Přejděte na USB 3.0
Ukážeme vám výhody nového rozhraní a řadu zařízení, díky kterým budete moci využít USB 3.0 na téměř jakémkoliv počítači.
DOMINIK HOFERER, MICHAL BAREŠ
Při kopírování filmu ve vysokém rozlišení z externího pevného disku do počítače vám zbude dost času na to, abyste si šli uvařit kávu. Tento čas je možné výrazně zkrátit použitím nového rozhraní USB 3.0 SuperSpeed, které umožňuje teoretický přenos dat až desetinásobnou rychlostí. Základních desek a externích disků podporujících USB 3.0 je však zatím stále málo, a tak jsme se rozhodli představit vám několik zařízení, díky nimž budete moci využít vysoké přenosové rychlosti už dnes, a to i na starším počítači. Podíváme se i na to, jaké další výhody USB 3.0 přináší.
Plná zpětná kompatibilita zaručena
Zařízení připojovaná pomocí některého ze starších standardů USB (Low Speed USB 1.0, Full Speed USB 1.1 i High Speed USB 2.0) jsou natolik rozšířená, že při přípravě USB 3.0 bylo třeba klást maximální důraz na plnou zpětnou kompatibilitu. Z praktických zkušeností můžeme potvrdit, že jakékoliv starší zařízení k USB 3.0 v klidu připojíte, pokud však budete chtít využít plné rychlosti USB 3.0, budete muset zakoupit disk podporující USB 3.0, použít správný modrý kabel (který se od klasického USB 1.x a 2.0 drobně liší) a ten samozřejmě zapojit do rovněž modrého konektoru USB 3.0. Zvláště pokud jste si koupili novou základní desku, podporující nové, rychlejší rozhraní, budete si muset dát pozor na to, abyste zařízení (dnes je na trhu dostupné zatím jen omezené množství modelů externích pevných disků) připojili do modrého konektoru USB 3.0 – i na moderních základních deskách jsou většinou jen dva tyto konektory. Ani modrá barva USB konektoru však ještě nezajišťuje vysokou rychlost tohoto portu. Například základní desky Asrock s řadičem Fresco FL1000 mají sice dva modré porty a hlásají podporu USB 3.0, ale opravdu rychlý je jen jeden ze dvou modrých konektorů, takže deska disponuje pouze jedním portem USB 3.0. Černé konektory zatím vždy označují USB 2.0. Pro lepší přehlednost jsme pro vás připravili tabulku s ilustračním přehledem různých typů konektorů a jejich kompatibility.
Více elektřiny, ale nižší spotřeba
Připojení externích pevných disků pomocí USB 3.0 přináší teoreticky kromě rychlosti ještě jednu výhodu. V souladu se specifikacemi umožňovala předchozí verze, tedy USB 2.0, počítači, aby externí zařízení zásoboval proudem o kapacitě 500 mA, zatímco novější varianta USB 3.0 již ve specifikacích umožňuje napájení proudem o síle 900 mA. Sice to zatím neznamená, že by USB 3.0 "utáhlo" napájení externího 3,5" disku, ale alespoň nebude takový problém připojit 2,5" externí disk na delší kabel.
Upgrade staršího PC či notebooku stojí několik set korun
Novinkou je rovněž to, že řadič USB 3.0 dokáže přímo adresovat jednotlivá připojená zařízení a komunikovat s nimi pouze v případě, že do nich chce posílat data USB 2.0 totiž neustále komunikovalo se všemi připojenými externími periferiemi, a to bez ohledu na to, zda s nimi v tom okamžiku chtěl počítač jakýmkoliv způsobem pracovat.
V praxi tato inovace umožňuje mnohem lepší power management připojených zařízení. USB 3.0 totiž poskytuje možnost, aby počítač na připojené zařízení neposílal žádná data, a dokonce je v případě nečinnosti úplně odpojil od systému. Tím je zaručena nižší spotřeba a šetří se rovněž připojené zařízení, které může přejít do jednoho ze tří úsporných režimů. V režimu U1 jsou vypnuty obvody odesílatele i příjemce, v režimu U2 je přerušen frekvenční obvod a v režimu U3 je dosaženo klidového stavu.
Rychlý SuperSpeed přenos
Pevné disky s rozhraním USB 2.0 pracují s maximální rychlostí datového přenosu okolo 50 MB/s. Nová verze je desetkrát rychlejší, teoreticky tedy dosahuje propustnosti 5 Gb/s. USB 3.0 by tak mohlo dosahovat přenosových rychlostí 625 MB/s. V praxi se však přenosová rychlost stávajících externě připojených magnetických pevných disků s rozhraním USB 3.0 pohybuje okolo 80 až 100 MB/s. Toto omezení je dáno jak přenosovou rychlostí magnetických pevných disků, tak stále ještě nižší reálnou rychlostí dostupných USB 3.0 řadičů. Navíc, jak ukážeme dále, některé externí boxy podporující USB 3.0 nejsou zdaleka tak rychlé, jak by měly být.
