Přenosný systém do kapsy
Vlastní operační systém je vhodné mít VŽDY V KAPSE. Nabídne dostatečné bezpečí a skvělou softwarovou výzbroj a navíc vám pomůže vyřešit celou řadu problémů.
VRATISLAV KLEGA
Hodí se pro každou příležitost. Obsahuje veškeré programy denní potřeby, bezpečně se s ním dostanete na internet, zachráníte ztracené soubory, zavoláte si přes Skype a navíc ho můžete mít vždy při sobě na USB flash disku. Takový je operační systém založený na Windows XP, který jsme pro vás vytvořili.
Příprava: Nachystejte si…
Pro vytvoření přenosného systému budete potřebovat výbavu z Chip DVD a originální instalační CD s Windows XP. Celý přenosný systém je totiž založen právě na jádře operačního systému XP. Instalační CD by mělo obsahovat Service Pack 2, neboť jen ten nabídne dostatečně výkonné, bezpečné a stabilní jádro pro náš přenosný systém.
Místo instalačního CD můžete použít i image instalačního disku, který rozpakujete do složky na pevném disku.
UPOZORNĚNÍ: Pokud budete kopírovat soubory z XP-Setup-CD na pevný disk v počítači, ujistěte se, že kopírujete i skryté soubory, které se na disku nacházejí. Bez nich by totiž vytvoření nebylo úspěšné.
Buďte na pozoru u omezených licencí XP. Konkrétně některé OEM verze a také speciální distribuce určené pro školy při vytváření nefungují. Nezáleží na tom, zda použijete licenci Home, nebo Professional, stejně tak je jedno, použijete-li česká, nebo anglická Windows. U těch anglických je však třeba počítat s tím, že i aplikace budou komunikovat v angličtině.
Vytvoření: 15 minut práce
Na Chip DVD najdete soubor pebuilder3110a. exe. Jedná se o samorozbalovací archiv. Spusťte jej a rozpakujte na pevný disk v počítači. Na pevném disku musí být aspoň 3 GB volného místa, aby bylo vytvoření bezchybné. Po rozbalení se na disku zobrazí nový adresář s názvem »pebuilder3110a«. Otevřete jej a spusťte »pebuilder.exe«. Zobrazí se malé okno. U řádku s názvem »Zdroj:« klikněte na »…« a zadejte cestu k instalačním souborům XP, které jste si připravili v prvním kroku. Buď tedy zadáte přímo cestu k CD mechanice, kde máte vložen instalační disk s XP, nebo k adresáři, ve kterém jsou soubory uloženy.
Poté, co cestu zadáte, zvolte v programu »Zdroj / Kontrola«. PE Builder si zkontroluje, zda se skutečně jedná o instalační soubory Windows XP. Ve výsledku kontroly hledejte řádek »Source valid«. V tomto řádku by měla být hodnota »Yes«. Pokud je zde »No«, znamená to, že tyto instalační soubory Windows XP není možné použít pro vytvoření přenosného systému.
Nakonec v části »Výstupní médium« volíte název a umístění výsledného ISO souboru. K vytvoření stačí už jen kliknout na tlačítko »Spustit«. Program ještě položí několik obligátních otázek a po jejich potvrzení se pustí do vytváření image přenosného systému.
UPOZORNĚNÍ: Pokud máte možnost volby, vytvářejte image raději v operačním systému XP, pro který je PE Builder určen. Nám se podařilo vytvořit funkční image i ve Vistě, program PE Builder jsme ale museli spustit s právy administrátora.
ISO image vypalte vhodným vypalovacím nástrojem na prázdný DVD disk.
Vždy s sebou: Přenos na USB
Mít systém na USB flash disku je obzvláště praktické. Nemusíte totiž s sebou nosit DVD, které přece jen zabere více místa. Microsoft však své systémy neoptimalizoval pro přenos na USB flash disk, a proto je obtížné systém na USB flash disk přenést. Internet je plný návodů, jak přenést XP na USB flash disk, drtivá většina z nich ale nefunguje nebo je velmi komplikovaná. My jsme pro vás nachystali jednoduchý a funkční přenos, ke kterému navíc stačí jen pár kliknutí.
Připravte si USB disk s kapacitou aspoň 1 GB. Čím rychlejší disk bude, tím rychlejší bude i spuštění systému. Soubory z flash disku si zazálohujte, protože jej budeme formátovat. Připojte jej do počítače. Z Chip DVD spusťte program USB format a v řádku »Device« vyberte USB disk, na který budete chtít systém nainstalovat. V řádku »File system« zvolte »NTFS«, který je výkonnější než FAT. Formátování spusťte kliknutím na tlačítko »Start«.
