Rychlý a levný tisk i kvalitní fotografie
Inkoustová multifunkční zařízení jsou levná, skvěle vybavená a dokážou tisknout levně, rychle a kvalitně. Nejdůležitější je umět si správně vybrat a zvolit model, který nejlépe odpovídá vašim požadavkům a tiskovým objemům.
MICHAL BAREŠ
Ceny inkoustových multifunkčních zařízení klesají a jejich nabídka i výbava se zlepšuje. Na trhu najdeme inkoustová multifunkční zařízení pro malé kanceláře s úžasně nízkými náklady i domácí všeuměly s dokonalým fototiskem. Síťové drátové i bezdrátové připojení, duplexní jednotky, automatické podavače papíru i velkokapacitní inkoustové zásobníky jsou samozřejmostí. Většina lepších modelů pak nabízí ovládání prostřednictvím dotykových displejů, tisk ze smartphonů a tabletů a běžný je i tisk prostřednictvím elektronické pošty.
V kategorii multifunkčních zařízení se setkáváme v podstatě se dvěma typy zařízení. Buď jsou určeny pro objemnější tiskové úlohy a spolupracují s velkoobjemovými zásobníky, které zajišťují levnější tisk, nebo se jedná o klasické domácí multifunkční zařízení, určené pro občasný tisk dokumentu a poměrně častý tisk fotografií. Produkty první kategorie bývají robustnější a rychlejší, ale mají jen čtyři inkoustové zásobníky, zatímco fotomultifunkční zařízení bývají osazena větším počtem inkoustových kartridží, jsou o něco pomalejší, ale mívají propracovanější design a snadnější ovládání. Primárně "kancelářská" multifunkční zařízení jsou o něco dražší, ale tisknou levněji, fotomultifunkční zařízení jsou levnější, ale tisknou dráž. Nejdůležitější je tedy dobře si spočítat, jak často a jaký typ úloh budete tisknout, a rozhodnout se, zda se více vyplatí investice do levnějšího zařízení s vyššími tiskovými náklady, nebo do dražšího zařízení s levnějším tiskem. Inkoustová multifunkční zařízení bývají "držáky" a při dobrém zacházení vydrží i více než pět let, takže doporučujeme dobře počítat – v tom vám mohou pomoci naše výsledkové tabulky. Námi vypočítané tiskové náklady je však třeba brát pouze orientačně, protože momentálně nevíme, jak se v tomto ohledu projeví slábnoucí koruna, a při výpočtech vycházíme z rozumného průměru, za který se tyto kartridže běžně prodávají. Výrobci nechávají prodejcům poměrně bohaté marže, takže nevycházíme z v podstatě nereálných doporučených cen, ale nepoužíváme ani nejlevnější ceny, které většinou nabízejí malí prodejci. Uváděné tiskové náklady tedy mohou být v případě dobrého nákupu i o 10 až 15 procent nižší a dále se dají výrazně snížit pořízením cenově výhodných inkoustových sad, obsahujících větší množství kartridží. Základní orientaci o tom, které modely tisknou dráže a které levněji, však z našeho přehledu získáte.
Velké zásobníky pro častý tisk
Hodláte-li na inkoustovém multifunkčním zařízení tisknout větší objem stran, doporučujeme zvolit model, ke kterému výrobce prodává i vysokokapacitní inkoustové zásobníky. Taková multifunkční zařízení pak mohou z hlediska tiskových nákladů konkurovat i mnohem dražším laserovým multifunkčním zařízením a tiskárnám. V tomto ohledu je již několik let osvědčenou volbou zařízení HP OfficeJet Pro 8500 a HP OfficeJet 6500 Wireless. Výrobce k nim v podstatě nabízí pouze vysokokapacitní zásobníky (HP940 XL, resp. HP920 XL), uživatel si však může vybrat levnější černý inkoust bez přívlastku "XL". V každém případě doporučujeme i u černého inkoustu zakoupit variantu XL, protože s ní činí tiskové náklady na černobílou stranu s 5% pokrytím skvělých 30, respektive 81 haléřů (CMYK). Vzhledem k relativně nízké pořizovací ceně multifunkčního zařízení jsou tyto náklady velmi výhodné.
HP má v tomto ohledu dlouhodobý náskok, který ale ostatní výrobci (s výjimkou Lexmarku, který rovněž již několik let nabízí levně tisknoucí multifunkční zařízení Platinum Pro905 a Pro901) pomalu dohání. Největší očekávanou novinkou je nová řada inkoustových tiskáren a multifunkčních zařízení Epson WorkForce, která slibuje stejně nízké provozní náklady jako HP OfficeJet Pro 8500. První model Epson WorkForce Pro WP-4525DNF jsme měli možnost vyzkoušet těsně před koncem tohoto testu a věnujeme se mu podrobněji ve vloženém článku.
Rychlost a kvalita tisku: Ještě lepší fototisk
Pokud hodně tisknete, potřebujete kromě nízkých nákladů i dostatečnou rychlost. Nejrychlejším multifunkčním zařízením byl přístroj Epson Stylus Photo PX820FWD, a to hlavně díky kombinaci rychlého kancelářského tisku a superrychlého fototisku. V kancelářských úlohách jej předběhl HP Officejet Pro 8500, který je však mnohem pomalejší při fototisku. Podrobnější informace o tom, jak která tiskárna zvládá různé úlohy, najdete v tabulce, kterou jsme tentokrát rozdělili tak, aby byla jasná nejen rychlost tisku při různých úlohách, ale aby se z ní rovněž daly vyčíst rychlostní údaje týkající se skenování a kopírování. Rychlost skenování asi není tak důležitá, ale pokud používáte multifunkční zařízení i jako kopírku, rychlost kopírování může být dalším z kritérií výběru. Testovali jsme i rychlost tisku z automatického podavače dokumentů. Rychlost ostatních zařízení v testu byla sice o něco nižší než u HP a Epsonu, rozhodně však nebyla extrémně pomalá. Rychlost tisku rovněž hodně záleží na kvalitě tisku, takže se nelze divit, že zařízení, která excelují v rychlosti, mohou mít nižší kvalitu tisku.
