Studnice vědění
Mnohasvazkové encyklopedie, slovníky nebo atlasy vám již nemusejí zabírat poličky v knihovně – všechny potřebné vědomosti snadno najdete na internetu.
RADEK KUBEŠ
Dostatečně rychlé internetové připojení je dnes dostupné prakticky všude a prostřednictvím mnoha různých zařízení. Nic vám proto nebrání používat internetové stránky a služby nejen v pohodlí domova, ale samozřejmě i v mobilním telefonu na cestách. Užitečného obsahu je nepřeberné množství.
Wikipedia: Důvěřuj, ale prověřuj
Asi nejznámější databází informací a vědomostí na internetu je Wikipedia, encyklopedie, kterou tvoří a vylepšují sami uživatelé. Na adrese cs.wikipedia.org najdete českou verzi Wikipedie, která před nedávnem překročila hranici 200 000 záznamů a stala se tak, co do počtu hesel, osmnáctou nejrozsáhlejší národní verzí Wikipedie. Jen pro srovnání – anglická verze se počtem hesel blíží 3,7 milionu. Jednotlivé články jsou velmi dobře propojeny odkazy a samozřejmě nechybí ani tematické členění nebo efektivní vyhledávání.
Podstatou existence, ale zároveň i hlavním úskalím využití Wikipedie je již zmíněná tvorba obsahu samotnými uživateli. Ta může vést nejen k úspěšnému rozrůstání obsahu internetové encyklopedie, ale bohužel také ke sporům, vzájemnému přepisování hesel a v konečném důsledku třeba i k jejich uzamčení nebo smazání správci. Z výše uvedeného je asi jasné, že na obsah Wikipedie se nelze z hlediska faktické správnosti a aktuálnosti obsahu článků zcela stoprocentně spolehnout.
Nejen česká Wikipedie se rovněž potýká s autorskými právy na zveřejněné texty či fotografie, jelikož někteří uživatelé vkládají do článků obsah, který není jejich dílem, často navíc bez uvedení zdroje. S uvedením zdroje je samozřejmě třeba počítat i v opačném případě, když například použijete citaci z encyklopedie ve školní práci či k jiným účelům.
Projekt Wikipedie ovšem neznamená jen svobodnou encyklopedii. Pro různé účely se vám může hodit například i knihovna volně použitelných fotografií, videí i zvukových nahrávek Wikimedia Commons (commons.wikimedia.org), volně dostupné publikace v databázi Wikiknihy (cs.wikibooks.com), výkladový slovník Wikislovník (cs.wiktionary.org) nebo sbírka citátů Wikicitáty (cs.wikiquote.org).
TIP: Pro všechny hlavní internetové prohlížeče existují doplňky, se kterými můžete snadno vyhledávat ve Wikipedii. Pro Internet Explorer vyzkoušejte doplněk Wikipedia vizuální hledání (bit.ly/qd99yg), v Google Chrome se vám může hodit rozšíření Wikipedia Companion (bit.ly/nEbVyJ) a pro Firefox existuje doplněk nazvaný jednoduše Wikipedia (bit.ly/nWu3l3).
Britannica: Moudrost profesorů
Zatímco věcnou správnost hesel ve Wikipedii kontrolují především sami uživatelé, na obsah klasické encyklopedie Britannica se můžete opravdu spolehnout. Tvoří jej totiž univerzitní profesoři, nositelé Nobelových cen a další učenci. Během historie dlouhé 240 let se více než 4 000 odborníků podařilo vytvořit obsah čítající více než 1 200 hesel (v angličtině), která jsou dostupná na stránkách britannica.com. Hesel sice není v encyklopedii Britannica tolik jako ve Wikipedii, zato jsou zpracována velmi pečlivě a přesně. Podobně jako ve Wikipedii jsou i zde články propojeny odkazy na související hesla.
Přes 100 000 hesel a 6 500 obrazových či zvukových materiálů obsahuje encyklopedie CoJeCo (cojeco.cz). Nepočítejte však s rozsáhlým popisem jednotlivých hesel, spíše se stručnou, orientační informací. Témata spojená s náboženstvím zpracovává encyklopedie provozovaná Karmelitánským nakladatelstvím na stránkách iencyklopedie.cz.
