Skvělá kvalita obrazu za 25 000 Kč
Finanční dostupnost televizorů s úhlopříčkami 40 až 50 palců je stále lepší a v této kategorii existuje mnoho modelů, které vám můžeme doporučit. Chip vám s nákupem pomůže.
NICOLE OTT, PAVEL TROUSIL
Pro nákup nového televizoru je nyní nejlepší doba – TV nebyly zatím nikdy tak levné. Na jedné straně se za velmi zajímavé ceny prodávají loňské modely, na druhé straně jsou v nabídce i zcela nové produkty, které také pořídíte za výhodných podmínek. Dokonce i televizory s velkou úhlopříčkou jsou cenově dostupné. My jsme otestovali TV s úhlopříčkou 40 až 50 palců (101–127 cm) a cenou do 25 000 Kč vč. DPH.
V současné době mají nakupující v tomto cenovém a velikostním limitu skutečně velký výběr, a není tedy jednoduché si vybrat. Je lepší zcela nový model, nebo je důležitější co největší úhlopříčka displeje? Komu stačí televizor s úhlopříčkou 40 až 42 palců, ten si může v této cenové kategorii skutečně vybrat nejnovější model se všemi posledními "vychytávkami", moderními funkcemi a designem. Pořídit si tedy můžete i velmi štíhlé TV s plochým displejem podsvíceným pomocí technologie Edge LED. Navíc moderní TV přístroje nejsou jen televizí, ale zpřístupňují uživatelům i svět internetu. Můžete si tedy pouštět videa z YouTube, prohlížet multimediální knihovny nebo volně brouzdat pomocí integrovaného prohlížeče.
Nejnovější model s moderními funkcemi ve velikosti nad 42 palců však už seženete jen obtížně. Výjimkou je ale například Samsung, který se u svého TV s úhlopříčkou 46 palců pod tuto cenu dostal. Přesto ten, kdo si vybere loňský model, nemusí prohloupit. V případě starších televizorů totiž není kvalita obrazu většinou o nic horší – mají jen o něco slabší vybavení a možnosti nebo nejsou tak tenké. Velké tenké LCD televizory s podsvícením Edge LED jsou ale většinou drahé.
Tuner pro příjem DVB-C a DVB-T je u televizorů v podstatě standardem. Jen některé televizory s úhlopříčkou nad 42 palců však mají také tuner pro příjem satelitního vysílání (DVB-S) a jen několik TV s větší úhlopříčkou má v této cenové kategorii LAN konektor. Populární jsou také různé "ECO" mody nebo světelná čidla pro automatické nastavení jasu. Podporu 3D u větších úhlopříček nenajdete – museli byste si za ni připlatit.
40/42 palců: Nejnovější technologie
Pokud máte zájem o televizor s úhlopříčkou 40/42 palců (který do menšího bytu úplně stačí), nabízí výrobci v daném cenovém limitu už dobré vybavení a v podstatě standardní už je LED podsvícení displeje a LAN rozhraní.
Zajímavý poměr mezi cenou a výkonem nabízí z testovaných zařízení například Samsung UE40C6700. Tento přístroj má kromě toho i pěkný design – i přes jeho úhlopříčku má totiž obrazovka tloušťku jen 3 cm. Může za to podsvícení typu Edge LED, které je však někdy i tak trochu strašákem: podsvícení totiž není zcela rovnoměrné, a tak jsou na okrajích displeje u tmavých scén nepravidelné rušivé světlé skvrny. Samsung ale s tímto problémem počítá a řeší ho. Světelné skvrny jsou znatelné pouze v případě, že je téměř celá zobrazená scéna černá, a to není při běžném provozu tak častý případ. To ale neplatí v případě televizoru značky Hannspree. U něj není tato technologie zvládnuta, na modelu SV42LMNB jsou vidět světlé skvrny častěji a kazí jinak celkem dobrý obraz tohoto zařízení. Navíc je Hannspree jediným výrobcem, který nevybavil TV síťovým portem. Zážitky z internetu si tak v obývacím pokoji neužijete. Filmy a fotografie si můžete přehrát jen přes USB.
