Test prvních ultrabooků
Dlouho jsme se na tyto lehké, ultratenké, rychlé a stylové notebooky těšili. První produkty, které jsme měli na test, ukazují, že výrobci ale zatím nevytáhli všechna esa z rukávu a možná se s nákupem ultrabooku ještě vyplatí počkat. Nebo ne?
MICHAL BAREŠ
Od uvedení prvního MacBooku Air uběhnou v lednu již čtyři roky. Apple tehdy představil notebook se supertenkou tloušťkou 4 až 19 mm, hmotností 1,36 kg, 13,3" displejem, ale i minimální rozšiřitelností a cenou od 1 799 USD. Když jsme jej poprvé viděli opravdu "na živo", oceňovali jsme promyšlený design, nízkou hmotnost, malé rozměry a pevné hliníkové šasi, ale po pravdě řečeno jsme mu šance na výraznější komerční úspěch nedávali. Vytýkali jsme mu nedostatečný počet portů, omezený výkon, absenci optické mechaniky a samozřejmě i vysokou cenu. Nyní, po čtyřech letech, uznáváme, že jsme se mýlili a Apple tehdy jen předběhl dobu.
Koncem listopadu představil Intel ve spolupráci se čtyřmi důležitými výrobci notebooků první modely tzv. "ultrabooků". Jedná se o extrémně tenké notebooky pracující s operačním systémem Windows, které musí splňovat několik specifikací daných právě Intelem. Pokud má notebook splňovat parametry k použití loga "ultrabook", musí mít maximální tloušťku menší než 18 mm, musí vážit méně než 1,5 kg a jeho úhlopříčka musí mít (alespoň prozatím) 14" nebo méně. Jelikož se jedná o aktivitu Intelu, musí být pravý "ultrabook™" logicky osazen procesorem Intel Core a musí používat řadu technologií Intel, které zaručují rychlý start systému ze spánkového režimu, nepřerušenou bezdrátovou konektivitu ve spánkovém stavu, schopnost přepojování bezdrátových sítí bez restartu, dlouhodobou výdrž baterie ve spánkovém režimu, a pevný disk v podobě SSD nebo kombinace HDD a technologie Intel Smart Response Technology, tedy kombinaci HDD disku s menším SSD diskem, který funguje jako obří vyrovnávací paměť HDD disku.
Intel má označení ultrabook chráněné obchodní známkou a slibuje si od této kategorie mnoho. Podle plánu mají ultrabooky do roku 2013 ukrojit celých 40 % ze všech prodaných notebooků (s výjimkou netbooků). Pevnost základů této platformy pak Intel podpořil založením fondu, do kterého vložil 300 milionů dolarů a který je určen pro urychlení vývoje technologií používaných v ultraboocích. Nejde o peníze na reklamu a marketing, ale o fond určený jen na technologické inovace. Stejnou částku investoval Intel před několika lety do rozběhu platformy Centrino.
Ceny a vybavení
Ultrabooky se zpočátku nebudou prodávat v takových objemech, jakých jsme byli svědky před pár lety během horečky netbooků. Hlavním důvodem je samozřejmě vyšší cena. Netbooky přinesly nevídanou mobilitu, výdrž na baterii a možnost neustálého přístupu k internetu za peníze, které si mohli dovolit i středoškolští studenti. Cena ultrabooků se však pohybuje nad hladinou, kterou je průměrný zákazník ochoten utratit za přenosný počítač. Nejlevnější modely se sice prodávají již od 20 000 Kč, ale za tuto cenu dostanete jen modely s HDD diskem, akcelerovaným pomocí technologie Intel SRT. Za plnohodnotný ultrabook s SSD diskem zaplatíte od 25 000 Kč do 35 000 Kč, a za tuto cenu již pořídíte opravdu exkluzivní konfiguraci s lepší výbavou, vyšším výpočetním i herním výkonem a jen o něco málo silnějším šasi a vyšší hmotností.
