Přejít k hlavnímu obsahu

První na startu

První na startu

Počítač se spouští rychleji a přitom nespotřebuje tolik elektrického proudu. Dokážeme to navíc se všemi verzemi Windows.
VRATISLAV KLEGA

Zapni a čekej – tak fungují Windows na většině počítačů. Ať už si jen chcete pustit CD, nebo přečíst e-maily, musíte čekat celou věčnost, než počítač nabootuje a vy můžete začít pracovat.
Tomu je však konec. Vašemu systému přidáme rychlost. Windows pak budou spuštěna za několik sekund. Pomocí plné verze aplikace Ashampoo WinOptimizer 2010, kterou najdete na Chip DVD, to bude maličkost. Nejsou to žádné čáry – tento optimalizační nástroj dokáže zrychlit XP, Vistu i Windows 7. Počítač pak bude startovat bleskovou rychlostí a už nikdy nebudete čekat dlouhé minuty, než se spustí.

Příprava: Záloha důležitých souborů a změření doby startu

Dříve než se pustíte do ladění, udělejte dvě věci: pro případ, že by se něco pokazilo, si zazálohujte své důležité soubory a dále si změřte, jak dlouho váš počítač startuje. To abyste měli představu, o kolik se start systému skutečně zrychlil.
Který nástroj pro zálohu použijete, to je vlastně úplně jedno: na Chip DVD najdete freewarový nástroj Ocster Backup, který dokáže zálohované soubory zkomprimovat i zašifrovat, stejně tak ale můžete použít libovolný nástroj na zálohování – na Chip DVD jsme vám jich v poslední době nabídli dostatečné množství.
Jakmile máte zálohu souborů hotovu, můžete se pustit do měření doby startu. V případě XP použijte nástroj Windows Boot Timer z Chip DVD. Stačí spustit "BootTimer.exe", nechat z aplikace restartovat počítač a počkat na výsledek. Nástroj měří dobu od načtení NT Loaderu do okamžiku, kdy jsou nataženy všechny ovladače a spuštěny všechny služby. Chcete-li měřit čas od okamžiku, kdy stisknete tlačítko "Power" na počítači, budete muset použít stopky. Spouštěcí sekvence BIOS a testování hardwaru totiž nemůže operační systém nijak ovlivnit. Na našem testovacím počítači trval start systému s XP Home 40,8 sekundy.
Ve Vistě a Windows 7 je nástroj pro měření startu systému již integrován. Klikněte na "Start" a do vyhledávacího řádku zadejte
eventvwr
Spustí se Prohlížeč událostí. V levé části stromu postupně otevřete "Protokoly aplikací a služeb | Microsoft | Windows | Diagnostics-Performance | Operační" a zde najděte protokol, který má ID "100". Najdete jich zde pochopitelně více – systém si uchovává starty za delší dobu. Můžete se tak podívat i do historie, jak dlouho start systému trval. Na našem testovacím počítači s Vistou Ultimate trval start 41,7 sekundy.
Stejný postup použijte i ve Windows 7. Na našem testovacím počítači trval start nového operačního systému 36 sekund. Pro zrychlení startu jsme použili tři metody. Které to jsou, to se dočtete na následujících stránkách. Ukážeme vám, jak zrychlit váš současný systém, jak jej zcela obejít, a jak využít efektivní způsob uspání.

