Přejít k hlavnímu obsahu

64 bitů: Přestupte a šlápněte na plyn

64 bitů: Přestupte a šlápněte na plyn

32bitová architektura brzdí výkon moderních počítačů. S příchodem Windows 7 přišel čas na změnu.
MANUEL SCHREIBER

Využíváte svůj hardware naplno? Používáte-li moderní hardware, ale přitom máte 32bitový operační systém, odpověď na předchozí otázku je jednoznačná: Ne! Váš počítač může běžet zřetelně rychleji, pokud jej nezbrzdí software. Je to stejné, jako byste si koupili sportovní výkonný automobil a jezdili se zataženou ruční brzdou. Kdo uvažuje o přechodu na Windows 7, měl by si také rozmyslet, zda by neměl přejít na 64bitovou verzi systému. 64bitový operační systém běží rychleji a dokáže využít více operační paměti. Nákup 4GB RAM bude mít tedy konečně smysl. Ještě než však na moderní systém přestoupíte, ujasněte si některé body.
Chip vám ukáže, jak zkontrolovat, zda je hardware připraven na přechod na 64 bitů, a jak přenést staré aplikace, aby fungovaly i v novém systému. Kromě toho najdete na Chip DVD výbavu pro zazálohování starého systému, nástroje na analýzu a základní softwarovou výzbroj – samozřejmě určenou pro 64bitové systémy. Právě tyto aplikace totiž nabídnou nejlepší výkon.
Co to vlastně je 64bitový operační systém? Takový systém především využívá možnosti 64bitových procesorů. A to je dosti významná změna. Všechny předchozí systémy vycházely z architektury x86. Teprve až 64bitový systém dokáže naplno využít možnosti nejnovějších procesorů a jejich pokročilých instrukcí. Pokud je pak dokáže použít i aplikace, dojde k několikanásobnému zrychlení zpracovávaných operací. Další velkou výhodou je v praxi neomezená velikost operační paměti. Současné, 32bitové systémy narazí na problémy velmi brzy – při kombinaci výkonné grafické karty dokáže systém využít třeba jen 2 GB operační paměti. Takové množství mají v současné době ty nejlevnější počítače. Jestliže vám dnes 2 GB operační paměti stačí, za půl roku tomu bude zcela jinak. U 32bitových systémů jsou navíc limitovány i procesy – ty také mají limit pro přístup do operační paměti. Přitom třeba velmi náročné střihové a grafické programy by potřebovaly operační paměť o velikosti několika gigabajtů.
Na 64bitový operační systém bylo možné přestoupit již za časů XP. K dispozici byla Windows XP Professional x64 Edition. Jednalo se o operační systém určený pro běžné koncové uživatele, jenže vizionářská myšlenka byla katastrofou. Chyběly nejen 64bitové aplikace, ale bohužel také 64bitové ovladače, což byl kámen úrazu. 64bitová XP tak zůstala nainstalovaná jen na počítačích nadšenců. Tento systém však měl historicky svůj význam: výrobci softwaru začali vyvíjet 64bitové aplikace, které byly potřeba. Příchod 64bitové Visty byl více očekáván a jak programátoři, tak výrobci hardwaru se na 64bitovou Vistu poměrně dobře připravili. 64bitová Vista fungovala až překvapivě dobře, nicméně se s ní táhlo pošramocené jméno nejproblémovějšího operačního systému. Windows 7 by tedy měla být tím správným systémem, u kterého byste se měli zbavit neduhů 32bitových systémů.
Hardware je na 64bitové systémy připraven již dlouhou dobu. První 64bitové procesory pro domácí uživatele představila společnost AMD již v roce 2003. Jednalo se o procesory Athlon-64 a Opteron. Krátce nato přišel s 64bitovými procesory také Intel. Současné procesory, jako je Athlon 64, Athlon X2, Phenom, Sempron 64, Turion, všechny modely Intel Core 2, Core i a řada Celeronů a Pentií, jsou také 64bitové. Pokud se nyní rozhodujete o nákupu Windows 7, měli byste o 64bitovém systému vážně uvažovat.

