Test nových NAS disků
Moderní síťové NAS disky nabízejí spoustu užitečných funkcí a kapacitu až 2 TB. Slouží nejen pro ukládání dat, ale také jako webserver, media server či server pro stahování. Chip otestoval 13 NEJNOVĚJŠÍCH MODELŮ a vyzkoušel, co moderní Network Access Storage disky dokáží.
THOMAS LITTSCHWAGER
Kam jsme jen uložili fotky z dovolené? Jsou na notebooku, na stolním počítači, nebo jsme je nahráli na externí disk? Pokud si pořídíte NAS disk, takový problém už nikdy nebudete muset řešit. Prostřednictvím Network Access Storage disků mohou všechny počítače i notebooky v rámci domácí (ale samozřejmě i kancelářské) sítě přistupovat k datům uloženým na jednom centrálním místě. Centrální úložiště dat sice od uživatelů vyžaduje určitou míru disciplíny při dodržování pořádku v datech, ale pokud si na tento systém ukládání zvyknete, nebudete už chtít měnit. Díky NAS diskům budete moci přistupovat ke svým obrázkům, videosouborům a hudbě i přes internet, a některé modely umožňují i pravidelné zálohování dat z připojených stolních počítačů. V naší testovací laboratoři jsme vyzkoušeli 13 nejnovějších NAS disků s kapacitou 500 GB až 2 TB, a můžeme vám tedy poradit, který z nich se bude nejlépe hodit právě pro vaše potřeby.
Výbava: Až osm serverů v jedné krabičce
Nejlepší vlastností NAS serverů je to, že nabízejí stejné funkce jako velké servery. Nejsou to jen krabičky pro ukládání dat v rámci místní sítě, ale stejně jako servery velkých internetových poskytovatelů vám dokáží požadovaná data zpřístupnit přes internet.
Nejjednodušším způsobem zpřístupnění dat prostřednictvím internetu je přenos pomocí FTP serveru. Kromě dvou modelů Maxtor nabízejí přenos pomocí File Transfer Protocolu, který je jedním z nejstarších protokolů používaných na internetu (od roku 1985), všechny testované disky.
Asi nejpřirozenějším způsobem přístupu k datům pomocí internetu je pro uživatele využití HTTP serveru. Ten ale nepodporují všechny testované NAS disky. Rozdíl mezi přenosem dat pomocí FTP a HTTP není velký, HTTP však navíc nabízí možnost publikovat vlastní webové stránky. Tuto praktickou funkci bohužel z testovaných disků nabízí pouze pět modelů, a to modely značek Synology a Qnap.
Kromě možnosti on-line sdílení dat po internetu nás NAS disky zajímaly hlavně kvůli svým funkcím v rámci přenosu dat po domácí síti, k čemuž také byly původně vyvinuty. Všechny testované přístroje dokázaly zprostředkovat svá data všem počítačům v rámci naší testovací sítě. se Odlišují se použitým protokolem, ale jejich funkčnost je v tomto ohledu stejná, ať již používají Sambu, NFS, nebo Windows. Užitečnou a pro bezpečnost dat důležitou funkcí je možnost zálohy dat počítačů připojených v síti na jedno centrální místo. Pomocí speciálního softwaru zvládne tuto zálohu deset z testovaných produktů. Praktické je rovněž využití NAS disku coby serveru pro ukládání audio- a videosouborů – to umí dvanáct modelů z testovaného pole.
Vlastníte-li streamovacího klienta, jako je například Xbox 360 nebo jiné zařízení podporující UPnP (Universal Plug and Play), tento klient sám rozpozná audio- a videodata uložená na NAS disku a dokáže je přehrávat přes síť bez nutnosti speciální konfigurace. Dvanáct z testovaných NAS disků poslouží jako tiskový server – v ideálním případě k nim stačí pouze připojit USB kabel z tiskárny, a můžete tisknout. Bohužel to však nefunguje se všemi tiskárnami. Informace o tom, které modely tiskáren dokáží spolupracovat s printserverem na NAS disku, najdete na stránkách výrobců tiskáren. Někteří výrobci NAS disků se neomezují jen na těchto pět klasických serverových funkcí. Například Qnap a Synology integrují do svých NAS disků i download server, pomocí něhož lze stahovat soubory z internetu například prostřednictvím bittorentových sítí, a to vše aniž by bylo potřeba mít zapnutý jakýkoliv počítač. Velmi užitečná funkce i s ohledem na úsporu energie.