Tuning: Zrychlení pomocí speciálních nástrojů

Prvním krokem k rychlému startu je použití tuningových nástrojů. Máme na mysli především čisticí nástroje, které zbaví systém nepotřebného balastu. Správný tuningový nástroj čistí systém na více frontách: pomůže vám zbavit se nepotřebných položek, které se spouští spolu s operačním systémem, vyčistí registry od neplatných klíčů, defragmentuje pevný disk, deaktivuje služby, které v systému stejně nepoužíváte. Pro vyčištění nepotřebných a dočasných souborů z disku použijte nástroj CCleaner z Chip DVD. Pro kompletní tuning najdete na DVD plnou verzi profesionálního nástroje Ashampoo WinOptimizer 2010. Jedná se o jeden z nejlepších tuningových nástrojů, vždyť v Chipu 10/2009 se stal Ashampoo WinOptimizer vítězem našeho srovnávacího testu tuningových nástrojů.
Jak CCleaner, tak WinOptimizer fungují na všech třech verzích Windows (včetně 64b), liší se pouze několika drobnostmi.
WINDOWS XP: Stačí WinOptimizer spustit a hned na první obrazovce aplikace kliknout na "Full Scan". Nástroj postupně prohledá všechny části systému a zobrazí výsledky. Najde služby, které se spouští se systémem a které je možné deaktivovat, zkontroluje nastavení aplikací, provede optimalizaci registrů a vyhledá nepotřebné soubory, které je možné smazat. Kliknutím na "Start Optimization" provede základní vyčištění. Jelikož nám jde o co nejrychlejší start systému, je třeba pokračovat ještě dále. Klikněte na záložku "Modules", vyberte "Optimize performance" a klikněte na "StartUp Tuner ". Zde pak můžete ručně procházet všechny procesy a služby, které se spouští spolu se systémem. Můžete vyřadit všechny, které nepoužíváte, jako je například "iTunesHelper.exe" nebo služba Bonjour, pocházející od stejného výrobce. V 64bitovém systému však tato funkce nefunguje a položky po startu je nutné smazat ručně pomocí příkazu "msconfig " přímo v systému.
Po vyřazení nepotřebných procesů ještě proveďte defragmentaci pevného disku, ta start také o nějakou sekundu zkrátí. Na Chip DVD najdete plnou verzi balíku PC Tools Disk Suite, který obsahuje nástroje pro vyčištění disku, zálohování souborů, ale také pro defragmentaci. Právě pomocí nástroje "Defrag" z této plné verze doporučujeme provést defragmentaci disku. Výsledek našeho snažení: XP nyní startují za 35 sekund, což je o 14 % lepší výsledek.
WINDOWS VISTA: Také tento systém vyčistíme pomocí nástroje WinOptimizer. Defragmentaci můžete přeskočit – Vista defragmentuje soubory neustále na pozadí. Místo toho provedeme jinou optimalizaci. Do řádku pro vyhledávání zadejte
msconfig
Vyberte záložku "Spuštění počítače | Upřesnit možnosti", zatrhněte "Počet procesorů" a vyberte hodnotu 2 – tedy za předpokladu, že stejně jako my máte dvoujádrový procesor. Procesy při startu pak budou zpracovávány paralelně, což přinese zrychlení. Výsledek: Vista nyní startuje za 31,0 sekundy, což je zrychlení o 25,7 %.
WINDOWS 7: Postup je shodný jako u Visty. Rovněž můžete zadat ručně počet procesorů, zrychlení však není tak významné jako u Visty. Také defragmentace by zde byla zbytečná. Ani u služeb a procesů, které se spouští se systémem, není prostor pro velkou optimalizaci, Windows 7 totiž fungují značně efektivněji. Vyčištění od nepotřebných souborů tak přineslo jen malé zrychlení: 2,0 sekundy, což znamená zrychlení 5,6 %.

Tyto nástroje potřebujete
WinOptimizer

Odstraňte nepotřebné soubory, vyčistěte registry, vypněte nepotřebné služby.

PC Tools Disk Suite

Balík nástrojů pro práci s disky. Nechybí ani pokročilá defragmentace.

Jak rychle nyní Windows startují

Vista 31 sec.
XP 35 sec.
Windows 7 34 sec.

Foto: Precizní vyčištění: Jedním kliknutím se WinOptimizer postará o kompletní vyčištění počítače.
Foto: Rychlejší disk: Defragmentací zajistíte rychlejší přístup k souborům a tím také rychlejší start systému.
Foto: Více jader: Pokud se při startu využije více jader, data jsou zpracována paralelně a tím i rychleji.

Bleskový start: Rychlé systémy startují do 10 sekund

Díky tuningovým nástrojům se nám podařilo o několik sekund zkrátit start systému. Ještě stále však spuštění trvá kolem půl minuty. Další čas pak zabere spuštění prohlížeče. Kdo chce mít bleskový přístup k internetu, ten by měl sáhnout po miniaturním operačním systému, který nastartuje za pár sekund.

HARDWAROVĚ ORIENTOVANÉ SPUŠTĚNÍ: Plánujete-li nákup notebooku a už předem víte, že budete potřebovat bleskový přístup k internetu, hledejte modely označené jako "Instant-on-Technologie" nebo "Fast-Boot". Takové notebooky vyrábí třeba Asus. Kromě standardních Windows obsahují i miniaturní Linux, který je nastartován cca za 8 sekund a který obsahuje jednoduché aplikace, jako je browser, přehrávač médií nebo Skype. To, zda chcete spustit tento rychlý Linux, nebo Windows, volíte hned po startu notebooku. Kromě notebooku se s touto funkcí setkáte i u základních desek označeních jako UEFI. Typickým zástupcem takové základní desky je MSI P45D3 Platinum. V tomto případě je systém ještě rychlejší než zastaralý BIOS. Start pak trvá přibližně 6 sekund. Pokud ale chcete používat náročnější aplikace, budete muset restartovat a přepnout se do Windows.