Naopak jedinečnou vlastností televizoru Phillips 40PFL7605H je podpora internetu – má integrovaný plnohodnotný browser. Kdo se obejde bez LAN připojení a zadního osvětlení Ambi-light, ten si může pořídit i o dost levnější model Philips 40PFL6605H, který je jinak kvalitativně téměř stejný.
Všechna testovaná zařízení jsme přepnuli do jejich "eco" modu, případně do modu, kdy nastavují podsvícení podle okolního světla. Omezili jsme tak jejich spotřebu o 45–65 W. Při použití standardního nastavení mají totiž spotřebu vyšší.
Některé modely od loňského podzimu zlevnily, a dostaly se tedy už do naší zvolené cenové kategorie. Přesto jsme všechny do našeho srovnání nezařadili. Jde například o televizor Samsung LE40C750 (stojí zhruba od 20 000 Kč), který je vhodný pro ty, kteří si chtějí nechat otevřenou cestu do 3D světa. I když je tento televizor trochu náchylný na zobrazení dvojitých kontur, které jsou typické pro tento typ displeje, nejsou to špatně investované peníze pro příležitostné 3D diváky. Počítejte ale s další investicí do 3D brýlí. Dáte za ně asi 2 000 Kč; levněji vás přijde, pokud zakoupíte rovnou pár.
Špatnou volbou není ani televizor Sony KDL-40EX725, který má vynikající obraz se skvělými barvami a dobrou ostrostí, nabízí dokonce podporu 3D a také internetové připojení.
46 palců a víc: Příjemné domácí kino
Před televizní obrazovkou s úhlopříčkou větší než 42 palců si už můžete opravu připadat jako v kině. I u této "megatřídy" naštěstí došlo k poměrně výraznému snížení cen. Například 50" plazmový televizor LG 50PK350 zakoupíte cca za 15 000 Kč (o 5 000 méně než před půl rokem). Zájemci o větší televizní úhlopříčky se přitom nemusí smiřovat s nižší kvalitou obrazu. Všech pět námi testovaných produktů je v zobrazení HD materiálu téměř bezchybných.
Nejlepší kvalitu televizního obrazu nabízí právě model LG 50PK350. Plazmová technologie se stará o živé a přitom přirozené barvy, o vysoký kontrast a rovnoměrné "podsvícení". Celkově nejvyšší hodnocení však získal televizor Samsung LE46C650. Má pěkné barvy, dobrou ostrost a pohyblivé scény jsou bez artefaktů. Navíc má lepší zvukovou kvalitu a snadněji se ovládá. Jeho displej má ale "jen" 46 palců.
Uživatelé by si však před nákupem měli rozmyslet, co od televizoru vlastně požadují a co je pro ně důležité. Například jen Samsung LE46C650 a LG 47LD750 nabízí připojení k internetu, a tedy i možnost dostat se na web, nebo přehrávání multimediálního obsahu přes domácí síť. Chybějící přístup k internetu u ostatních lze samozřejmě nějak nahradit – například tak, že k televizoru připojíte notebook nebo multimediální počítač. Už to ale není tak pohodlné. V případě televizoru Philips však doporučujeme použít port DVI, protože jeho VGA port nezvládne Full HD rozlišení.
USB konektor je už naštěstí také standardem, takže máte možnost připojit k televizoru USB flash disk nebo externí pevný disk a přehrávat uložený multimediální obsah. Podporovány jsou většinou formáty AVI, DivX, JPEG, MP3, 3GP, ASF, H.264, MP4, MPEG a další. USB port lze v některých případech použít i pro připojení Wi-Fi adaptéru nebo pro upgrade firmwaru.
Standardem je DVB-C tuner pro připojení kabelové televize, avšak žádný z testovaných přístrojů nemá DVB-S tuner – pokud tedy sledujete satelitní vysílání, neobejdete se bez externího satelitního tuneru, nebo budete muset vybrat jiný, většinou ale dražší model televizoru.
Ti, kdo dbají na co nejnižší spotřebu domácích spotřebičů, mohou vybírat mezi TV značek Philips a Sony. První z nich je úsporný v podstatě stále, v případě Sony se pak o úsporu postará senzor, který sníží jas displeje podle okolního osvětlení a tím i spotřebu až na v testu naměřených 100 W. Philips spotřebuje kolem 70 W a například 50" 50PK350 asi 190 W.