Dále si z Chip DVD na pevný disk zkopírujte aplikaci PeToUSB a spusťte ji. V prvním řádku vyberte svůj USB disk a klikněte na »…«. Nyní zadejte cestu k adresáři BartPE, který vznikne v adresáři pebuilder3110a po vytvoření systému. Ve standardním případě tedy zadáte cestu C:\pebuilder3110a\BartPE. Nyní zatrhněte volbu »Aktiviere Kopieren« a klikněte na tlačítko »Start«. Začne přenos systému na USB disk. Podle rychlosti vašeho disku bude přenos trvat 5 až 20 minut. Po dokončení budete mít v ruce bootovací USB disk s přenosným systémem Windows XP.
Bootování: Pět minut na kávu
Chcete-li spustit přenosný systém, je třeba nejprve v BIOS počítače nastavit bootování. Máte-li systém vypálený na DVD, zvolte jako »First boot device« svoji DVD mechaniku. Nosíte-li jej na USB flash disku, nastavte USBHDD. Tento název se liší podle verze BIOS. Ne každý počítač ale umí bootovat z USB disku. Problém to nebude u počítačů, které nejsou starší než dva roky, u ostatních by mohl pomoci upgrade BIOS. Na problémy narazíte i u některých notebooků, u kterých bootování z USB flash disku nefunguje korektně.
NÁŠ TIP: U většiny počítačů ani nemusíte chodit do BIOS, ale stačí hned po spuštění počítače tisknout klávesu [F8] nebo [F12], a BIOS nabídne bootování z jiného než výchozího disku.
To, že bootuje správný systém, poznáte podle nápisu »Spoustim prenosny system Chipu«. Pokud se vám nepodaří spustit systém z flash disku, na vině je BIOS, který si s bootováním nedokáže poradit. Spuštění z USB disku závisí na jeho rychlosti. U rychlých disků bude systém spuštěn do minuty, z DVD to bude trvat kolem tří minut. Po chvíli se zobrazí okno s dotazem, zda chcete nainstalovat připojení k síti. Je-li počítač vybaven síťovou kartou a připojen k internetu, klikněte na »Yes«. Chvíli poté se zobrazí konfigurace sítě. Používá-li počítač automatické přidělení IP adresy, klikněte na »OK«. Tím spustíte instalaci sítě. Náš přenosný systém je doplněn velkým množstvím ovladačů síťových karet, takže by měl bez problémů rozpoznat i tu vaši. Během krátké chvíle zobrazí nalezený síťový adaptér. Potvrďte jeho správnost kliknutím na »OK«.
Další přibližně dvě až tři minuty se bude chystat nabídka Start, zobrazí se ikony na ploše a spustí se další komponenty Windows. Poté již budete moci se svým systémem pracovat obvyklým způsobem.
Programy: Plná výzbroj
Co se programové podpory týče, nenechali jsme nic náhodě. Přenosný systém obsahuje veškeré aplikace, které budete při práci potřebovat. Mysleli jsme na každý detail. Které programy na vás tedy čekají?
Bezpečnost
Přenosný systém můžete použít i v okamžiku, kdy váš počítač přestal startovat. A co může být na vině? Třeba virová nákaza, která nabourala Windows. Je tedy třeba provést kontrolu.
Zvolte »Start / Programy / Antivirus / ClamWin«. Spustí se oblíbený antivir, pomocí něhož můžete otestovat všechny disky v počítači, najít viry a také je odstranit. Po spuštění zvolte »Tools / Download Virus Database Update«. Tím zajistíte, že virová databáze ClamWinu bude aktuální. Nakonec si vyberte diskovou jednotku, kterou chcete otestovat, a zvolte »File / Scan Files«. ClamWin si samozřejmě poradí i s odstraněním virů. Jeho velkou předností jsou časté aktualizace, které lze navíc nahrát přímo do přenosného systému.
Internet
Surfovat na počítači v internetové kavárně je hazard. Nemáte totiž tušení, kolik keyloggerů si zaznamenává vaše hesla a kdo všechno si ukládá informace o stránkách, které navštívíte. Mnohem lepší je, pokud použijete své vlastní nástroje.