SOFTWAROVĚ ORIENTOVANÉ SPUŠTĚNÍ: Nechcete měnit základní desku nebo kupovat nový notebook? I tak je to možné. Na Chip DVD najdete trial verzi operačního systému Presto. Ten komfortně ve Windows nainstalujete a při restartu počítače se můžete rozhodnout, zda chcete spustit Windows, nebo právě tento bleskový operační systém. Druhým rychlým systémem je Phoenix HyperSpace (www.hyperspace.com). Oba systémy se spustí do deseti sekund a poskytnou nástroje určené pro základní rychlou práci.

Úsporná rychlost: Rychleji a levněji

Pokud vám Linux mini pro plnohodnotnou práci nestačí, máme pro vás tip: startujte Windows ze standby. Není to žádný laciný trik, neboť se ušetří čas inicializace počítače, kterou provádí BIOS. Nemusíte se bát ani spotřeby elektrické energie: počítač ve standby spotřebuje jen pár wattů.
WINDOWS XP: Bleskového startu dosáhnete, budete-li počítač spouštět pomocí myši nebo klávesnice – tedy pokud to BIOS podporuje. Spusťte počítač, pomocí klávesy [Delete] vejděte do BIOS a v nastavení napájení nastavte "Suspend Mode" na hodnotu "S3". V systému nyní zvolte "Start | Ovládací panely | Možnosti napájení", vyberte záložku "Režim spánku" a funkci aktivujte. Ve správci zařízení si otevřete vlastnosti myši a klávesnice a povolte probouzení tak, jak vidíte na obrázku.
Pokud váš počítač režim spánku nepodporuje, můžete zkusit nahrát nový BIOS, případně aktualizovat ovladače. Start našeho starého počítače trval 7,4 sekundy, což znamená zrychlení o 80 %.
WINDOWS VISTA: Tento operační systém přišel s novinkou – hybridním režimem. Ten kombinuje výhody úsporného režimu a režimu spánku. Při přechodu do hybridního režimu se obsah operační paměti uloží na pevný disk, ale paměť samotná zůstane napájená. Pokud nedojde k výpadku elektrického proudu, počítač se probudí bleskově. Byl-li mezi tím vypnutý, také se nic neděje – obsah paměti se obnoví z pevného disku, což trvá jen pár sekund.
Pro aktivaci hybridního režimu zvolte "Start | Ovládací panely | Systém a údržba | Možnosti napájení", v záložce "Vybrat plán napájení" klikněte na "Změnit nastavení plánu" a na záložce "Změňte nastavení pro plán" klikněte na "Změnit pokročilé nastavení napájení". Pak na kartě "Upřesnit nastavení" rozbalte složku "Spánek", dále rozbalte "Umožnit hybridní režim spánku" a vyberte "Zapnuto".
Nyní se opět podívejte do protokolu, jak dlouho trvalo probuzení – v našem případě jsme se dostali na 1,4 sekundy, což představuje zrychlení o 96,6 %.
WINDOWS 7: Také Windows 7 nabízí hybridní režim. Pro jeho aktivaci zvolte "Start | Ovládací panely | Systém a zabezpečení | Možnosti napájení | Změnit nastavení schématu | Změnit pokročilé nastavení napájení", rozevřete "Režim spánku" a "Umožnit hybridní režim spánku" a nastavte "Zapnuto".
Naše Windows 7 se pak probudila za 1,2 sekundy, což znamená zrychlení o 96,9 %.
ÚSPORA ENERGIE: Málokdo vypíná počítač, pokud od něj odchází třeba na oběd. Přitom počítače mají nezanedbatelnou spotřebu. Náš testovací počítač spotřebuje v průměru 90 wattů. Za osm hodin to odpovídá 720 watthodinám. Ve standby modu přitom spotřebuje jen 2,4 W. Pokud tedy přepnete do standby jen během 30minutového oběda, ušetříte 43,8 watthodiny. Za zbylých 16 hodin, kdy počítač spí, spotřebuje 38,4 wattu, takže pořád ušetříte – navíc váš počítač bude spuštěný za několik sekund.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ


Win 7 Setup-DVD: Vlastní štíhlá instalace
Čím větší operační systém, tím déle trvá jeho spuštění. Proto z Windows 7 vybereme jen to nejlepší, aby se systém spouštěl okamžitě.