Prvními společnostmi, které na českém trhu představily své ultrabooky, byly Acer, Asus, Lenovo a Toshiba, ale pouze firmy Acer a Asus stihly fyzicky dopravit ultratenké notebooky na předvánoční trh. Lenovo a Toshiba přijdou s prvními modely až v lednu. Prozatím je v prodeji celkem šest různých modelů, z nichž dva nabízí Asus a čtyři Acer.
S výjimkou jednoho Asusu, který je vybaven menším, 11,6" displejem, mají všechny zatím uvedené modely 13,3" panel s lesklým povrchem. Všechny modely jsou vybaveny procesory Core i5-2476M nebo Core i7-2637M a lithiumpolymerovou baterií. Nejlevnější verze používají kombinaci 20GB SSD disku a magnetického HDD disku (s kapacitou 320 a 500 GB), dražší varianty jsou pak osazeny SSD diskem o kapacitě 128 nebo 256 GB. Prozatím tedy žádný z výrobců na náš trh nepřišel se "studentskou" variantou 11,6" displeje a 64GB SSD disku, takže zde má Apple stále náskok. Pokud bychom si měli sami volit, raději bychom koupili levný ultratenký notebook s omezeným SSD diskem než levný ultranotebook s HDD diskem (i když je urychlen 20GB SSD diskem s technologií Intel SRT). Nemluvě o vyšší rychlosti je totiž notebook bez magnetického HDD disku tišší a méně náchylný k poškození dat. V extrémně rozměrově omezeném šasi ultrabooku není dost místa pro řádnou ochranu HDD disku před otřesy. V rámci testu jsme rozmontovali Acer S3 a našli jsme v něm uložený HDD disk v rámečku bez jakékoliv antivibrační ochrany.
Vzhledem k tomu, že se jedná o naprosté novinky, které byly v době tohoto testu na trhu jen pár dnů, jsme do uzávěrky tohoto čísla zvládli otestovat pouze dva ultrabooky, a to prozatím nejlevnější ultrabook Acer Aspire S3-951-2464G34iss a Asus ZenBook UX31E-RY010X. Oba jsou vybaveny 13,3" displejem, ale jinak představují opačné konce cenového i výkonnostního spektra. Zatímco Acer je za 19 990 Kč vybaven procesorem Core i5 a HDD diskem v kombinaci s 20GB Intel SRT akcelerátorem, Asus cca za 30 990 Kč disponuje výkonnějším procesorem Core i7 a 256GB SSD diskem. Výsledky výkonnostních testů najdete v přehledné tabulce, kde oba ultrabooky srovnáváme i s jejich "pravzorem", tedy 13" MacBookem Air s procesorem Core i5 a SSD diskem.
Acer versus Asus
Acer Aspire S3 byl prvním notebookem, který si zájemci mohli u vybraných prodejců koupit již několik dní před oficiálním uvedením na trh. Acer zvládl příchod na trh nejrychleji a s dostatečným počtem prodejních kusů, zatímco Asus s prodejem počkal až do oficiálního uvedení a Toshiba a Lenovo sice v okamžiku představení ultrabooků měly předprodejní vzorky, ale finální prodejní kusy byly alokovány pouze důležitějším evropským trhům a u nás budou v prodeji až po Vánocích.
Aspire S3 se stejně jako Asus ZenBook designově hodně inspiroval MacBooky Air, to ale není nijak na škodu. Oba modely mají v nejsilnějším místě tloušťku okolo 14–15 mm, ale směrem k uživateli se zužují na několik milimetrů. Tento efekt má za následek vizuální dojem ještě štíhlejšího notebooku, ale zároveň trochu ztěžuje otevírání ultrabooku, což je patrné hlavně u Asusu.