Přímo na ploše systému najdete Internet Explorer, ovšem jen jeho starou verzi 6.0. Lepší je proto sáhnout po Firefoxu, jehož ikonu také najdete na ploše systému. Navíc se jedná o novou verzi Firefoxu 3. Surfování s touto verzí je nejen příjemné, ale také bezpečné.
Používáte-li internet ke komunikaci, ani v tomto případě vás přenosný systém nezklame. Ten, kdo dává přednost komunikaci přes ICQ, najde na ploše zástupce oblíbeného klienta QIP. Stačí na ikonu dvojitě kliknout a vyplnit ICQ číslo a heslo. QIP je samozřejmě v češtině, aby ovládání bylo co nejpohodlnější. Kdo dává přednost jiným komunikačním protokolům, ten si může spustit Mirandu. Verze, kterou jsme nachystali do přenosného systému, podporuje protokoly AIM, Gadu-Gadu, Yahoo, Jabber, MSN, IRC a samozřejmě i ICQ.
Obejděte keyloggery veřejných počítačů.
Pro práci s elektronickou poštou jsme nachystali velmi jednoduchý program nPOP. Zástupce najdete na ploše, po spuštění se automaticky zobrazí okno, do kterého vyplníte informace o svém účtu. Do řádku »POP3 server« zadejte server pro příchozí poštu, tedy například pop3.seznam.cz. Dále vyplňte uživatelské jméno a heslo. Chcete-li e-maily i přijímat, přejděte k záložce »SMTP« a vyplňte server pro odchozí poštu, například smtp.seznam. cz. Nic dalšího není třeba nastavovat, proto klikněte na »OK«. Volbou »Connect / Check for new mail« stáhnete zprávy, které máte ve schránce.
Chcete-li z internetu stahovat soubory pomocí služby BitTorrent, poslouží vám k tomu program µTorrent. Aplikaci je však třeba nainstalovat. Dvojitě proto klikněte na ikonu uTorrent, spustí se instalátor. Nabídne instalaci do adresáře Program Files na disku C. To je třeba změnit, instalaci proveďte na disk B. Na adresáři instalace nezáleží. Po dokončení instalace se zobrazí známé prostředí programu µTorrent.
Fotografie
Jste daleko od svého počítače a pořízené fotografie je třeba poslat na zpracování. Nejsou však právě ideální a je potřeba na nich provést nemalé úpravy, aby vypadaly dokonale. Počítače v internetových kavárnách ale nemívají pro editaci fotografií vůbec žádnou výbavu. Náš přenosný systém je vybaven mnohem lépe.
Pro jednodušší úpravy bude stačit IrfanView, který zvládne nejčastěji používané editace fotografií. Navíc volbou »Soubor / Dávková konverze/Přejmenovat« můžete hromadně upravit větší množství fotografií. Nabídka filtrů ale není dostatečná.
Kdo požaduje profesionální nástroje, ten sáhne po osvědčeném programu GIMP, který se funkčně vyrovná i Photoshopu. Tento program má samozřejmě pohodlné ovládání v češtině, není mu cizí práce ve vrstvách, umožňuje detailně pracovat s barvami, nabízí desítky profesionálních filtrů, velké množství kreslicích nástrojů a vůbec kompletní výbavu, kterou budete při úpravě fotografií potřebovat.
Oprava a obnova
Přenosný systém je výborně vybaven i pro záchranu ztracených souborů. Pokud jsou Windows poškozená do té míry, že je není možné spustit, nejspíš bude poškozená primární partition. Může se také stát, že zmizí celá jednotka disku. Se vším si přenosný systém poradí. Navíc doporučujeme jeho použití i v případě, že jste omylem smazali soubory a vysypali koš – přenosný systém si nic nezapisuje na harddisk, a proto nehrozí náhodné přepsání smazaného souboru.
Všechny tyto procedury zvládne nejlépe nástroj Drive Rescue s širokou nabídkou funkcí a příjemným ovládáním v češtině. Po spuštění a volbě jazyka vás přivítá průvodce, který nabídne tři možnosti.
Pokud jste jen vysypali koš, ale potřebujete nějaký v něm obsažený soubor, zvolte první možnost »Obnovit smazané soubory«. Nástroj si zkontroluje přítomné disky. Vyberte ten, na kterém se soubor původně nacházel, a klikněte na »OK«. Drive Rescue zobrazí stromovou strukturu adresářů, v níž můžete najít svůj ztracený soubor.
