Přejít k hlavnímu obsahu

Ukončete teror ze strany ADSL

Ukončete teror ze strany ADSL

Na konci tunelu je vidět světlo. I ADSL připojení může fungovat BEZ CHYB A BEZ PÁDŮ. Ukážeme vám jak.
VRATISLAV KLEGA

Telefonní dvojlinka ještě stále není mrtvá. Ačkoliv jsou dráty někde nataženy i desítky let, provozování technologie ADSL je na nich možné a běžně nabízená rychlost do 20 Mb/s stačí i náročnějším uživatelům. Telefonní drát navíc nebudeme muset ještě nějakou dobu opouštět i díky modernějším technologiím, jako je VDSL. V dohledu jsou rychlosti 50 i 100 Mb/s. S rychlostí je však spojena také řada problémů.

Pomalé připojení: Místo 16 jen 4 Mb/s

Platíte si drahé připojení k ADSL, abyste získali rychlost. Přesto načítání stránek trvá celou věčnost a stahování souborů je nesnesitelně pomalé. Kde je problém?
Pokud máte správný modem, příčiny mohou být dvě: buď vysoká agregace, nebo je vaše připojení tak nekvalitní, že vyšší rychlosti není možné technicky dosáhnout.
Agregace je velký problém ADSL. Čeští operátoři využívají agregaci 1:50, což znamená, že na uvedené rychlosti "visí" ještě 50 dalších uživatelů. Ti všichni brzdí vaši linku. Stačí, aby jeden soused stahoval velký soubor, a hned jste na poloviční rychlosti. Jak agregaci odhalit? Zkuste si provést test rychlosti v době, kdy bude většina vašich sousedů off-line – tedy buď pozdě v noci, nebo brzy ráno. Pokud v tuto dobu bude rychlost blesková, je problém právě v agregaci. Řešení není jednoduché. Jen těžko budete nutit okolní sousedy, aby omezili svou rychlost připojení k internetu. Zbývají vám dvě možnosti. Za prvé můžete zkusit využit služeb jiného operátora – ale pouze takového, který má svůj vlastní DSLAM. Alternativní operátoři mají řádově méně zákazníků, proto i agregace nemusí být na limitu. Druhou možností je zcela opustit ADSL a použít některou z jiných technologií, které najdete v infoboxu na straně 80.
Pokud je připojení k internetu pomalé i "mimo špičku", na vině budou kabely, které jednoduše nedokážou vyšší rychlost přenést, nebo už jste tak daleko od přípojného bodu, že útlum je příliš velký. Můžete zkusit "zatlačit" na operátora, aby zjistil, kde se problém nachází, ale nejspíš to bude marná snaha a lepší bude poohlédnout se po jiné technologii připojení.

Chci O2 TV: O kolik mě přibrzdí?

Služba IPTV, jejímž největším provozovatelem u nás je Telefónica O2, zabere pásmo o šířce cca 3 Mb/s. I proto jej O2 nenabízí na každé telefonní lince, ale jen na těch, které službu "utáhnou". Pokud vaše telefonní vedení dosáhne maximální rychlosti 7 Mb/s a O2 TV sebere 3 Mb/s, na surfování vám zůstanou jen 4 Mb/s. Budete-li na internetu a zároveň budete sledovat O2 TV, může se stát, že připojení nebude stíhat a obraz začne vypadávat.
ŘEŠENÍ: Operátor vám aktivuje tzv. "flexi" režim. V praxi to znamená, že vám přiškrtí rychlost internetu, aby O2 TV měla dostatečnou šířku pásma. Ještě horší je situace v případě, že používáte službu O2TV Multi – tedy máte dvě televize a dva připojené set-top boxy. Pokud na obou běží O2TV, na opravdu rychlý internet bude třeba zapomenout.

Splitter: Nepotřebný škůdce

Je až s podivem, kolik problémů způsobuje splitter – pasivně fungující rozbočovač. Vysvětlení: Po telefonním kabelu se šíří hlas a na vyšších frekvencích pak "funguje" ADSL. Běžný analogový telefon si však s takovou změtí signálů na drátu neporadí. Proto potřebuje splitter, který frekvence rozdělí na ty hlasové a na ty určené pro ADSL modem. Dříve byla pevná linka povinnou součástí ADSL, a telefon měl proto každý – a tím měl i splitter. Nyní však můžete mít ADSL i bez pevné linky. Telefon jste odstranili, ale splitter zůstal – a přitom už není potřeba. Pokud tedy máte jen ADSL bez analogového telefonu, splitter můžete bez obav odpojit. Tím zvýšíte kvalitu svého vedení.