INSTALACE A PŘÍPRAVA

Ze všeho nejdříve budete potřebovat WAIK pro Windows 7. Ten si můžete stáhnout ze stránek Microsoftu. Je šířen v podobě ISO obrazu disku, který můžete vypálit nebo připojit do libovolné virtuální mechaniky. Spusťte instalaci WAIK. Dále si na disku C připravte dva adresáře: "image" a "temp". Do adresáře "image" pak zkopírujte celý obsah instalačního DVD s Windows 7.

WINDOWS 7 SKUTEČNĚ ŠTÍHLÁ

Celý trik je v souboru "install.wim", který se nachází v adresáři C:\image\sources. Zde jsou uloženy veškeré informace. V našem návodu si ukážeme, jak z instalace odstranit "Solitaire" pro Windows 7. Zvolte "Start | Programy | Microsoft Windows AIK" a spusťte příkazovou řádku s právy administrátora.Pak zadejte příkaz
dism•/get-wiminfo•/wimfile:c:\image\ sources\install.wim
Dostanete čtyři indexy, které reprezentují různé verze Windows 7. V našem případě pracujeme s verzí Ultimate, proto volíme index 4.
dism•/mount-wim•/wimfile:c:\image\ sources\install.wim•/index:4•/mountdir: c:\temp
Tím se install.wim z Windows 7 přenese do našeho pracovního adresáře, kde s ním můžeme dále pracovat. Jak pestré možnosti máte nyní k dispozici, to vám prozradí příkaz
dism•/image:c:\temp•/get-features •|•more
V našem případě chceme odstranit karetní hru, kterou najdete pod názvem "Solitaire". Stačí tedy zadat příkaz
dism•/image:c:\temp•/disable-feature• /featurename:Solitaire
Stejným postupem můžete odstranit i další součásti systému. Jakmile budete mít odstraněný veškerý balast, stačí zadat příkaz
dism•/unmount-wim•/mountdir:c:\temp /commit
Po provedení tohoto příkazu získáte zmenšený soubor "install.wim"

INSTALACE ŠTÍHLÝCH WINDOWS

Zbytek je jednoduchý – pomohou vám nástroje, které jsou součástí WAIK, konkrétně "os-cdimg.exe" a "etfsboot.com". Jejich pomocí vytvoříte finální ISO obraz. Zadejte příkaz
oscdimg•-n•-m•-b•"c:\program files\ windows aik\tools\petools\x86\boot\etfsboot.com"•c:\image• C:\win7.iso
Po vytvoření instalačního obrazu jej ještě nevypalujte: nejprve si ve virtuálním počítači VirtualBox (na Chip DVD) ověřte jeho funkčnost. Až poté jej jako obraz disku vypalte – poslouží vám k tomu třeba ImgBurn, který také najdete na Chip DVD.


Paralelní systémy: Rychlý start
Rozhodněte se předem, který operační systém budete chtít spustit po příštím startu počítače. Díky freewarovému nástroji bude bootmanager zbytečný.

Pokud máte na počítači více operačních systémů, musíte při každém startu vybrat ten, který chcete spustit – nebo musíte počkat, až uplyne nastavená doba a spustí se výchozí systém. Pokud již předem víte, který operační systém budete chtít spustit, můžete ušetřit čas.
Z Chip DVD nainstalujte nástroj iReboot.
V systémové liště se zobrazí nová ikona. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši, zobrazí se okno jako na obrázku. Vyberte, který systém budete chtít spustit, a zatrhněte položku "Reboot on Selection". Po příštím startu počítače se spustí ten systém, který jste si vybrali.

Foto: Rychlé bootování: V nástroji iReboot si vyberte, který systém budete chtít spustit.

Tyto systémy potřebujete

HyperSpace
Na notebooku se spustí do 10 sekund.
Presto
Na běžném PC se spustí do 10 sekund.

Jak rychle nyní počítače startují
Desktop-PC 10 sec.
Notebook 8 sec.

Foto: Linux mini: Presto nabídne základní programy pro chatování, práci s e-maily a surfování.
Foto: Připraven: HyperSpace je možné nainstalovat pouze na notebooky. Pro PC je určen systém Presto.



Jak rychle nyní Windows startují
Windows 7 1,2 sec.
Vista 1,4 sec.
XP 7,4 sec.

Foto: Probuzení: Počítač přivedete k životu pomocí myši nebo klávesnice.
Foto: Bleskově: Windows 7 se z hybridního modu probudí za méně než 1,5 sekundy.