Pokud se váš běžný operační systém nespustí po nějakém pádu, vyberte druhou možnost – »Najít ztracená data«. Mohlo totiž dojít ke ztrátě systémových souborů, které Windows potřebují ke svému spuštění. Tento průvodce vám je pomůže najít. Tuto možnost vyberte i v případě, že jste zformátovali některou partition, ale na ní uložené soubory byste chtěli zpět. Drive Rescue je dokáže zachránit.
Je-li poškození vážné a došlo-li ke ztrátě partition, zvolte třetí možnost – »Najít ztracenou jednotku«. Pokud jde jen o malé poškození a informace o partition nebyly ještě ztraceny, Drive Rescue vám pomůže celý oddíl vrátit zpět. Díky průvodci je to velmi jednoduché, ale časově náročné.
Pro rychlé nalezení smazaného souboru dobře poslouží i aplikace Restoration. Program vyniká velmi jednoduchým ovládáním. Stačí jej spustit, v řádku »Disky« vybrat disk, ze kterého jste soubor smazali, a do řádku níže zadat název smazaného souboru. Pokud jej neznáte přesně, stačí zadat třeba jen ». DOC«, a aplikace nalezne smazané dokumenty Wordu.
Ne vždy ale došlo ke smazání souboru. Velmi často dochází k poškození ZIP archivu. Stačí pár špatných bajtů a pro běžný archivátor je už soubor nečitelný. Proto jsme do záchranného systému přidali utilitu ZipFix, která je speciálně určena pro opravu ZIP archivů. Stačí ji spustit, vybrat poškozený archiv, kliknout na »Další« a »Dokončit«, a archiv bude opravený. Původní soubor zůstane zachován a do stejného adresáře se vytvoří nový, opravený ZIP soubor.
Benchmarky
Mysleli jsme i na hardware. Všimněte si, že vedle hodin se v našem systému zobrazuje teplota každého pevného disku, který je nainstalován v počítači. Díky tomu můžete hlídat, jestli se pevný disk nepřehřívá.
V menu »Start / Programy / TestHDW« najdete aplikaci StraightMark, což je benchmark procesoru. Program použijte tehdy, pokud jste přetaktovali procesor a chcete se ujistit, že pracuje stabilně. Po spuštění vás přivítá dosové okno. Na klávesnici stiskněte klávesu [4] a potvrďte klávesou [ENTER]. Rozběhne se série testů, která pořádně proklepne všechny části CPU. Celý test trvá přibližně čtyři minuty a prozradí vám také skóre procesoru, které orientačně slouží pro určení výkonu CPU.
Kupujete použitý LCD? Pak se vám bude hodit utilita LCD tester. Tato utilita na celou plochu displeje zobrazí jednu barvu a vy tak snadno odhalíte mrtvé nebo stále svítící pixely.
Nejlepším přítomným benchmarkem je PC Wizard 2008, který vám podá podrobné informace o všech hardwarových komponentách, a to velmi detailně. Vypíše přesný čipset, přesnou grafickou kartu a vůbec veškeré podrobnosti. Kliknete-li vlevo dole na tlačítko »Benchmark«, zobrazí se celkem 15 testů jednotlivých hardwarových komponent. Výhodou programu je test navržený pro vyzkoušení stability počítače. Stačí zvolit »Tools / System Test Stability«, kliknout na »Start«, a rozběhne se 100% zatížení počítače. Test nechte běžet asi pět minut, a pokud do té doby nedojde ke zhroucení počítače, hardware bude nejspíš v pořádku. Je však třeba počítat s tím, že odezvy počítače se při testu značně prodlouží – test stability totiž vytíží 100 % zdrojů počítače.
Práce se soubory
Windows XP nejsou příliš připravena na běžnou práci se soubory. Používat Průzkumníka může jen velmi trpělivý uživatel. Přenosný systém proto obsahuje osvědčený Total Commander, který nabízí rychlou práci se soubory a navíc má integrovaného FTP klienta. Total Commander si samozřejmě rozumí i s komprimovanými nástroji, ne však tak dobře jako nástroj 7-Zip, který nabízí rychlou kompresi i dekompresi a podporuje daleko více typů archivů. Výhodou programu je to, že je optimalizován i pro vícejádrové procesory, takže práce s archivy bude velmi rychlá a svižná.
