Přejít k hlavnímu obsahu

Test USB 3.0 superspeed

Test USB 3.0 superspeed

Nový standard USB 3.0 by měl být až desetkrát rychlejší než USB 2.0. Jaký je ale praktický přínos tohoto rozhraní? Chip vyzkoušel 47 zařízení s USB 3.0.
DANIEL WOLFF

USB 3.0 se už definitivně zabydlelo jak v moderních počítačích, tak na pultech obchodů – a ani Intel s tím nic neudělá. Je opravdu zvláštní, že právě firma, která stála u zrodu univerzálního sériového rozhraní, se při přechodu na jeho třetí generaci tváří, jako by tvrdě spala. Snad je za tím snaha o vývoj lepšího řadiče, než s jakými přišla konkurence, nebo úporná idea rychle přivést na trh přelomové rozhraní Light Peak. Intel většinou ví, co dělá, v tomto případě si tím však nejsme tak jisti. Co se týká vlastního řadiče USB 3.0, ze strany Intelu se zatím setkáváme s významným mlčením, takže nezbývá než čekat, co ukáže budoucnost.
Stále častěji však dostáváme k otestování USB 3.0 řadiče i externí disky a u nových základních desek je integrovaný USB 3.0 řadič již téměř povinností, přestože většina těchto zařízení zatím disponuje řadičem NEC či Fresco. Malou penetrací USB 3.0 stále trpí notebooky, takže se nedivíme, že nové USB 3.0 řadiče pro notebookové rozhraní Express Card se objevují skoro každý týden. Přinášíme vám přehled USB 3.0 zařízení, která jsme dosud měli možnost otestovat.

Pevné disky: Stejně rychlé jako přes SATA

Výhody rychlého rozhraní USB 3.0 se nejlépe ukazují při připojení externích pevných disků, zvlášť pokud vezmeme v úvahu, kolik filmů a hudby na ně ukládáme. Externí disky při připojení přes USB 2.0 dosahují přenosových rychlostí mezi 20 až 40 MB/s, zatímco pokud jsou připojeny prostřednictvím USB 3.0, naměřili jsme rychlosti okolo 80 MB/s u magnetických 2,5" disků (čtení i zápis), respektive okolo 100 MB/s u disků 3,5". I když by se tedy při pohledu na teoretickou propustnost 5 Gb/s mohlo zdát, že externí disky mohou pracovat přes USB 3.0 bez omezení a stejně rychle, jako by byly připojeny interně prostřednictvím SATA rozhraní (které je také dílem Intelu), zatím tomu tak není. Na vině je hlavně první generace nejrozšířenějšího řadiče NEC µPD720200, který nedokáže plně využít maximální propustnosti USB 3.0. V blízké budoucnosti se rozhodně dočkáme ještě lépe optimalizovaných řadičů, to ale není důvod, proč s nákupem USB 3.0 řadiče vyčkávat. Praktické výhody rychlosti USB 3.0 vás přesvědčí hned při prvním použití.
Zatím nejrychlejším 2,5" externím magnetickým pevným diskem, který jsme měli možnost osobně vyzkoušet, je 500GB model LaCie Rugged USB 3.0, který při testu vykazoval rychlost 81,2 MB/s (čtení), resp. 81,8 MB/s (zápis). Kromě svižného chodu je jeho výhodou i odolný gumový obal, který chrání disk před poškozením při pádu.
Jedničkou v našich srovnávacích tabulkách 3,5" externích pevných disků je 1TB Freecom Hard Drive XS 3.0, jenž sice nedosahuje maximálních rychlostí čtení a zápisu (84,4 MB/s, 80,6 MB/s, přičemž nejrychlejší disky stejné kategorie dokážou přenášet data až 100 MB/s), ale body navíc získal díky minimální provozní hlučnosti 1,0 sonu v chodu a 0,3 sonu v klidovém stavu.