Externě připojené SSD disky by měly být rychlejší než disky magnetické, i když stále nedosahují stejné rychlosti jako při interním zapojení prostřednictvím SATA rozhraní. Hodně zde opět záleží na tom, jaký rámeček zvolíte. Například SSD disk Kingston SSDNow V+ Series pracuje přes SATA rozhraní s průměrným zápisem o rychlosti cca 60 MB/s (max. 130 MB/s) a čtením okolo 220 MB/s, pokud jej tedy připojíme k řadiči IcyBox IB-AC604 (870 Kč) a vložíme jej do externí USB 3.0 krabičky IcyBox IB-318StU3 (cca 1 200 Kč), naměříme rychlost čtení na úrovni 68 MB/s a rychlost zápisu na úrovni 37 MB/s. Pokud tuto externí krabičku připojíme k portu USB 2.0, dosáhneme i s jinak velmi rychlým SSD diskem rychlosti čtení cca 38 MB/s a zápisu 28 MB/s. Z toho vyplývá, že ne všechna zařízení podporující USB 3.0 opravdu přinesou reálné zrychlení.
IcyBox byl o hodně pomalejší než externí disk Asus GenII, který jsme měli možnost vyzkoušet začátkem roku při testu prvních základních desek podporujících USB 3.0. Nejprve jsme jej připojili ke klasickému USB 2.0 a naměřili jsme reálnou přenosovou rychlost 33,22 MB/s. Poté, co jsme jej zapojili pomocí řadiče Asus U3S6 k rozhraní USB 3.0, zvedla se přenosová rychlost na 110,95 MB/s, tedy více než trojnásobně. Během testu jsme používali obyčejný magnetický disk Seagate Barracuda 7200.12 ST35004. K řadiči Asus U3S6 jsme rovněž připojili superrychlý SSD disk Intel X25-M G2, který při zapojení na USB 2.0 pracoval přenosovou rychlostí 35 MB/s. Ten se přes USB 3.0 dostal na přenosovou rychlost 200 MB/s.
Přibližně na podzim tohoto roku by se měly na trhu objevit první "značkové" externí SSD disky v USB 3.0 rámečku. Jakmile budou k dispozici, uspořádáme jejich test, zatím však připravujeme pro některé z nejbližších vydání test externích rámečků pro USB 3.0.
Řadičem USB 3.0 zatím bývají vybaveny pouze ty nejvýkonnější herní a pracovní stanice a na trhu je zatím jen několik notebooků, které jsou již v základu vybaveny USB 3.0 konektorem (například Lenovo Thinkpad W701; 80 000 Kč). Všichni důležití výrobci již oznámili, že během léta začnou běžně prodávat notebooky s USB 3.0, ale bude se jednat hlavně o jejich drahé vlajkové lodi.
Upgrade za pár stovek
Upgrade stolního počítače i notebooku na USB 3.0 je možný již dnes a není to drahá záležitost. Řadiče, které jsme měli možnost zatím vyzkoušet, byly všechny postaveny na čipu NEC a všechny fungovaly rychleji než USB 2.0. Zklamáni jsme byli jen externím rámečkem IcyBox, který má k proklamované rychlosti USB 3.0 hodně daleko.
Pokud byste chtěli k notebooku připojit pevný disk USB 3.0 již dnes a levněji, máte možnost koupit Express Card řadič USB 3.0, jako je například IcyBox IB-AC605 USB 3.0 (1 200 Kč) nebo Kouwell UB-113 (cca 800 Kč).
Chcete-li upgradovat notebook na USB 3.0, potřebujete novější model vybavený Express Card slotem (existují modely pro Express Card 34 i verze s redukcí pro Express Card 54) a investice se bude pohybovat okolo 1 000 Kč.
U stolních počítačů je situace o něco jednodušší, stačí vám základní deska s volným slotem PCI Express 4x a cca 800 Kč na zakoupení interního řadiče. Ten nevystačí s napájením PCI Express slotu a při zapojení vyžaduje připojení k napájecímu kabelu zdroje. V rámci testu jsme kromě řadiče IcyBox IB-AC604 vyzkoušeli i řadič Asus U3S6, který používá stejný čip NEC pPD720200, ale dosahuje o něco vyšších přenosových rychlostí.
Během testu jsme měli možnost vyzkoušet, jak se chová flash disk USB 2.0 při zapojení na USB 3.0. Použili jsme USB flash disk Corsair Voyager GTI s kapacitou 32 GB (jeho recenzi si můžete přečíst v krátkých testech tohoto vydání) a připojili jsme jej k našemu testovacímu počítači pomocí řadiče IcyBox IB-AC605 USB 3.0. Zatímco při zapojení USB 2.0 pracoval s průměrnou rychlostí čtení 26,93 MB/s a zápisu 23,25 MB/s, při zapojení do USB 3.0 dosahoval vyšší průměrné rychlosti čtení i zápisu, a to na úrovni 29,52 MB/s, resp. 24,38 MB/s. Větší soubor (700MB film) pod USB 2.0 četl rychlostí 30,22 MB/s a zapisoval tempem 20,15 MB/s a pod USB 3.0 rychlostí 33,25 MB/s, resp. 31,45 MB/s.