Otevřená spojení: Nefunkční torrent

Začali jste přes torrentovou síť stahovat soubory, když tu se rychlost stahování sníží jen na pár kilobajtů za sekundu. V čem je problém? Tentokrát není vina na straně ADSL, ale v nastavení Windows (týká se především XP a Visty do SP2, novější verze problémem netrpí). Na Chip DVD najdete miniaturní utilitu Halfopen limit fix, která zvýší počet možných připojení. V aplikaci proto do řádku "Nový limit" napište číslo "100". Tím zvýšíte počet možných připojení desetinásobně. Změnu potvrďte kliknutím na "Upravit tcpip.sys". Tím dojde ke zvýšení možných paralelních připojení a ke zrychlení stahování. Novější operační systémy už žádný limit nemají.

Nefunkční DNS: Servery nefungují

DNS je služba, která převádí názvy serverů na IP adresy. Internetové servery se totiž na internetu nejmenují tak, jak je zadáváte do browseru. Mají unikátní číslo, IP adresu, díky které jsou dostupné. Proč se toto číslo nepoužívá? Je totiž mnohem pohodlnější zadat do prohlížeče "www.google.com", než ručně zadávat "74.125.87.105". IP adresu by si totiž nikdo nezapamatoval. Jakmile tedy do prohlížeče zadáte jméno oblíbeného serveru, zašle počítač dotaz DNS serveru a ten mu vrátí IP adresu požadovaného serveru. Prohlížeč se pak k němu připojí a načte webový obsah. Jenže právě DNS servery tu a tam vypadnou. Většina poskytovatelů má proto alespoň dva DNS servery, aby mohl být v případě výpadku jeden zastoupen druhým. Pokud však vypadnou oba dva, zadané weby vám na IP adresy nic nepřevede. Řešení: Přidejte do systému ještě vlastní DNS servery. Zvolte "Start | Ovládací panely | Síťová připojení", klikněte pravým tlačítkem na ikonu připojení, které používáte pro přístup k internetu, a zvolte "Vlastnosti ". V zobrazeném okně klikněte na poslední položku v seznamu "Protokol sítě Internet (TCP/IP)", klikněte na "Vlastnosti | Upřesnit", vyberte záložku "DNS", klikněte na "Přidat" a jako DNS server zadejte "8.8.8.8". To je veřejný DNS server Googlu, který je v provozu prakticky neustále. Jeho výhodou je dostupnost, jeho nevýhodou je to, že nebude tak rychlý jako lokální DNS vašeho operátora. Popsanou změnu tedy doporučujeme provádět jen v případě, že máte s DNS servery problémy.

Nefunkční router

Vyměnili jste modem nebo Wi-Fi router? Z ničeho nic připojení nefunguje, i když ještě včera bez problémů běželo? Router se nechce připojit nebo neposkytuje internet? Pokud jste vyzkoušeli všechny osvědčené postupy, zkuste celé zařízení restartovat. Prakticky každý síťový prvek má na sobě skryté tlačítko, které jej vrátí do výchozího nastavení, ve kterém by mělo vše fungovat. Jak ale zařízení resetovat, to budete muset najít buď v návodu, nebo budete muset použít Google. Někdy stačí resetovací tlačítko pět sekund podržet, jindy je třeba použít speciální postup, kdy se zařízení nejprve odpojí od napájení a ve vypnutém stavu dojde k jeho resetování.

Dynamická IP adresa

Při připojení přes ADSL máte veřejnou IP adresu, což je výhoda, když chcete provozovat služby, jako je FTP server, nebo pro přístup k IP kameře. Tato veřejná IP adresa je však přidělována dynamicky. To znamená, že nemáte zaručeno, že IP adresu, kterou vám operátor přidělil dnes, budete mít i zítra. Vámi provozovaná služba by pak nebyla z internetu dostupná.
Řešením tohoto problému je služba DynDNS (www.dyndns.com). Zdarma si zde vytvoříte účet a údaje o účtu zadáte do svého ADSL modemu. Ten pak posílá informace o své současné veřejné IP adrese na servery služby DynDNS. Budete-li chtít z internetu přistupovat ke svému ADSL modemu, nebudete už zadávat IP adresu, ale doménu ve tvaru "vašejméno. dyndns.org". Jaká IP adresa se za tím skrývá, to už řešit nemusíte. Služba toto doménové jméno převede na IP adresu, kterou jí zaslal váš ADSL modem.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ


NEJVĚTŠÍ POSKYTOVATELÉ PEVNÉHO INTERNETU
Jedničkou na trhu je Telefónica O2, jejíž ADSL využívá 651 000 zákazníků. Na druhém místě je kabelový operátor UPC, který má přes 344 000 připojení. Na třetím místě se umístila společnost RIO Media. Pokud vám její název nic neříká, není to překvapení: jedná se totiž o finanční skupinu, která vlastní lokálně působící providery. Vlastní také například rozšířenou službu 802.cz.
O2 ADSL 651 000
UPC Internet 344 800
RIO Media 115 000
T-mobile ADSL 50 000

Telefónica O2 je sice největším poskytovatelem internetu, technologie ADSL je však až na druhém místě. Zatímco ADSL používá 28 % domácností připojených k internetu, přes Wi-Fi se k internetu připojuje 40 % domácností – tedy téměř každá druhá domácnost.