Osmi testovaným NAS diskům dali výrobci do vínku i iTunes server, který lze použít pro přehrávání skladeb a videí zakoupených v internetovém obchodě iTunes, a to na všech zařízeních v rámci domácí sítě.
Synology navíc podporuje řadu IP webkamer a dokáže rovněž posloužit coby webcam server, ukládající kamerou pořízené obrázky a videa. Produkty Synology tak mohou posloužit i jako základ pro monitorovací systém. Disponují nejlepší výbavou z testovaných produktů a v rámci jednoho NAS disku mohou sloužit jako celkem osm serverů.
Hlučnost: Bez aktivního chlazení hrozí diskům přehřátí
Zatímco běžné externí USB disky se v řadě případů obejdou bez aktivního chlazení, NAS disk by měl být vždy vybaven aktivním větráním – na rozdíl od USB disků je neustále v provozu a běží 24 hodin denně. Při nonstop provozu samozřejmě pevné disky neustále generují teplo, které je třeba odvést ze skříně, a kromě toho rovněž obsahují procesor vyžadující chlazení. Přehřátí integrovaných pevných disků je v případě NAS zařízení mnohem častější, a to i v případě, že je skříň vybavena chlazením. Životnost disků v rámci NAS je tedy podstatně nižší.
To, zda je, nebo není NAS disk vybaven aktivním chlazením, neovlivňuje příliš hlučnost celého zařízení. Běžící pevné disky a vibrující konstrukce NAS generují hlučnost, i pokud je zařízení chlazeno pasivně. Nejnižší hlučnost z testovaných produktů vykazoval Network Drive od Freecomu, kterému jsme v provozu naměřili 1,1 sonu, v klidovém režimu pak téměř bezhlučných 0,5 sonu. Téměř stejně tichý je i malý NAS disk Maxtor Shared Storage II, obsahující pouze jeden pevný disk. Maximální hlučnost 1,4 sonu z něj stále činí příjemně tiché zařízení, které vás nebude rušit ani v prostředí obývacího pokoje. Do obýváku ale rozhodně nedoporučujeme značně hlasitý model Synology Disk Station DS207+, jehož provoz je doprovázen velmi nepříjemným hlukem na úrovni 4 sonů. Ostatní modely určené pro dvojici disků jsou také slyšet, ale jejich hlučnost alespoň spadá do průměru, a to včetně poměrně slabého modelu LaCie 2Big Network.
Spotřeba energie: Drastické rozdíly
V případě zařízení, které běží nepřetržitě, je spotřeba elektrické energie velmi důležitým faktorem. Většina NAS disků je totiž zapojena celých 24 hodin denně. Výsledky měření spotřeby nás u většiny testovaných modelů zklamaly: řada z nich neumí vypnout nečinné pevné disky, což by výrazně snížilo spotřebu ve stand-by režimu.
Obzvláště „žravé“ jsou disky Qnap, v jejichž případě téměř nepoznáte rozdíl v příkonu aktivního zařízení a v příkonu, pokud je zařízení v klidovém režimu. Vítězný disk Synology je na tom o něco lépe, i když spotřebuje Disk Station při plném provozu více energie než druhý NAS v pořadí, pocházející od společnosti Qnap. Ideální je v tomto ohledu Buffalo LinkStation Mini, jenž používá dva notebookové disky. Ty jsou sice pomalejší, oproti konkurenci ale ušetří o poznání více energie. LinkStation Mini umí dokonce v případě nečinnosti vypnout pevné disky, takže jeho příkon ve stand-by spadne na přijatelných 7,1 wattu.