Externí dokovací stanice: Rychlejší než hotové disky

Pokud máte doma víc pevných disků, které střídavě připojujete k počítači, můžete zvolit externí diskovou dokovací stanici (kolébku) nebo prázdnou externí krabičku pro instalaci vlastního disku. Do uzávěrky tohoto testu jsme měli možnost vyzkoušet pouze produkty Icy Box; v zahraničí se prodávají i jiné značky, tuzemská nabídka je však zatím poměrně omezená. Obzvláště se nám líbila dokovací stanice Icy Box IB-110StU3-B (www.bostar.cz, cca 1 000 Kč), do níž lze "na stojato" zasunout 3,5" i 2,5" pevné disky (magnetické i SSD) s rozhraním SATA. Dokovací stanice se k počítači či notebooku připojí pomocí USB 3.0. Maximální výkon této dokovací stanice jsme byli schopni naměřit až při použití SSD disku Crucial C300, u něhož jsme naměřili přenosovou rychlost 188,8 MB/s (čtení) a 141,0 MB/s (zápis), přičemž při interním zapojení po sběrnici SATA III (6 Gb/s) jsme disku Crucial C300 naměřili rychlost 343, resp. 193 MB/s (viz článek na str. 72). I když jsou tedy externí dokovací stanice rychlejší než "hotové" externí pevné disky, stále nedosahují rychlosti SATA připojení.

USB flash disky: Třikrát rychlejší

Prvním flash diskem s USB 3.0, který dorazil do našeho testlabu, byl 16GB model Super Talent Express Drive USB3.0 (modelové označení ST3U16EDK). Flash disk Super Talent se může pochlubit specialitou v podobě "turbo" modu, ve kterém je při sekvenčním čtení cca třikrát rychlejší než nejrychlejší USB 2.0 flash disky, ale i v "běžném" režimu je minimálně dvakrát rychlejší. Přes vysokou rychlost čtení nás zklamal svou rychlostí zápisu. V "normálním" režimu jsme mu naměřili zápis o rychlosti 30,1 MB/s (tedy pomalejší než některé USB 2.0 flash disky), a nepotěšil nás ani v režimu "turbo", kde jsme zaznamenali rychlost zápisu na úrovni 43,9 MB/s. Použití jakéhokoliv USB 3.0 flash disku je však zatím dost nepraktické kvůli tomu, že všechny základní desky s tímto rozhraním mají pouze dva USB 3.0 porty, které vedou na zadní stranu PC. Na rozdíl od externích disků či kolébek, které se k PC připojují pomocí kabelu, je ale flash disky třeba připojit přímo do portu počítače (USB 3.0 prodlužovačku jsme zatím neviděli), takže jestliže pracujete na desktopu, připravte se na časté lezení pod stůl. Při práci na notebooku (musí být vybaven ExpressCard slotem a ExpressCard řadičem USB 3.0, jelikož notebooků s vestavěným USB 3.0 je stále zoufale málo) logicky tato nevýhoda neplatí.

Shrnutí: Koupit teď, nebo počkat?

USB 3.0 prokázalo i přes minimální podporu Intelu svoji životaschopnost a na trhu se rychle objevuje množství nových produktů, které pracují stabilně a bez problémů. Hlavní výhodu přinese USB 3.0 především při práci s externími disky, kde znatelně minimalizuje rychlostní omezení USB 2.0. Pokud tedy často kopírujete větší množství dat, nevyplatí se čekat a směle se můžete pustit do nákupu.
V nejbližší době však přijdou na trh nové řadiče USB 3.0 od TI, VLI a Fresca, které by měly být o něco rychlejší než stávající dominantní NEC, takže se logicky objeví i více nových počítačů (jak stolních, tak mobilních), které budou rovnou od výrobce vybaveny USB 3.0. Můžeme jen doufat, že Intel zařadí do svých produktů podporu USB 3.0 při uvedení nových Windows 8, které se plánuje nejdříve na konec roku 2011.
AUTOR@CHIP.CZ