Vlastní encyklopedii, nazvanou Knol, provozuje i Google (knol.google.com). Není ovšem ani zdaleka tak rozsáhlá jako Wikipedia a českých článků je jen poskrovnu. Na druhou stranu, digitální knihovna Google Books (books.google.com) je velmi zajímavým zdrojem nejen klasické literatury či odborných časopisů.
TIP: Pro plný přístup k obsahu encyklopedie Britannica je třeba uhradit poplatek nebo se zaregistrovat jako blogger a získat přístup zdarma. Registrační formulář najdete pod odkazem bit.ly/rlJrma, a pokud máte opravdu vlastní blog, je velká šance, že vám budou zdarma poskytnuty přístupové údaje.
Pravopis: Hezky česky (i anglicky)
Nejen při psaní školních prací vám jistě přijde vhod nápověda k českému pravopisu a gramatice. Než začnete hledat v knihovně aktuální vydání Pravidel česWWW.CHIP.CZ 09/2011 87 kého pravopisu, navštivte jejich internetovou alternativu na adrese pravidla.cz, kde rychle najdete správný pravopis a slovní tvary českých slov.
Daleko sofistikovanější výklad pravidel češtiny vám poskytne Ústav pro jazyk český, který provozuje obsahově velmi rozsáhlou internetovou jazykovou příručku. Na stránkách prirucka.ujc.cas.cz najdete český slovník (se skloňováním a dalším popisem) a rovněž výklad jazykových jevů (interpunkce, velká písmena, vzory pro skloňování ad.).
K češtině samozřejmě patří i cizí slova, u kterých nemusí být vždy jasný nejen jejich význam. Slovník cizích slov na adrese slovnik-cizich-slov.cz proto obsahuje bezmála 40 000 převzatých slov s jejich výkladem. Téměř 20 000 slov najdete na stránkách ABZ slovník cizích slov (slovnik-cizich-slov.abz.cz).
Jistě lze předpokládat, že nebudete používat pouze češtinu, ale i další jazyky. Například s angličtinou vám pomůže internetový cambridgeský slovník (dictionary.cambridge.org). Slovníková část nabízí informace o pravopisu, nahrávku anglické i americké výslovnosti slova a rovněž definici hledaného výrazu. Ve slovníku najdete i idiomy nebo frázová slovesa a užitečné je i propojení s aplikací Visual Thesaurus (visualthesaurus.com), která velmi efektním způsobem znázorňuje podobná a související slova. Přestože se jedná o placenou službu, lze ji celkem pohodlně využívat i zdarma. Další anglický thesaurus je k dispozici i na adrese thesaurus.com. Bohaté informace o anglické gramatice najdete na stránkách UsingEnglish.com. Nechybí například skloňování nepravidelných sloves, frázová slovesa, idiomy nebo vyhledávání v anglických slovnících. Další anglický výkladový slovník můžete zdarma používat na adrese yourdictionary.com.
TIP: Gramatiku vašich anglicky psaných textů prověří několika testy služba Grammarly (grammarly.com), která je však placená. Zdarma můžete službu testovat sedm dní, nezapomeňte ale zrušit svůj účet dříve, než si provozovatel strhne z vaší karty měsíční poplatek.
Cizí slovíčka: Internetové slovníky
Pokud je na internetu něčeho opravdu dostatek, pak jsou to překladové slovníky snad pro každý jazyk, který vás jen napadne. Například služba Google Translate (translate.google.com) nabízí překlad desítek jazyků (s automatickou detekcí), samozřejmě včetně češtiny a nahrávek výslovnosti. Překládat můžete nejen jednotlivá slova, ale i celé věty.
Nedávno prošel zásadní modernizací také slovník Seznamu na adrese slovnik.seznam.cz, který nově obsahuje například i výkladovou část (pro angličtinu) a také nový jazyk – slovenštinu. Přihlášeným uživatelům sleduje slovník historii hledaných slov nebo seznam často používaných slovíček. V nabídce funkcí je i jednoduchá výuka formou testu.