Pokud váš počítač nedisponuje volným slotem PCI Express 4×, můžete zvolit i řadič pro slot PCI Express 1× s propustností 2,5 Gb/s, v tom případě však nevyužijete plný potenciál standardu USB 3.0, který je 5 Gb/s. Pro komunikaci s externími magnetickými HDD tato propustnost stačí, ale pro budoucí externí SSD disky s přenosovou rychlostí okolo 300 MB/s by již mohla být omezující. V každém případě bude ale i omezená rychlost USB 3.0 řadiče o poznání vyšší než rychlost jakéhokoliv portu USB 2.0. Rozhodně nedoporučujeme kupovat USB 3.0 řadič pro starší PCI slot, který je, co se týče propustnosti a dosahované přenosové rychlosti, nedostatečný.
USB 3.0 dnes patří do standardního vybavení lepších základních desek. Nejlevnější motherboardy pro procesory AMD se s USB 3.0 prodávají již od 2 200 Kč (např. Gigabyte 770T-USB3, Asus M4A88T-M/USB3 či Asrock 880GXH/ USB3) a verze určené pro procesory Intel jsou k dostání od 2 900 Kč (Gigabyte P55USB3, Asus P7H55D-M EVO).
Zatím poměrně nepříjemnou nevýhodou USB 3.0 je chybějící podpora ze strany operačního systému Windows. Prozatím je třeba při zapojení řadiče pokaždé instalovat ovladače od výrobce. Tato situace by se však měla změnit již při uvedení Service Packu 1 pro Windows 7.
Vzhledem k tomu, že USB 3.0 je plně zpětně kompatibilní s předchozími standardy USB, můžeme upgrade na rychlejší rozhraní jen doporučit. Nemáte co ztratit, můžete jen získat vyšší rychlost.
AUTOR@CHIP.CZ
Co si s čím rozumí. Tabulka kompatibility.
Budou vaše starší periferie schopné spolupracovat s USB 3.0? Zpětná kompatibilita není problém, ale tvarů a podob konektorů a zdířek rozhraní USB je celá řada. Pro lepší přehled přinášíme tabulku kompatibility jednotlivých zdířek a konektorů.
Budoucnost USB 3.0 nejistá?
Kromě řadičů s čipem NEC jsou dnes již na trhu i modely s čipem Fresco FL1000, který budou používat levnější základní desky, například Asrock. Ten má ale o něco vyšší spotřebu než NEC a na rozdíl od něj nabízí pouze jeden port USB 3.0.
Všichni napjatě čekáme, až Intel představí novou čipovou sadu s vlastním řadičem USB 3.0. Prozatím odmítá jakkoliv komentovat, kdy v rámci standardních čipových sad přistoupí k podpoře USB 3.0. Existují dohady (které však Intel nijak nekomentuje), že ani neplánuje uvádět svoje čipové sady s USB 3.0 a místo toho časem uvede nové rozhraní s kódovým označením Light Peak.
O rozhraní Light Peak jsme již párkrát psali v souvislosti s víceméně vzdálenou budoucností, Intel je však plánuje představit ještě letos. K přenosu dat bude používat optické kabely a pro začátek by mělo pracovat s propustností 10 Gb/s, časem pak až 100 Gb/s. Kromě vysoké rychlosti by mělo být rozhraní Light Peak ještě univerzálnějším, než je USB, a mělo by v ideálním případě nahradit vedle klasických datových portů (USB, SATA, FireWire) i konektory pro digitální připojení monitorů. Pokud by se tedy toto rozhraní opravdu rozšířilo, může časem znamenat velkou revoluci, protože by dokázalo vytlačit všechny konkurenční standardy a výrazně tak zjednodušit konstrukci notebooků. Velmi by tak pomohlo i při budoucí miniaturizaci přenosných počítačů.
Intel oznámil, že rozhraní Light Peak by mělo umožnit rychlý přenos dat i po kabelech delších než 100 metrů. Díky vysoké propustnosti by mělo být po jednom kabelu možno provozovat více protokolů a periferie budou moci být propojeny řetězově mezi sebou. Intel již Light Peak několikrát veřejně představil a počítá s tím, že první zařízení vybavená tímto rozhraním se budou vyrábět již koncem letošního roku.
USB 3.0 však již na trhu je a ani Intel jej nemůže úplně ignorovat, protože by to s ohledem na vývoj vlastních SSD disků i silný tlak ze strany konkurence mohlo ohrozit jeho pozici v oblasti high-endových čipsetů a základních desek. Na druhou stranu chápeme, že chce s podporou USB 3.0 přijít až v okamžiku, kdy bude moci nabídnout lepší řadič, než je stávající (a přinejmenším co se týče rychlosti zatím ne úplně dokonalá) varianta čipů NEC a Fresco.
Foto: Notebook Pro upgrade na USB 3.0 je třeba, aby byl notebook vybaven slotem Express Card 34 nebo 54.
Foto: Karta s řadičem Starší základní desku s PCI Express 4× slotem lze upgradovat pomocí přídavné karty.
Foto: Základní deska Základní desky s USB 3.0 lze koupit za necelé 3 000 Kč. Mají dva porty typu USB 3.0.