Alternativy k ADSL
ADSL není pro každého. Z hlediska ceny není nijak zajímavé, rychlost je dostatečná jen na downloadu, pro toho, kdo odesílá velké množství dat, ADSL vhodné není. Jaké jsou další alternativy?
KABEL
Největší provozovatel kabelové televize, společnost UPC, nabízí připojení k internetu, které je ve všech ohledech výhodnější než ADSL. Základní tarif s cenou 494 Kč měsíčně nabídne rychlost downloadu až 10 Mb/s a upload 1 Mb/s. Pro náročnější uživatele pak nabízí rychlosti i 30, 50, a dokonce i 100 Mb/s. Kvalita je na lepší úrovni než u ADSL – spojení nejde přes staré telefonní dráty. Pokud máte kabelové připojení v dosahu, bude to lepší volba než ADSL.
WIMAX
Tato bezdrátová technologie je vhodná především pro kvalitní připojení. Nabídne řízení služeb (QoS), díky čemuž je vhodná i pro kritické aplikace, jako je VoIP. Většina poskytovatelů k této službě nabízí i zaručenou funkčnost, takže se hodí na místa, kde je připojení k internetu bezpodmínečně nutné. Rychlosti připojení však nejsou nijak závratné, většinou se jedná o jednotky megabitů. Průkopníkem WiMAX technologie je u nás společnost Ipex, ve velkém ji začaly poskytovat České radiokomunikace, jejichž zákazníky nedávno převzal T-Mobile. Cena se pohybuje v řádu tisíců korun.
FTTH
Pod touto podivnou značkou se skrývá "fiber to the home" neboli připojení pomocí optického vlákna. Máte-li to štěstí, že je ve vašem okolí operátor, který připojení optikou nabízí, není co řešit. Optické připojení drží v ruce všechny trumfy a ADSL vedle něj vypadá jako dinosaurus. Cena připojení se počítá na stokoruny, připojení přitom bývá značně rychlé – výjimkou není rychlost i přes 100 Mb/s. Vyšší mohou být pouze pořizovací náklady.
WI-FI
Tato bezdrátová technologie rozhodně nebyla navržena pro připojení koncových uživatelů k internetu. Přesto se u nás jedná o hojně rozšířený způsob konektivity do internetu. Zlí jazykové tvrdí, že je to kvůli Českému Telecomu, který nebyl schopen nabídnout cenově přijatelné připojení. Wi-Fi připojení se vyznačuje především nízkou cenou, díky bezlicenčnímu šíření má však poskytovatel jen omezené možnosti, jak zaručit kvalitu připojení. Pokud můžete volit mezi připojením na frekvenci 2,4 a 5 GHz, zvolte druhou možnost.
EDGE/CDMA/UMTS/HSDPA/LTE
Všechna tato připojení jsou mobilní, nicméně dostatečně rychlá. EDGE se sice hodí jen pro surfování, všechna ostatní ale nabízí rychlosti, které pro běžnou a nenáročnou práci stačí. Problémem je pokrytí: HSDPA je sice úžasně rychlé, ale pokrytí je slabé. Vodafone má pokrytou jen část Prahy, stejně jako T-Mobile. O2 má pokryta i krajská města. Dobře je na tom operátor U:fon s technologií CDMA – má pokryta prakticky všechna města v České republice. LTE je hudba budoucnosti. Pozitivní je, že operátoři o LTE stojí, jeho nasazení bychom se mohli dočkat do dvou let.
SATELIT
Selžou-li všechna uvedená připojení, a vy přesto potřebujete na internet, je tím pravým připojením satelitní připojení. Není příliš mobilní – potřebujete k němu parabolu. Není ani rychlé – pár megabitů je technologické maximum. Navíc má toto připojení přísné FUP. Je však dostupné po celé Evropě tam, kde vidíte na oblohu. U nás službu prodává společnost Skylink, megabitové připojení stojí 1 350 Kč.
VDSL
Very High Speed DSL je následovník ADSL. Jeho výhodou je, že je možné jej také provozovat na obyčejném telefonním vedení stejně jako ADSL. Nabízí rychlost až 100 Mb/s, účastník však nesmí být příliš daleko od ústředny. Běžně je VDSL poskytováno v Asii, rychle se rozšiřuje také v Německu. U nás si na něj budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Hlášky uživatelů:

… stojí tu jen chyba PPPoE...
... vzdálený server neodpovídá…
… rychlosti 16 Mb/s nedosáhnu ani náhodou...
… už dva týdny mi nefunguje připojení...
… ADSL modem jen bliká a internet nefunguje...


Foto: Levný internet?: Šedým písmem je dole uvedeno, že cena 499 Kč platí jen první rok. Druhý rok budete muset platit 699 Kč.