Hardware: Neomezená operační paměť

Ještě před instalací Windows 7 v 64bitové edici byste se měli ujistit, zda je váš hardware skutečně "64b ready". Jednoduché pravidlo: Pokud váš počítač není starší než tři roky, neměli byste mít problémy. Výjimku tvoří netbooky s procesory Atom. Ten má sice dostatečný výkon pro současná Windows, podporuje však jen 32bitové systémy. I u notebooků dobře zvažte přechod. Hardware notebooků bývá často hodně specifický a ovladače mohou být dostupné jen pro operační systém, se kterým jste notebook koupili.
Pokud si nejste jisti, zda je váš počítač vhodný pro přestup, vyzkoušejte aplikaci "Poradce pro upgrade na systém Windows 7" z Chip DVD. Jedním kliknutím zjistíte, zda je váš počítač vhodný pro nový systém. Během několika málo minut nástroj otestuje vaše hardwarové a softwarové vybavení a připraví report o upgradu na nový systém. Dozvíte se, které aplikace poběží bez problémů nebo kolik budete potřebovat operační paměti. Průvodce vás upozorní na možné problémy a najde úzká místa vašeho počítače. Nástroj sice automaticky nerozpozná všechny možné problémy, upozorní ale na ty, které můžete odstranit již dopředu.
Nástroj bohužel neprozradí, zda je váš počítač vhodný pro 64bitový systém. To můžete zjistit pomocí nástroje CPU-Z z Chip DVD. Přepněte do záložky "CPU" a hledejte položku "Instruction". Pokud zde najdete "EM64T" nebo "AMD64", máte procesor, na kterém může běžet 64bitový systém. Avšak ani v případě, že zde tyto instrukce nenajdete, není nic ztraceno. Na stránkách výrobce si vyhledejte svůj typ procesoru a podívejte se, jestli podporuje 64 bitů.
I možnosti základní desky je třeba zkontrolovat. Některé základní desky si totiž poradí jen se 2–4 GB operační paměti. Pokud by základní deska "neuměla" více než 2 GB RAM, přestup na 64bitový systém by prakticky neměl smysl. Na Chip DVD 2/10 najdete nástroj SiSoft Sandra Lite, který vám ukáže, kolik operační paměti vaše deska zvládne. Za minimální základ považujte 4 GB, pokud by to bylo méně, přechod nedoporučujeme.
Jak v aplikaci Sandra zjistíte, kolik paměti základní deska potřebuje? Zvolte záložku "Hardware" a dvojitě klikněte na "Mainboard". Sjeďte dolů a podívejte se do řádku "Maximum Installable Memory ". Zde uvidíte, kolik paměti vaše základní deska může mít. Pokud základní deska ukazuje jen 2 GB, a vy byste přesto chtěli mít 64bitový systém, můžete se podívat na stránku výrobce, jestli není k dispozici nový BIOS, který by nabídl instalaci více RAM. U novějších základních desek je možné provést aktualizaci pohodlně z Windows pomocí aplikace pro obsluhu základní desky.
                                                                                       Současné počítače běží lépe v 64bitovém systému.
Pokud vaše základní deska zvládne více paměti, než kolik máte, a vy ji budete chtít rozšířit, je důležité, abyste vybrali správný typ. V Sandře opět pod ikonou "Mainboard" najděte položku "Logical/Chipset Memory Banks" a podívejte se, zda máte paměti typu DDR2, nebo DDR3 – abyste nekoupili špatné.
U ostatního hardwaru platí prakticky to samé co u základních desek a procesorů. Nový a moderní hardware nebude mít s 64bitovým systémem žádný problém. Kompatibilita hardwaru s Windows 7 je na špičkové úrovni a 64bitová verze není výjimkou. Ani tiskárny nebudou činit potíže, ovšem jen ty základní – u multifunkčních bude třeba sáhnout po ovladačích od výrobce. Na problémy narazíte také u skenerů a některých Wi-Fi karet. Skener bude nejjednodušší provozovat ve virtuálním počítači, za pomocí XP modu, jak je popsáno v rámečku, u Wi-Fi karet se vyplatí hledat ovladač podle použitého čipsetu. Pokud však třeba skener používáte denně a ten by ve Windows 7 nefungoval, přestup vám raději nedoporučujeme. Řešení přes virtuální počítač je spíše provizorní.

