Přejít k hlavnímu obsahu

PC stávkuje? Najděte chybu!

NA DVD
Výběr nástrojů na odstranění problémů s PC najdete na Chip DVD. Navíc je naše DVD bootovací – obsahuje záchranný systém s antivirovým programem od společnosti BitDefender, který odstraní z počítače škůdce. Programy najdete pod indexem Stávka.

PC stávkuje? Najděte chybu!

Když monitor zůstane černý a systém se neobjeví, nemusíte panikařit. Pomocí našich tipů zjistíte, kde je problém a jak reaktivovat poškozený systém.
VRATISLAV KLEGA

Počítačové katastrofy nás postihují odpradávna. Rok co rok jsou s počítači problémy. Zatímco jejich výkon jde neustále nahoru, s jejich spolehlivostí je to na pováženou. Aspoň něco se ale zlepšilo: pokud nyní systém zhavaruje, zanechá podrobnou zprávu o tom, co se vlastně stalo. Nalezení problému je pak mnohem jednodušší, když víte, kam se podívat a co to znamená.
V tomto článku vám proto ukážeme, jak najít problémy spojené s pády počítače, jak vyřešit softwarové chyby a co dělat, když nefunguje připojení k internetu. Je to jako při léčení: pokud znáte symptomy, dokážete najít problém a odstranit jej. Je přitom jedno, zda se jedná o problém softwaru, nebo hardwaru.
Ukážeme vám také, jak problémům předcházet. Například díky funkci SMART můžete kontrolovat kondici pevného disku a předpovědět tak jeho blížící se konec. Navíc Windows 7 mají již v základní výbavě velké množství nástrojů, které vám pomohou jak při hledání chyb, tak při kontrole výkonu počítače. Podrobně se možnostmi palubních nástrojů zabýváme v infoboxu na straně 45. Samozřejmě nemůže chybět softwarová podpora k článku, kterou najdete na Chip DVD. Kromě potřebných nástrojů nechybí ani plná verze nástroje jv16 PowerTools 2010, která zajišťuje stabilní chod operačního systému.

Totální pád: Co dělat, když systém nebootuje?

Když se systém nespustí, je to sice smutné, ale ne beznadějné. Víme, jak postupovat.
WINDOWS NESTARTUJÍ: Pokud se operační systém nezačne vůbec spouštět, problém bude nejspíš v bootsektoru pevného disku. Nejčastěji se to stává tehdy, pokud ve Vistě nebo Windows 7 použijete program pro práci s partition, který je kompatibilní jen s Windows XP. Chybové hlášení může být různé: od pouze blikajícího kurzoru až po různé hlášky o chybějícím NTDLR nebo BOOTMGR.
Oprava je jednoduchá, potřebujete k ní ale instalační disk operačního systému. Ve Windows XP pak stačí spustit opravnou konzoli a zde zadat příkaz "fixmbr". Pokud to nefunguje, pak v opravné konzoli napište příkaz "fixboot c:".
Windows 7 a Vista mají na svém instalačním DVD funkci pro opravení systému, takzvaný Windows Recovery Environment (Windows RE). Práce s tímto nástrojem je mnohem komfortnější než práce s opravnou konzolí ve Windows XP. Přivítá vás grafický průvodce, ve kterém jen zvolíte "Oprava spouštění systému". O nic dalšího se starat nemusíte, nástroj sám provede analýzu a zjistí, kde je problém. Je jedno, jestli je poškozen MBR (Master Boot Record), nebo chybí nějaký důležitý soubor potřebný pro zavedení systému. Nástroj najde chybu a sám ji také opraví.
ZTRACENÁ WINDOWS: Někdy je bootmanažer v pořádku, a systém přesto nestartujte. To se stane třeba tehdy, když máte na počítači Vistu nebo Windows 7 a poté instalujete XP. Postup musí být opačný: novější operační systémy musíte instalovat přes starší. Ani v tomto případě ale není náprava složitá. Spusťte opět Windows RE, tentokrát vyberte "Příkazový řádek" a v něm zadejte příkaz "bootrec.exe /scanos". Nástroj na discích najde nainstalované operační systémy Windows a přichystá boot menu, ve kterém si vždycky vyberete takový systém, jaký požadujete.
Pokud se ale nepodaří nástroji Bootrec najít instalace Windows, znamená to, že Boot Configuration Data (BCD) je poškozen a vy jej budete muset vytvořit znovu, tentokrát ale ručně. Spusťte proto příkazový řádek a zadejte následující sekvenci příkazů:
bcdedit•/export•c:\bcd.bak
c:
cd•boot
attrib•c:\boot\bcd•–s•–h•–r
ren•c:\boot\bcd\•bcd.old
bootrec•/rebuildbcd

