Televize na PC
Sportovní kanál ČT4, který bude v době konání MS zasvěcen fotbalu, jinak než digitálně nenaladíte. Způsobů připojení se k tomuto signálu je mnoho a neměli bychom opomenout především digitální tunery pro PC.
Řešení digitální televize přes PC je bezesporu daleko levnější než řešení formou televizoru a k němu připojených zařízení. Druhým hlavním kladem je mobilita (především u USB řešení) a také možnost pohodlného nahrávání pořadů a editace. Na rozdíl od set-top boxů nebo AV receiverů nejste limitováni dodávaným softwarem a podle libosti si můžete pořídit takový, který vám nejvíce vyhovuje. Vše má však svůj rub a líc a PC řešení si mnohdy vybírá svou daň na pohodlí: kolik lidí má u počítače pohodlné křeslo, pohovku nebo jídelní stolek? Rozebereme si proto jednotlivá rozhraní a produkty, které jimi disponují.
USB
Univerzální mobilita
Digitální tunery s USB rozhraním považuji za druhé nejrozšířenější. Je jich vskutku mnoho a i v naší recenzi jich najdete nejvíce. Jejich rozměry a hmotnost jsou někdy tak malé, že si je snadno spletete například s flash disky. Není problém je strčit do kapsy a vzít kamkoliv s sebou. Pokud však míříte například ke kamarádovi nebo kamarádce, nezapomeňte na CD s ovladači a softwarem, bez kterých se neobejdete.
Pro větší pohodlí přidávají někteří výrobci k výrobkům různá pouzdra. Příkladem je ASUS My Cinema U3000, u kterého naleznete pouzdro se třemi stejnými kapsami pro USB zařízení. Proč zrovna tři, to se nám zjistit nepodařilo. Nevýhodou těchto USB tunerů je to, že při zapojení nebezpečně vyčnívají a snadno tak může dojít k poškození. Navíc pokud máte připojenou externí anténu, USB port je někdy namáhán a jakoby vylamován. Přece jen se nejedná o žádné bytelné uchycení a opatrnost je namístě. Výjimkou je pak provedení miniUSB, kde do portu počítače zapojíte jen kabel a ten pak do tuneru. USB tunery zpravidla disponují jen malým počtem konektorů. Většinou na nich nalezneme pouze anténní vstup (přes redukci). Existují však modely, kde opět přes redukci získáte Cinch a S-Video vstupy.
Všechny testované USB tunery jsou dodávány s dálkovým ovladačem, tudíž se dá mluvit o standardu. Rozdíly však nalezneme v počtu funkcí a v různých typech provedení. Nejlépe vybavený ovladač má Leadtek WinFast Dongle DTV. Vypadá jako placka, což hodnotíme vzhledem k rozměrům kladně. Opakem je Pinnacle Studio PCTV 200e, u kterého naleznete ovladač enormních rozměrů (oproti Leadteku), navíc s menším počtem funkcí. Ostatní modely se drží menších a jednodušších provedení.
Testované USB tunery jsou většinou až na software téměř totožné. Přesto nalezneme několik zajímavých modelů, které svými vlastnostmi vybočují. Na první pohled je to například ASUS My Cinema U3000, s rozkládacím tělem, z jehož druhé části lze vysunout integrovanou anténu. Pokud bydlíte v Praze a vyrazíte s notebookem například do parku, určitě nebude vetší problém naladit většinu stanic. V uzavřených místnostech je pak lepší připojit anténu externí. Po softwarové stránce tento tuner zklamal nepřítomností rádia, přestože radiostanice nalezneme právě na digitálních vlnách. Digitální tuner Yakumo QuickStick ve mně vyvolal poněkud rozpolcené pocity. Na jednu stranu je velmi malý, umí zobrazovat českou diakritiku v teletextu a má rychlý software, na druhou stranu je mu nutné vytknout trochu nepřehledný ovládací panel, málo funkcí na ovladači a především nekompatibilitu nahrávek. Po pořízení záznamu se nám ho totiž nepodařilo, na rozdíl od nahrávek jiných produktů, otevřít ve Winampu nebo MediaPlayeru, pouze v samotném nahrávacím programu.