TIP: Prohlížeč Google Chrome umí automaticky překládat obsah cizojazyčných stránek do češtiny. Pokud se spokojíte s nedokonalým, strojovým překladem, otevřete v menu prohlížeče nabídku "Možnosti" a zvolte "Pod pokličkou". Pak označte předvolbu "Přeložit".
Mapy a atlasy: Cestou necestou
Připomínat existenci stránek Mapy.cz, Google Maps (maps.google.com) nebo aplikace Google Earth (earth.google.com) je jistě zcela zbytečné, a tak se raději podívejme na další zajímavé stránky a projekty postavené na mapách.
Zatímco se internetové portály předhání v aktuálnosti fotografických mapových podkladů, na stránkách Státního fondu životního prostředí ČR (kontaminace.cenia.cz) najdete letecké snímky celé republiky z konce čtyřicátých a počátku padesátých let minulého století s možností porovnání se snímky z let 2007 až 2009. S mapou se sice nepracuje tak pohodlně jako s oblíbenými aplikacemi od Googlu a Seznamu, jestliže vás však zajímá, jak vypadalo vaše rodné město před desítkami let, máte zde jedinečnou příležitost.
Pokud se chcete vypravit ještě dále do historie, navštivte adresu oldmaps.geolab.cz. Na stránkách Laboratoře geoinformatiky UJEP najdete digitalizované kopie map Čech a Moravy z 18. století. Odkazy na historické mapy ze zahraničí najdete na webu staremapy.cz. Velkou databázi historických map s podrobným popisem nabízí rovněž stránky David Rumsey Map Collection (davidrumsey.com), k prohlížení map se stačí jen bezplatně registrovat.
TIP: Také pro vyhledávání v mapách existují doplňky pro internetové prohlížeče. Pro Google Chrome například Přepínání Mapy.cz a Google Maps (bit.ly/o4D0oa) nebo Google Maps (bit.ly/rbMU2p), v Internet Exploreru se může hodit doplněk Mapy.cz (bit.ly/pLYv6X) a ve Firefoxu zkuste Minimap Sidebar (bit.ly/nK7vrC).
Výuka a testy: Změřte si IQ
Internet je rovněž ideálním prostředím pro různé výukové programy či testy znalostí. Nejvíce zdarma dostupných materiálů a služeb se opět týká jazyků, především angličtiny.
Studijní materiály i testy anglické slovní zásoby a gramatiky najdete například na stránkách english-test.net, ego4u.com nebo learnenglish.de. U testů samozřejmě nechybí vyhodnocení vašich odpovědí, společně s výkladem, proč je která z odpovědí správná. Abychom stále neupřednostňovali jen angličtinu, upozorníme vás například i na stránky na adrese nemecky.net, které obsahují výklad německé gramatiky a související testy. Také server Testomanie.cz nabízí několik testů k prověření znalosti německého jazyka či angličtiny, dále pak třeba testové otázky z autoškoly. Další český web, na adrese e-gramatica.com, obsahuje výklad anglického pravopisu a opět také testy na procvičení znalostí.
Znalosti češtiny si můžete oprášit na stránkách Moje čeština (mojecestina.cz), kde vedle výkladu hlavních oblastí české mluvnice najdete i testy, které prověří, kolik jste toho od základní školy zapomněli. Kromě vysvětlení několika chytáků v češtině vám jistě přijdou vhod i tipy a mnemotechnické pomůcky pro českou mluvnici. Užitečné je rovněž sledovat diskusi pod články, kde najdete vysvětlení dalších tajů češtiny.
TIP: Poté, co se dostatečně proškolíte na výukových stránkách, můžete si pomocí on-line testu změřit IQ, třeba na zábavním portálu Celý Svět (bit.ly/pMMBlW). Vlastní on-line IQ test provozuje i organizace Mensa, která sdružuje lidi s IQ nad 130. IQ si můžete otestovat na adrese mensatest.cz, za vyhodnocení výsledku je však třeba zaplatit 99 Kč formou premium SMS. Placených IQ testů najdete na internetu ještě desítky.