Klávesnice všech ultrabooků, které jsme zatím měli možnost vidět, mají v souladu s moderním trendem výrazně oddělená, ale dostatečně prostorná tlačítka. Výhrady k rozložení kláves máme u obou modelů. Acer S3 má příliš malé kurzorové klávesy, které jsou navíc sdruženy do bloku s pletoucími se klávesami PgUp a PgDn. Nelíbí se nám ani tlačítko zasahující do Enteru, které je navíc duplicitní s tlačítkem, jež se pro změnu plete do levého Shiftu. Asus ZenBook má sice kurzorové klávesy o plnohodnotné velikosti a s lepším oddělením, ale dostalo nás umístění vypínače v pravém horním rohu klávesnice, hned vedle tlačítka Delete. Pokud chcete stisknout Delete, často nechtěně notebook uspíte. Psaní na obou klávesnicích je ale pohodlné i pro tvorbu delších textů a rozhodně nabízí mnohem větší komfort než klávesnice netbooků.
Displej má v obou případech stejnou, 13,3" úhlopříčku, ale zatímco Acer S3 má průměrný displej s klasickým rozlišením 1 366 × 768 bodů, Asus Zenbook je vybaven krásným, jasným a kontrastním panelem s vyšším rozlišením 1 600 × 900 bodů. Displej Asusu Zenbook nás opravdu překvapil tím, že při testu jsme mu naměřili lepší parametry než displeji, kterým je vybaven 13,3" MacBook Air, a to je co říct.
Výpočetní výkon ultrabooků nedosahuje přes použití procesorů Core i5 a Core i7 výkonu klasických notebooků. Ultrabooky totiž používají verze procesorů Core i5 a i7 se 17wattovým TDP, které bylo dříve zvykem označovat jako "ultra low voltage". Tyto procesory sice disponují potřebným počtem jader i technologiemi TurboBoost a Hyper-Threading, ale jejich výkon je nižší než výkon 35-45W mobilních procesorů používaných v klasických, "tlustších" noteboocích. O hrubém výkonu těchto procesorů nejlépe svědčí výsledek naměřený v benchmarcích Cinebench (viz tabulka).
Výdrž ultrabooků závisí stejně jako u každého jiného přenosného počítače na náročnosti spuštěných aplikací. Při plném vytížení vydrží Acer S3 1:42 hodiny, při práci s internetem a textovými dokumenty pak 6 hodin a 22 minut. Asus má akumulátor s o něco vyšší kapacitou a vydrží v plném zápřahu 2 hodiny a 27 minut, při práci s textem pak 7 hodin a 20 minut. Pro srovnání: 13,3" MacBook Air s procesorem Core i5-2557M (1,7 GHz) vydrží v maximální zátěži 1 hodinu a 30 minut a nejdéle pak 9 hodin a 7 minut.
Co se kvality provedení týče, vychází z duelu Aceru S3 a Asusu ZenBook jako vítěz jednoznačně Asus. Oba ultrabooky vypadají na pohled kovově, ale Acer je vyroben z tvrzeného lakovaného plastu a hliníkový je u něj pouze vrchní kryt displeje, Asus je vyroben kompletně z leštěného hliníku.
Výhody a nevýhody ultrabooků
Pomineme-li vyšší cenu ultrabooků v porovnání s ostatními notebooky, spočívají výhody i nevýhody ultrabooků v jejich tenkém a kompaktním šasi. Ultrabooky byly vyvinuty tak, aby pracovaly s SSD disky a aby je nebylo možné upgradovat. Předpokládáme, že modely s HDD disky se již v druhé generaci ultrabooků, která má být uvedena na trh v roce 2012 spolu s novými procesory Intel Ivy Bridge, již nebudou prodávat. Konzervativní zákazníci sice stále dávají přednost vyšší úložné kapacitě před rychlostí a bezpečností SSD disků, ale ultrabooky nejsou určeny ani tak pro konzervativní zákazníky, jako spíš pro movité a trendové uživatele, kteří vědí, co chtějí.