PCMCIA
Jen pro notebooky
Zatímco USB tunery připojíte k „jakémukoliv“ počítači, PCMCIA rozhraní nás limituje pouze na notebooky. Oproti USB tu však máme mnoho výhod. První výhodou je pevnost a minimální nebezpečí ulomení. Tyto tunery navíc mají většinou daleko více vstupních konektorů. Po technické stránce by se dalo mluvit také o rychlejším datovém toku, který se však v praxi nijak zvlášť neprojeví. Při testování jsme si všimli také trochu silnějšího tuneru, především u AverTV Cardbus Plus, kde se podařilo ve zhoršených podmínkách zachytit i multiplex (souhrny datový tok, na kterém vysílají různé stanice spadající pod daný multiplex) B. Od distributorů se nám podařilo zapůjčit tři PCMCIA modely. Ani jeden nemá nijak moc lokalizovaný software a musíme se tak spokojit pouze s českou diakritikou v teletextu (alespoň něco). Všechny tři modely jsou však vybaveny hybridním tunerem (digitální + analogový) a videovstupy Cinch a S-Video. Zajímavé je, jak si jednotliví výrobci poradili s anténními vstupy. Zatímco AverMedia a Items vsadily na jeden anténní vstup (digitální + analogový) a druhý pro externí anténu, LifeView má pro oba tunery vlastní konektory. Po stránce kvality softwaru dopadl nejhůře Items (imitace MCE), který je pomalý, navíc pokud nemá opravdu silný signál z vysílače, nepřidá do seznamu žádné kanály. Pokud nemáte klasickou barákovou anténu nebo dobrý signál, raději sáhněte po konkurenci. Situace kolem síly signálu je stejná i u LifeView, a z testovaných PCMCIA tunerů tedy dopadl nejlépe AverTV Cardbus Plus s poměrně jednoduchým softwarem a množstvím funkcí.
PCI
Klasika je klasika
Digitální tunery pro PCI rozhraní jsou téměř totožné s analogovými předchůdci a v praxi vlastně ani není po designové stránce co měnit. Do počítače přece jenom nikdo nekouká. Vzhledem k tomu, že u stolních PC nehraje miniaturizace velikou roli, žádný z výrobců se nebojí k tuneru přibalit klasický, veliký ovladač. Vesměs se tedy jedná o dobře vybavené a přehledné ovladače. Opět tu však máme nějaké favority. Tím prvním se opět stává Leadtek, konkrétně WinFast DTV2000 H, který má nejen nejlépe „našlápnutý“ ovladač, ale opět jeden z nejzajímavějších softwarů, nemluvě o velmi pěkném seznamu přibalených programů, mezi nimiž nalezneme například VideoStudio 9, Cool 3D nebo muvee 3. Averedia se drží zaběhnutého softwaru, a tudíž nabízí opět snadno ovladatelnou a přehlednou aplikaci. Mezi testovanými produkty jsme našli také zajímavé funkce, jako multicapture (pořízení více snímků po sobě), ParentalLock (rodičovský zámek některých kanálů přes PIN) nebo funkci sleep, která umožňuje například vypnutí počítače po dokončení záznamu. Většina rozdílů, kterých jsme si všimli, byla opět na úrovni softwaru. Jedná se však pouze o drobnosti. U tuneru Twinhan VP-3020C nebylo vůbec nutné nastavovat zemi, v níž se nacházíme, a instalace včetně naladění kanálů proběhla skoro sama. Zajímavým doplňkem při nahrávání je možnost nastavení určitého počtu minut, za který se nahrávání přeruší. Bohužel jsme nuceni vybrat si z předem nastavených hodnot (30, 60, 90 atd.). Program dodávaný k VideoMate DVB-T300 se jevil jako dost nepřehledný a nestabilní. Občas tak docházelo k nepříjemným „zásekům“. Tuto chybu však výrobce snad odstraní nějakou aktualizací.