Vzdělání při ruce: Škola on-line
Vzdělávání i skládání zkoušek po internetu má bezpochyby svoji budoucnost – využívají je nejen firmy, ale i mnoho dalších institucí. Na internetových stránkách přitom najdete značné množství služeb, které vám pomohou znalosti získat a také je prověřit zcela zdarma. V rámci omezeného prostoru jsme se však mohli věnovat jen několika webům tohoto typu a prakticky úplně jsme vynechali placené služby, u kterých se, na rozdíl například od Wikipedie, můžete více spoléhat na věcnou správnost obsahu.
RADEK.KUBES@CHIP.CZ
Kurzy na Lidé.cz
Společně s několika partnery nabízí společnost Seznam zajímavé on-line kurzy na serveru Lidé.cz (vyuka.lide.cz). Pro bezplatné využití on-line kurzů je třeba se jednoduše zaregistrovat nebo použít přihlašovací údaje k vaší e-mailové schránce na Seznamu. V nabídce jazykových kurzů LANGMaster jsou připraveny stovky hodin výuky angličtiny, němčiny, španělštiny, francouzštiny, italštiny a ruštiny. Začít můžete od úplného základu, nebo si můžete nejdříve ověřit úroveň současných znalostí vybraného jazyka pomocí testu a poté se věnovat jen kapitolám, vybraným na základě dosažených výsledků. Výukové materiály obsahují interaktivní cvičení a testy, zvukové nahrávky, obrázky i fotografie. Výstupní testy v anglické a německé verzi jsou koncipovány jako příprava na certifikované zkoušky.
Podobně bohatá je i nabídka počítačových kurzů společnosti Gopas, které můžete rovněž absolvovat zcela zdarma. Vyzkoušet a především doplnit si můžete znalosti práce s aplikacemi ze souboru Microsoft Office 2007 (Word, Excel, Outlook, Access a PowerPoint) nebo s operačním systémem Windows Vista. Prvním krokem je vždy prověření vašich znalostí v testu, následuje interaktivní výuka a poté závěrečný test.
Do výčtu bezplatně použitelných kurzů a testů na serveru Lidé.cz nám chybí ještě kurz podvojného účetnictví od společnosti Cígler Software a kurz, který vás naučí upravovat fotografie v programu Zoner Photo Studio.
Foto: Jazykové kurzy zdarma: Seznam nabízí společně s partnery na serveru Lidé.cz řadu zajímavých kurzů, především výuku a testy od společnosti LANGMaster.
Foto: Wikipedie v prohlížeči: Pomocí jednoduchých doplňků můžete hledat v encyklopedii Wikipedia přímo v prostředí běžných internetových prohlížečů.
Foto: Rozdíly ve výslovnosti: Cambridgeský výkladový slovník nabídne i zvukové nahrávky výslovnosti – zvlášť pro britskou a americkou angličtinu.
Foto: Univerzitní knihovna: Na rozdíl od Wikipedie tvoří obsah encyklopedie Britannica rozsáhlý tým profesorů, vědců a dalších učenců.
Foto: Vizuální thesaurus: Užitečná internetová aplikace Visual Thesaurus přehledně znázorňuje vztahy mezi podobnými a souvisejícími slovy.
Foto: Letecké snímky: Více než padesát let staré letecké snímky ukazují podobu měst České republiky ve srovnání s relativně nedávno pořízenými fotografiemi.
Foto: Překlad stránek: Internetový prohlížeč Google Chrome umí automaticky překládat obsah cizojazyčných stránek – stačí aktivovat příslušné nastavení.
Foto: Toulky historií: Knihovna Laboratoře geoinformatiky UJEP obsahuje digitální kopie téměř 300 let starých map Čech a Moravy.
Foto: Učíme se německy: Vedle bohaté nabídky výukových materiálů a testů pro angličtinu existují samozřejmě také weby specializované na procvičování dalších světových jazyků.