Stačí nám fotomobil?
Pokud jde o kvalitu pořízených fotografií, mají smartphony špatnou pověst. Je však tento názor opodstatněný? Postavili jsme proti sobě nejlepší mobilní telefony s fotoaparátem a kompaktní fotoaparát.
MANUEL SCHREIBER
Smartphone je v podstatě kompaktní počítač, multimediální přehrávač a fotoaparát v jednom. Až doposud však fotografie pořízené těmito přístroji nebyly ani dostatečně velké, ani kvalitní. I proto jsme otestovali nejnovější generaci mobilních telefonů, abychom zjistili, jak jsou na tom z hlediska schopnosti pořizovat fotografie. Vyzkoušeli jsme smartphony se systémem Android, iOS, Symbian a Windows 7 a utkat se musely s referenčním kompaktním fotoaparátem Casio Exilim EXH15, který zvítězil v našich testech v kategorii kompaktů do 4 000 Kč. Kromě toho vám ukážeme, co všechno smartphony nabízí spontánním fotografům.
Test: Ostrost, barvy, použitelnost
Chytré mobilní telefony musely tentokrát absolvovat stejnou testovací proceduru, jakou si musí projít námi testované digitální fotoaparáty. První dojmy, které jsme získávali při pořizování snímků, byly poměrně pozitivní: zařízení reagují přesně, jsou celkem rychlá a pořízenou fotografii hned zobrazí na displeji. Docela hladce pracuje Nokia N8 – způsob zaostřování a fotografování je podobný jako u kompaktních fotoaparátů. HTC Desire se ovládá pomocí dotykového displeje, což je poněkud složitější a je to i důvod, proč s tímto přístrojem nepořídíte rychlý snímek jednou rukou.
Při hodnocení kvality fotografií nás čekalo skutečné překvapení. Mobilní telefony už totiž nejsou v žádném případě horší než levnější kompaktní fotoaparáty, ve skutečnosti jsou v některých oblastech dokonce lepší: Nokia N8 dosahuje za optimálních světelných podmínek lepších výsledků než Casio Exilim a v dalším hodnocení je jen těsně za tímto kompaktem. Optika Carl Zeiss a velký snímač s vysokým rozlišením jsou prostě znát.
iPhone, další účastník testu, zase překvapil ostrostí svých snímků a rychlými reakcemi. Zkreslení barev na větších plochách snímku je však rušivé.
Telefon Samsung Omnia 7 dosáhl smíšených výsledků. Nezaznamenali jsme sice příliš obrazového šumu, tato přesnost je ale vykoupena nižší ostrostí snímků. Při snaze potlačit obrazový šum pomocí "změkčení" se ztratí příliš mnoho detailů. Navzdory tomu však zůstávají fotografie docela dobré.
Produkt firmy HTC je klasickou ukázkou toho, že vyšší počet megapixelů negarantuje vyšší kvalitu fotografií. Přestože má HTC osmimegapixelový snímač, na snímcích nenaleznete tolik detailů jako třeba na obrázcích pořízených pětimegapixelovým iPhonem. Navíc kvůli použití silných změkčovacích filtrů jsou především v tmavých oblastech vidět deformace.
Smartphony obecně pak ztrácejí především ve dvou oblastech. Za špatných světelných podmínek se výrazněji projeví jejich malé objektivy a fotografie mají větší šum. Kompaktní fotoaparáty pak nabízí oproti smartphonům více expozičních režimů a mají optický zoom (v případě Casia 10X), což nabízí více příležitostí pořídit hezký snímek.
Stále při ruce: Flexibilnější než jakýkoli fotoaparát
Velkou výhodou smartphonů je to, že jsou v podstatě vždy po ruce, což u digitálních fotoaparátů neplatí. Navíc nabízí i bezpečnost, možnost přidat informace o místě pořízení, distribuci a možnost úpravy snímků.
GPS: Každý z testovaných mobilních telefonů je vybaven GPS přijímačem. Ten je užitečný nejen pro navigační software. Hodí se i pro záznam místa pořízení snímku. Informace o souřadnicích se uloží ve formě metadat k fotografii. Některá zařízení jsou navíc schopna vložit lokaci i do názvů pořízených snímků. Snadněji se v nich pak orientuje, zvláště když máte větší sbírku.
SOCIÁLNÍ SÍTĚ: Pokud jste svědky zajímavé situace a zdokumentujete ji, není problém pořízené snímky sdílet s přáteli. Nemusíte kvůli tomu ani chodit domů, zapínat počítač, kopírovat apod. jako v případě kompaktního fotoaparátu. Zabere to zbytečně čas a není to tak spontánní jako v případě mobilního telefonu. U něj pomocí vhodné aplikace stačí označit snímky, které chcete sdílet, a okamžitě jsou dostupné na webovém albu nebo sociální síti.
FOTO-APPS: V obchodu s aplikacemi najdete programy pro zpracovaní pořízených snímků na mobilním telefonu. Fotografii pak můžete třeba zesvětlit, oříznout nebo na ni použít nějaký efekt. Řada aplikací je navíc k dispozici zdarma (viz tabulka). Smartphone se tak může stát pro lovce zajímavých momentek tím správným společníkem a nabízí maximální flexibilitu.
AUTOR@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Je fotoaparát jako součást mobilního telefonu zbytečností? Účastníci našeho testu prokázali pravý opak: fotografie pořízené těmito přístroji mají pěkné barvy i vysokou míru detailů. Navíc Nokia N8 ukazuje, že mobilní telefon může být v lecčems lepší než kompaktní fotoaparát nižší cenové kategorie, nebo s ním alespoň drží krok.
SAMSUNG OMNIA 7
Přirozené barvy
Tento smartphone nabízí vynikající barvy za všech světelných podmínek a i obrazový šum je nízký. Škoda že snímkům chybí detaily.
Rozlišení: 5 Mpx; blesk: LED
Operační systém: Windows Phone 7
IPHONE 4
Rychlé reakce
Kromě jiného zaujme iPhone především rychlostí a krátkým zpožděním závěrky – to je ideální pro momentky z večírků a sportovních akcí.
Rozlišení: 5 Mpx; blesk: LED
Operační systém: iOS
NOKIA N8
Vysoké rozlišení
Optika Carl Zeiss a velký snímač s rozlišením
12 megapixelů jsou na fotografiích vidět. Za denního světla má Nokia N8 zdaleka nejlepší snímky.
Rozlišení: 12 Mpx; blesk: Xenon
Operační systém: Symbian 3
HTC DESIRE HD
Falešné snímky
Tento mobilní telefon poskytuje sice vyváženě projasněné snímky, jinak jsme však byli kvalitou zklamáni – barvy jsou zkreslené a na snímcích je šum.
Rozlišení: 8 Mpx; blesk: LED
Operační systém: Android