Po dokončení těchto příkazů bude vytvořen zcela nový BCD. Všechny operační systémy by nyní měly být viditelné v menu pro výběr systému.

Pád systému: Jak najít příčinu

I na dokonale odladěném počítači se tu a tam zobrazí obrazovka s "modrou smrtí" nebo se zobrazí zdánlivě nesmyslné chybové hlášení. Najít problém není vždycky jednoduché a často musíte zkusit více cest. Máte-li ale k dispozici správné nástroje, k výsledku se dostanete.
HAVÁRIE SYSTÉMU: Někdy systém havaruje ještě dříve, než v něm vůbec můžete začít pořádně pracovat. V tom případě je chyba v ovladači hardwaru. Spusťte tedy počítač, a jakmile projdou základní testy BIOS (cca 8 sekund), mačkejte klávesu [F8]. Zobrazí se nabídka, jakým způsobem chcete systém spustit. Vyberte tedy "Nouzový režim", tím se dostanete do systému a budete moci hledat viníka pádů. V nouzovém režimu pak otevřete "Ovládací panely", poté zvolte "Systém | Upřesnit nastavení systému" a v části "Spouštění a zotavení systému" klikněte na "Nastavení". Zde se ujistěte, zda je zatržena položka "Zapsat událost do systémového protokolu ", a také můžete zrušit zatržení u "Automaticky restartovat". Díky tomu si budete moci přečíst, z jakého důvodu vlastně systém havaroval. V řádku "Soubor se stavem systému" si můžete vybrat, kam se bude ukládat protokol. Standardně se jedná o umístění C:\ Windows\Minidump, toto místo nedoporučujeme měnit.
Abyste mohli provést analýzu výpisu, budete potřebovat speciální nástroj. Ten si stáhněte ze stránek Microsoftu, konkrétně www.microsoft.com/whdc/devtools/debugging/default.mspx. Vyberte zde verzi "Debugging Tools" pro svou verzi operačního systému. Při instalaci ponechte zatrženou jen položku "Debugging Tools for Windows", nic jiného potřebovat nebudete. Po instalaci spusťte soubor "windbg.exe", který se standardně nachází ve složce "Program Files\Debugging Tools for Windows". Nástroj je třeba spustit s právy správce. Po spuštění nástroje zvolte "File | Symbol File Path" a zadejte následující text:
SRV*C:\symbols*http://msdl.microsoft.com/download/symbols
Nyní zvolte "File | Open Crash Dump" a vyberte soubor s výpisem pádu, který najdete ve složce C:\Windows\Minidump. Otevření bude několik minut trvat. Jakmile se zobrazí nápis "!analyze -v", klikněte na něj. Získáte podobný výstup, jaký můžete vidět na obrázku na str. 45. Nalezení problému je pak celkem jednoduché. Uvidíte, která knihovna, ovladač nebo proces mohou za pád systému. Pomocí Googlu se pak dopátráte příčiny problému. Pokud si z výpisu nejste jisti, o jakou komponentu se jedná, věnujte pozornost řádku "BUGCHECK_STR". Za ním je uveden kód, který problém jednoznačně identifikuje. Za pomoci Googlu pak lehce najdete příčinu problému.
HARDWAROVÉ CHYBY: Jestliže se pády objevují v určitých situacích, třeba při hraní her, bývá nejčastějším problémem hardware. Jedná se o náročné situace, které hardware nevydrží. Příčiny bývají obvykle dvě – nedostatečné napájení a přehřívání. Ohlídat teplotu komponent je poměrně snadné. Pro ohlídání teploty procesoru poslouží nástroj CoreTemp. U grafické karty se zase můžete spolehnout na GPU-Z. Oba nástroje najdete na Chip DVD. A jaká má být vlastně teplota? To záleží na konkrétním výrobku, obecně však platí, že teplota CPU by neměla přesahovat 60–75 stupňů, teplota grafické karty by pak neměla přesáhnout 100 stupňů Celsia. Při těchto teplotách se komponenty stávají nestabilními a nejčastěji mohou za pády systému.
Odhalit nedostatečný výkon zdroje je složitější. Pomoci může třeba zkoušečka ATX zdrojů DeLock III, jejíž cena se pohybuje kolem 600 Kč. Případně můžete změřit odběr počítače při zátěži. Taková hodnota je ale hodně orientační, protože účinnosti zdrojů se podle typů pohybují mezi 60 a 95 %.