Pro vypalování disků jsme vybrali jednoduchý a výkonný nástroj ImgBurn, který umí vypalovat soubory na disk, vytvářet image... – zkrátka vše, co od vypalování potřebujete. Praktický je i program Folder2Iso. Ten sice neumí vypalovat, ale z vámi vybraných adresářů umí vytvořit ISO soubor. Hodláte-li kopírovat DVD Video, sáhněte po programu DVD Shrink, který umí zmenšit disky DVD-9 na levnější DVD-5 a poradí si s celou řadou ochran, které DVD mívají.
Kancelář
Microsoft Office je pěkně drahý. Instalovat jej na počítač v internetové kavárně je pro provozovatele příliš velký luxus. Nejčastěji zde proto najdete jen prohlížeče, ve kterých si nebudete moci svoje soubory upravovat. I proto jsme do našeho přenosného systému integrovali celý OpenOffice.org. Ten si poradí se všemi dokumenty, na které v kanceláři narazíte. Poradí si s textem ve Wordu, s tabulkou v Excelu, s prezentací, databází XML a obsahuje i jednoduchý nástroj na kreslení. Aplikaci samozřejmě není cizí ani export do formátu PDF.
O čtení PDF se zase postará malý a rychlý Foxit Reader, který pracuje rychleji než originální Acrobat.
Zkušenější uživatelé jistě přivítají i výkonný Notepad++. S originálním Notepadem (Poznámkový blok) od Microsoftu nemá tento nástroj nic společného. Umí totiž celou řadu funkcí, které přivítají nejen programátoři. Notepad++ umí zvýraznit syntaxi téměř jakéhokoliv programovacího jazyka. Autoři HTML kódu jistě ocení i náhled výsledné stránky a třeba použijí i nadstandardní funkce, jako je práce s makry.
Utility
Přenosný systém je vybaven i celou řadou dalších utilit, které oceníte v kritických případech. Třeba taková utilita Onscreen Keyboard vám na monitoru zobrazí klávesnici a vy můžete pomocí myši vyťukáváním psát. K čemu je to dobré? Třeba když se pokazí klávesnice nebo když jste na návštěvě cizího státu – lokální popisy klávesnice totiž nejsou vůbec jednoznačné. Kdo třeba na španělské klávesnici hledá tlačítko [Delete], musí hledat tlačítko [Supr].
Neproběhla instalace hardwaru zcela bezchybně? Pak zkuste zvolit »Start / Programy / System Tools / Install Devices«. Program zkusí znovu projít nainstalovaný hardware a pokusí se opětovně nainstalovat nerozpoznané komponenty.
Zapomněli jste heslo pro otevření svého wordového dokumentu nebo sešitu Excelu? Pak spusťte nástroj Excel cracker. Program se pokouší prolomit heslo u těchto dvou typů dokumentů. Používá slovníkovou metodu i hrubou sílu, sami si můžete omezit prohledávaný seznam znaků (malá a velká písmena, čísla, mezera, speciální znaky), případně předem prozradit část hesla, kterou znáte. Heslo o délce do pěti znaků prolomí program během několika minut, delší hesla zaberou podstatně více času.
Kdo si chce užít multimédií, pro toho je nachystán program VLC media player. Tento univerzální přehrávač obsahuje všechny kodeky, takže pomocí něj přehrajete jakýkoliv multimediální obsah – stream ze sítě, DVD, film s jakýmkoliv kodekem i hudbu.
Náš přenosný systém boduje především svou univerzálností. Je postaven na odladěné platformě Windows XP, spustíte jej z běžného USB flash disku s kapacitou 1 GB a obsahuje plnou softwarovou výbavu, ve velké většině v češtině. Nezapomeňte jej proto nosit vždy s sebou. Nikdy nevíte, kdy budete jeho funkce potřebovat.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ
INFO
Rychlé vyzkoušení
Přenosný systém si můžete rychle vyzkoušet ve virtuálním počítači. Ukážeme vám jak.
V odstavci „Vytvoření: 15 minut práce“ si vytvoříte bootovací ISO image, který je třeba vypálit na DVD. Než tak ale učiníte, můžete si přenosný systém vyzkoušet virtuálně – ve svém počítači a zcela bez rizika.
Z Chip DVD si nainstalujte Microsoft Virtual PC. Podrobný popis instalace najdete přímo na DVD. Vytvořte libovolný virtuální počítač a spusťte jej. Hned poté zvolte v okně s virtuálním počítačem »CD / Capture ISO Image« a vyberte ISO image, který jste vytvořili. Poté se v okně spustí přenosný systém tak, jako kdybyste jej pustili na běžném počítači.