NA CHIP DVD
Programy k tomuto článku najdete na DVD pod indexem ADSL. Kromě utilit je zde i plná verze nástroje Ashampoo Internet Accelerator, který vám pomůže se správným nastavením velikosti MTU.
Pomalé ADSL?
Stažení trvá celou věčnost, YouTube videa se zasekávají při přehrávání. Naše triky vám pomohou se podobných problémů rychle zbavit.
VRATISLAV KLEGA
V ceníku si vyberete internet o rychlosti 16 Mb/s, při objednávce vám operátor řekne, že na vaší lince je dostupných jen 12 Mb/s, a při používání budete rádi, dosáhnete-li rychlosti 8 Mb/s. To může být k vzteku. Ne vždy ale za pomalé připojení může poskytovatel ADSL. Často se stává, že chyba je ve vaší domácí síti nebo ve vašem počítači.
Chip vám ukáže nejlepší triky, jak pořádně zrychlit síť. Všechny námi doporučené postupy jsou velmi rychlé, není k nim potřeba žádných speciálních dovedností a zvládne je i méně zkušený uživatel.
Než budete volat svému operátorovi, vyzkoušejte naše postupy. Ušetříte čas a někdy i nervy. Vše, co budete potřebovat, už máte v počítači nebo najdete na Chip DVD.
Velký potenciál k tuningu nabízí samotný domácí router. Obzvláště jste-li připojeni bezdrátově přes Wi-Fi, může být router úzkým hrdlem, kvůli němuž nevidíte video z YouTube najednou, ale jen trhaně. Abyste vůbec mohli na routeru provádět nějaké změny, je třeba dostat se do jeho nastavení. K tomu potřebujete znát IP adresu svého routeru. Spusťte příkazový řádek příkazem "cmd" a zadejte příkaz "ipconfig -all". Ve výpisu pak uvidíte IP adresu vaší výchozí brány, tedy domácího routeru. Ta bude například ve formátu "192.168.1.1". Zadejte tedy IP adresu vaší brány do internetového prohlížeče, tím se otevře komunikační rozhraní routeru. Pro přihlášení bude třeba zadat heslo; to byste měli znát. Pokud je neznáte, je dost pravděpodobné, že máte ještě heslo nastavené od výrobce. Podívejte se proto do návodu k routeru, tam bude heslo napsané, případně zkuste heslo "admin".
Brzdou pro připojení k internetu však nemusí být jen špatně nakonfigurovaný Wi-Fi router. Problém může být také v softwaru na počítači, třeba přehnané bezpečnostní řešení nebo málo výkonný firewall. Zapomenout pak nesmíme ani na čistě hardwarové problémy, jako je třeba poškozený kabel, i to bývá často příčinou mnoha problémů.
Technologie připojení k internetu
Jaké jsou dnes možnosti pro připojení domácího počítače k internetu? Kromě ADSL jsou to i mnohem pokročilejší technologie.
WI-FI patří mezi nejrozšířenější způsoby připojení. Buď máte přímo svou vlastní anténu a připojujete se k hotspotu providera, nebo máte společnou anténu na střeše domu a kabely jsou rozvedeny do jednotlivých bytů. Výhodou bývá rozumná cena a dostatečná rychlost, problémem může být stabilita připojení a vysoká agregace (sdílení linky více účastníky).
ADSL: Technologie využívá staré telefonní dráty, na kabelech je použita celkem moderní digitální forma přenosu. Připojení má relativně rychlý download, běžně mezi 8 a 16 Mb/s, dostupné je prakticky úplně všude, solidní je i stabilita připojení, velkou nevýhodou je velmi nízký upload. Pokud odesíláte velké objemy dat (třeba při práci přes VPN), ADSL se nehodí.
UPC: Kabelový internet je skvělý, co se týká poměru cena/výkon. Připojení je však dostupné jen pro zlomek obyvatel a i spolehlivost má své mezery. UPC často vypadávají DNS servery, ztrácejí se pakety, výpadky připojení jsou častější, než by člověk čekal.