Stávkující programy: Neustálé problémy

Pokud se v systému neustále objevují chybové hlášky, ale systém běží bez pádu dál, nebude problém v jádře operačního systému, ale v jednotlivých programech. Někdy prozradí chybová hláška konkrétní problém, jindy se z ní ale nedozvíte vůbec nic. Jistě, většinou máte k dispozici třeba výpis paměti nebo zásobníku, pokud ale nejste softwaroví experti, tak vám takový report v ničem nepomůže.
HLEDAT PRAVIDLA: Potom je třeba, abyste hledali situace, při kterých se pády objevují. Jen málokdy se totiž jedná o náhodu, častěji se jedná o problém, který způsobuje stejná věc. Třeba u internetových prohlížečů bývá nejčastěji problém v plug-inech, které způsobují pády. Často se   jedná o flash. Někdy stačí nainstalovat novější verzi plug-inu. Pokud není k dispozici, celý jej odinstalujte a nainstalujte znovu.
                                                                                                                      Windows vědí, proč došlo k pádu.
Také se může jednat o problémy knihoven. Vysvětlení: Řada různých programů používá stejné knihovny. Protože si ale program není jistý, zda je knihovna v systému přítomna, nakopíruje ji do Windows, i když už možná existuje. Tato knihovna může být jak novější, tak starší než tak, která je v systému. Funkce v této knihovně využívá úplně jiný program, a pokud nefunguje knihovna tak, jak program předpokládá, může dojít k pádu aplikace. Je to krásný příklad toho, jak instalace jednoho programu ovlivní funkčnost jiného, zdánlivě nijak nesouvisejícího programu jiného výrobce.
Náprava je v tomto případě jednoduchá: odinstalujte nefunkční program a nainstalujte jej znovu. Program si při instalaci nainstaluje svoje správné knihovny a opět bude fungovat.
POŠKOZENÁ PAMĚŤ: Pokud se chyby vyskytují skutečně náhodně napříč programy, může to ukazovat na špatný modul paměti RAM. Poruchy operačních pamětí jsou docela časté, nepředvídatelné, ale na druhou stranu snadno objevitelné.
Windows 7 i Vista již v sobě mají integrovaný nástroj na diagnostiku operační paměti. Zvolte "Ovládací panely | Nástroje pro správu" a spusťte nástroj "Diagnostika paměti Windows". Otevře se nové okno, v něm zvolte "Vyhledat problémy při příštím spuštění počítače". Poté ukončete všechny programy a restartujte počítač. Před zavedením systému se spustí diagnostický nástroj, který operační paměť zkontroluje. Ve Windows XP můžete použít nástroj MemTest, který najdete na Chip DVD.
Pokud nástroj objeví chybu v paměťovém modulu, bude nutné jej vyměnit za funkční. Problém by neměl být s vyreklamováním paměťového modulu – většinou dávají výrobci celkem štědrou záruku, výjimkou nebývá ani ta doživotní.
ŠKŮDCI: Za problémy dost často může také různý spyware a malware. Pokud již tito škůdci shazují aplikace a generují chybové hlášky, znamená to, že váš počítač je jimi prolezlý skrz na skrz a toto je vhodný okamžik na formát disku a novou instalaci systému. Jestliže se vám do takového postupu nechce, můžete zkusit odvirování – rozhodDelock III: Zkoušečka zdroje může najít problém s napájením. ně ale ne z Windows, těm již věřit nemůžete. Nastartujte počítač z našeho Chip DVD, které obsahuje záchranný systém BitDefender. Ten obsahuje špičkový antivirový program, který by měl dokázat odstranit ze systému veškeré škůdce. Práce s programem je velmi jednoduchá a do značné míry automatická. Podrobný návod na práci najdete v popisu plných verzí na Chip DVD.
EXPLORER: Komplikuje-li vám při práci život Průzkumník, tedy Explorer, bude chyba v kontextovém menu, které se objevuje při stisku pravého tlačítka myši. Sem si totiž řada programů ukládá svá rozšíření – archivátor položky pro rychlou kompresi souborů, antivir položky pro otestování souboru, program pro vytváření PDF zase nabízí rychlý převod dokumentu do formátu PDF. Všechny tyto položky však mohou způsobit problémy. Nic proto nezkazíte, zkusíte-li je odstranit. Nástroj ShellExView vám pomůže kontextové menu upravit, navíc vám i poradí: červeně označí ty položky, které nejsou ve standardní instalaci systému, takže jsou zde "navíc". Jedním kliknutím můžete nevhodné položky odstranit.
ANALÝZA: Vždy když nějaký software spadne nebo přestane pracovat, vytvoří o tom Windows záznam. Pomocí aplikace AppCrashView, kterou najdete na Chip DVD, můžete tyto informace analyzovat. Po spuštění se automaticky načtou pády aplikací, takže přesně uvidíte, kdy která aplikace spadla. To ale není vše: uvidíte, zda za pád mohla samotná aplikace, nebo třeba konkrétní DLL knihovna. Pokud problémy způsobuje stále ta stejná knihovna, můžete navštívit server www.dll-files.com a stáhnout si odtud knihovnu znovu.