Oba testované ultrabooky jsme podrobili vyčerpávajícím testům, během nichž jsme je i rozmontovali, abychom zjistili, které komponenty lze upgradovat, a zjistili jsme, že kromě HDD disku v podstatě žádné. SSD disky mají nestandardní formát a jsou pevně připojeny k základní desce. Nejsou to tedy běžné 2,5" SSD disky, ale moduly připojené pomocí rozhraní mSATA. Operační paměť je rovněž naletována na základní desku, slot pro přídavný paměťový modul chybí. Lithiumpolymerové baterie se vyměnit dají, ale není to tak snadné jako výměna akumulátoru v běžném notebooku a je nutné minimálně porušit záruční plomby. K rozmontování ultrabooků navíc potřebujete správné šroubováky. K nevýhodám ultrabooků musíme přičíst i omezenou portovou výbavu. S ohledem na tenké tělo nejsou osazeny (s výjimkou ultrabooku Toshiba, který jsme zatím měli v ruce pouze v podobě předprodejního vzorku) klasickým VGA videovýstupem. Testovaný Acer je vybaven klasickým HDMI konektorem, Asus má miniVGA a microHDMI konektor a dodává se s redukcí pro připojení k VGA monitoru a k LAN síti. Acer Aspire S3 lze k internetu připojit pouze bezdrátově. Oba notebooky mají dále jen dva USB porty, v případě Aceru 2x USB 2.0, Asus má jeden USB 3.0 a jeden USB 2.0. Kromě toho jsou oba produkty vybaveny čtečkou paměťových karet (SD, MMC), webkamerkou, Wi-Fi adaptérem 802.11n a Bluetooth 4.0.
Výhodou ultrabooků jsou na druhou stranu použité lithiumpolymerové akumulátory, které mají delší životnost a měly by bez problémů vydržet více než 1 000 nabíjecích cyklů, takže i při každodenním intenzivním využívání by se jejich výdrž na akumulátor neměla výrazně změnit po dobu tří let. Velkým plusem ultrabooků je rychlé probuzení ze stand-by režimu, které trvá jen necelé dvě sekundy, a dlouhá výdrž akumulátoru v tomto režimu, díky níž vydrží ultrabook v připraveném stavu s nabitým akumulátorem po dobu několika týdnů. Konečně je i u windowsovských notebooků vyřešen i problém s připojením k bezdrátové síti. Zatímco u běžných notebooků je většinou třeba notebook po probuzení ze stand-by režimu a přechodu do prostředí jiné bezdrátové sítě restartovat, ultrabook se s touto změnou dokáže vyrovnat bez restartu. I ve spánkovém režimu se zavřeným víkem displeje pak může aktualizovat stav internetových stránek, elektronické pošty a dalších služeb připojených k internetu.
MICHAL.BARES@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Pořídíte-li si jeden z prvních ultrabooků, dostanete elegantní a vysoce mobilní notebook s rychlým startem, ale pokud vám nejde hlavně o styl a extrémně tenké tělo notebooku, seženete klasický notebook s lepšími parametry, výdrží i portovou výbavou za méně peněz. Tak to ale chodí u každé "první generace" zařízení. I přes řadu omezení mají však ultrabooky budoucnost a už teď se těšíme na příští generaci s procesory Ivy Bridge. Testovaný Acer Aspire S3 představuje "entry-level" ultrabook, který tuto kategorii přinese velkému množství uživatelů, a to za dostupné peníze, zatímco Asus Zenbook má kvalitnější tělo, lepší displej a plnohodnotný SSD disk, ale zaplatíte za něj o třetinu víc. Nejlevnější plnohodnotnou variantou je ale stále 11,6" MacBook Air s 64GB SSD diskem a 2GB RAM, i když to vlastně není Ultrabook™.
Foto: Acer S3 s HDD: Nejlevnější verze ultrabooku Acer Aspire S3 je vybavena HDD diskem, který však nemá ochranu proti otřesům.
Foto: Asus ZenBook s SSD: SSD disk v podobě mSATA modulu ušetří spoustu místa, je rychlejší než HDD a je odolný vůči otřesům.