OPTIKA: Především v menších městech není složité přivést optické kabely až do domu. Nabídnou jen těžko využitelnou rychlost, dokonalou stabilitu připojení a nízké zpoždění. Cena není nijak přehnaná ani v případě menších providerů, navíc mohou nabídnout i rychlosti nad 100 Mb/s.
3G INTERNET: Pozor! Mobilní internet rozhodně nedoporučujeme domů jako náhradu některé z výše uvedených variant. Rychlost připojení je použitelná pro surfování, nikoliv pro stahování, a hlavně mají mobilní tarify velmi přísný FUP, který se hodí jen pro příležitostné surfování, ne pro každodenní používání.
Deset rychlých tipů k vystřižení a archivaci
1. Připojení: Problémem při připojení může být i poškozený kabel.
2. Aktuální firmware: Pravidelně kontrolujte nové verze firmwaru určené pro váš router.
3. Nastavení routeru: Ne všechny výchozí hodnoty jsou optimální.
4. Perfektní místo: Nástroj vám pomůže najít nejlepší místo pro umístění routeru.
5. GHz: Vyšší frekvence pomůže tam, kde je v okolí mnoho rušících sítí.
6. Správný kanál: Vyberte takový, na kterém nejsou v okolí žádné sítě.
7. Hodnota MTU: Správná maximální velikost paketu zrychlí připojení.
8. Softwarové brzdy: Mnoho bezpečnostních programů brzdí internet.
9. Firewall: Více "zdí" přináší problémy při surfování.
10. Reset: Když nic nefunguje, obnovte tovární nastavení routeru.
1. Zkontrolujte síťové kabely
Budete potřebovat eventuálně nový kabel
Zrychlení 10 %
Potřebná doba 20 minut: kontrola, případná výměna
Diody blikají, jako že vše funguje, tu a tam se nějaká data přenesou, ale jinak nic? Na vině může být kabel, který vede od providera do vašeho modemu nebo který vede z routeru do počítače. Kabely jsou citlivé: stačí je přejet kolečkovou židlí, příliš silně ohnout nebo prostě jen zatáhnout, a přenos bude plný chyb. Nejjednodušším způsobem, jak ověřit funkčnost kabelu, je vyzkoušet jiný. Nemusíte hned kupovat nový, stačí si půjčit třeba od souseda.
2. Update firmwaru přinese větší výkon
Budete potřebovat -
Zrychlení cca 5 %
Potřebná doba 4 minuty pro upgrade
Kvalitní routery vyšší třídy si nový firmware kontrolují automaticky. U levnějších modelů je třeba pravidelně kontrolovat stránky výrobce a hledat nový firmware. Nový firmware nejenže nabízí vyšší bezpečí, ale často optimalizuje využití hardwaru v routeru, ten je pak tedy výkonnější. Výjimečně dostane router s novým firmwarem i nové funkce. Před aktualizací si nezapomeňte uložit nastavení svého routeru, dost možná bude ztraceno.
3. Zkontrolujte nastavení routeru
Budete potřebovat -
Zrychlení 10 %
Potřebná doba 10 minut pro nastavení konfigurace
Z výroby není router vždycky dokonale nastaven. Někdy třeba nemá povoleny všechny kanály pro Wi-Fi, jindy má zakázanou 802.11n, občas je snížen výkon bezdrátové části na minimum. Zkontrolujte všechny parametry, které je možné nastavovat, rozhodně ale neměňte hodnoty, kterým nerozumíte. Před experimentováním si uložte nastavení routeru do souboru, v případě potřeby budete moci obnovit předchozí nastavení.
4. Najděte nejlepší místo pro svůj domácí Wi-Fi router
Budete potřebovat Freeware HeatMapper
Zrychlení 20 %
Potřebná doba 30 minut
Na poloze routeru záleží. Jen pokud máte Wi-Fi signál na úrovni 100 %, nedochází k výraznějším ztrátám. Je-li síla signálu třeba jen 90 %, znamená to, že už se ztrácí skutečně velké množství paketů a ty se musí posílat znovu. U načítání webové stránky to nevadí, ale třeba u přehrávání streamovaného videa musí paket přijít včas, jinak dojde k pozastavení přehrávání nebo k výpadku. Nástroj z Chip DVD vám pomůže najít nejlepší místo pro domácí router.