Milovníci designu si však v této cenové kategorii asi příliš nevyberou, nebo budou muset ze svých požadavků slevit. Noblesní hliníkové rámy a ultratenký design totiž najdou až u zařízení vyšší cenové kategorie.
AUTOR@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Pro nákup nového televizoru je příznivá doba a svůj obývací pokoj můžete vybavit i modelem s velkou úhlopříčkou. Vítězem v kategorii 40/42" je štíhlý televizor Samsung UE40C6700 s Edge-LED podsvícením, který má skvělý obraz i nejlepší ergonomii. Naším tipem pro milovníky velkých úhlopříček je pak model LE46C650 od Samsungu, který má výborný obraz, LAN připojení a stojí jen okolo 20 000 Kč.
TV: Co se prodává a co ne
Ploché televizory jsou v kurzu, o tom není sporu. Zajímavé je však to, které "úhlopříčky" jsou na našem trhu oblíbené, a o které řady naopak zájem není.
Za loňský rok se u nás prodalo celkem asi 627 000 televizorů. Tradičně silný byl z hlediska prodeje závěr roku, tedy konkrétně prosinec. Mezi nejprodávanější značky patří Samsung, LG, Sharp, Philips a Sony. Zajímavý je i nárůst počtu prodaných TV v internetových obchodech – ke konci roku se jich on-line prodávalo už téměř 25 procent. Kamenné obchody tedy stále s přehledem vedou, významný už je ale i internetový prodej.
PLOCHÉ A JEŠTĚ PLOŠŠÍ
Podsvícení LCD obrazovek pomocí LED diod umožnilo vývoj štíhlých designových modelů. Zájem o ně se rychle zvyšuje. Koncem roku už činil jejich podíl na trhu cca 40 procent, oproti počátku roku, kdy byl tento podíl jen pětiprocentní.
Televizory se standardním rozlišením už se v podstatě neprodávají. Překvapivé ale je, že stále zhruba polovina loni prodaných TV byla jen s rozlišením HD Ready. Trend je však jasný – čím dál tím více televizorů bude Full HD a půjde o stále větší úhlopříčky. Zatím ale převládají 31/32" televizory (mají cca 40% podíl na trhu), za nimi jsou 40/42" modely s podílem asi 14 procent. Téměř stejný podíl však mají i menší úhlopříčky 22/23".
O 3D NENÍ ZÁJEM, INTERNET V TV SE ROZJÍŽDÍ
Přestože 3D technologii věnujeme v našem časopise poměrně dost prostoru (a podobně jsou na tom i další média) a přestože má i poměrně silnou inzertní podporu výrobců, uživatelé zatím nemají o 3D televizory velký zájem. To tedy alespoň ukazují prodejní čísla. Podle nich se zájem o 3D začal zvyšovat až zhruba v polovině minulého roku, a to ještě jen opravu málo. V nejlepším prodejním měsíci, tedy v prosinci, bylo totiž z celkového množství 108 000 prodaných LCD televizorů jen 1,4 procenta 3D modelů. Finančních prostředků se za 3D TV utratilo přece jen víc, protože tyto modely patří mezi ty dražší.
Větší zájem je o televizory, prostřednictvím kterých si můžete prohlédnout i to, co nabízí internet. Zatímco na začátku rok tvořily tyto modely jen pětiprocentní podíl, koncem roku už činil prodej "webových TV" více než deset procent.
Foto: Fleky: Světlé skvrny u televizoru Hannspree jsou způsobeny nerovnoměrným podsvícením a ruší hlavně u tmavších scén a na okrajích a v rozích obrazovky (žlutá).
Foto: Rovnoměrné: V případě plazmového televizoru LG 50PK350 je na rozdíl od použití technologie Edge-LED osvětlení velmi rovnoměrné, a na obrazovce tedy nejsou žádné rušivé oblasti.
Foto: 3D: O 3D televizorech se hodně píše, ale málo se prodávají. V loňském roce to byly podle GfK necelá tři procenta z celkového prodeje.