V tomto ohledu se mu vyrovná pouze jediný další testovaný NAS disk, a to Freecom Network Drive. Ten v klidovém režimu rovněž dokáže vypnout pevné disky a jeho spotřeba ve stand-by je s hodnotou 6 wattů úplně nejnižší v testu. Při testování jsme vycházeli z předpokladu, že NAS disk se nachází v klidovém režimu cca 16 hodin denně, a přepočteme-li spotřebu v rámci celého roku, činí rozdíly v poli testovaných produktů až 300 procent.
Výkon: Rychlé pevné disky jsou v NAS zařízení zbytečné
Přenosová rychlost instalovaných pevných disků je v případě NAS zařízení pouze druhotným faktorem výkonu celého zařízení. To je dáno tím, že hlavním kritériem rychlosti, jakou budeme na NAS přistupovat, je přenosová rychlost domácí sítě, která je téměř vždy o poznání pomalejší, než je čtení a zápis i těch nejpomalejších pevných disků. I tak zde ale existují měřitelné rozdíly mezi výkonem jednotlivých NAS zařízení: síťové kontroléry NAS disků neřadí data stejnou rychlostí. Nejrychlejším testovaným modelem je dvoudiskové zařízení Synology Disk Station DS207+, které čte data rychlostí 35,5 MB/s.
Model Network Drive od Freecomu již není špičkou své třídy. Je to jediný NAS disk v testu, který nedisponuje gigabitovým, ale pouze 100Mb připojením, a proto není divu, že je o poznání pomalejší než konkurenční produkty. Překvapivě téměř stejně pomalý je NAS disk Maxtor Shared Storage II se dvěma 1TB pevnými disky – průměrná rychlost zápisu představuje méně než 9 MB/s a rychlost čtení je pouze 12 MB/s, za což může především pomalý kontrolér pevných disků.
AUTOR@CHIP.CZ
SHRNUTÍ
Moderní NAS disky nabízejí téměř všechny důležité serverové funkce. Zvláště vítěz našeho testu, NAS disk Synology Disk Station DS107+ (s kapacitou 500 GB za cca 6 000 Kč), nás překvapil množstvím funkcí v kombinaci s přijatelnou hlučností a spotřebou. Nejlepší poměr mezi cenou a výkonem předvedl Maxtor Shared Storage II s kapacitou 1 TB (cca 5 600 Kč), který tak představuje nejlepší cenově dostupné zařízení pro uživatele, kteří využijí jen základní serverové funkce.
INFO
Snadnější už to nebude
Konfigurace a nastavení síťových NAS disků bývaly kdysi složitou záležitostí. Dnes to již naštěstí neplatí.
NAS disky bývaly dříve určeny hlavně pro IT profesionály. I dnes některé z testovaných modelů vyžadují částečné zaučení a prostudování návodu, které je třeba pro využití všech nabízených funkcí a rovněž pro někdy chaoticky upořádané struktury menu. V tomto ohledu je vítěz našeho testu Synology daleko před konkurencí: struktura menu a uživatelské rozhraní nejnovějších modelů Disk Station jsou vynikající a mají jasně a intuitivně uspořádané položky jednotlivých funkcí. Všechna nastavení lze snadno ovládat pomocí lišty na levé straně. V menu nastavení budete mít dobrý přehled, a pokud provedete nějaké změny, přizpůsobí se jim pouze nově konfigurovaná položka. Tajemství spočívá v použité technologii Ajax, jež byla vyvinuta například pro programování flexibilních a výkonných webových stránek Google Maps či Flickr. Stejnou metodu lze použít k ovládání uživatelského rozhraní webového charakteru, kterým NAS disky disponují. Jako uživatel si tak můžete upravit již tak dobře umístěné položky ovládání a uložit si nejpotřebnější funkce jako oblíbené položky domovské stránky.
Praktické je, že můžete snadno implementovat nové funkce nabízené komunitou uživatelů NAS disků Synology. Díky nové funkci prohledávání tak můžete například najít potřebná data mnohem rychleji než dříve. Celkové hodnocení zní: Využitím Ajaxu položila společnost Synology úplně nový základ ovládání NAS disků.