Jak jsem již zmínil, výrobce nemusí u PCI řešení nijak šetřit místem a toho se drží především firma Leadtek, která u svého tuneru WinFast DTV2000 H přeplnila nejen ovladač, ale také konektorovou stránku. Na kartu by se už více ani nevešlo. Nalezneme tu tři anténní vstupy, z nichž jeden je určen pro FM, druhý pro digitální anténu a třetí pro analog nebo kabelovou televizi. Přes rozšiřující konektor výrobce přidal také dva videovstupy. Audiovstup je pak realizován přes 3,5mm jack. Zarážející je fakt, že tento tuner je cenově srovnatelný s ostatními produkty v našem testu, které takových výsledků zdaleka nedosahují.
SET - TOP BOX
Když se počítač rozbije
Posledním cenově přívětivým řešením pro digitální televizi je set-top box. Ke své práci nepotřebuje žádný počítač ani jiné zařízení. Samozřejmě je dobré připojit ho k televizi a k nějakému rekordéru. Tím „rekordérem“ jsem tak trochu narazil na první hlavní nedostatek tohoto řešení. Oproti PC tunerům totiž set-top box není vybaven žádným záznamovým zařízením, natož pak funkcí Time-Shift. Na druhé straně vám ulehčí starosti kolem instalace, jelikož není nutné instalovat žádné programy a ty pak nastavovat. Stačí pouze připojit anténu, spojit s televizorem a zapnout. Všechny set-top boxy jsou vybaveny grafickým průvodcem s funkcí Autoscan, který vše nastaví sám a na vás ponechá jen drobné úpravy. Dá se tedy mluvit o něčem jako Media Center Edition. Pokud někdo z vás vlastní AV receiver s DVD nebo HDD, satelitem nebo novější televizí, ví přesně, o čem mluvím. Námi testované set-top boxy se liší především nabídkou konektorů, množstvím funkcí a díky Artecu taky rozměry.
Začneme tedy konektory, kde je nabídka velmi bohatá. Všechny modely jsou vybaveny nějakým tím videovstupem (Scart, S-Video, Cinch). AverMedia STB7 navíc nabízí i VGA konektory. Díky nim je možné signál vést do monitoru, nebo naopak na televizi zobrazovat digitální stanici, PC signál nebo obojí dohromady.
Množství funkcí není oproti PC řešením nijak bohatší. Spíš se tu objevují doplňky, jako je kalendář nebo hry - pro případ, že byste se snad nudili při čekání na oblíbený pořad.
Rozměry set-top boxů jsou poněkud nesjednocené, a tak se může snadno stát, že vám toto zařízení do obývacího pokoje opticky vůbec nezapadne. Zajímavou perličkou je Artec Mini DVB-T Receiver. Jedná se o malou krabičku, kterou velmi snadno schováte. Navíc disponuje VGA konektorem, tudíž lze použít i pro LCD monitor vašeho počítače. Nejvíce mě u set-top boxů potěšila lokalizace do češtiny. Thomson DTI 651 a Strong SRT 5155 jsou totiž kompletně v češtině, a to se týká jak menu, tak teletextu a EPG (elektronický programový průvodce). Právě díky lokalizaci tak nad set-top boxem AverMedia STB7 zvítězil Strong SRT 5155, a to i přes to, že má o trochu méně funkcí. Přece jen je pro mnohé lokalizace velmi důležitá.