Kvalita tisku je důležitá především s ohledem na prezentaci. Všechna zařízení nabízejí různé režimy tisku, od velmi pracovního draftu tiskáren Lexmark a HP až po "draft" režim tiskáren Canon, který se podobá spíše standardnímu tisku. Co se kvality tisku týče, díky novým fotokartridžím excelují hlavně multifunkční zařízení Canon. Trojice multifunkčních zařízení HP sice tiskne kancelářské dokumenty celkem obstojně, pro fototisk se však moc nehodí. Ne že by byl ošklivý, ale Epson a Canon jsou v tomto ohledu řádově lepší.
MICHAL.BARES@CHIP.CZ
EPSON WORKFORCE PRO WP-4525DNF
Po uzávěrce testu k nám dorazilo dlouho očekávané inkoustové multifunkční zařízení Epson WorkForce Pro WP-4525DNF.
Řada inkoustových tiskáren a multifunkčních zařízení WorkForce je určena hlavně uživatelům, kteří často tisknou. Proto jsou tato zařízení rychlá a používají inkoustové zásobníky s velkým objemem inkoustu. Navíc nejsou drahá a obsahují vše, co bychom od kancelářského multifunkčního zařízení potřebovali, tedy kromě tiskárny a skeneru také fax, hardwarový duplexor a automatický podavač dokumentů pro skenování a kopírování. Můžeme s klidným svědomím potvrdit, že co se pořizovacích i provozních nákladů týče, může WorkForce Pro WP-4525DNF směle konkurovat i dražším multifunkčním zařízením laserovým.
Hlavním konkurentem tohoto stroje je ale multifunkční zařízení inkoustové, a to HP OfficeJet Pro 8500. Z prvních měření jsme zjistili, že ačkoliv měl být WorkForce provozně nejlevnějším inkoustovým multifunkčním zařízením na trhu, není tomu tak. Podle doporučených koncových cen inkoustů tiskne o něco málo dráž než HP OfficeJet Pro 8500, na druhou stranu je o něco rychlejší a místo velkého dotykového ovládacího displeje cenově srovnatelného modelu HP OfficeJet Pro 8500A Plus e-All-in-One disponuje Epson faxem. I u tohoto modelu se tiskové náklady liší podle toho, jak objemnou inkoustovou kartridž uživatel zakoupí. K dispozici jsou v tomto případě rovnou tři: klasická, XL a XXL, přičemž inkoustový tanker typu XXL vystačí až na 3 400 stran, zároveň každý stojí 1 190 Kč (všechny čtyři barevné kartridže XXL mají stejnou kapacitu). Tiskové náklady při započítání oficiálních cen představují 0,35 Kč na černobílou stránku s 5% pokrytím a 1,40 Kč na barevnou stránku s 20% CMYK pokrytím. Prostřední kartridže typu XL vystačí na 2 000 stran každá a stojí 790 Kč, takže tiskové náklady jsou zhruba na úrovni 0,39 Kč na K stránku a 1,58 Kč na CMYK stránku. Inkoustové zásobníky s nejmenším objemem vystačí na 1 200 stran černého textu s 5% pokrytím, barevné CMY kartridže pak na 800 stran. Nejmenší objem inkoustu logicky znamená nejvyšší tiskové náklady, v tomto případě 0,49 Kč na černou a 1,95 Kč na barevnou stránku. Multifunkční zařízení HP OJP 8500 tiskne nejvýhodněji s kartridžemi typu XL na 2 200 stran (K), resp. 1 400 stran (CMY), a s nimi činí tiskové náklady 0,295 Kč (K) a 1,21 Kč (CMYK). Pravda, v případě HP OJP Pro 8500 je nutné počítat s tím, že během života zařízení může odejít jedna či druhá tisková hlava, které stojí každá 1 250 Kč. V takovém případě se pak buď náklady na tiskárnu zvýší, nebo poputuje do šrotu. Podle informací od HP mají mít tiskové hlavy stejnou životnost jako celá multifunkční zařízení, ale životnost multifunkčních zařízení v počtu vytištěných stran výrobce neuvádí, protože to u inkoustových zařízení ani nejde. Vše totiž záleží na tom, jak často a v jakých objemech tiskne. Měření rychlosti ukázalo, že Epson WorkForce Pro WP-4525DNF tiskne o něco málo rychleji než HP OJP Pro 8500, ale i o něco pomaleji než jeho "pravzor" Epson BN-510. 10 stran dopisu s logem vytiskne WP-4525DNF za 48 sekund (první strana je hotova za 13 sekund), kdežto HP OJP 8500 za 58 sekund (první strana za 16 sekund). Zpracování 18stránkového PDF dokumentu trvá Epsonu WP-4525DNF 81 sekund, HP OJP 8500 pak 89 sekund. V "draftu" je HP OJP 8500 s tiskem 18 stran za 57 sekund o něco rychlejší než Epson WP-4525DNF s 66 sekundami. Tisk v draftu však moc nedoporučujeme, protože není příliš kvalitní, navíc tiskárna v rychlostním zápalu vyhazuje papíry do výstupního zásobníku tak rychle, až vypadávají ven. To je bohužel případ jak Epsonu, tak HP. Kompletní recenzi multifunkčního zařízení Epson WorkForce Pro WP-4525DNF včetně všech výsledků přineseme v příštím vydání Chipu.