Bez připojení: Z off-linu zpět on-linu

Nefunguje-li internet, je to dvojnásob nepříjemné – nemůžete totiž na internetu ani hledat pomoc. Jak tedy postupovat?
VĚTŠINOU POMŮŽE: Pokud vám internetové připojení přestalo fungovat, zkuste jen vypnout a zapnout svůj domácí router. Často se tím problém vyřeší. Odpojený od elektřiny by měl být aspoň 20 sekund. Jestliže to nepomůže, je třeba analyzovat problém.
Nejprve se ujistěte, že nefunguje žádná internetová služba. Nemůžete tedy posílat e-maily, nefunguje WWW ani ICQ nebo Skype. Pokud některá z těchto funkcí funguje, nebude problém v připojení, ale nejspíš v DNS.
OPRAVA DNS: To, že je chyba opravdu v DNS, poznáte velmi jednoduše. Spustíte příkazový řádek, zadáte příkaz "ping www.google.com", ale nedostanete žádnou odpověď. Pokud však zadáte "ping 8.8.8.8", server vám odpoví. Náprava je jednoduchá: použijte jiný DNS server než ten od vašeho poskytovatele, který je právě nefunkční. Ve Windows 7 a Vistě otevřete "Centrum síťových připojení a sdílení ", v levém menu klikněte na "Změnit nastavení adaptéru", vyberte své připojení k internetu a klikněte na něj pravým tlačítkem myši. Poté zvolte "Vlastnosti". Otevře se nová karta. Zde uvidíte posuvné okno. Sjeďte až úplně dolů a uvidíte položku "Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4)". Označte ji a klikněte na "Vlastnosti". Otevře se nové okno. Ve spodní části zatrhněte "Použít následující adresy serverů DNS" a do okna zadejte "8.8.8.8". To jsou veřejné DNS servery Googlu, které nemívají žádné výpadky.
CHYBA U POSKYTOVATELE: Někdy je chyba u poskytovatele internetu. Je pak zbytečné, abyste hledali chybu ve svém počítači. Jak rychle ověřit, že chyba připojení je u vašeho poskytovatele? Spusťte příkazový řádek a zadejte "tracert 8.8.8.8". Nyní budete posílat pakety až k výše zmíněnému DNS serveru Googlu, přičemž každý aktivní prvek v síti vám odpoví. První odpověď tedy dostanete od svého domácího routeru, další odpověď bude od výchozí brány u vašeho poskytovatele, dále to může být několik zařízení vašeho poskytovatele a pak servery, které zase jej připojují k internetu. Pokud by připojení fungovalo, dostanete během cca 10 kroků odpověď od zmíněného serveru "8.8.8.8". Je-li problém u vašeho poskytovatele internetu, od určitého aktivního prvku v síti už odpověď nedostanete. Pak je čas zvednout telefon a volat svému providerovi.
PROXY: Pokud si ale "pingnete" na internet, znamená to, že DNS je v pořádku a problém bude jinde. Zkontrolujte si ve svém prohlížeči, jestli nemáte zapnuté proxy. To se používá většinou jen v podnikových sítích a doma jej pravděpodobně nepotřebujete. Ve Firefoxu zvolte "Nástroje | Možnosti". V novém okně pak vyberte "Rozšíření | Síť | Nastavení připojení " a vyberte "Bez proxy serveru".
                                                                                                                  Restart routeru problémy většinou vyřeší
V Internet Exploreru je to podobné. Zvolte "Nástroje | Možnosti Internetu", přejděte na záložku "Připojení", klikněte na "Nastavení místní sítě" a ujistěte se, že není zatržen server proxy.