SOFTWARE
Ten, který nad vším vládne
Jednoduchost ovládání a množství funkcí záleží především na dodávaném softwaru. S tímto oříškem se každý výrobce popral trochu jinak. Celkově se však programy dají rozdělit na tři typy. Prvním je klasické provedení s jedním oknem, kde je zobrazen signál, a druhé okno pak zobrazuje ovládací panel se všemi tlačítky. Tato verze je bezesporu nejjednodušší a co do ovládání také nejrychlejší. Mluvíme tedy o programech Presto! PVR, Aver TV, Twinhan DTV nebo DVB-T Player. Druhý typ čerpá jednoduchost a uživatelskou přívětivost z první verze a přidává navíc interaktivní prvky, jako má například Media Center Edition (MCR). Na rozdíl od MCR je však stále rychlý a vskutku líbivý. Příkladem je WinFast DTV. Poslední verze softwaru se dá popsat jako přímá imitace MCE. Totožná je především struktura menu a designové prvky. Já osobně hodnotím tento druh softwaru jako nepřehledný, pomalý a připadá mi, že na rozdíl od ostatních má daleko méně funkcí. Zatímco u „obyčejného“ programu stačí pro vstup do nastavení jediné kliknutí, v MCE programech je nutné proklikat se přes několik obrazovek, jejichž přechody jsou dosti zpomalené a zbytečně ubírají na výkonu počítače. Na druhou stranu je nutné říci, že MCE je asi nejlepším řešením pro začátečníky a pro případ, že počítač připojujete k televizi. Na rozdíl od prvních dvou verzí se totiž v MCE dostanete ovladačem i do setupu, což jinak lze pouze myší nebo klávesovou zkratkou. Příkladem MCE softwaru je Cyberlink PowerCinema a Pinnacle MediaCenter.
Všechny testované digitální tunery, tedy jejich software, zpravidla kódují video pouze do formátu MPEG-2. Jedinou výjimkou je Pinnacle MediaCenter s přímým výstupem do formátu DivX, který exceluje v daleko menší velikosti výsledného souboru.
FUNKCE A VLASTNOSTI
Je libo trochu češtiny?
Porovnání funkcí jednotlivých produktů nebylo tak obtížné, jak jsme si mysleli. Většina tunerů má totožné funkce a zvládají je jen s drobnými rozdíly. Co nás však zarmoutilo, je lokalizace do češtiny. Program na nás nemusí mluvit plynule česky, co bychom však více než uvítali, je alespoň česká diakritika v teletextu a EPG. S teletextem si některé programy poradily, s programovým průvodcem to však bylo velmi špatné. EPG je přitom velmi dobrým pomocníkem při programování nahrávání. Při špatném zobrazení diakritiky se přečtení textu rovnalo doslova luštění tajného kódu. Tím pádem jsou tyto funkce téměř nepoužitelné. Situace se snad v budoucnu zlepší. Stačí, aby výrobce na své stránky umístil potřebný update. Update softwaru je jednoduchý, u set-top boxů však znamená poměrně veliký zásah a většinou je nutné zajít do servisu, především pokud na přístroji nenacházíme speciální konektor pro připojení k PC. Z testovaných set-top boxů jím disponoval pouze Strong SRT 5155, který je však plně lokalizován a ironicky tak konektor skoro nepotřebuje.
U některých tunerů jsme vůbec nenašli funkci přepínání zvukové stopy, což v případě vícejazyčných pořadů docela zamrzí. USB tuner MSI Mega Sky nám jako jediný představil zajímavou funkci „obraz na ploše“. Díky němu můžete letmo sledovat televizní pořady a zároveň pracovat na PC.
Nahrávání pořadů je běžnou záležitostí, a tudíž jsem očekával jeho větší podporu u všech produktů. Některé tunery však ve svém balení kvalitní nástroje pro práci s videem přece jen skrývají. Prakticky všechny digitální přijímače nahrávají video do formátu MPEG-2, což je možná až moc kvalitní kodek pro běžné použití. Zabírá dost místa a pro archivaci mnozí sáhnou po konvertorech formátů. Trochu jiná situace je u hybridních tunerů, kde je analogový signál možné kódovat i do DivX.