Praktický test USB 3.0: Co můžete čekat
Bez vykrucování musíme přiznat, že desetinásobné rychlosti USB 3.0 oproti USB 2.0 jsme v našem testlabu zatím nedosáhli. V každém případě ale nové rozhraní USB 3.0 odstraňuje úzké komunikační hrdlo, které při použití USB 2.0 omezovalo sekvenční přenosovou rychlost přenosu dat na 33 MB/s. To je také důvod, proč jeden z prvních USB 3.0 flash disků (viz tabulka níže) dokázal přenášet data dvakrát rychleji než při použití USB 2.0. Při zapojení do USB 3.0 dosahují klasické magnetické pevné disky stejných přenosových rychlostí jako při zapojení pomocí rozhraní eSATA. Nejlépe zatím dokážou využít USB 3.0 externě připojené SSD disky, i když i zde už narážíme na omezení v porovnání s novým interním rozhraním SATA III (6 Gb/s). Nejrychlejší SSD disk, který jsme zatím testovali, přenáší data pomocí SATA III rychlostí 340 MB/s, zatímco přes USB 3.0 "pouze" rychlostí 188 MB/s.


Upgrade: Zrychlete PC pomocí USB 3.0
Každý milovník filmů ve vysokém rozlišení dobře ví, jak dlouho trvá překopírovat film v HD rozlišení na externí disk. Externích disků vybavených USB 3.0 je již na trhu poměrně hodně, ale ani nové notebooky a stolní počítače často nejsou řadičem USB 3.0 vybaveny. Musíte si tedy pomoci sami.
DESKTOP: PŘÍDAVNÉ PCIE KARTY
Pokud si stavíte nový stolní počítač sami, rozhodně doporučujeme zvolit základní desku přímo vybavenou USB 3.0 řadičem, protože rozšíření starší desky prostřednictvím přídavné karty je sice snadné a možné, ale naprostá většina PCIe karet je určena pro slot PCIe-x1. Tyto řadiče však pracují pouze s poloviční maximální propustností 2,5 Gb/s. Tato propustnost sice stačí pro všechny zatím testované externí magnetické disky, přece jen však nenabízí plný potenciál tohoto rozhraní. Plnou propustnost 5 Gb/s zaručí pouze přídavné karty pro PCIe-x4, jako je například řadič Asus U3S6, který kromě USB 3.0 obsahuje i řadič rychlého rozhraní SATA III (6 Gb/s). I tato přídavná karta ale využije svého plného potenciálu pouze s několika drahými externími disky Asusu.
NOTEBOOK: ŘADIČE PRO EXPRESSCARD
Upgrade notebooku na USB 3.0 je velmi jednoduchý. Jedinou podmínkou je, aby byl notebook vybaven slotem ExpressCard 34, pro který se za cca 800 až 1 100 Kč dodávají karty s řadičem USB 3.0. Teoretická propustnost rozhraní ExpressCard je stejně jako v případě PCIe x1 "pouze" 2,5 Gb/s, i tak ale bude přenos dat do notebooku mnohem rychlejší než po starším USB 2.0. V rámci testu jsme vyzkoušeli připojení SSD disku pomocí ExpressCard Icy Box IB-AC605 a dosáhli jsme průměrné přenosové rychlosti 100 MB/s, tedy cca 3× rychlejšího přenosu, než když jsme shodný disk připojili přes USB 2.0. ExpressCard je v současné době jedinou možností upgradu notebooku na USB 3.0. Notebooků vybavených vnitřním řadičem USB 3.0 je zatím zoufale málo, doufáme, že příští rok už bude toto rozhraní standardní součástí alespoň notebookové střední třídy.

Foto: USB 3.0 pro notebooky: Pokud je notebook vybaven slotem pro přídavné karty ExpressCard, je upgrade na USB 3.0 snadný.