CHYBA ROUTERU: Problém může být také hardwarového charakteru, typicky u routeru, kdy vám nepřidělí IP adresu. Jak to poznáte? Spusťte příkazový řádek a napište "ipconfig". U vašeho připojení k internetu bude IP adresa, pokud ale bude začínat číslem 169 (typicky jde o adresu 169.254.1.2 apod.), nedostal váš počítač od routeru korektní IP adresu, a není tedy připojen do sítě. Jestliže nepomohl trik s vypnutím a zapnutím routeru, bude problém vážnější.
Nejprve si ověřte, zda router nefunguje s žádným počítačem – zkuste se s notebookem připojit bezdrátově, pro připojení počítače použijte jiný kabel a připojte jej do jiné zdířky na routeru. Je-li router stále mrtvý, proveďte jeho restart do výchozího nastavení. Jak se router restartuje, to popisujeme v samotném článku, který začíná na straně 68.
Pokud se v routeru pokazí DHCP server, ještě ho kvůli tomu nemusíte vyhazovat. Stačí nastavit IP adresy na počítačích v síti ručně. A jaké adresy vlastně nastavit? Nejlépe takové, které měly počítače přidělené od routeru. Žádné dva počítače nesmí mít v síti stejnou IP adresu, masku v domácí síti budete mít nejčastěji 255.255.255.0 a výchozí brána je IP adresa routeru. Z čtyřčíslí IP adresy vašeho routeru a vašeho počítače se budou shodovat první tři čísla.
SOFTWAROVÝ PROBLÉM: V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na softwarový problém. Špatně nastavený firewall, rodičovská ochrana nebo bezpečnostní balík vás mohou odstřihnout od internetu. Pokud ostatní počítače v síti bez problémů fungují a váš nikoliv, může být problém právě v programu.
Problémem také je, podaří-li se vám třeba omylem nainstalovat více bezpečnostních balíků nebo dokonce firewallů. Ty se pak navzájem blokují a připojení k internetu nefunguje. Vždy tedy používejte maximálně jedno bezpečnostní řešení.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ


Jaká je kondice vašeho disku?
Ztrátě dat na pevném disku se dá předejít. Díky informacím SMART budete vědět, v jaké kondici se váš disk nachází.