RESUMÉ
Vítězové a poražení
Digitální tunery se stávají velikým hitem a zájem o ně poroste spolu se zkvalitňováním a rozšiřováním digitálního vysílání. Konečně můžeme zapomenout na nepříjemné zrnění a duchy. Pro přehled jsme si zapůjčili 17 nejrůznějších modelů a navzájem je porovnali. Každý nabízí něco trochu odlišného, především jinou kombinací funkcí a vybavení. Je jen na vás, abyste zvážili, co od svého budoucího tuneru očekáváte, a s přihlédnutím k ceně vybrali optimální řešení. Digitální pozemní vysílání stejně jako produkty pro ně určené jsou stále v počátcích vývoje, a proto zůstáváme shovívaví a doufáme, že drobné nedostatky a rozdíly brzy zmizí. Důležité je neopomenout fakt, že víceméně všechno záleží jen na softwaru. Proto by se tento test dal možná lehce přirovnat k testu jednotlivých programů. Pokud si chcete užívat kvalitnějšího obrazu a vychutnat blížící se fotbalová utkání, sáhněte po vybraném tuneru a pohodlně se posaďte - nová éra televizního vysílání začíná.
ZAJÍMAVOST
ATI Radeon All-In-Wonder X1900
Grafická karta s DVB-T tunerem
ROZHRANÍ: PCIe x16
VIDEOVSTUPY: 2x kompozitní, 2x S-video
VÝROBCE: ATI (www.ati.com)
CENA: zatím není určena
+ optimální DVB-T kompatibilita
+ velmi rychlé přepínání kanálů
- vysoká cena
Vzhledem k obousměrné propustnosti sběrnice PCI-Express není nikde dáno, že DVB-T tuner nemůže být součástí samotné grafické karty. Toho využila společnost ATI, přední výrobce grafických karet. Aby přinesla co nejexkluzivnější výrobek, rozhodla se tuner osadit do své nejnovější a nejvýkonnější grafické karty Radeon X1900, která obdržela příponu All-In-Wonder. Vzhledem k exkluzivitě je karta více než šestkrát dražší oproti průměrným USB přijímačům. Zákazník ovšem za své peníze dostane víc než jen digitální tuner. Získá také velmi silnou 3D grafickou kartu s tunerem (analogovým a digitálním). Práce s tunerem je neobyčejně rychlá, a dokonce i přepínání mezi dvěma skupinami vysílačů trvá maximálně 1,5 sekundy. Připočteme-li ještě vybavení videovstupy a výstupy, výborným dálkovým ovládáním a softwarem, je zřejmé, že All-In-Wonder je rozhodně produkt hodný doporučení, především pro ty uživatele, kteří umějí ocenit 3D výkon, jímž karta oplývá možná až nadbytečně. Kdy bude karta v prodeji a jaká bude její cena, zatím nevíme. Počítáme však s cenou na hranici 15 000 Kč.
Leadtek WinFast Dongle DTV USB 2.0
HODNOCENÍ: 83
POMĚR CENA/VÝKON: výborný
CENA: 1 697 Kč vč. DPH
INFORMACE: www.leadtek.cz
+ intuitivní ovládání
+ funkce
- pomalejší vyhledávání
WinFast Dongle DTV sází na líbivý design s modrou LED diodou, signalizující nalezení signálu. Stejně dobře, ba možná i lépe je na tom samotný software. Závisí na něm prakticky nejvíce a je vidět, že výrobce to moc dobře ví. Instalace a naladění probíhají bez problémů, pouze to trvá poněkud déle i při zapnutém tzv. rychlém vyhledávání. Rozhraní programu pro sledování televize je doladěno do posledního detailu. Například při zapnutí nahrávání automaticky vyskočí okénko s možností rozdělení výsledného souboru na jednotlivé části, s možností limitování velikosti souboru a nakonec také s možností uspání po dokončení nahrávání. Na rozdíl od většiny ostatních modelů se Leadtek pyšní velkým množstvím funkcí, z nichž většinu nalezneme i na ovladači. Nejzajímavější funkcí je kromě funkce „Obraz v obraze“ funkce „Obraz vedle obrazu“. Ta umožňuje současné zobrazení dvou nezávislých programů. Po stránce softwarové výbavy nabízí WinFast Dongle čtyři další programy pro práci s videem.