5. 5GHz router vrátí rychlost vaší Wi-Fi
Budete potřebovat možná nový router, možná kompatibilní síťovou kartu
Zrychlení 30 %
Potřebná doba 15 minut na nastavení routeru
Pokud máte v okolí více než tři Wi-Fi sítě, bude těžké najít volný kanál pro bezproblémový provoz. Řešením je použít Wi-Fi, která nepracuje na běžné frekvenci 2,4 GHz, ale takovou, která funguje na 5 GHz. Tato frekvence je u nás jen velmi málo používaná, proto vytvořená síť bude rychlá a stabilní. Potřebujete jen router, který 5 GHz "umí" (například D-Link DIR-815), a síťovou kartu, která pracuje na stejné frekvenci.
6. Vyberte správný kanál pro svůj router
Budete potřebovat Easy WiFi Radar nebo Network Stumbler z Chip DVD
Zrychlení 50 %
Potřebná doba 7 minut pro prohledání a nastavení kanálu
Pokud vaše Wi-Fi síť běží na stejném kanálu jako ta sousedova, ani jedna z nich nebude rychlá. Pomocí nástrojů z Chip DVD prohledejte okolní sítě a najděte volný kanál. Nejlepší je, pokud jsou volné krajní kanály, jako je třeba první nebo dvanáctý. Pokud se totiž kanály překrývají, dochází k výraznému rušení. Nemůžete-li najít žádný volný kanál, budete muset sáhnout po 5GHz routeru z předchozího tipu.
7. Správná velikost MTU zrychlí připojení
Budete potřebovat Ashampoo Internet Accelerator 3 z Chip DVD
Zrychlení 4 %
Potřebná doba 8 minut na nastavení velikosti
MTU udává maximální možnou velikost paketu. Právě velikost paketu do značné míry určuje rychlost internetu. Pravidlo "Čím větší paket, tím rychlejší přenos" platí jen tehdy, pokud máte síť, která nemá výpadky, a pokud také aktivní prvky v síti podporují takto velké pakety – což je nereálné. Správnou velikost paketu ale nemusíte hádat ani tipovat. Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Ashampoo Internet Accelerator, který změří velikost MTU.
8. Softwarové brzdy: Více bezpečnostních programů = více problémů
Budete potřebovat -
Zrychlení 5 %
Potřebná doba 10 minut na odinstalaci
Bezpečnost počítačů je problém, ale to, že budete mít nainstalováno více bezpečnostních balíků, problém nevyřeší – spíše naopak. Počítač nebude fungovat korektně. Zdá se vám to naivní? Pravidelně nám do redakce volají čtenáři a stěžují si, že po nainstalování všech bezpečnostních balíků přestal počítač fungovat. Mějte vždy nainstalované jen jedno bezpečnostní řešení, třeba skvělé AVG Internet Security 2011 z Chip DVD.
9. Správně nakonfigurovaný firewall
Budete potřebovat -
Zrychlení 10 %
Potřebná doba 5 minut na nastavení
Firewall vám uzavře mezery v systému i v aplikacích, přibouchne vrátka hackerům i trojským koňům. To ale platí v případě, že máte nainstalovaný jeden firewall. Pokud máte více firewallů, budou vám jen na obtíž – navzájem si budou blokovat porty, brzdit provoz… Navíc většina routerů je již firewallem vybavena. Pohrajete-li si s jeho nastavením, můžete ušetřit výkon počítače a ochranu převést právě na domácí router.
10. Resetování routeru pomůže, když všechno ostatní selže
Budete potřebovat -
Zrychlení 15 %
Potřebná doba 15 minut na restartování a nové nastavení
Banální trik pomůže ve všech případech, kdy z nějakého důvodu router nefunguje. Resetování je k dispozici ve webovém rozhraní všech routerů, nejčastěji se nazývá "factory reset" nebo "default settings". Pokud už se do webového rozhraní routeru vůbec nedostanete, hledejte na routeru tlačítko Reset. To ale nestačí jen stisknout. Podle značky výrobce je třeba při zapnutém routeru toto tlačítko držet cca 30 sekund.