Všechny pevné disky mají už několik let implementovanou technologii SMART (Self Monitoring Analysis and Reporting Technology), která sleduje stav pevného disku. Hlídají se parametry, které napovídají jeho kondici, díky čemuž lze předem odhadnout, jak dlouho bude pevný disk ještě fungovat. Přitom podle průzkumu společnosti Google může za 64 % ztracených dat právě fyzická kondice disku, kterou je možné sledovat. Na Chip DVD najdete nástroj CrystalDiskInfo, který vám z disku načte SMART informace.
INTERPRETACE DAT
Chcete-li rychle zjistit kondici svého disku, přepněte se na "Health Status ". Zde uvidíte obecné informace o tom, zda je disk v pořádku. Při zkoumání konkrétních hodnot věnujte pozornost především těm, které mají ID 1, 3, 5, 7, 8 a 10. To jsou hodnoty, které nejvíce vypovídají o zdraví vašeho disku. Hodnoty ze sloupců "Current" a "Worst" by v žádném případě neměly mít nižší hodnotu než ve sloupci "Threshold". To je totiž hodnota, která se považuje za kritickou, kdy už je disk na pokraji svých sil.

Foto: CrystalDiskInfo: Nástroj zobrazí SMART hodnoty, díky nimž zjistíte, v jaké je disk kondici.


Systémová kontrola pomocí nástrojů z Windows
Windows 7 mají pokročilou autodiagnostiku, takže při řešení řady problémů nemusíte hledat produkty třetích stran, vystačíte si s nástroji integrovanými do Windows.

Výkon
Systém sleduje úroveň výkonu, případně doporučuje řešení pro zrychlení práce.
Minutová sestava
Tento nástroj během minuty shromažďuje informace o komponentech systému. Po dokončení nabídne doporučení pro lepší práci.
Systémové informace
Detaily o softwaru i hardwaru, včetně informací o přerušeních a ovladačích, jsou dostupné pod tímto nástrojem.
Sledování prostředků
Přesně zjistíte, která aplikace komunikuje se sítí, jak rychle a co přesně vytěžuje procesor.
Sledování výkonu
Tento nástroj nabízí velmi detailní analýzu toho, jak a čím je vytěžován hardware.

Foto: Debugger: Nástroj Dump dokáže analyzovat výpis paměti při pádu systému, takže najde knihovnu, ovladač nebo proces, který pád zavinil.
Foto: Kontextové menu: Tento nástroj vám pomůže odstranit neplatné nabídky kontextového menu, které shazují Explorer.



Plná verze: jv16 PowerTools 2010
Pro svižný a stabilní chod počítače je nezbytné starat se o registr Windows, klíčovou součást operačního systému. Navíc se určitě vyplatí také čistit pevné disky od nepotřených souborů i další pravidelná údržba.
Plná verze programu jv16 PowerTools 2010 nabízí soubor šikovných nástrojů, které vám pomohou udržet váš počítač v kondici. Vedle funkcí pro kontrolu registru Windows a opravu či odstranění poškozených záznamů nabízí jv16 PowerTools i funkce pro vyhledávání zbytečných souborů a složek. Nástroje programu vám pomohou i při běžné práci s počítačem. Najdete mezi nimi vyhledávání souborů a složek podle různých parametrů, úpravu a optimalizaci nastavení Windows, odstranění pozůstatků po práci s počítačem nebo spolehlivou likvidaci nepotřebných dat a mnoho dalších užitečných funkcí. Díky automatickému zálohování je vždy možné vrátit provedené změny zpět.
Nástroje jv16 PowerTools můžete používat zcela bez obav, i když nepatříte mezi nejzkušenější uživatele. Při odstraňování dat, čištění registru a dalších změnách vytváří jv16 PowerTools zálohu pro pozdější obnovení. Vytvořené zálohy najdete pod nabídkou "Zálohy", přímo v hlavním okně programu jv16 PowerTools. Nejen předvolby zálohování pak můžete měnit v nabídce "Nastavení".

Foto: jv16 PowerTools: Programy k tomuto článku najdete na Chip DVD pod indexem Stávka
Foto: Mechanik: Plná verze nástroje jv16 PowerTools 2010 se postará o bezproblémový chod počítače



Foto: Delock III: Zkoušečka zdroje může najít problém s napájením.
Foto: Opravná konzole: Nástroj z instalačního DVD Windows dokáže opravit mnohé škody.
Foto: Alternativní DNS: Pod IP adresou 8.8.8.8 se skrývá veřejný DNS server Googlu, který funguje vždy.