Software: Většina aplikací běží

Pokud máte kompatibilní hardware, jste v půli cesty k dokonalému přestupu. Kromě správného železa totiž budete potřebovat i funkční aplikace. Plného výkonu 64 bitů totiž využijete jen při používání 64bitových aplikací. Žádné radikální změny vás naštěstí nečekají. Většina 32bitových aplikací běží bez problémů také v 64bitovém systému. Jen u systémových nástrojů, které spravují registry, defragmentují nebo jinak "tuní" systém, je třeba si dát pozor na to, zda běží nativně jako 64bitové aplikace. Většina aplikací je prozatím psána pro 32bitové operační systémy. Při jejich běhu pak systém automaticky emuluje prostředí pro jejich běh. To samozřejmě stojí nějaký výkon, v praxi se však jedná o jednotky procent ztraceného výkonu, takže ztráta je téměř nepozorovatelná. Navíc u běžného kancelářského softwaru není výkon nijak limitující, většinou by pro něj stačil o mnohem méně výkonný hardware.
Daleko větší rozdíl je u multimediálních aplikací, jako jsou ty pro zpracování fotografií nebo střih a úpravy videa. Výrobci si jsou vědomi potenciálu 64bitových systémů, a proto najdete celou řadu 64bitových multimediálních aplikací. Výkon těchto aplikací je pak mnohem vyšší než u jejich 32bitových originálů. Při výběru si proto všímejte toho, jestli je aplikace dostupná také v 64bitové verzi. Rovněž u programů náročných na matematické výpočty počítejte s výrazným nárůstem výkonu: šifrování, komprimace – všechny tyto činnosti běží na 64bitových aplikacích mnohem rychleji. Na Chip DVD najdete ty nejlepší z nich.
Moderní software má však ještě jednu výhodu: aplikace, jako je Adobe Photoshop CS4 nebo CyberLink PowerDVD 9, dokážou naplno využít nejen výkonu CPU, ale také výkonu grafické karty a jejího GPU. Zpracování vybraných úloh pak může být až desetkrát rychlejší. Podrobnosti najdete v rámečku nahoře.
Chcete-li si ověřit, zda programy poběží v nových Windows, napoví vám Poradce pro upgrade na systém Windows 7, o kterém jsme psali na začátku, nebo se můžete podívat na stránky výrobce či do diskusních fór, případně využijte Google a zadejte dotaz ve tvaru "název programu x64". Pomocí "x64" se totiž zkráceně označují právě 64bitové operační systémy. Pokud zjistíte, že program nepoběží nebo že má problémy, můžete zkusit využít funkci "Kompatibilita", a v nejhorším případě lze aplikaci spustit v XP modu – opět je to ovšem značně nepohodlné a použitelné jen pro příležitostně používané aplikace.

Přestup: Vyhněte se problémům

Jste-li plně rozhodnuti přestoupit na Windows 7 v 64bitové verzi, nezapomeňte nejprve zazálohovat všechna důležitá data. Na Chip DVD najdete nástroj Areca Backup, na straně 56 je pak článek o správné strategii zálohování. Rozhodně zálohujte na externí disk, a pokud přecházíte ze starších Windows, jednoznačně doporučujeme plný formát disku. Instalace je rychlá a zcela automatická.
Při řešení problémů s kompatibilitou pomůže prakticky kdykoliv zmíněný XP mod. Jenže co když máte takovou verzi Windows 7, která XP mod nenabízí? Pak se budete muset spolehnout jen na úpravu kompatibility tak, jak vidíte na obrázku. Po nainstalování programu vám standardně na ploše systému přibude ikona pro jeho spuštění. Klikněte na ikonu pravým tlačítkem myši a zvolte "Vlastnosti". Dále vyberte záložku "Kompatibilita", zatrhněte volbu "Tento program spustit v režimu kompatibility pro" a vyberte ten operační systém, ve kterém vám aplikace dříve fungovala. Není to sice tak dokonalá emulace jako v případě XP modu, řadě aplikací by však mohl režim kompatibility stačit.
Poté, co jste nainstalovali systém s ovladači a všechny aplikace, je čas se podívat, jak přechod dopadl a které aplikace běží v 32bitovém modu a které plně využívají možností 64bitového systému. V jakém režimu aplikace běží, to poznáte jednoduše ve Správci úloh. Pro jeho spuštění stiskněte na klávesnici [Ctrl]+ [Shift]+[Esc] a přepněte se do záložky Procesy. Zde uvidíte běžící procesy. Pokud u názvu procesu není žádná informace, znamená to, že běží v 64bitovém režimu. Pokud je však u názvu procesu koncovka "*32", znamená to, že aplikace běží v režimu pro 32 bitů.
Pro orientaci, zda je aplikace 64bitová, nebo 32bitová, může posloužit také to, ve kterém adresáři je nainstalována. V 64bitových Windows totiž máte dva adresáře: "Program Files" a "Program Files (x86)". Zatímco do prvního se instalují plně 64bitové aplikace, do toho druhého se instalují staré aplikace, které musí běžet v 32bitovém režimu. Systém si při instalaci sám rozhoduje, kam aplikace nainstaluje.
Pokud jste sáhli po 64bitovém operačním systému, udělali jste dobře. Budete mít systém, který naplno využívá možností vašeho hardwaru a bude moderní i za několik let. Rok 2010 tak pro vás bude znamenat přechod na modernější platformu.
AUTOR@CHIP.CZ


