ačkoliv je Kindle (a elektronické čtečky obecně) určen především pro čtení knih, díky snadnému přístupu k alternativním zdrojům informací (i na omezeně použitelném prohlížeči) může nahradit i klasické noviny. Všechny významné "deníky" už totiž mají své verze "pro Amazon Kindle" – od iDnes přes Novinky.cz až po Lidovky. Princip je jednoduchý – po zaregistrování vám do čtečky budou chodit vybrané zprávy ve formátu přizpůsobeném Kindlu. Zpravodajství je obvykle dostupné v pracovní dny od 5 až 8 hodin ráno do 16 až 20 hodin večer, a u některých zdrojů (například na Novinkách) si lze zvolit i zasílání "bulvárnějšího" zpravodajství nebo informací "pro volný čas".
Dříve než se ale přihlásíte k odběru zpráv, je nutné si uvědomit několik skutečností. Pro příjem zpráv je nutné mít "aktivní" připojení k síti (ať už 3G, nebo Wi-Fi), což značně zatěžuje baterie a tak podstatně omezuje výdrž přístroje. Příliv zpravodajství také ztěžuje (už tak nijak skvělou) navigaci k vašim oblíbeným knihám.
Tip pro majitele přístroje Kindle s podporou 3G: Pokud si nejste jisti nastavením zasílání zpráv a chcete se vyhnout "omylem" aktivovanému zasílání přes placený kanál, nastavte si na svém účtu u Amazonu maximální výši poplatku za stahování $0.00. Jen tak bude mít jistotu, že se z vaší kreditní karty nebudou odečítat tučné částky za přísun nových informací.

Pořádek musí být

Největším nepřítelem každého knihomola je prach a chaos. Zatímco první problém uživatele Kindlu trápit nebude, druhý problém začne být brzy poměrně nepříjemný. Kindle totiž nepodporuje adresářovou strukturu, což znamená, že už u několika desítek knih začne být ve vaší "sbírce" poněkud chaos. Variant cest za pořádkem je v současnosti několik, my vám můžeme doporučit minimálně dvě.
První z nich je nástroj Kindle Collection Manager (www.colegate.net/KindleCollectionManager/), který je dostupný zdarma (vyžaduje jen jednoduchou registraci). Je určen výhradně pro organizaci sbírky knih, čemuž odpovídá i jednoduché ovládání. Bohužel je k dispozici jen v anglické verzi.
Zkušenější knihomolové dají pravděpodobně přednost programu Calibre, který kromě organizace sbírky umí i převádět formáty nebo spravovat metadata knih. K dispozici je i česká verze a na webu programu (konkrétně na http://calibre-ebook.com/download) jsou k dispozici i verze pro různé operační systémy.

E-knihy v knihovně

Knížky v elektronické podobě nemusí být nepřítelem svých papírových příbuzných. To si uvědomují i v celé řadě knihoven po celé naší republice. V Praze, Brně, Liberci nebo Jičíně si můžete vypůjčit (obvykle za menší kauci) čtečku elektronických knih a doma si vyzkoušet, zda už pro vás nenastal čas přejít od papíru k nulám a jedničkám. Výjimečná je v tomto ohledu především Moravská zemská knihovna, která nejen nabízí k zapůjčení tři různé typy přístrojů (např. Jinke či Bookeen), ale také zveřejnila rozsáhlý seznam zdrojů bezplatných knih, které její čtenáři mohou využívat. Najdete ho na adrese www.mzk.cz/zdroje-e-knihy.

Dělejte si poznámky…

Žádná z čteček elektronických knih není určena pro aktivní tvorbu, přesto však některé z nich nabízí alespoň jednodušší poznámkové bloky či možnost tvorby úkolů. Uživatelé Kindlu tuto funkci nemají, ale díky použitelnému prohlížeči mohou "jít" ještě o krok dál. Pokud se zaregistrují u služby Simpletext (www.simpletext.ws), mohou ve webovém prohlížeči čtečky psát poznámky, které pak budou mít dostupné odkudkoliv on-line. Tato služba pak může být v kombinaci s českou klávesnicí pro uživatele praktickým pomocníkem.
PETR.KRATOCHVIL@CHIP.CZ


NEJLEPŠÍ WEBY PRO ČTENÁŘE E-KNIH
Zde najdete přehled nejzajímavějších internetových zdrojů, které by neměly ujít pozornosti nejen majitelů čtečky Kindle, ale ani žádného příznivce e-knih.
http://ebookmag.cz – magazín ze světa elektronických knih
www.amazon-kindle.cz – aktuálně nejlepší zdroj informací pro majitele čteček Kindle 3 a DX
www.mzk.cz/zdroje-e-knihy – rozsáhlý seznam zdrojů bezplatných knih využívaný především knihovnami
http://vtm.zive.cz/ebooky – starý známý magazín zájemců o vědu, přírodu a technologie
www.linuxexpres.cz – magazín příznivců alternativních OS
www.E15.cz/Kindle – ekonomický deník E15
http://vice.idnes.cz/kindle_zadani.asp – zpravodajský portál iDnes.cz
http://app.lidovky.cz/kindle_zadani.asp – Lidové noviny
http://kindle.centrum.cz/ – zpravodajský portál Aktuálně.cz
www.novinky.cz/kindle – zpravodajský server Novinky.cz

Klávesové zkratky
ČTENÍ
ALT+B – vytvoření/smazání záložky
ALT+šipka nahoru – zapnutí lupy
PŘESUN MEZI STRÁNKAMI
Alt+Q-O – zadání čísla X (1–9)
Enter – přechod na stránku číslo X
PŘEHRÁVAČ MP3
ALT+mezerník – pozastavení přehrávání
ALT+F – další skladba
HRY
ALT+SHIFT+M – přepnutí do her (z hlavní nabídky) G – hra piškvorky
JINÉ
ALT+SHIFT+H – uloží screenshot do složky "Kindle document" Menu – pokud je kurzor v základním menu nahoře, zobrazí čas a volné místo v paměti
ALT+DEL – vymazání vyhledávacího políčka
ALT+G – refresh obrazovky
SHIFT+Sym – zapíná a vypíná funkci "Text to speech"
Mezerník – pozastaví funkci "Text to speech"
Alt-R, Alt-Q, Alt-Q – zobrazí informaci o registraci, sériovém čísle Kindlu
Kompletní seznam klávesových zkratek najdete na adrese http://blog.diannegorman.net/2010/09/kindle-3-keyboard-shortcuts-et-al/


Foto: Mapy: Kindle může plnit i roli navigátora při návštěvě domácích i zahraničních měst.
Foto: Zvolte si knihovníka: Správa knih může mít více podob – od rychlé a jednoduché v podobě Kindle Collection Manageru až po komplexní a výkonnou u nástroje Calibre.
Foto: Zpravodajství: Téměř všechny významné zpravodajské portály nabízí i verzi pro Kindle.