Strong SRT 5155
HODNOCENÍ: 75
POMĚR CENA/VÝKON: dobrý
CENA: 2 606 Kč vč. DPH
INFORMACE: www.strongsat.com
+ čeština
+ funkce
- cena
Ze všech zapůjčených set-top boxů byly pouze dva lokalizované do češtiny. Nejen tento poměr předem určil, že ocenění získá právě Strong SRT 5155. Na pohled futuristický přístroj s neobyčejně vyhlížejícím ovladačem si nás získal také několika zajímavými funkcemi a nakonec i perličkou - přibaleným adaptérem do zapalovače. Jeho použití je nám sice skryto, nicméně při hledání toho pravého se jistě také zasmějete. Velmi bohatě vybavený ovladač je navíc schopen ovládat i TV, satelit nebo videorekordér - samozřejmě záleží na výrobci. Instalace a následná práce s přístrojem jsou velmi snadné. Pokud máte malé děti, můžete pomocí funkce Parental Lock omezit zobrazení některých kanálů. Na zadní straně přístroje také kromě videovstupů naleznete koaxiální zvukový výstup SPDIF nebo konektor pro připojení externího infračerveného přijímače. Pro aktualizaci firmwaru pomocí PC lze použít konektor RS-232. Strong SRT5155 je kvalitní set-top box, který je navíc plně v češtině.
TV karta pro HDTV
Máme pro vás novinku: TV-Station DVB-S2 firmy KNC One je první televizní karta s tunerem pro DVB-S2. Nový přenosový standard DVB-S2 je předpokladem pro příjem HDTV programů přes satelit. Nový standard má však své klady, ale i zápory:
+ DVB-S2 dosahuje díky náročnější modulaci až o 30 % vyšší efektivity. Znamená to, že přes satelitní transpondér lze přenášet až o 30 % více dat než u běžného DVB-S.
- Možnost dekódování HD programů zahraniční stanice Premiere pomocí počítačové karty dosud neexistuje. Ostatní bezplatné vysílače jako Sat1 nebo Pro7 jsou tedy momentálně jediným popudem ke koupi TV-Station. Oba sice vysílají skoro výhradně materiál přepočítaný z normy PAL, přesto lze dobře rozeznat výhodu kódování H.264 použitého u DVB-S2 - obrazy vykazují mnohem více detailů.
- Obrazová kvalita je vykoupena silným hladem po výpočetním výkonu: testovací PC s Pentiem D 840 (Dual Core, 3,2 GHz) dosahuje při příjmu HD vysílání vytížení CPU 45 až 60 %. Na jednojádrovém systému by už tedy byl obraz nejspíš trhaný. Důvodem tak vysoké zátěže je skutečnost, že urychlení H.264 moderních grafických karet není podporováno žádným softwarem.
- Pokud jde o funkce pro DVB-S, TV-Station za 250 eur poskytuje funkční rozsah běžných karet z cenové kategorie 100 eur. Firmě KNC One lze jen doporučit, aby zapracovala na snížení spotřeby výpočetního výkonu. Dokud budou pro příjem HDTV přes DVB-S2 nutné tolik „nadupané“ počítače, bude karta přinejmenším pro obývací pokoj naprosto nepoužitelná.
- Téma - Televize na PC (504.49 kB) - Staženo 1125x