TEST
Alternativa: Multimediální pevné disky
Chcete-li na pevný disk ukládat hlavně filmy, které hodláte přehrávat na televizoru, může se vám hodit externí pevný disk s konektorem pro přímé připojení televizoru.
Možnosti: NAS disk často ani nemusíte potřebovat. Vlastníte-li rozsáhlou filmovou sbírku, může se vám hodit externí pevný disk vybavený konektory SCART, Video nebo HDMI pro přímé připojení televizoru. Můžete pomocí nich přehrávat filmy v nejběžnějších videoformátech a ušetříte si nutnost instalovat streamovacího klienta.
SOUHRN NAS PEVNÉ DISKY
RADY PRO NÁKUP
*ÚLOŽNÝ PROSTOR
Pro zálohu nejdůležitějších dokumentů a fotografií většinou postačí 250 GB. Pokud však chcete ukládat i filmy a budete zálohovat nejen PC, ale například i notebook, doporučujeme minimální kapacitu 500 GB.
*JEDEN, NEBO DVA DISKY?
Zařízení NAS s jediným integrovaným diskem postačí téměř na vše. Záloha poskytovaná kombinací RAID-1 (tedy zrcadlení dat na druhém disku) je zajímavá, pouze pokud NAS není určen k zálohování dat z PC či notebooku, ale jako samostatné úložiště jiných dat, než máte v počítači. Nastavení RAID-0 (data rozložená na ploše dvou disků) využijete pouze v případě, že již dnes potřebujete úložnou kapacitu vyšší než 1 TB.
*HLUČNÁ GENERACE
Budete-li používat NAS v domácnosti, měli byste se zajímat o jeho hlučnost – neustálé hučení ventilátoru je velmi nepříjemné a rušivé. Nejtišší jsou pasivně chlazené modely, pokud je však budete používat v nonstop režimu, může hrozit jejich přehřátí a zkracuje se životnost integrovaných pevných disků.
*UŽIVATELSKÁ OBSLUHA
Moderní NAS zařízení a hlavně pak modely Synology dokáží ovládat a obsluhovat i začátečníci. Ovládací menu těchto zařízení se v porovnání se staršími modely značně zpřehlednilo. Nedejte se odradit množstvím nabízených funkcí. Nejprve nakonfigurujte ty funkce, které opravdu potřebujete, a jakmile bude vše fungovat, jak má, můžete se věnovat nastavení dalších, méně využívaných funkcí.
VÍTĚZOVÉ TESTU
SYNOLOGY DISK STATION DS107+
Malý NAS disk Synology zvítězil i díky snadno ovladatelnému a logicky uspořádanému uživatelskému rozhraní. V seznamu nabízených funkcí najdeme snad všechny představitelné možnosti. Výkon je naprosto dostatečný. Jediné, co bychom vylepšili, je trochu vysoká hlučnost.
CENA VČ. DPH: cca 6 000 Kč
MAXTOR SHARED STORAGE II
Tento model Maxtoru se dodává s různými kapacitami; my jsme testovali 1TB verzi, která nabízí nejlepší poměr mezi výkonem a cenou. V případě tohoto NAS disku dostanete zařízení s užitečnými funkcemi a velmi tichým chodem. Naopak budete postrádat chybějící možnost přepnutí do stand-by režimu.
CENA VČ. DPH: cca 5 600 Kč
JAK CHIP TESTUJE NAS DISKY
NAS disky musí v našem testu obstát ve čtyřech kategoriích: výbavě, výkonu, měření hlučnosti a měření spotřeby. V kategorii výbavy hodnotíme rozhraní, serverové funkce a možnosti uživatelského rozhraní. Hlučnost a spotřebu měříme emulací tří scénářů – klidového provozu, plného výkonu a stand-by režimu. Pro výpočty předpokládáme pro každý den 16hodinový stand-by chod, čtyři hodiny plného výkonu a čtyři hodiny klidového provozu. V oblasti výkonu měříme přístupovou dobu a přenosovou rychlost po síti.
40 % VÝBAVA
20 % SPOTŘEBA
20 % HLUČNOST
20 % VÝKON
- Testy a recenze - Test nových NAS disků (580.99 kB) - Staženo 4497x