VÍCE OPERAČNÍ PAMĚTI DÍKY 64 BITŮM
32bitové systémy narazily na své hranice. Výkon současného hardwaru lze plně využít až s 64bitovým systémem. Ten používá jinou architekturu.
32 BITŮ
Kolik operační paměti je možné adresovat, to určuje sběrnice procesoru. Pomocí 32 bitů je možné adresovat nejvýše 4 GB RAM. U serverů je možné toto fyzické omezení různými triky obejít, u osobních počítačů se však takové triky nepoužívají. Navíc z dostupných 4 GB toho uživateli příliš mnoho nezůstane. Pokud máte výkonnou grafickou kartu s 1 GB paměti, i tu je třeba adresovat. Rázem tedy zůstávají 3 GB. Operační systém také není žádný drobek. U déle provozovaného systému, který má značné množství knihoven, fontů a ovladačů, to může být i 1,5 GB. Na aplikace tak zůstává jen
64 BITŮ
1,5 GB paměti, kterou je možné vůbec adresovat, a to je dnes málo. S 64bitovou adresací je teoreticky možné adresovat 16 EB (exabajt, miliarda gigabajtů). Aplikace tak mohou mít prakticky neomezený prostor. To ale platí jen pro 64bitové aplikace. 32bitové nástroje, i když běží v 64bitovém systému, jsou také limitovány 4 GB, které mohou využít pro svůj proces. Teoretické možnosti adresace ustříhává Microsoft: Windows 7 Home Premium dokáže využít "jen" 16 GB RAM, verze Professional a Ultimate 192 GB. Běžné základní desky však takovými paměťmi stejně neosadíte.


SROVNÁNÍ RYCHLOSTÍ: 32 BITŮ VERSUS 64 BITŮ
KONVERZE VIDEA – GB/MINUTU
32 BITŮ 0,99
64 BITŮ 1,15

Zpracování multimédií je v 64bitovém systému rychlejší.

KOMPRESE DAT – GB/MINUTU
32 BITŮ 0,21
64 BITŮ 1,41

7-ZIP: 3 GB souborů jsou díky obrovské operační paměti zkomprimovány do 2 minut.

BENCHMARK CPU – POČET BODŮ
32 BITŮ 10 058
64 BITŮ 11 403

I procesor je rychlejší více než o 10 %.

TESTOVACÍ POČÍTAČ
Operační systém: Windows 7
CPU: Intel Core 2 Quad Q9450
Grafická karta: nVidia GeForce 8800 GT
Operační paměť: 8 GB DDR2
Základní deska: Asus P5K



Používání starého softwaru a hardwaru
Některé programy a hardwarové příslušenství vám ve Windows 7 nebudou fungovat. Jsou dva způsoby, jak i staré vybavení používat.
VIRTUALIZACE A DUAL-BOOT
Staré programy můžete provozovat ve virtuálním počítači, na kterém běží XP. Jednodušší je použít XP mod, který obsahují Windows 7 Professional a lepší, případně sáhnout po produktu třetí strany, jako například VirtualBox. Druhou možností je ponechat si XP nainstalovaná na druhé partition.


Foto: XP mod: Stará XP si poradí i s USB skenerem, který nebylo možné ve Win 7 zprovoznit.


Vyšší výkon díky grafickému čipu
S 64bitovým systémem bude počítač rychlejší. Jenže PC v sobě skrývá daleko více síly, než kolik jí dokážete využít. CPU totiž není nejvýkonnější výpočetní jednotkou. Moderní grafická karta dokáže zvýšit výkon počítače až desetkrát.
GPU: PERFEKTNÍ PRO MULTIMÉDIA
GPU současných grafických karet obsahují stovky jader. GeForce GTX 295 disponuje 480 vertex shadery, teoretický výkon dosahuje téměř 1,8 teraflopu. Intel se dostal na stejný výkon teprve před dvěma roky, navíc k tomu potřeboval 80jádrový procesor. Aplikační využití takového výkonu je značně problematické. Jiné je to v oblasti multimédií, kde se zpracovává obrovské množství dat a třeba pro střih videa a efekty je potřeba obrovský výkon. Ten je možné využít díky technologii společnosti nVidia označené jako CUDA. Právě při zpracování obrázků nebo videa je mnohem lepší nechat provádět výpočty na výkonnější grafické kartě než CPU. Díky mnoha streamprocesorům se řada operací může zpracovávat paralelně, což zkracuje výsledný čas. Třeba při konverzi videa je GPU desetkrát rychlejší než běžné dvoujádrové CPU. Problémem jsou chybějící aplikace, které by dokázaly zcela využít možnost paralelizace výpočtů. Pokud totiž není využito paralelních výpočtů, kdy se počítají desítky operací současně, výkon GPU je horší než CPU.

Foto: Rychlejší počítač: GPU zrychlí zpracování multimédií.
Foto: Starý software: Pokud vám aplikace neběží ve Windows 7, můžete vyzkoušet režim kompatibility a nasimulovat starší systém.
Foto: Kontrola aplikací: Pokud je ve Správci úloh u názvu procesu "*32", znamená to, že aplikace běží v 32bitovém režimu.
Foto: Správný hardware: CPU-Z ukáže informace o vašem CPU. Jedním pohledem tak zjistíte, zda je připraven na 64bitový systém.